Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
adi7501
Wys³any: 2017-02-16, 22:22   Skórka pomarañczy po podk³adowaniu podk³adem akrylowym
0
UP DOWN

Posty: 10
Cze¶æ, lakieruje pierwszy raz w ¿yciu owiewki motocyklowe. Na pocz±tku by³ problem z pistoletem z dysz± 1.7, ci±gle przerywa³ i plu³ jakby podk³ad by³ za gêsty. By³em zatem zmuszony skorzystaæ z pistoletu z dysz± 1.4 którym na³o¿y³em podk³ad, okropnie siê to robi³o, bardzo mozolnie, ma³o materia³u lecia³o z tej dyszy. No ale do rzeczy,
wysz³a mi skórka pomarañczy, kilka glutów itd.
Pytanie 1. Jak powinna wygl±daæ pow³oka po podk³adowaniu podk³adem akrylowym? Idealnie równa?

Pytanie 2. Co z tym teraz zrobiæ?
Zeszlifowa³em kawa³ek niewidocznego elementu papierem wodnym 800, muszê powiedzieæ ¿e bardzo trzeba uwa¿ac bo moment i stary lakier zacz±³ prze¶witywaæ.
Rozumiem ¿e mam wszystko szlifowaæ na g³adko?

Poni¿ej wklejam foty jak to wygl±da... Ogólna pow³oka, drugie foto - kawa³ek mojego szlifu wodnym 800


 

KK 
Wys³any: 2017-02-16, 23:19   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Ile warstw na³o¿y³e¶? Jak jedn± to muszê Ciê zmartwiæ bo za ma³o towaru bêdzie do ciêcia.
Podk³ad mo¿e mieæ strukturê w wersji wype³niaj±cej, ale ta jest zbyt du¿a.

Zanim zacz±³e¶ ¶lumpaæ na owiewkê mog³e¶ na kawa³ku blachy sobie sprawdziæ, a nie p³akaæ nad rozlanym mlekiem teraz.

Tnij to papierem 800 na wodê, tylko najpierw psiknij na to sprayem czarnym lub pudrem kontrolnym. Spray niech wyschnie. I wtedy jed¼ na wodê papierem, zobaczysz jakie karpaty narobi³e¶ :) i gdzie jeszcze trzeba szlifowaæ.
_________________

 
 

adi7501
Wys³any: 2017-02-16, 23:53   
0
UP DOWN

Posty: 10
po³o¿y³em na to 3 warstwy z czego pewny jestem tylko tej pierwszej, bo pozosta³ych dwóch praktycznie nie widzia³em go³ym okiem i wali³em na ¶lepo. Mo¿e ze dwie pe³ne nie oszukane warstwy z tego wyjd±.

Ja wiedzia³em ¿e tak pistolet dzia³a no ale nie mia³em pojêcia ¿e podk³ad po po³ozeniu ma byæ ju¿ g³adziutki a nie takie bulwy jak u mnie :sciana:

Czyli jednym s³owem:
Szlifowaæ do idealnie g³adkiej powierzchni, a je¶li siê przebijê do starego lakieru to podk³adowaæ na nowo. Proszê o potwierdzenie czy dobrze rozumiem :)
 

sawmaster 
Wys³any: 2017-02-17, 09:08   
0
UP DOWN

Posty: 563
Sk±d: Bia³ystok
za gêsty podk³ad/ uszkodzony brudny pistolet
 

adi7501
Wys³any: 2017-02-17, 12:14   
0
UP DOWN

Posty: 10
No strasznie gêsty ten podk³ad by³, ale jak go rozrobi³em z utwardzaczem i doda³em ok. 15% rozc. to mia³ ju¿ p³ynn± konsystencje. Czyli co, nawet pistoletem z dysz± 1.4 da rade po³o¿yæ poprawnie podk³ad?

No i ponawiam pytanie z posta wy¿ej

dziêki pozdrawiam
 

KK 
Wys³any: 2017-02-17, 21:15   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Czy Ty z choinki siê urwa³e¶? Jak ma kto¶ Ci wyt³umaczyæ jakiej konsystencji ma byæ podk³ad? Kisiel, budyñ, rozwodniony kisiel, mleko dla dziecka, szczochy jelenia?

Jak chcesz dok³adnie wiedzieæ jaki ma byæ to sprawd¼ w kartê techniczn±. Jest napisane w niej ile sekund dla kubka Forda. Kup kubek, sprawd¼ ile masz sekund i bêdziesz wiedzia³ czy gêsty czy rzadki. Jak bêdzie za gêsty to dolejesz rozcieñczalnika.
Pistolet do podk³adu wype³niaj±cego winien mieæ dyszê 1.6- 1.8. Przy pistoletach za flaszkê wódki to kupuje siê dyszê 1.8.

Podk³ad masz obrabiaæ, a¿ bêdzie g³adki idealnie, pod bazê. Jak siê przetrzesz to powiniene¶ to odizolowaæ.
Jednak patrz±c na to jak ju¿ teraz sytuacja wygl±da, dam dobr± radê, oddaj to do lakiernika, bo zmarnujesz tylko kupê swojej kasy na materia³y i nic z tego nie wyjdzie, a produkty zostan± napoczête.
_________________

 
 

mateusz150000
Wys³any: 2017-02-17, 21:20   
0
UP DOWN

Posty: 31
Im rzadziej sobie rozrobisz podklad to ³atwiej siê go potem obrabia..a jak zrobisz to na gêsto to ciê¿ko siê nak³ada z obróbk± te¿ Ci d³u¿ej zejdzie bo masz strukturê strasznie chropowata..ale to i tak dotrzesz..a je¶li Ci siê delikatnie przetrze to nic siê nie stanie :)
 

adi7501
Wys³any: 2017-02-17, 22:38   
0
UP DOWN

Posty: 10
Cytat:
Podk³ad masz obrabiaæ, a¿ bêdzie g³adki idealnie, pod bazê. Jak siê przetrzesz to powiniene¶ to odizolowaæ.

Mam pytanie. Co to znaczy odizolowaæ? Bo prawdopodobieñstwo ¿e przetrê jest niemal¿e 100% a nie chcê za ka¿dym g³upim przetarciem nak³adaæ od nowa podk³adu

/////////////////////////

Nie pyta³em oto jakiej konsystencji ma byæ pok³ad, stwierdzi³em tylko ¿e by by³ bardzo gêsty.
Ja mam tak± radê ¿e je¶li co¶ Ci nie wychodzi to nie rezygnuj z osi±gniêcia celu tylko próbuj zrobiæ dobrze do skutku. Tak w³a¶nie robiê, wolê 100 razy spieprzyæ, zapytaæ bardziej do¶wiadczonych, np. na forum ni¿ oddaæ to w cudze ³apy i u¿eraæ siê z lakiernikami. Serio, oddawa³em kilka razy do ró¿nych lakierników i ka¿dy to tak zryty dekiel ¿e wolê to samemu zrobiæ. Terminy? Hehehhe nie znam ja ani moi znajomi lakiernika który trzyma terminy.

ALE NIE TO JEST TEMATEM! Bo siê rozgada³em a tu ludzie konkrety lubi±.

Dzi¶ rozrobi³em podk³ad IDEALNIE wg noty katalogowej korzystaj±c z podzia³ki na strzykawce. Dok³adniej ju¿ siê nie da. Konsystencja wysz³a taka sama jak przy wcze¶niejszych próbach.
Postanowi³em spróbowaæ raz jeszcze psikn±æ ten podk³ad i co?
Patrzcie na to, jaka patologia




Wszystkiemu winien cholerny pistolet. Nie wiem co mnie podkorci³o ¿e postanowi³em pomalowaæ plastiki, chyba fakt ¿e rozrobi³em na raz 300ml tego specyfiku i szkoda mi by³o wywalaæ :roll:
To by³ mój jedyny b³±d - ¿e postanowi³em to pomalowaæ. Gdyby ten pistolet dzia³a³ normalnie to jestem pewien, ¿e pomalowa³bym to jak nale¿y....

Powiem wiêcej, próbowa³em dzi¶ na innych elementach pomalowaæ innym pistoletem, baz±. Wysz³o idealnie, bo pistolet te¿ psika³ tak jak nale¿y....



Cytat:
Im rzadziej sobie rozrobisz podklad to ³atwiej siê go potem obrabia..a jak zrobisz to na gêsto to ciê¿ko siê nak³ada z obróbk± te¿ Ci d³u¿ej zejdzie bo masz strukturê strasznie chropowata..ale to i tak dotrzesz..a je¶li Ci siê delikatnie przetrze to nic siê nie stanie

W sumie zrobi³em jedn± próbê tak± "bardzo rzadk±". Efekt: pistolet 1.7 i 1.4 tak jak na zdj powy¿ej tylko bulwy by³y bardziej wodniste.
 

KK 
Wys³any: 2017-02-18, 01:20   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Dobra dobra, tylko powiedz mi w jakiej temperaturze nak³ada³e¶ podk³ad, jak± temperaturê mia³ podk³ad podczas mieszania?
I druga sprawa jakie ci¶nienie mia³e¶ pod pistoletem przy podk³adowaniu? I czy masz reduktor ci¶nienia pod pistoletem.

My¶lê, ¿e rozumiesz, zale¿no¶æ gêsto¶ci podk³adu od temperatury i, ¿e wszystkie dane producenta podawane s± dla 20 stopni celcjusza.

Jeszcze jedno, napisz mi proporcje jakie masz na tym magicznym podk³adzie akrylowym i jak to miesza³e¶...
_________________

 
 

hematol 
Wys³any: 2017-02-18, 01:41   
0
UP DOWN


Pomóg³: 11 razy
Posty: 1007
Sk±d: ¦l±sk
to nie jest "skórka pomarañczowa.." to wygl±da jak pomalowane progi barankiem pistoletem do konserwacji .
Oprócz lipnego pistoletu,napewno za gêstego podk³adu,niew³a¶ciwej ¶redncy dyszy
(za ma³ej) i wiele niekorzystnych warunków obstawiam nieumiejêtno¶æ wykonania aplikacji podk³adu.
Najlepiej ,zeby kto¶ ci pokaza³ jak od A do Z to zrobiæ,ja k³adê podk³ad akrylowy jaki i epoksyd pistoletem sico 1.7 i powierzchnia jest na tyle g³adka,¿e zaczynam od P600,P800 i jest ig³a. :spoko:
 

adi7501
Wys³any: 2017-02-18, 02:14   
0
UP DOWN

Posty: 10
KK,
chcia³bym uzyskaæ odpowied¼ na zadane przeze mnie pytanie co mia³e¶ na my¶li pisz±c "odizolowaæ".

Doskonale zdaje sobie sprawê z tego, ¿e mnóstwo czynników gra rolê. Jednocze¶nie postêpowa³em zgodnie z zaleceniami producenta, zachowuj±c przy tym zdrowy rozs±dek i wiedzê teoretyczn±.
Temperatura by³a ok 16-17*C, producent podk³adu zaleca minimum 15*C. Miesza³em wg wytycznych producenta w proporcji 1:5 + 10-20% rozc.
Producent pistoletu zaleca z tego co pamiêtam 1.6-3.4 bara, nie mam reduktora pod pistoletem, ale to nie ma znaczenia poniewa¿ bra³em to pod uwagê i testowa³em dziesi±tki kombinacji, dobijaj±c na kompresorze nawet do 4.7 bara. Jakby mia³o zale¿eæ od ci¶nienia to nie by³oby tematu.
Dalej, jak miesza³em, nie wiem jak na to odpowiedzieæ, ruchami okrê¿nymi sinusoidalnymi o zmiennej amplitudzie? W ka¿dym razie by³o mieszane z dobre 3-4 minuty, jakkolwiek bym to nie miesza³ to by siê wymiesza³o...

Rozumiem ¿e widzicie zza ekranu kompletnego laika nowicjusza i te¿ takim jestem, no ale bez takich trywializmów poproszê... te oczywiste rzeczy sprawdzi³em dziesi±tki razy, za ka¿dym razem ten pistolet dmucha³ jak widzicie...

Macie tu filmik, w którym próbujê bazê - wychodzi "idealnie" - jakby tak pryska³ podk³ad to by³bym w niebie. A potem zmieniam pistolet i pryskam podk³adem. Daliby¶cie rade pracowaæ na takim czym¶?
Wiêc siê nie dziwcie ¿e wyszed³ taki efekt..... a ja nawet nie wiedzia³em ¿e ma wyj¶æ g³adko :sciana:

https://youtu.be/5ILRqhsVDPw

jak ju¿ siê czepiamy ka¿dego szczegó³u to krêcenie ga³± na koñcu filmiku to ju¿ desperackie krêcenie bez ³adu i sk³adu w poszukiwaniu idealnych-nieistniej±cych ustawieñ w tym pistolecie


WA¯NE.

Zastanawia mnie jedna rzecz - CZY MUSZÊ TO WSZYSTKO SZLIFOWAÆ? Byæ mo¿e pytanie kompletnie nie ma sensu albo jest porównywalne z wró¿eniem z fusów, ale zaryzykujê...

Pomy¶la³em, ¿e jak kiedy¶ dorwê sprawny pistolet, mo¿e dwie-trzy kolejne warstwy podk³adu zdo³aj± same wyrównaæ powierzchniê?
 

CadetC
Wys³any: 2017-02-18, 07:31   
0
UP DOWN

Posty: 7
adi7501 napisa³/a:
Producent pistoletu zaleca z tego co pamiêtam 1.6-3.4 bara, nie mam reduktora pod pistoletem, ale to nie ma znaczenia poniewa¿ bra³em to pod uwagê i testowa³em dziesi±tki kombinacji, dobijaj±c na kompresorze nawet do 4.7 bara. Jakby mia³o zale¿eæ od ci¶nienia to nie by³oby tematu.


Na kompresorze mo¿esz mieæ i 10 Bar, wa¿ne jak masz ustawiony reduktor na wyj¶ciu z niego, czy te 4,7Bara to by³o za reduktorem na kompresorze? Jakiej ¶rednicy i d³ugo¶æ wê¿a do pistoletu u¿ywasz? Spadek ci¶nienia na wê¿u mo¿e byc bardzo du¿y, i przy pistolecie który potrzebuje du¿o powietrza ci¶nienie mo¿e spadaæ na przyk³ad do 1-1,5Bara
 

hematol 
Wys³any: 2017-02-18, 10:21   
0
UP DOWN


Pomóg³: 11 razy
Posty: 1007
Sk±d: ¦l±sk
adi7501, na tym filmiku slychaæ,¿e pistolet do podk³adu "s³abiej dmucha" od tego do bazy,masz pod pistoletem te pokrêt³o od ci¶nienia ca³kowicie otwarte na maxa? :D
Jeszcze jedna rzecz,w pistolecie jest taki filterek czy nie jest zalepiony?
 

adi7501
Wys³any: 2017-02-18, 14:23   
0
UP DOWN

Posty: 10
CadetC napisa³/a:
Spadek ci¶nienia na wê¿u mo¿e byc bardzo du¿y, i przy pistolecie który potrzebuje du¿o powietrza ci¶nienie mo¿e spadaæ na przyk³ad do 1-1,5Bara

Przy 4.7 bara uwzglêdniaj±c teoretyczny spadek to nadal w normie zalecanej przez producenta.

hematol, te¿ to zauwa¿y³em. Mo¿e dlatego, ¿e pistolet do bazy to WYSOKOCI¦NIENIOWY, a do podk³adu NISKO? Wyklucza to tymbardziej problemy z kompresorem, logika podpowiada ¿e skoro wysokoci¶nieniowy dmucha w porz±dku to nisko powinien tym bardziej.
Te pokrête³ko od ci¶nienia tak - otwarte prawie na max. Zreszt± próbowa³em milion kombinacji.
Np. 1. Ma³o powietrza, du¿o materia³u = wiêksze bulwy rozrzucone jak z rozrzutnika gnoju
2. Za du¿o powietrza, za ma³o materia³u = bardziej rozrzucone bulwy jednak¿e mniejsze
3. Mniej wiêcej dobra ilo¶æ powietrza i materia³u = efekt jak na filmie.

filterek nie jest zalepiony, ale te¿ próbowa³em bez niego, bez znaczenia.
 

barteek933
Wys³any: 2017-02-18, 14:42   
0
UP DOWN

Pomóg³: 14 razy
Posty: 826
pewnie kupi³ podk³ad z "t4w", czyli jaki¶ sroton a jak ja kiedy¶ go mia³em to z 50-60% rozp trzeba by³o laæ bo inaczej nic przez dyszê nie lecia³o. Nawet go¶æ na yt mówi³ o tym z kana³u "mój gara¿".
Obejrzyj jego kilka filmików i powinno Ci siê wszystko wyja¶niæ
 

adi7501
Wys³any: 2017-02-18, 16:36   
0
UP DOWN

Posty: 10
taki podklad kupil
https://www.klakiernik.pl...-0,8-0,16-L/309
i to dwie rozne butelki, wiec mozna wykluczyc np. wadliwa sztuke
 

hematol 
Wys³any: 2017-02-18, 16:49   
0
UP DOWN


Pomóg³: 11 razy
Posty: 1007
Sk±d: ¦l±sk
s³uchaj zrób tak:wyczy¶æ ten pistolet którym podk³adujesz idealnie,wszystkie dziurki maj± byæ dro¿ne,wlej same nitro i zobacz czy normalnie rozpyla,je¶li tak problem le¿y po stronie podk³adu,je¶li nie rozpyla nawet nitro czy te¿ s³abo to winny pistolet.
Podk³ad lejesz przez sitko?
Spróbuj jeszcze bardziej rozcieñczyæ podk³ad tak,¿eby by³ jak woda ale to tylko do testów.
 

adi7501
Wys³any: 2017-02-18, 17:04   
0
UP DOWN

Posty: 10
No ja tak próbowa³em, ten pistolet jest wychuchany idealnie... ka¿dy zakamarek. Nitro pryska idealnie, woda tak samo. Nie ma ¿adnych b±belków w zbiorniku ani nie przerywa. A jak tylko wlejê podk³ad to zaczyna siê katastrofa.

Podk³adu przez sitko nie lejê ale w pistolecie jest ten ma³y filterek i tam jeszcze nigdy nie by³o syfu

Nie wiem no w poniedzia³ek jadê oddaæ ten pistolet, poka¿ê sprzedawcy ten filmik i zobaczymy co powie... w wiedzy teoretycznej jest on moim mentorem i do tej pory prowadzi³ mnie za r±czkê w lakierowaniu tych plastików, to mo¿e teraz te¿ co¶ zadzia³a...

Pyta³em kolegê który równie¿ ma taki sam pistolet i mówi³ ¿e te¿ mia³ patologie z podk³adem ale nie a¿ tak
 

barteek933
Wys³any: 2017-02-18, 17:46   
0
UP DOWN

Pomóg³: 14 razy
Posty: 826
10-15 % wiêcej rozpuszczalnika i bêdzie git, nie dramatyzuj
 

KK 
Wys³any: 2017-02-18, 21:35   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Oddaj pistolet sprzedawcy i zniszcz go, ¿e Ci sprzeda³ takie badziewie. Dawniej wa³kiem malowa³em i nie mia³em takich problemów, a co dopiero kupiæ taki klasowy pistolet i tak siê z nim mêczyæ.
Wspó³czujê :)

Koledzy doradzaj± laæ przez sitko, ale lepiej przez rajtuzy matki.
_________________

 
 

siwy_1981 
Wys³any: 2017-02-19, 00:19   
0
UP DOWN
siwy1981

Pomóg³: 7 razy
Posty: 63
Zdejmij kapselek z kubka od pistoletu i sprawd¼ jego dro¿no¶æ, jak równie¿ sam otwór w kubku.
 

adi7501
Wys³any: 2017-02-22, 01:54   
0
UP DOWN

Posty: 10
Problem rozwi±zany.
Powodów by³o kilka, ogromna kumulacja. Dopiero jak pogada³em z kim¶ do¶wiadczonym to zauwa¿y³em lawinê b³êdów lub zbiegów okoliczno¶ci które doprowadzi³y do tego ¿e pistolet nie malowa³.

G³ównym bykiem by³o rozrobienie podk³adu z rozcieñczalnikiem i utwardzaczem. Nie wiem czym siê sugerowali projektanci z novola, ale po rozrobieniu wg. proporcji producenta nie da siê malowaæ, pistolet siê zapycha. Trzeba by³o dodaæ a¿ 50-60% a mo¿e i nawet wiêcej rozcieñczalnika ¿eby podk³ad mia³ odpowiedni± konsystencjê. Nijak ma siê to do 10-20% podanych przez producenta.

Potem zaczê³y siê zabawy z czyszczeniem i kolejnymi próbami. Koniec koñców zapomnia³em o kapselku o którym pisze kolega wy¿ej, prawnie nie by³ dro¿ny.

Tak czy siak sprzedawca da³ mi nowego gnata i bez ¿adnych udziwnieñ czy te¿ nadmiernej dba³o¶ci, wla³em podk³ad i eureka! pryska jak marzenie.



Teraz to ja przyznaje narobi³em bykow przy podk³adowaniu, bo nie wysz³o idealnie g³adko, tylko miejscami mi siê to uda³o. Ma to zapewne zwiazek z odleg³o¶ci± pistoletu od elementu lakierowanego, nierównym wylaniem warstwy czy te¿ za krótkimi odstêpami miêdzy warstwami. Tak czy siak ³adnie to zeszlifuje i jutro zaczynam lakierowaæ baz± ;)

dziêki za pomoc pozdrawiam

jakby kto¶ móg³ odpowiedzieæ na moje pytanko tutaj, z góry dziekujê to wa¿ne dla mnie
http://lakierowanko.info/...art=6100#126654
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group