Szukaj FAQ Album

Przesunięty przez: Tech 2009-04-25, 16:41
Autor Wiadomość
DrCruel
Wysłany: 2006-01-09, 10:42   Zbyt miękki lakier bezbarwny
0
UP DOWN

jacek007
Wysłany: Wto Paź 11, 2005 8:29 am Temat postu: Zbyt miękki lakier bezbarwny
--------------------------------------------------------------------------------
Witam Panowie
Mój problem polega na tym że po pomalowaniu np. błotnika bazą a następnie lakierem bezbarwnym powierzchnia po wyschnięciu nie jest dość twarda. Przy mocniejszym naciśnięciu np. kawałkiem plastiku widać odkształcenie w lakierze. Co dziwniejsze w wyższej temperaturze jest bardziej elastyczny a w niższej mniej.
Całość przed malowaniem jest przygotowana raczej dobrze tzn.
matuje cały błotnik papierem wodnym 800 , następnie maluje wszystko podkładem akrylowym MS novola 3:1 po wyschnięciu ponownie docieram wszystko wodną 800 , nakładam baze (rozcieńczoną rozpuszczalnikiem beta 2:1 ponieważ jest dość gęsta) po odczekaniu 10 min nakładam bezbarwny BETA COLOR HS oczywiście zmieszany w odpowiednich proporcjach z utwardzaczem tj. 2:1 i rozpuszczalnikiem beta w proporcji 3:1 .
Całość malowana jest w temperaturze 21 - 22 stopnie.
Co jest nie tak proszę o pomoc.
Pozdrawiam

malarz
Wysłany: Sro Paź 12, 2005 12:33 am Temat postu:
--------------------------------------------------------------------------------
Chyba musisz zmienić ten bezbarwny bo jeżeli jest tak jak piszesz to ten Beta Color to jakaś lipa
To jest też chyba podpowiedź dla Mirczyka bo w innym poście pytał o opinię o tym lakierze.

majster
Wysłany: Czw Lis 17, 2005 9:35 pm Temat postu:
witam
mam dwie sugestie:
stosować jak najmniej wody w pracach przygotowawczych
stosować oryginalne rozpuszczalniki do baz (jaką stosujesz bazę?) i nietylko
Należy pamiętać, że lakiery HS mją więcej żywicy i inna jest technika ich nakladania oraz inna jest ilość warstw, nie znam lakieru Beta od strony praktycznej, ale chyba tu upatrywalbym przyczyn.

DrCruel
Site Admin
Wysłany: Czw Lis 17, 2005 11:40 pm Temat postu:
Tak jeszcze raz się wczytałem w ten post i zauważyłem coś co wcześniej jakoś tylko przemknęło...
chodzi o proporcje mieszania... coś się nie zgadza
producenci zazwyczaj podają np mieszać 2:1 + 10/20 % rozc lub 2:1:0,5 a ty podałeś 2:1 a następnie 3:1 z rozcieńczalnikiem Jak mamy to rozumieć? Czy po zmieszaniu lakieru z utwardzaczem gdzie wyjdzie ci 1,5 litra obliczasz że na tę ilość potrzeba 30% rozcieńczalnika ??? Bo jeżeli tak, to właśnie to może być przyczyną małej twardości.
Przy takim obliczeniu wychodzi że dodajesz 50% rozcieńczalnika w stosunku do samego lakieru.

Nawet gdybyś obliczał tą proporcję 3:1 w odniesieniu do samego lakieru (bez utw.) to i tak raczej zbyt dużo dodajesz bo wtedy jest 30%.

A może to pomyłka?

jacek007
Wysłany: Pią Lis 18, 2005 8:57 am Temat postu:
Witam
Może i to jest powodem zbyt małej twardości powierzchni , ale w mieszalni zostałem poinformowany ze ten bezbarwny można rozcieńczać na maxa w zależności od umiejętności malowania (czym bardziej rozcieńczony tym lepszy efekt , ale większe prawdopodobieństwo zlewki ). Sam bezbarwny w połączeniu z utwardzaczem jest dość gesty i przy malowaniu bez dodania rozpuszczalnika wychodzi straszna mora.
Czytałem ze powodem małej twardości lakieru może być podkład , a dokładnie zbyt gruba jego warstwa.
Pozdrawiam

majster
Wysłany: Pią Lis 18, 2005 11:53 pm Temat postu:
Witam
Spróbuj lakierować bezbarwnym z malą ilością rozpuszczalnika lub wcale, zależy jak podaje producent, ale proponowalbym obniżyć temp. do 18-19 stopni koniecznie na póltorej warstwy, i zwiększyć ją po ok 20-30 min od momentu skończenia lakierowania aby wysuszyć, uwierz mi że to wyjdzie, spraktykowalem to.
Jedna uwaga HS nie wylejesz na lustro, ale czy nowe auta są tak wylane???

fifka
Wysłany: Sob Lis 19, 2005 12:37 pm Temat postu:
Witam
DrCruel i Majster mają rację że powodem małej twardości jest zbyt duże rozcienczenie lakieru a co za tym idzie nakładanie zbyt cienkich warstw lakieru. Przy tak dużym rozcieńczeniu lakieru wydłuża się również czas lakierowania , gdyż zamiast 1,5ej warstwy trzeba nałożyć 4.

LAKIEROWANKO Strona Główna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materiały

Odpowiedz do tematu