Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
domagalka 
Wys³any: 2009-01-06, 18:26   Jakie podatki?
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 223
Sk±d: Beszowa
** Tech ** Temat wydzielony z "bêdzie kryzys?" - dzia³ g³ówny.

Nawi±zuj±c do poprzedniej wiadomo¶ci bardzo bym prosi³ autora wypowiedzi o bli¿sze informacje np ile co miesiecznie wychodzi ten podatek to na rok tyle czy jakos inaczej? ten podatek to jakos za metry sie oblicza czy po prostu za calosc??? Bardzo przepraszam za takie pytania ale chcia³bym nabyc jak najwiecej informacji. Co i ile mniej wiecej na miesi±c wychodzi do zap³aty? Proszê o pomoc :help:
 

ZIEMBA
Wys³any: 2009-01-06, 18:47   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 380
Podatek p³aci siê od metra. Przelicz sobie po pod³odze ile m2 ma ca³y twój warsztat i pomnórz to przez stawke jaka obowiazuje w Twojej gminie. Nie pamiêtam ile jest u nas ale w tamtym roku wysz³o równe 3tys. P³aci sie raz w roku. Pr±d 300z³ na 2 miesi±ce, zus 800 ale jak dopiero otwierasz dzia³alnosc to 300z³ co miesiac przez pierwsze dwa lata. Plus podatek od roboty, bo cus tam zawsze musisz zani¶c do skarbówki bo prêdzej czy puzniej siê przyczepia ¿e nic im nie zanosisz. No chyba ¿e jestes na rycza³cie to wtedy siê kombinuje i nie p³aci podatku.
 

S1600
Wys³any: 2009-01-06, 19:06   
0
UP DOWN

Posty: 31
ZIEMBA napisa³/a:
zus 800 ale jak dopiero otwierasz dzia³alnosc to 300z³ co miesiac przez pierwsze dwa lata.


250 z³ dok³adnie

ZIEMBA napisa³/a:
No chyba ¿e jestes na rycza³cie to wtedy siê kombinuje i nie p³aci podatku.


nie napalaj siê na ryczaut bo w lakiernictwie juz na poczatku odrazu bedziesz przechodzi³ na VAT bo to jest du¿o wiêksza kasa niz w mechanice czy w blacharstwie ....a pozatym z Vatem masz lepiej nie piernicz siê w ryczaut w lakiernictwie bo i tak przekroczysz i tak przekroczysz... no chyvba ze malujesz jedno auto na miesi±c to ok :D
 

ZIEMBA
Wys³any: 2009-01-06, 19:56   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 380
S1600, chyba nie bardzo wiesz na czym ten rycza³t polega.
 

S1600
Wys³any: 2009-01-06, 20:35   
0
UP DOWN

Posty: 31
no bo nie p³acisz takiego podatku jak na Vacie .... a przecie¿ w±tpie zeby nie przekroczy³ tam tego dochodu w lakiernictwie... bo lakiernictwo to raczej gruba kasa wiec ja w±tpie zeby d³ugo na rycza³cie pojecha³
 

ZIEMBA
Wys³any: 2009-01-07, 16:56   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 380
Jaka gruba gasa, bez przesady. Ile Ty na tym miesiêcznie zaradiasz?

S1600 napisa³/a:
ja w±tpie zeby d³ugo na rycza³cie pojecha³


Od 15lat szefu na tym jest i nawet nie my¶li o vacie ok :)
 

kaczmi 
Wys³any: 2009-01-07, 17:31   
0
UP DOWN

Pomóg³: 2 razy
Posty: 102
Sk±d: Mazowieckie
chwila mo¿esz byæ na ryczaucie i mieæ vat 22ja osobi¶cie jestem na vat 22 i kolega ma racje, vat to dobra sprawa, sporo roboty na faktury...

Co do op³at miesiêcznych to tak

Zus 215.35 z³ plus 100,57 z³ czyli razem 315,91 gr przez pierwszy rok, zapracownika zus normalnie 750 z³
za nieruchomo¶æ od metra, u mnie przywalili a¿ 32 z³ (paranoja !!!)
mi wychodzi za 160 metrów 5120 z³ dzielone na kwarta³
Pr±du wychodzi mi ok 500-600 co 2 miesi±ce woda grosze 100 z³ przeciêtnie dolicz sobie jeszcze dodatkowe koszta o ile planujesz np auto zastêpcze, ksiêgowa jeszcze 250 zl (lepiej ¿eby by³a) bêdziesz mia³ wszystko w du... samo poza³atwia.
Proponuje Ci byæ na vacie.
Planujesz pracownika ? te¿ koszt
 
 

kaczmi 
Wys³any: 2009-01-07, 17:36   
0
UP DOWN

Pomóg³: 2 razy
Posty: 102
Sk±d: Mazowieckie
dodam jeszcze ¿e podatu to sobie p³acisz ile chcesz np trafi Ci siê robota na 3 faktóry np malowanie 3 busów razem na 15 ty¶ i wyjdzie Ci podatku dla Pañstwa 3600 z³ to przeciesz materia³ sobie z tego odliczas, wszystkie op³aty odliczasz, zbierasz sobie faktórki i oddajesz Pañstwu tyle ile chcesz tak¿e nie ma siê o co baæ z tym a i nieraz znajomemu bêdzie np potrzebna jaka¶ fv na naprawe np na 5 ty¶ to ju¿ sobie zarobisz a i tak sobie koszta w to wrzucisz i Ci po³owa zostanie, wszystko sobie odliczasz fajki te¿ !!!! kupisz sobie kabine za np 30 ty¶ to masz prawie 7 ty¶ vatu przecie¿ Pañstwo Ci to odda !!! jakie¶ narzêdzia cokolwiesz wszystko sobie odpisujesz.Tylko dobr± ksiêgow± musisz mieæ
 
 

jacklack 
Wys³any: 2009-01-07, 17:39   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 352
ZIEMBA wyt³ómacz mi jedno..zakupujesz materia³ lakierniczy na kwotê netto 1000z³+vat czyli za 1220z³ brutto..i jeste¶ na rycza³cie ..wystwiasz rachunek uproszczony za us³ugê na kwotê netto ..wiêc powiedz jak odzyskasz VAT zakupów??
Owszem zajmuj±c siê blachark± rycza³t to dobre rozwi±zanie bo kupisz szpulê drutu i parê tarcz do boschato s± ma³e koszty..a w lakiernictwie koszty s± du¿o wiêksze ..od energii elektrycznej olej opa³owy,,lakiery i inne produkty to wszystko kupuje siê po cenach brutto.i ten VAT musi oddaæ klient ..wiêc trzeba byæ na ksi±¿ce przychodów przychodów rozchodów..prowadzê dzia³alno¶æ 11 lat i nie wyobra¿am sobie ja ani mój ksiêgowy ¿eby by³o inaczej ;)
 
 

ZIEMBA
Wys³any: 2009-01-07, 17:48   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 380
Powiem wam ¿e mo¿e i macie racje.Przecierz wszystko sobie mo¿esz odliczyc. To nie wiem dlaczego wszyscy moi znajomi lakiernicy s± na rycza³cie.
 

domagalka 
Wys³any: 2009-01-07, 18:37   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 223
Sk±d: Beszowa
a jesli dopiero zaczynam i jeszcze nie mam tak duzo roboty to tez dobry bedzie ten vat???? mysle ze jak postawie pare szyldow i jakas reklame przy trasie to moze bedzie wiecej robotki(daj Bo¿e) bo co jeszcze moge zrobic zeby nabyc wiecej klientów???
 

kalbi 
Wys³any: 2009-01-07, 18:55   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
domagalka napisa³/a:
a jesli dopiero zaczynam i jeszcze nie mam tak duzo roboty to tez dobry bedzie ten vat???? mysle ze jak postawie pare szyldow i jakas reklame przy trasie to moze bedzie wiecej robotki(daj Bo¿e) bo co jeszcze moge zrobic zeby nabyc wiecej klientów???

- strona internetowa
- ulotki
- dobrze wykonywaæ swoja pracê, a zapewniam, ¿e na brak klientów nie bêdziesz narzeka³... (poczta pantoflowa)
_________________

 
 

domagalka 
Wys³any: 2009-01-07, 19:16   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 223
Sk±d: Beszowa
a z tym podatkiem od warsztatu to oni sprawdzaja czy trzeba obliczyc i podac??? Bo jak na razie to mam 2 pomieszczenia9jedno tak bardziej pod lakierowanie przygotowane) w garazu obydwa po 5/4m i obok garaz 6/4 (ale jego bym nie podawal bo w nim to przewaznie stoi auto jak elementy poodkrecane) tamte dwa to pod domem mam a dopiero na wiosne mam zamiar budowac cos wiekrzego. Czy nie czepiali by sie ze to troche za ma³o na dzia³alno¶æ??
 

kaczmi 
Wys³any: 2009-01-07, 19:31   
0
UP DOWN

Pomóg³: 2 razy
Posty: 102
Sk±d: Mazowieckie
nie to niezama³o, niema czego¶ takiego. to co pod domem masz to nie uwzglêdniaj tego pod warsztat zrób tak ¿eby¶ jak najmniej zap³aci³.Mi z gminy taki facet przynoci kwitek i tylko podpis sk³adam ¿e przyjo³em i potem siê to w gminie op³aca.
Co do vatu tu nie chodzi o to ¿e masz ma³o czy du¿o roboty, jak nic nie zarobisz to nic nie wyka¿esz, nikt Ci za to g³owy nie urwie, ksiêgowa wystawi pit zerowy i pok³opocie a jeszcze takja kwestia bêdzie ¿e to Pañstwo Ci bêdzie wisia³o wtedy bo ksiêgowa we¼mnie w koszta swoj± us³uge wstawi i z niej bêdzie siê nale¿a³o Ci np 44 zl z 200 i bedziesz mia³ nadwy¿ke ;)

Co do ksiêgowej to ró¼nie siê ceni± mi za pierwszy rok 150 , za drugi 200 potem po 250[/list]
 
 

baqo 
Wys³any: 2009-01-07, 19:58   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
ZIEMBA napisa³/a:
To nie wiemrycza³tu dlaczego wszyscy moi znajomi lakiernicy s± na rycza³cie.
rycza³yu p³aci siê 8,5% na us³ugê od przychodu,zero odliczeñ,zero skakania z deklaracj± co miesi±c do US.3% na sprzedawany towar.
 
 

domagalka 
Wys³any: 2009-01-07, 20:52   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 223
Sk±d: Beszowa
Czyli nie podawac tych pod domem, podac tylko ten osobny gara¿ do podatku??? A co z t± ksieg± przychodów i rozchodów??? Trzeba prowadziæ i na czym to polega i czy musi ja prowadziæ ksiegowa???/
 

domagalka 
Wys³any: 2009-01-08, 09:34   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 223
Sk±d: Beszowa
Przepraszam za g³upie pytania ale szczeze mówi±c to boje sie i chcia³bym zebrac jak najwiecej wiadomosci na ten temat. :help:
 

S1600
Wys³any: 2009-01-10, 14:47   
0
UP DOWN

Posty: 31
ZIEMBA napisa³/a:
Jaka gruba gasa, bez przesady. Ile Ty na tym miesiêcznie zaradiasz?


ja mia³em okres co an miesi±c wychodzi³em 6 ko³a i robi³êm sam
 

S1600
Wys³any: 2009-01-10, 15:06   
0
UP DOWN

Posty: 31
kaczmi_company napisa³/a:
Co do ksiêgowej to ró¼nie siê ceni± mi za pierwszy rok 150 , za drugi 200 potem po 250[/list]


to ksiegowa kosztuje 200z³ na rok?? czy na meisiac??
 

domagalka 
Wys³any: 2009-01-10, 15:37   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 223
Sk±d: Beszowa
ja mia³em okres co an miesi±c wychodzi³em 6 ko³a i robi³êm sam[/quote]


to ³adnie ci idzie :spoko:

Wêc jak ju¿ wrócili¶cie do tematu to mam zapytanko- czy wystarczy jak do podatku za warsztat podam tylko jeden gara¿ 24kwadratowe???
  
 

S1600
Wys³any: 2009-01-10, 15:38   
0
UP DOWN

Posty: 31
ale robi³o sie od 7 rano do nawet 11 wieczorem ... to jak wy na ryczaucie jestescie to nie wiem ile malujecie... ale wiem ze w lakiernictwie zarobiæ idzie i to dyskusji nie podlega
 

domagalka 
Wys³any: 2009-01-10, 15:42   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 223
Sk±d: Beszowa
a je¶li mozna wiedzieæ to ile bierzesz za np. ca³o¶ciówa mazda np323F 1998r???
 

ZIEMBA
Wys³any: 2009-01-10, 16:27   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 380
S1600, ale co ma rycza³t do tego ile malujemy? Przecierz nikt nie sprawdzi ile samochodów pomalowa³es w miesi±cu. Zarobi³es np. 5tys a w ksi±zke wpisujesz 100z³ i od tej stówy p³acisz 8,5% podatku. To jest rycza³t. Do tego zero kontroli.
 

S1600
Wys³any: 2009-01-10, 16:34   
0
UP DOWN

Posty: 31
ale chodzi mi o toze podatku nikt ci nie odda
 

S1600
Wys³any: 2009-01-10, 16:35   
0
UP DOWN

Posty: 31
domagalka napisa³/a:
a je¶li mozna wiedzieæ to ile bierzesz za np. ca³o¶ciówa mazda np323F 1998r???


w sumie zlaezy czy jest fest poobijana czy nie

jak nie topowiedzmy ze za te 2000 pomaluje
 

ZIEMBA
Wys³any: 2009-01-10, 16:41   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 380
A na vacie kto Ci odda podatek? Zrób tak ¿e przez dwa miesi±ce skarbowy bêdzie Ci musia³ cus oddac to na konic roku zrobi± Ci tak± kontrole ¿e braknie Ci pensji, takich kar Ci dowal±. W vacie chodzi o to ze zamiast p³acic podatek kupujesz sobie co¶ zeby miec koszta, ale to jest takie kupowanie na si³e, zamiast im oddac to lepiej cus sobie kupic. By³em dzisiaj na rozmowie u ksiegowej i doszed³em do wniosku ze na pocz±tku tylko rycza³t (zero papierów) A jak firma siê juz troche rozkreci to przejsc na vat.
 

domagalka 
Wys³any: 2009-01-10, 16:53   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 223
Sk±d: Beszowa
S1600 napisa³/a:
domagalka napisa³/a:
a je¶li mozna wiedzieæ to ile bierzesz za np. ca³o¶ciówa mazda np323F 1998r???


w sumie zlaezy czy jest fest poobijana czy nie

jak nie topowiedzmy ze za te 2000 pomaluje


A dzia³alno¶æ masz?? A co do tej mazdy to jak z materia³ami Ty czy klient??
 

S1600
Wys³any: 2009-01-10, 18:53   
0
UP DOWN

Posty: 31
zawsze materia³ ja daje nie ufam klientom co sami daj± materia³ i zapewniaj± ze dobry .... dopiero bede zg³aszac ale na zg³oszonej za ca³o¶ciówki nie zejde ponizej 2800
 

Tech 
Wys³any: 2009-01-10, 19:37   
0
UP DOWN



Pomóg³: 2 razy
Posty: 52
Troszkê tu mieszacie rycza³t (forma obliczania podatku dochodowego) z VAT (podatek od towarów i us³ug), albo piszecie chaotycznie po prostu.

W ka¿dym razie na rycza³cie chodzi o to, ¿e p³acimy procent (us³ugi 8,5) od przychodów, zatem w naszym interesie jest, aby na nasze przychody przypada³o jak najmniej kosztów (które nie wp³ywaj± na wysoko¶æ podatku) - w przypadku lakierników oznacza³oby to przerzucanie kosztów materia³ów na klienta i kasowanie go tylko za us³ugê. W ten sposób do opodatkowania zostaje niemal czysty dochód (nie myliæ z przychodem), ale ju¿ nie 19% tylko wspomniane 8,5% (dodatkowo od przychodu odliczamy ZUS w³a¶ciciela, a od podatku czê¶æ sk³adek na zdrowotne w³a¶ciciela). Wad± jest to, ¿e firma nigdy nie wyka¿e strat nawet jak inwestuje ciê¿kie pieni±dze w wyposa¿enie (tu tzw. mali podatnicy maj± spore udogodnienie) lub ma du¿e koszty dzia³alno¶ci.

VAT to inna bajka - w skrócie: je¿eli mamy ma³o faktur zakupów/kosztów (do odliczenia) to nam siê nie op³aca byæ p³atnikiem, ale innym p³atnikom nie op³aca siê byæ naszym klientem.
 
 

baqo 
Wys³any: 2009-01-10, 19:56   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
Tech napisa³/a:
w przypadku lakierników oznacza³oby to przerzucanie kosztów materia³ów na klienta
no ale czê¶ci ,materia³y. wiadomo ¿e kompleksowa naprawa i kompleksowy rachunek. wystawiasz kwotê na robociznê 8,5% i kwotê na czê¶ci , i materia³y ,3% . jak wystawiê ubezpieczalni rachunek. tylko na robociznê. albo innej firmie.dam im paragon z moimi rabatami ,które wypracowa³em sobie latami dzia³alno¶ci.jak kupiê b³otnik za sto z³ , sprzedam na rachunku za 110 z³ ,potem rycza³t odliczê od przychodu ,czyli 110 z³ ,od tego 8,5 % podatku od stu dziesiêciu,to moj± mar¿a 10 z³,a podatku 9,35 z³.
 
 

domagalka 
Wys³any: 2009-01-10, 20:02   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 223
Sk±d: Beszowa
No ot ja juz sie ca³kowiecie zamota³em i nie wiem co wybraæ
 

Tech 
Wys³any: 2009-01-11, 01:37   
0
UP DOWN



Pomóg³: 2 razy
Posty: 52
baqo napisa³/a:
no ale czê¶ci ,materia³y. wiadomo ¿e kompleksowa naprawa i kompleksowy rachunek. wystawiasz kwotê na robociznê 8,5% i kwotê na czê¶ci , i materia³y ,3% . jak wystawiê ubezpieczalni rachunek. tylko na robociznê. albo innej firmie.dam im paragon z moimi rabatami ,które wypracowa³em sobie latami dzia³alno¶ci.jak kupiê b³otnik za sto z³ , sprzedam na rachunku za 110 z³ ,potem rycza³t odliczê od przychodu ,czyli 110 z³ ,od tego 8,5 % podatku od stu dziesiêciu,to moj± mar¿a 10 z³,a podatku 9,35 z³.


Swojej ceny (z mar¿±) b³otnika i tak nie mo¿esz i tak wstawiæ do faktury/rachunku jak jeste¶ na rycza³cie (handel czê¶ciami do pojazdów mechanicznych jest wy³±czony zdaje siê). Z tym przerzucaniem kosztów (faktur) na klienta chodzi mi o to, ¿e gdyby kupowa³ sam dosta³by wy¿sz± cenê, bo nadal to ty jeste¶ ich sta³ym klientem, tyle ¿e nieformalnie - wypracowany rabat z czê¶ci ³adujesz w cenê us³ugi. Dziêki temu masz 10 z³ extra przychodu (który jest niemal równowa¿ny z dochodem) czyli 0,85 z³ podatku (na "ksi±¿ce" wychodzi 1,90 z³). Tu wszystko zale¿y od tego czy dogadasz siê z dostawc± materia³ów (im wiêkszy tym trudniej).

¯eby nie by³o, ¿e ka¿dego namawiam do rycza³towego rozliczania. Je¶li mia³bym prowadziæ prawdziwy zak³ad (nie jaki¶ ma³y "w gara¿u na wsi") to nawet bym o rycza³cie nie my¶la³ - od razu KPiR+VAT - wiêksze inwestycje i koszty, kompleksowo¶æ us³ug itd. Nie mówi±c ju¿ o wiêkszej wiarygodno¶ci w oczach klienta.
 
 

baqo 
Wys³any: 2009-01-11, 09:41   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
Tech napisa³/a:
(handel czê¶ciami do pojazdów mechanicznych jest wy³±czony zdaje siê)
no ale jednak nie mo¿liwe jest przeprowadzenie naprawy bez nowych czê¶ci zamiennych. tylko ¿e wrêcz nie mo¿liwe jest zrobienie auta jak nie zamówiê czê¶ci ,a klient nie chce jaki¶ dodatkowych faktur, tylko wszystko na jednym rachunku. a mo¿e jednak mo¿na liczyæ 3% za materia³ i czê¶ci. a jak nie to trzeba zmieniaæ profil dzia³alno¶ci na us³ugowo- handlowy? ale to bez sensu.
Tech napisa³/a:
od razu KPiR+VAT
no a na tych zasadach ju¿ mo¿esz b³otnik sprzedaæ ,tylko prowadz±c warsztat us³ugowy.
 
 

domagalka 
Wys³any: 2009-01-11, 12:38   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 223
Sk±d: Beszowa
Tech napisa³/a:
od razu KPiR+VAT - wiêksze inwestycje i koszty, kompleksowo¶æ us³ug itd. Nie mówi±c ju¿ o wiêkszej wiarygodno¶ci w oczach klienta.


To jak sie nie jest na vacie to nie da sie wystawiac faktury klientowi za us³ugê???????
 

S1600
Wys³any: 2009-01-11, 13:12   
0
UP DOWN

Posty: 31
domagalka napisa³/a:
To jak sie nie jest na vacie to nie da sie wystawiac faktury klientowi za us³ugê???????


Wystawai siê co¶ takiego jak rachunek uproszczony chyba

Tech napisa³/a:
¯eby nie by³o, ¿e ka¿dego namawiam do rycza³towego rozliczania. Je¶li mia³bym prowadziæ prawdziwy zak³ad (nie jaki¶ ma³y "w gara¿u na wsi") to nawet bym o rycza³cie nie my¶la³


ja nie mam potê¿nego warsztatu jestem w trakcie inwestycji i planu rozbudowy i roboty jest tyle ze ho ho ho i jestem ze wsi .... i co??
 

domagalka 
Wys³any: 2009-01-11, 15:21   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 223
Sk±d: Beszowa
S1600 napisa³/a:
ja nie mam potê¿nego warsztatu jestem w trakcie inwestycji i planu rozbudowy i roboty jest tyle ze ho ho ho i jestem ze wsi .... i co??


a Ty jeste¶ na czym????Vat czy rycza³t
 

S1600
Wys³any: 2009-01-11, 15:29   
0
UP DOWN

Posty: 31
Cytat:
a Ty jeste¶ na czym????Vat czy rycza³t


teraz bede ddopiero sie rejestrowac bo ubiegam sie o dotacje

a an czym to juz sam nie wiem :( mam totalny mêtlik

sami powiedzcie meisiecznie sam zrobie ok 3 ca³o¶ciówek co proponujecie???
 

baqo 
Wys³any: 2009-01-11, 15:35   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
bierz zasady ogólne czyli KPiR!
 
 

domagalka 
Wys³any: 2009-01-11, 16:08   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 223
Sk±d: Beszowa
baqo napisa³/a:
bierz zasady ogólne czyli KPiR!

ja tez mam totalny metlik w glowie zagubilem sie juz i nie wiem co wybrac.
a to KPiR to w vacie czy rycza³cie jest?
 

baqo 
Wys³any: 2009-01-11, 16:21   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
ksi±¿ka przychodów i rozchodów . do 50 ty¶. bez vat-u mo¿esz byæ,ale i mo¿esz w ka¿dej chwili wskoczyæ .
 
 

autograff
Wys³any: 2009-01-12, 18:13   
0
UP DOWN

Posty: 39
S1600 napisa³/a:
Wystawai siê co¶ takiego jak rachunek uproszczony chyba

od kilku lat nie ma czegos takiego. Faktura Vat nazywa sie to co kiedys bylo rachunkiem uproszczonym, jak i faktura, ktora faktura byla.
_________________

 

domagalka 
Wys³any: 2009-01-12, 18:32   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 223
Sk±d: Beszowa
Czyli na Rycza³cie te¿ sie wystawia fakturki na wykonana czynnosc?
 

autograff
Wys³any: 2009-01-12, 23:28   
0
UP DOWN

Posty: 39
oczywiscie. wystawiac mozesz. podstawowa roznica miedzy ryczaltowcem, a vatowcem jest taka, ze wliczac w koszty firmy i odliczac od podatku sprzet, materialy itd,itd,itd mozesz tylko bedac na VAT-cie. Na ryczaucie nie masz takiej mozliwosci. Tak wiec decyzja o tym czy byc na ryczaucie czy na vacie glownie od tego powinna zalezec. Reasumujac wszyscy, ktorzy zaczynaja latwiej beda mieli na ryczaucie. Chyba, ze inwestycja odrazu bedzie gruba wtedy zakup sprzetu itd. moze sie bardziej oplacac (tak naprawde placicie tylko cene netto za kazdy towar do firmy, nadplacony podatek zostanie wam zwrocony).
_________________

 

baqo 
Wys³any: 2009-01-13, 08:51   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
autograff napisa³/a:
wliczac w koszty firmy i odliczac od podatku sprzet, materialy itd,itd,itd mozesz tylko bedac na VAT-cie.
Vat to druga sprawa. bêd±c na PKPiR odliczasz ceny brutto,nie bêd±c vat-owcem. ;)
 
 

domagalka 
Wys³any: 2009-01-13, 14:16   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 223
Sk±d: Beszowa
baqo napisa³/a:
bêd±c na PKPiR

Co to takiego???
No planuje troszke inwestycji na wiosnê(nowy warsztat i troszke nowego sprzetu) i mysle ze moze by sie cos zwróci³o bed±c na Vacie. Mo¿e jakies materia³y do tej budowy by sie po czê¶ci zwróci³y. :roll:
 

autograff
Wys³any: 2009-01-13, 15:26   
0
UP DOWN

Posty: 39
Ksiazka Przychodow i Rozchodow
_________________

 

Tech 
Wys³any: 2009-01-13, 18:04   
0
UP DOWN



Pomóg³: 2 razy
Posty: 52
Wystawianie faktur przez osobê nie bêd±c± p³atnikiem VAT to dobry interes... do pierwszej kontroli krzy¿owej. Sam kontrahent teoretycznie tylko nie bêdzie ³azi³ po s±dach za odliczenie (co prawda s±d opowie siê po stronie przedsiêbiorcy, ale US nie lubi traciæ kasy pomimo kilku ju¿ wyroków NSA - patrz cytat). My bêdziemy na pewno.
Cytat:
W ocenie NSA brak rejestracji dla celów VAT nie oznacza automatycznego pozbawienia prawa do odliczenia. To, ¿e wystawca faktury nie by³ zarejestrowany, nie w ka¿dym przypadku odbije siê na rozliczeniu jego kontrahentów. Przemawia za tym analiza prawa unijnego i orzecznictwa ETS.

Nie bêd±c p³atnikiem wystawia siê rachunki, bo nasi kontrahenci maj± nies³usznie naliczony VAT - podatek do odliczenia, którego nikt przed nami nie zap³aci³.

Ps. Ponownie chcia³em zauwa¿yæ, ¿e VAT nie ma nic wspólnego z rycza³tem i PKPiR, bo te kwestie dotycz± podatku dochodowego :D
 
 

domagalka 
Wys³any: 2009-01-13, 21:05   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 223
Sk±d: Beszowa
Nie bardzo rozumie poprzedniej wypowiedzi. Przecie¿ jesli sie jest w³a¶cicielem dzia³alno¶ci to vat za materia³y zakupione siê zwraca tak? czy mo¿e ¿le rozumiê ten Vat??
 

baqo 
Wys³any: 2009-01-13, 22:05   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
Tech napisa³/a:
Ponownie chcia³em zauwa¿yæ, ¿e VAT nie ma nic wspólnego z rycza³tem i PKPiR, bo te kwestie dotycz± podatku dochodowego :D
domagalka napisa³/a:
czy mo¿e ¿le rozumiê ten vat
¼le rozumiesz :nie:
 
 

Tech 
Wys³any: 2009-01-13, 23:05   
0
UP DOWN



Pomóg³: 2 razy
Posty: 52
domagalka napisa³/a:
Przecie¿ jesli sie jest w³a¶cicielem dzia³alno¶ci to vat za materia³y zakupione siê zwraca tak?

Je¿eli jest siê p³atnikiem VAT to tak. Generalnie wygl±da to tak, ¿e odliczasz od zakupów (jest trochê wyj±tków) a p³acisz VAT od sprzeda¿y - w ostatecznym rozrachunku wychodzi ci podatek od wiêkszej warto¶ci VAT sprzeda¿y od zakupów (mo¿liwe, ¿e masz VAT do zwrotu/przeniesienia na nastêpny miesi±c - kiedy kupujesz wiêcej ni¿ sprzedajesz). W³a¶ciwie to VAT p³aci ostateczny klient nie bêd±cy p³atnikiem, bo VAT od sprzeda¿y p³aci tobie w cenie produktu/towaru. Pomiêdzy p³atnikami transakcja wychodzi dla pañstwa na 0 - on p³aci ty odliczasz itd. a¿ do faktury/paragonu dla nie-p³atnika, który nie odliczy - dopiero ten VAT jest "zarobkiem" pañstwa.

Nie bêd±c p³atnikiem nie mo¿esz odliczaæ VAT od zakupów (tak jak twoi klienci, którzy od ciebie kupuj±), ale nie wp³acasz te¿ do US VATu od sprzeda¿y - twoja mar¿a jest liczona jakby w cenach brutto. Dlatego nie-p³atnik nie mo¿e wystawiaæ faktur - bo oznacza to, ¿e zap³aci³ on VAT, który klient mo¿e ewentualnie odliczyæ. (Widzia³em co prawda niby-faktury czyli rachunki na druku faktury bez wpisanego VAT ale unika³bym czego¶ takiego).

Chyba ci siê jeszcze to wszystko miesza z KPiR, gdzie "odlicza" siê zakupy - chodzi tu o zaliczenie zakupów do kosztów, co zmniejsza dochód (i tym samym podatek dochodowy). Na rycza³cie zakupy nie maj± wp³ywu na podatek, bo p³aci siê go od warto¶ci sprzeda¿y (ale mniejszy procent). Czyli bêd±c na rycza³cie i nie bêd±c p³atnikiem VAT zakupy/koszty ciê nie obchodz±, w kwestii podatków.

Je¶li my¶lisz o czym¶ innym ni¿ rycza³t bez VATu (lub przekraczasz limity) to bierz kogo¶ do ksiêgowania, bo o wszystkim tu nie da rady napisaæ niestety. No, ostatecznie przy rycza³t+VAT mo¿esz pokazaæ komu¶ faktury od czasu do czasu, czy aby czego¶ b³êdnie nie odliczy³e¶. (Przy okazji - na KPiR masz lepszy przegl±d sytuacji firmy).

Ps. Do 20 stycznia masz czas z³o¿yæ "podanie" do skarbówki o rozliczanie rycza³towe, chyba ¿e nie masz zarejestrowanej jeszcze dzia³alno¶ci - wtedy mo¿na w ci±gu roku, aby przed rejestracj±.
 
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Firma

Ten temat jest zablokowany bez mo¿liwo¶ci zmiany postów lub pisania odpowiedzi  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group