Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
TermiFNFAL
Wys³any: 2018-06-01, 03:26   Cieniowanie lakieru akrylowego
0
UP DOWN

Posty: 6
Witam
Problem nastêpuj±cy - stare autko, clio jedynka ale z lakierem niefabrycznym - przemalowane ca³e auto po zrobieniu blacharki w jeden kolor 6 lat temu. ¯ó³ty akryl. Raczej dwusk³adnikowy - z utwardzaczem. Ale nie lakierowa³em go wtedy, nie wiem, tak podejrzewam wg swojej skromnej wiedzy

Sprawa wygl±da tak, ¿e z tym lakierem nic siê nie dzieje, ale wiedzy i umiêjêtno¶ci oraz sprzêtu ju¿ trochê mam, tak¿e zabra³em siê za wrzucenie zderzaków w kolor. Zderzaki z mk2 przygotowane, polakierowane, kilka zacieków ale odcieñ inny. Wracam do dobieralni i okazuje siê du¿y problem. Po 3 dniach mêczenia im flaka uda³o siê dobraæ co¶ bardzo podobnego ale na idealny jakbym chcia³ to nie mam szans i bêdê musia³ cieniowaæ miêdzy elementami. A uczê siê w ogóle dopiero lakierowaæ, jeszcze pewnej rêki nie mam, struktra ³adna ale zaciek te¿ siê zda¿y ³adny ;)

Pytanie do fachowców - czym wycieniowaæ akryl (a dok³adniej ze zderzaków w b³otniki w linii pionowej) - bawiæ siê w rozcieñczalniki do cieniowania czy zrobiæ tak jak do metalików - ca³o¶æ cieniowanego elementu pokryæ bezbarwnym?

Dodam, ¿e mam s³abo o¶wietlone miejsce pracy, dlatego te¿ zacieki. Mimo wszystko, bardzo fajnie mi to wychodzi, jeszcze ³adniej by by³o, jakby by³ lakier idealny, ale na to to akurat nie mam wp³ywu...
 

kalbi 
Wys³any: 2018-06-01, 06:11   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
zmieñ mieszalnie jak nie potrafia dobrac odcienia. Juz nie mowie na kreske ale tak aby zderzaki w miare pasowaly
_________________

 
 

TermiFNFAL
Wys³any: 2018-06-01, 07:39   
0
UP DOWN

Posty: 6
Kolor jest juz prawie ale zeby nie bylo widac, trzeba wycieniowac i wlasnie o to pytam, jak wycieniowaæ akryl który nak³ada siê bez bezbarwnego.
 

TermiFNFAL
Wys³any: 2018-06-01, 08:13   
0
UP DOWN

Posty: 6
Czy np mogê zamiast mieszaæ akrylu z rozcieñczalnikiem do cieniowania, zmatowiæ miejsce cieniowane, prysn±æ akrylem i na to rozcieñczalnik do cieniowania w spreju, 2 warstwa cieniowania podobnie tylko szerzej, zostawiæ do wyschniêcia i spolerowaæ?
Za chwilê wrzucê fotki o co mi dok³adnie chodzi, mo¿e bêdzie ³atwiej pomóc - jutro chcê to ogarn±æ tak, aby jak najmniej rzuca³o siê w oczy - a z idealnym dobraniem lakieru jest du¿y problem bo nawet maszyna korekcyjna sobie nie radzi :sciana:
 

kzychu
Wys³any: 2018-06-01, 18:59   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 346
kalbi ju¿ doradzi³, ewentualnie porównaj to co zawioz³e¶ na dobranie do b³otników, akrylu siê nie cieniuje jak ju¿ trzeba to lepiej dobraæ w bazie solid kolor i dwuwarstwowo.Zamów jeszcze raz
i niech natrysk zrobi± , a ty te¿ u siebie rób natrysk próbny to nie bêdziesz 2 razy robi³.
 

TermiFNFAL
Wys³any: 2018-06-01, 19:26   
0
UP DOWN

Posty: 6
Porównywa³em. Jest to trudny kolor. Spektrometr sobie nie radzi. Jedna z najbardziej polecanych lakierni w mie¶cie. A¿ dziwiê siê ¿e nie wys³ali mnie do diab³a ¿e ze starym autem dupê zawracam. Nie jest tu fabryczny lakier tylko nie wiadomo co. Mo¿e gdzie¶ by siê jeszcze kto¶ znalaz³ kto by mi dobra³. Ale ja robiêdla siebie i po godzinach, poza tym nie mam lepszej dobieralni we wrocku. W poprzedniej jak by³em z innym autem i to fabrycznym lakierze to by³o jeszcze gorzej.
Tu ju¿ mo¿e to siê uda wycieniowaæ jako¶
Natryski próbne robiê ca³y czas. Ale co innego na fiszce a co innego na aucie. Na fiszce jest ciemniejszy a po lakierowaniu zderzaka do ca³o¶ci wygl±da ja¶niej. Tak¿e nie jest tak prosto i przyjemnie jak ka¿dy my¶li. Jak kto¶ jest z wrocka i czuje ¿e dobierze mi taki lakier bez problemów to chêtnie podjadê i zobaczymy jak to wygl±da w realu.


Metodê ju¿ znam, bo by³em dzi¶ w warszacie lakierniczym (po poradê) w którym pracowa³em wcze¶niej jako elektryk i zapomnia³em o tym. Spokojnie mogê to wycieniowaæ na zasadzie zmatowienia ca³ego elementu i dalej jak przy akrylu dwusk³adnikowym czyli ca³o¶æ klarem


Zastanawiam siê tylko, jak ja w tym ma³ym obszarze zmieszczê 2 ró¿nej szeroko¶ci warstwy...
Lakier ¼le dobrany i muszê siê pogodziæ z tym, ¿e cieniowaæ trzeba. Mam jeszcze tylny zderzak do poprawki, psiknê go i zamontujê i zobaczê co bêdzie - ten wyszed³ ciut ciemniejszy ale prosi³em ¿eby tak zostawili bo w³a¶nie brakowa³o tego ciemniejszego. Najwa¿niejsze ¿e w ogóle uda³o siê trafiæ w odcieñ...
 

KK 
Wys³any: 2018-06-01, 19:43   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Ostatnio cieniowa³em bia³y zwyk³y akryl na Berlingo, sikkens SRA bez problemu to po³±czy³. Nic nie widaæ po polerce. Po³o¿y³em pierwsz± warstwê akrylu, a na przej¶cie rozcieñczalnik, potem za kilka minut druga warstwa i te¿ rozcieñczalnik. Nawet nie ci±³em tego papierem.
Pod rozcieñczalnik zrobi³em chyba papierem 2500 delikatnie, ¿eby trochê lepiej siê rozcieñczalnik wgryz³.

Na progu te¿ robi³em, ale nawet nie matowa³em pod rozcieñczalnik i te¿ ok jest. Auto to Berlingo z 2013 roku z fabrycznym bia³ym akrylem.
_________________

 
 

TermiFNFAL
Wys³any: 2018-06-01, 20:38   
0
UP DOWN

Posty: 6
Chcia³bym unikn±æ rozcieñczalnikiem poniewa¿ mam po 1 w spreju a po 2 zupe³ny brak do¶wiadczenia a o zaciek ³atwo. ¯ebym nie narobi³ wiêcej z³ego ni¿ dobrego - metoda jak na bazowy + klar wydaje siê najbezpieczniejsza.
Ale bêdê jeszcze robi³ ranty drzwi i tam w³a¶nie u¿yjê tego rozpuszczalnika do cieniowania w spreju i zobaczê jak siê wgryzie - w miarê ma³o rzucaj±ce siê w oczy miejsce ;)
Tu jest w³a¶nie taki zwyk³y akryl tak jak u Ciebie ;)
 

TermiFNFAL
Wys³any: 2018-06-03, 04:51   
0
UP DOWN

Posty: 6
Przedni blotnik na pewno pojdzie metoda na bezbarwny bo jeszcze do³y pójd± w nowy lakier, tak samo jak i do³y drzwi. Ale ¿eby zgubiæ na tylnym b³otniku to bêdê musia³ zrobiæ tak jak Ty KK. Ciekawe czy sprej do cieniowania boll sobie poradzi
 

Czere¶niak
Wys³any: 2018-06-05, 22:44   
0
UP DOWN

Pomóg³: 14 razy
Posty: 200
TermiFNFAL napisa³/a:
Ciekawe czy sprej do cieniowania boll sobie poradzi

To najlepsze materialy na nich wszystkie roboty wychodzom jak z fabryki :spoko:
 

bwm45
Wys³any: 2018-06-07, 00:28   
0
UP DOWN

Posty: 3
dasz rade
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group