Szukaj FAQ Album

Autor Wiadomość
Karol2525
Wysłany: 2021-02-28, 11:56   Prostowanie poszycia dachu
0
UP DOWN

Witam, mógłby ktoś doświadczony opisać dokładniej sposób naprawy wgniecenia poszycia które „sprężynuje”? Mogę je wypchnąć ale po delikatnym klepnięcia wraca spowrotem.
Nie liczę na pdr, lakier będzie usuwany do gołej blachy.
Z góry dziękuje za odpowiedz. Pozdrawiam.

MichuMachu
Wysłany: 2021-03-01, 09:08   
0
UP DOWN

Żeby blacha ci nie pracowała po wypchnięciu czy wyklepaniu musisz ją zbańkować czy obkurczyć żeby zrobiła się sztywna....
Robi się to na kilka sposobów można palnikiem, spoterem, albo w ostateczności migomatem... Podaj jakie urządzenie masz do dyspozycji to ci powiem jak to zrobić..

Robertlodz09 
Wysłany: 2021-03-01, 11:56   
0
UP DOWN

Karol2525 napisał/a:
mógłby ktoś doświadczony opisać dokładniej sposób naprawy wgniecenia poszycia które „sprężynuje”?

Żeby "ściągnąć" rozciągniętą blachę to potrzeba też trochę doświadczenia i praktyki żebyś przypadkiem nie pogorszył tego co już masz na tym dachu ...
Najbezpieczniej to jest najpierw spróbować na jakim starym uszkodzonym błotniku zanim ruszysz "do walki ze swoim dachem" ... ja od siebie polecam obkurczanie blachy spoterem blacharskim np. bardzo dobre spotery są firmy GYSPOT
Palnik gazowy przy obecnych grubościach i jakości blach na autach może Cię mocno zdziwić ... jak zaczniesz próbować nim podgrzewać blachę i ją ściągać za pomocą młotka i klepadła ...
to jest dobry sposób na "zabawę" przy starych autach gdzie jest odpowiednia grubość i twardość blach jakie były na autach jeszcze w latach 80-tych ... o starszych nie wspominając ;)

Karol2525
Wysłany: 2021-03-01, 20:11   
0
UP DOWN

Do dyspozycji mam spotter, moglibyście opisać dokładniej jak zabrać się za "bańkowanie"? Element oczyszczony do blachy, na spotter założona elektroda, jak się za to zabrac?
mając duże wgniecenie:
1) najpierw je wypchnąc i dopiero później obkurczać?
2) "bankuje" się po małym kawałku czy po obwoszie wgniecenia?
3) kręci się kola od zewnątrz do wewnątrz czy odwrotnie?
4) po rozgrzaniu blachy należy ją gwaltownie schłodzić czy oklepac na gorąco?
Oczywiście spróbuję na jakimś starym elemencie, ale potrzebuje trochę teorii, której nie mogłem zabardzo znaleźć w internecie.
Dziękuję za zainteresowanie.

MichuMachu
Wysłany: 2021-03-02, 07:52   
0
UP DOWN

Duże wgniecenie tzn jakie?
Ad1 : tak
Ad2 : zaczynasz od środka robiąc takiego jakby ślimaka. Na początek proponuję na nie wielkim prądzie i podejść do tego na 2 lub 3 razy bo jak za bardzo przygrzejesz to ci ją wciągnie .
Ad 3: to jest umowne ale zazwyczaj od wewnątrz na zewnątrz, grzaniem ciągłym lub punktowym.
Ad 4: teoretycznie po elektrodzie węglowej nie stosuje się żadnego dodatkowego chłodzenia bo obkurczanie następuje podczas naturalnego chłodzenia blachy teoretycznie bo nie znaczy że tego ja np nie robie ;) to jest jak z jazdą samochodem na egzaminie tak a potem jeździsz wg warunków panujących na drodze. Rozklepujac blachę musisz pamiętać że będzie ci jej przybywać także musisz to też robić z głową aby nie przesadzić. Na dachu bym raczej z gwałtownym chłodzeniem nie przesadzał bo jest to dość spora powierzchnia i i tak ci ją delikatnie po bankowaniu wciągnie... Znając życie i dachy ;) to jeśli ogarniesz wgniecenie to blacha będzie ci pracowała jeszcze do około tego wgniecenia... Tam będziesz musiał zastosować obkurczanie punktowe i tam bym się pokusił o delikatne chłodzenie choć pierwszy punkt na próbę zrób bez... Wracając jeszcze do klepania blachy żeby np zmniejszyć ryzyko przybywania blachy możesz rozklepac blachę w naprawianym miejscu na większej powierzchni wokół wgniecenia.
Dużo by tu pisać najlepiej jakbyś to zobaczył na żywo... Każde wgniecenie jest inne że tak powiem i do każdego podchodzi się indywidualnie :) mam nadzieję że cokolwiek ci wyjasnilem :)

LAKIEROWANKO Strona Główna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Blacharstwo i inne naprawy

Odpowiedz do tematu