Szukaj FAQ Album

Autor Wiadomość
Mlody100
Wysłany: 2021-05-02, 22:47   Lakierowanie motocykla od gołej blachy kilka pytań.
0
UP DOWN

Dzień dobry. Lakiernik amator garażowy prosi o poradę. Jakiś czas temu parę rzeczy polakierowałem na użytek własny, ale do sedna sprawy. Do polakierowania mam stare moto.
Czytałem dużo, mam porobione notatki ale i kilka pytań się znajdzie.
Plan działania:
-Blachy całościowo czyszczone szczotą na wiertarę, albo tarczą rapid strip. Czym lepiej?
-Następnie całość gołych blach papier 120-240 do nadania przyczepności
-podkład epoksydowy -2 warstwy
-podkład akrylowy -2 warstwy
-baza
-klar

Mam do szpachlowania parę miejsc i teraz pytanie malować całość epoksyd 2 warstwy(czy jedna przed szpachlowaniem a druga po) , następnie po odparowaniu szpachla i znów epoksyd 2 warstwy miejscowo na szpachle i na to na całość podkład akrylowy( wszystko robione w ciągu jednego dnia bez matowania podkładów.
Po szlifie szpachli trzeba to wyczyścić/odpylić/odtłuścić. Szpachle przedmucham powietrzem, a podkład epoksydowy-świeży sprzed 2-3godz) można przelecieć zmywaczem sylikonowy? I ścierką antystatyczną? Nic się nie stanie z podkładem? Bo będzie jeszcze aktywny chemicznie. I na to dałbym podkład akrylowy na całość bez matowania.

Czy może najpierw miejscowo pod szpachlowanie podkład epoksydowy/szpachla/szlif szpachli/przedmuchanie, odtłuszczenie i całość elementu epoksyd i i podkład akrylowy

Czy rozłożyć na kilka dni? W sensie jeden dzień epoksyd na całość. Kolejny matowanie epoksydu ,szpachel+szlif szpachli+epoksyd na szpachel, a na 3 dzień matowanie całości i podkład akrylowy? Chociaż to chyba nie najlepszy pomysł i niepotrzebna dodatkowa praca-matowanie,

Lakier bazowy będzie nakładany po uprzednim wyschnięciu i wyszlifowani podkładu akrylowego.
I na to bezbarwny po odparowaniu bazy.

Druga sprawa można szpachle kłaść bezpośrednio na plastik, bo rożne rzeczy czytałem (plastik niewiadomy lekko elastyczny po podgrzaniu opalarką robi się czarny/spalony/”zagotowany”? i widać pęcherzyki. Nie uelastycznia się po podgrzaniu tylko od razu czernieje.
Na szpachle można (jeśli tak to po jakim czasie) kłaść PZP i podkład akrylowy z uelastyczniaczem czy lepiej epoksyd i akrylowy podkład?
Części alu zmatowane kłaść tylko podkład akrylowy czy dać najpierw epoksydowy w celu nadania przyczepności i na niego m/m akrylowy?

Bardzo proszę o wskazówki.

MichuMachu
Wysłany: 2021-05-03, 23:16   
0
UP DOWN

Ogólnie ja bym oddał takie elementy do piaskowania lub na sodę jeśli to ma być zrobione dobrze ale to już twoja wola... Napewno cię to wiele taniej nie wyniesie a się tylko o robisz przy tym i efekt będzie mizerny...

Czy rozłożyć na kilka dni? W sensie jeden dzień epoksyd na całość. Kolejny matowanie epoksydu ,szpachel+szlif szpachli+epoksyd na szpachel, a na 3 dzień matowanie całości i podkład akrylowy? Chociaż to chyba nie najlepszy pomysł i niepotrzebna dodatkowa praca-matowanie,

Ja bym wybrał tą opcję...ale do 12 godzin możesz położyć szpachle bez matowienia epoksydu... Bez promiennika epoksyd ci i tak do końca nie wyschnie...

Na plastik jest specjalna szpachla do plastyku. Ale jak położysz zwykła z dodatkiem włókna szklanego to też będzie ok... Potem proponował bym położyć podkład poliestrowy żeby uniknąć efektu siadania na przetarciach do plastiku itp( oczywiście mam tu na myśli miejsca szpachlowane nie cały element)... wtedy PZP i podkład akrylowy.

Jak położysz PZP na szpachle nic się nie stanie...

Epoksydu na plastik nie stosuj bo nic to dobrego nie wniesie a może ci się tylko PZP z nim zważyć..... Daj akrylowy.... Tylko odczekaj 15 minut żeby dobrze wyschną...

Aluminium w sensie jakie to są elementy drobnica czy coś większego? Może lepiej to wypolerować??

Mlody100
Wysłany: 2021-05-04, 09:47   
0
UP DOWN

Ok, tak będzie dobrze? całość epoksydem 2 warstwy z rana a wieczorem szpachla/szlif szpachli i epoksyd na szpachle 2 warstwy. będzie dobrze? (Czy może epoksyd zostawić na kilka dni po czym zmatowić/ szpachla i znów epoksyd?)
i Ile dać czasu na odparowanie miedzy warstwami skoro to tyle schnie?
I teraz lepiej zostawić to na kilka dni zeby doschło po czym zmatowić i kłaść podkład akrylowy czy od razu w ten sam wieczór akrylowy?

Szpachla do plastiku jest. Plastik jest cały wyszlifowany do gołego. Mam podkład do plastików 1k do gruntowania szybkoschnący i pełniący funkcję warstwy izolującej czyli to na całość po szpachlowaniu i na to rozumiem ze akrylowy?
Co do epoksydu to miałem na mysli bezpośrednio na plastik/szpachle i na to akryl już bez podkładu do plastiku ale opcja 1 chyba lepsza.

Aluminium to lagi, mają być czarne dlatego będą malowane. są już przeszlifowane lekko p 200 do gołego

MichuMachu
Wysłany: 2021-05-04, 17:25   
0
UP DOWN

Ja bym epoksydowi bez promiennika dał że 2 dni.. teoretycznie możesz to zrobić szybciej ale to już jak uważasz. ;)
Między epoksydem a akrylowym minimum pół godziny...

Tak po szpachli i pzp na całość akrylowy :spoko:

Na aluminium dałbym akrylowy podkład i potem już lakier jaki chcesz ;)

Mlody100
Wysłany: 2021-05-04, 19:11   
0
UP DOWN

Trochę się śpieszy bo już moto gotowe tylko blachy zostały do zamocowania, ale chyba rozłożę na kilka dni. Jestem amatorem tak jak mówiłem i warunki garażowe. Kiedyś coś malowałem na próbę epoksyd i na to akryl w jeden dzień i fakt po 2-3dniach nadal było miękkie, ale trzyma już ze 3 lata.

Czyli tak:
1. Plastik wyszlifowany do gołego(mam zrobione p400-może być?)/szpachla(pod szpachle grubszym przelecieć P150?)/szlif szpachli 320 /PZP na całość/podkład akrylowy wszystko w 1 dzień. Za parę dni po wyschnięciu szlif baza i klar
2. Aluminium wyszlifowane do gołego p240 na to podkład akrylowy. Za parę dni po wyschnięciu szlif baza i klar
3. Blachy będą piaskowanie( czy po piaskowaniu trzeba jeszcze to zmatowić papierem 150-220?
Podkład epoksydowy 2 warstwy. Za 2-3dni matowanie całości(jaki papier pod szpachle a jaki pod podkład akrylowy, czy włókniną ten epoksyd potraktować?)/szpachlowanie/szlif szpachli/epoksyd na szpachle i znów czekać 2-3dni i matowić i na to akryl?
Dobrze rozumiem?

MichuMachu
Wysłany: 2021-05-04, 21:17   
0
UP DOWN

Ad1: p220 !!!pod szpachle!!! odtłuszczasz potem szpachla potem powiedzmy zaczynasz od p120 ,150,.......400 potem PZP i podkład akrylowy po ok 15 min w powiedzmy 20st. Reszta ok.

Ad2: tutaj jak położysz podkład to możesz przygotować na 2 dzień pod lakier bo ci na tych,, lagach" nic nie posiada :spoko:

Ad3:tak przetrzyj blachy papierem na gąbce o takiej gradacji jak piszesz.

Z tym epoksydem jest tak że możesz go nałożyć odczekać 5 godzin i nałożyć szpachle i tak samo powiedzmy jest z nakładaniem podkładu akrylowego na epoksyd tylko tutaj musisz poczekać pół godziny minimum bezpieczniej godzinę i go nakładać. Ale ja mam promiennik i nie mam problemu z dosuszeniem tego potem... Na twoim miejscu zrobiłbym tak jak piszesz nałożył epoks położył to na słońce na 1 dzień zmatowil papierem p220/ 180 na gąbce nałożył szpachle wiadomo wyszlifować wyrównał później epoksyd 1 do 2 dni na słoneczku lub w ciepłe ( materiały na żywicach epoksydowych zaczynają się utwardzać od 15/16 stopni w górę...) Potem szlif p320.....400 na gąbce (opcjonalnie włóknina na koniec) potem podkład akrylowy i na 2 dzień szlif pod lakier :spoko:

Mlody100
Wysłany: 2021-05-04, 21:55   
0
UP DOWN

Dzięki, może coś z tego wyjdze;)

Na plastiku pod szpachle 220? reszta może zostać 400 tak? No i szpachla też 400

Na blachach jak położę epoksyd, który wyschnie to starczy jak miejscowo zmatuje pod szpachle p220/ 180 i później tylko miejscowo epoksyd na szpachle i po kilku dniach całość p400 pod akrylowy?
czy po szpachlowaniu jeszcze raz całość epoksydem lecieć?

Mlody100
Wysłany: 2021-05-08, 22:05   
0
UP DOWN

Lagi już w podkładzie, plastiki poszpachlowane i w podkładzie schną w garażu. Blachy czekają w kolejce.
Jak położę epoksyd(2dni przerwy) matuje pod szpachle 220, szpachla, za godz czy 2 wyprowadzenie szpachli i szlif całego podkładu epoksydowego 400. następnie epoksyd miejscowo na szpachle i teraz czekać godzinkę i kłaść od razu podkład akrylowy czy zostawić to na kilka dni i znów szlif miejscowo epoksydu co jest na szpachli i całość akryl??
Która opcja lepsza? Bedzie dobrze?

Robertlodz09 
Wysłany: 2021-05-18, 00:54   
0
UP DOWN

Mlody100 napisał/a:
Jak położę epoksyd(2dni przerwy) matuje pod szpachle 220,

Pod szpachlówkę nie musisz wcale matowić podkładu epoksydowego jeśli nałożysz na niego szpachlówkę do 12 godz od jego położenia na elementach ...
wiesz dlaczego tak się robi ? ;)
Do 12 godzi od nałożenia epoksydu jeśli nakładasz na niego szpachlówkę poliestrową następuje wiązanie chemiczne pomiędzy epoksydem a szpachlówką
jeśli jednak przekroczysz ten "czas aktywności" epoksydu to musisz go już przeszlifować
tak samo możesz postępować z podkładem akrylowym który chcesz nanieść na podkład epoksydowy
do 12 godz nakładasz w technice mokro na mokro a powyżej 12 godz już musisz zmatowić

LAKIEROWANKO Strona Główna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu