Szukaj FAQ Album

Autor Wiadomość
sawmaster 
Wysłany: 2017-11-07, 09:40   Wpływ rozcieńczalnika na wygląd powłoki lakierniczej
0
UP DOWN

Zastanawiam się czy dawać szybki/normalny/wolny np do podkładu czy bezbarwnego. Tylko temperatura otoczenia jest wyznacznikiem? ostatnio malowałem podkładem akrylowym classic car novol i nie byłem zadowolony z powłoki. Była chropowata z mini dziurkami. Dałem jak zalecał producent rozcieńczalnika czyli 15%. Żebym dał wolniejszy rozcieńczalnik to by się ładniej wylał, czy po prostu lać go więcej do podkładu?

lukas
Wysłany: 2017-11-07, 18:46   
+1
UP DOWN

To zacznę od tego że na każdą powłokę czy to gruntującą czy nawierzchniową ma wpływ rozcieńczalnik (NIE rozpuszczalnik bo te służą do mycia :tak: ).

Największy wpływ na końcowy efekt ma to czy rozcieńczalnik jest z tej samej firmy (oraz dedykowany) co produkt rozcieńczany.
Rozcieńczalniki innych firm pomimo przynależności do takiej samej grupy (np. akrylowe), mogą właśnie ROZPUSZCZAĆ produkt (spoiwo) a nie ROZCIEŃCZAĆ czego efektem mogą być klasyczne wady lakiernicze jak skórka pomarańczy, gazowanie czy matowienie.

Jeżeli już decydujemy się na rozcieńczalnik tego samego producenta co podkład czy lakier to szybkość rozcieńczalnika również ma wpływ na wygląd powłoki. Z każdym z nich producent gwarantuje że nie będzie wad lakierniczych ale nie wygląd. Wystarczy otworzyć sobie pdf-y z kartami bezpieczeństwa wyrobu dla poszczególnych szybkości rozcieńczalników żeby zobaczyć jak mają diametralnie różne składy. I nie chodzi tylko o proporcje składników.
I na koniec trzeba dodać że nie ma ogólnej zasady według której należy dobierać rozcieńczalniki dlatego jeżeli nie ograniczają nas warunki to należy poeksperymentować bo jeden lakier może ładniej wychodzić na standardowym a inny na szybkim. Inna sprawa jeżeli lakierujemy w niekorzystnych warunkach np. 30 st.C to wtedy wybór jest naturalny.

Siekiera
Wysłany: 2017-11-07, 20:11   
0
UP DOWN

lukas, jak zawsze konkretnie :spoko:

LAKIEROWANKO Strona Główna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu