Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
ptyk05 
Wys³any: 2016-10-17, 12:14   Próba wodna wytrzyma³o¶ciowa zbiornika
0
UP DOWN

Posty: 65
Sk±d: ¯ywiec
Siemanko!

Mam zbiornik 200l - naczynie przeponowe do instalacji wody u¿ytkowej firmy CIMM made in Italy. Zbiornik ma równo 10 lat. Z zewn±trz lekka korozja siê pojawi³a i miejscami delikatne w¿ery. Dzisiaj wezme sie za oszlifowanie go ca³ego i zobacze jak to wszystko wyglada. Bardzo chêtnie u¿y³bym go jako zbiornik dodatkowy do nowego kompresora jednak trochê siê bojê, zeby mi takiej bomby atomowej nie rozp13rdoli³o w gara¿u i ¿eby mnie potem nie szukali 3 miejscowosci dalej. Na butli pisa³o 14,3b testowe oraz 10b maksymalne. Ja u¿ytkowa³ bêdê na 8 barach.
Obja¶ni mi kto¶ rozeznany w temacie na czym polega ta próba wodna? Co¶ ma³o informacji na ten temat jest w internecie.
Nalewam pe³ny zbiornik wody, dopinam w±¿ i pompuje powietrzem? Czy musia³bym wod± pod ci¶nieniem tam wt³oczyæ?
Je¶li bêdê u¿ytkowa³ butle na 8bar to test wystarczy jak zrobiê na 11-12bar?
Je¶li jednak dojdzie do rozerwania i butla nie wytrzyma to czy taka próba jest niegro¼na?
Sk±d wzi±æ te 12 bar ci¶nienia? Kto¶ pisa³, ¿e mo¿na z pompki do roweru takie ci¶nienie uzyskaæ, ale czy to dobry pomys³?
 

KK 
Wys³any: 2016-10-17, 13:49   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Rozerwanie mo¿e nast±piæ np przy otwarciu zaworu jak nagle otworzysz powietrze i bêdzie skok, aczkowielk znam cz³owieka, co ma bojler i pakuj± po 14 atmosfer w niego i jest kilka lat ok. Tylko, ¿e ten bojler maj± wywalony za gara¿e i tylko ten uk³ad s³u¿y do pompowania kó³ od maszyn i sporadycznego dmuchania.

Sam z przyzwoito¶ci nie polecê takiego rozwi±zania, ju¿ lepiej butlê po lpg.
Jeszcze lepiej natomiast jak siê kupi od razu porz±dny kompresor ze zbiornikiem 200-300l.

Test wodny, wystarczy zalaæ zbiornik wod±, nie musi byæ w 100% pe³en, pod³±czasz powietrze i wt³aczasz np 12 atmosfer.
_________________

 
 

ptyk05 
Wys³any: 2016-10-17, 14:13   
0
UP DOWN

Posty: 65
Sk±d: ¯ywiec
Kurde najgorsze jest w³asnie to, ze z takim zbiornikiem to nie przelewki :/
Je¶li chodzi o bojler to na pewno bym nie zaryzykowa³. Szkoda mi trochê tego zbiornika wywalaæ, tym bardziej, ¿e porz±dny W³oski i testowane ci¶nienie 14b. Kompresor celuje w oko³o 100l, to dopiero sprzêt taki na pocz±tek, byle wydajno¶ci mia³ co¶ ko³o 250-300l. U¿ytkowane to bêdzie sporadycznie.

Czyli ta próba wodna to te¿ nie jest pewno¶æ co do wytrzyma³o¶ci zbiornika?
 

ptyk05 
Wys³any: 2016-10-17, 14:38   
0
UP DOWN

Posty: 65
Sk±d: ¯ywiec
Chyba, ¿e bezpiecznie bêdzie zakopaæ zbiornik metr pod ziemi± za p³otem na opuszczonej dzia³ce za p³otem? :D odwadniacz zamontowac przed zbiornikiem, ¿eby tam sie woda nie gromadzi³a :D
 

KK 
Wys³any: 2016-10-17, 14:53   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Tak tylko ciekawe jak z tego zbiornika spu¶cisz wodê jak go zakopiesz.
Jak ci szkoda zmarnowaæ zbiornik to kombinuj. Nikt Ci nic nie zagwarantuje.
_________________

 
 

magister_123
Wys³any: 2016-10-18, 10:54   
0
UP DOWN

Posty: 16
Próba wodna to podstawa. Najlepiej test wykonaæ na ci¶nieniu testowym czyli 14bar.
Takie ci¶nienie bez problemu uzyskasz na sprê¿arce z lodówki. Tylko wodê w badanym zbiorniku nalej pod korek bo inaczej bêdzie d³ugo pompowaæ i lodówkowiec mo¿e wyzion±æ ducha.
W przypadku próby wodnej z nieszczelno¶ci± zbiornika tylko syknie i poleci woda. Nic wiêcej. Gdyby u¿yæ samego powietrza i dosz³o by do nieszczelno¶ci, zbiornik by eksplodowa³.
Gdyby¶ chcia³ ingerowaæ w zbiornik tzn. wspawanie króæców wtenczas próbê wodn± nale¿y bezwzglêdnie wykonaæ po wszystkich modernizacjach.
Zbiornik na czas próby nale¿y zostawiæ pod ci¶nieniem testowym na kilka godzin kontroluj±c jednocze¶nie ci¶nienie na manometrze.
 

ptyk05 
Wys³any: 2016-10-18, 23:12   
0
UP DOWN

Posty: 65
Sk±d: ¯ywiec
Dziêki za odpowied¼ :)
 

Czere¶niak
Wys³any: 2016-10-19, 20:59   
0
UP DOWN

Pomóg³: 14 razy
Posty: 200
ptyk05 napisa³/a:
odwadniacz zamontowac przed zbiornikiem, ¿eby tam sie woda nie gromadzi³a

Panie dobry pomys³ musze powiedzieæ maistrowi co by to se u siebie zastosowa³ :spoko:
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group