Szukaj FAQ Album



Przesuniêty przez: DrCruel 2009-04-25, 04:12
Autor Wiadomo¶æ
Darek 
Wys³any: 2007-04-03, 23:56   Problem WENTYLACJI w warunkach gara¿owych...
0
UP DOWN

Posty: 2
Sk±d: Lubawa
Witam wszystkich!
Lakierujê w warunkach gara¿owych i mój g³ówny problem to BRAK wentylacji,
g³ównie podczas lakierowania - istny "siwy dym" i oczywi¶cie "¶mieci" w po³o¿onym lakierze
Pomieszczenie do lakierowania ma wymiary:
szer.4m, d³.7m, wys. 2,60m, ¶ciany murowane, strop betonowy, na górze jest jeszcze poddasze u¿ytkowe(stoi tam sprê¿arka).
Z tego co siê orientujê to najlepszy by³by nadmuch z góry, a wyci±g do³em, jak w kabinie, ale to pewnie s± spore koszta: wentylatory, filtry, ogrzewanie dodatkowe... ?
Czy zastosowanie samego wentylatora wyci±gaj±cego powietrze te¿ co¶ pomo¿e..?
Czy jeden wentylator lub mo¿e lepiej dwa mniejsze i gdzie najlepiej umie¶ciæ w ¶cianie, suficie?
Jaki powinien byæ typ wentylatorów i jakie ich parametry (m3/h)?
Mo¿e kto¶ z Was podzieli siê swoimi sprawdzonymi pomys³ami?
Nie staæ mnie na zakup kabiny, ale chcia³bym przygotowaæ to pomieszczenie do¶æ dobrze i nie straciæ zainwestowanych pieniêdzy.
Z góry dziêki za WSZYSTKIE RADY!!
  
 

online 
Wys³any: 2007-04-04, 23:07   
0
UP DOWN
MTGarage.

Pomóg³: 10 razy
Posty: 722
Sk±d: ¦l±sk - ¦wierklaniec
Pod³±czam siê do pytania. Mam identyczny problem. Mam troche wentylatorów z ch³odni i sobie wymy¶li³em, ¿e zamontujê 2 na 2 ró¿nych ¶cianach pod sufitem, aby wyci±ga³y na dwór opary. Zastanawiam siê tylko jak to bêdzie dzia³aæ?

O góry te¿ mam poddasze, lecz wydaje mi siê, ¿e umiejscowienie went. w ¶cianach jest lepszym sposobem?
 
 

aeroarte 
Wys³any: 2007-04-05, 07:22   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 110
Sk±d: Starachowice
Moj± komorê robi³em sam. Nie mam niestety kratownicy. Wentylatory wyci±gowe ¶r 45cm szt 2 zamontowa³em na dole przy pod³odze z przodu komory. Dwa nadmuchowe na górze ,na bocznych ¶cianach ,na koncu komory. Na tylnej ¶cianie po ¶rodku jest nawiew ciep³ego powietrza ,zasilanego z dmuchawy Webasto. Po zrobieniu tego pierwszy samochód wyszed³ ,bez ¶mieci ,potem niestety sie trafiaj± ,i to nie mam pojêcia sk±d. Pzdr.
 

acidhouse
Wys³any: 2007-04-06, 11:19   
0
UP DOWN
Kustom Kulture


Pomóg³: 10 razy
Posty: 267
Na pewno system musi mieæ nawiewy górne i wyci±gi dolne - oddzielne systemy. Znakomicie by by³o gdyby wyci±gi dolne ustawione by by³y na ca³ej powierzchni pod³ogi ale to nierealne z powodu kosztów, wiêc najlepiej gdyby by³y przynajmniej wzd³u¿ bocznych ¶cian na ziemi. 1 nawiew górny termiczny ale trzeba zeby by³ wydajny bo musi korygowac ró¿nice temperatur je¿eli jest na dworze 2 stopnie zassane powietrze musi byc ogrzane do temp co najmniej 20 stopni ale to conajmniej (te poddasze to w tym wypadku bonus) nawiew górny musi czerpaæ powietrze z zewn±trz poprzez filtr(y) - powietrze musi byæ suche i czyste, lub 2 system dysze boczne zamiast górnej, uko¶ne w kontach pomieszczenia, w postaci 96 ma³ych rurek ¶rednicy 5cm. Przep³yw powietrza powinien byæ co najmniej 18000 m3/h - wiem ¿e to trudne ale jednak tak s± zbudowane pro kabiny i dlatego s± takie osi±gi a nie inne - wiem ¿e to nierealne ale inwestujac w system dobrze jest zblizyæ osi±gi do prawdziwych kabin. Aha zeby nie by³o nieporozumieñ - straty temperatury trzeba zminimalizowaæ (w pro kabinach obieg jest prawie ca³kowicie zamkniety) - mianowicie musicie ociepliæ swoj± kabinê - na pewno nie styropianem ani niczym ³atwopalnym - opary lakierów organicznych s± bardzo wybuchowe i jesli nie chcecie kiedy¶ wybiec jako pochodnia z w³asnego warsztatu trzeba ociepliæ ¶ciany, sufit i pod³ogê we³n± mineraln±, ja planujê tak zrobiæ, po wykonaniu najpierw wentylacji dolnej. Ocieplenie ca³o¶ci na kantówkach - szeroko¶æ ok 5 - 7 cm, we³na grubo¶ci 10 cm (w rolkach szer 1m na 10m oko³o 12z³ za m2-przy dobrych dojsciach mozna zejsc do 7z³ za m2) w scianach system sprê¿onego powietrza, sprê¿arka powinna znajdowaæ siê w osobnym pomieszczeniu lub przynajmniej jakiej¶ skrzyni. Na we³ne mineraln± na³o¿yæ planujê p³yty te co s± za szafami(nie pamiêtam hehe) sa niepalne wiec sie nadaj± - wystarczy je potem na bia³o pomalowaæ zeby bylo du¿o ¶wiat³a no i o¶wietlenie w postaci ¶wietlówek (mozna dostac tanio w castoramie) na ca³ej d³ugo¶ci brak ¶wiat³a to najgorsze co tylko. Pod³ogê po wykopaniu do³ów na wentylacjê trzeba wylaæ (kilka cm) betonu z ¿u¿lem - znakomicie trzyma ciep³o - na to kantówki i we³na mineralna (tak trzeba zrobic cieplarnie). Na to dechy polakierowac dobrym lakierem na trudn± zdzieralno¶æ. (Wszystko rozplanujcie na projektach - na serio nie trzeba miec do tego specjalisty). Wentylacja dolna to przynajmniej jeden wentylator przemys³owy lub jakie¶ dwie samoróby turbinowe na wytrzyma³ych silnikach. Zasada jest jedna - lakierujesz to za³anczasz wyciag i nawiew górny, w tego typu samoróbach najlepiej przed nak³adaniem lakieru nagrzac pomieszczenie. No có¿ trzeba oszczedzac na energii wiec lepiej jest ocieplic dobrze pomieszczenie. Opad py³u powinien wynosiæ ok20 cm na sekunde - to conajmniej wiec wentylacja górna jest irracjonalna, py³ powinien byc zasysany w dó³ a nie wysysany w góre (lubicie ten ¶mieszny bia³awy osad na powierzchni?) - jako ze nie stac nas na kabiny o cenach rzedu 200 tys z³ wiec zrobic to mozna po³profesjonalnie za oko³o 10 - 12 tysiecy, lub nawet mniej gdy tylko sie cz³owiek spre¿y, aha no i parametry techniczne pro kabin na których podstawie mozna zaczac robic swoje plany znalezc mozna w podstawowych podrecznikach lakierowania z lat 70 dostepne na alegro (cena ok 13 z³ przesy³k±) a tak¿e na serwisach www importerów kabin i w 16 numerze Lakiernika - darmowe pismo na stronie www.lakiernik.com.pl trzeba tylko wype³nic formularz (autentycznie przysy³aj± do chaty napisac trzeba co nas interesuje i wy¶la na bank).
Dobra nagada³em sie az mnie rece bol± - róbta co chceta - pozdrawiam :) [/u]
 
 

baqo 
Wys³any: 2007-04-08, 23:33   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
nie wyci±g, lecz nadmuch! nadci¶nienie samoczynnie wypchnie powietrze z lakierni. je¿eli bêdzie tylko wyci±g to wiadomo co siê dzieje. za³atw sobie do¶æ wydajny wentylator z wymiennikiem ciep³a. mo¿e byæ na opa³ mo¿e to byæ nagrzewnica na wodê. zbuduj du¿y tunel,kana³ z mo¿liwo¶ci± zamontowania filtrów .specjalne filtry do kabin sufitowe,chocia¿ ze 3m2 .jak masz dara¿ zamontuj je u góry po rzeciwnej stronie do drzwi wjazdowych, nie bedzie to kabina lakiernicza,ale zawsze to jaka¶ wymiana powietrza. napewno spowoduje to chocia¿ w momeñcie miêdzy warstwami przewietrzenie pomieszczenia. je¶li masz jakie¶ pytania,to nd emaila. dodam ¿e mam kabinê lakiernicz± i pewn± wiedzê na ten temat,s± to koszta do¶æ spore,aby uzyskaæ odpowiedni opad w lakierni mu¶i byæ do tego wydajny generator ,zaczyna siê od 18000 m3/h takie u¿±dzenie znajdziesz ju¿ za 4000 euro.wentylator plus wymiennik oko³o 120 kw np firmy SAIMA. poszukaj na necie zasadê dzia³ania kabiny lakierniczej, a co zrobisz,to to na co ci koszta pozwol±. czy zrobisz w pod³odze kana³ wulotowy ,musisz mieæ kratê pomostow±, . na koniec tylko pamiêtaj ¿e ma byæ nadci¶nienie ,czyli t³ocz powietrze do lakierni,bo sam wyci±g to bez sêsu. na nadmuchu zastosujezs filtry i masz czyste powietrze które wypchnie py³ z lakierów. je¶li je ogrzejesz to ju¿ wogóle super.
 
 

Darek 
Wys³any: 2007-04-09, 10:30   
0
UP DOWN

Posty: 2
Sk±d: Lubawa
Witam!
Dziêki Wam za profesjonalne porady! Zag³êbiam siê w ten temat i muszê przyznaæ, ¿e daje on sporo do my¶lenia.. Raczej bêdê my¶la³ o zastosowaniu w gara¿u nadmuchu z góry i wyci±gu do³em. Chocia¿ jeszcze nie wiem co zastosujê i jak to wykonam.. Widzia³em gdzie¶ na stronie gotowe plenum, czyli agregat z nadmuchem i ogrzewaniem palnikiem na olej opa³owy. Wyci±g stanowi³y kolektory boczne z filtrami (zamiast krat w pod³odze) i ustawione by³y na posadzce przy ¶cianach bocznych. Wtedy nie musia³bym robiæ wykopów.. ale nie wiem czy one siê sprawdzaj± i ile kosztuj±?
Zag³êbiam siê dopiero w ten temat, jedno wiem na pewno, ¿e nie bêd± to ma³e koszty..
Z góry dziêki za wszystkie Wasze rady!!
 

baqo 
Wys³any: 2007-04-09, 10:38   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
lepiej zrobiæ co¶ raz a porz±dnie :!: wykop w pod³odze dwa kana³y na szeroko¶ci kó³ pojazdu,60-90 cm g³êbokie d³ugie na 5 metrów,wyprowad¿ wyj¶cie na zewn±trz to bêdzie profesional.
 
 

acidhouse
Wys³any: 2007-04-10, 08:46   
0
UP DOWN
Kustom Kulture


Pomóg³: 10 razy
Posty: 267
O widzisz jeszcze nie zbudowa³em a ju¿ sadzê buraki - przepraszam ale opieram siê na teorii, powinienem dostaæ zatem banie ze sprawdzianu za podstawow± pomy³ke za ktora móg³by¶ zap³aciæ zbyt drogo
Na pocieszenie 2 schematy które gdzie¶ kiedy¶ odnalaz³em na necie (chyba strona producencka)

 
 

suchorz 
Wys³any: 2007-04-10, 08:58   
0
UP DOWN

Posty: 8
Sk±d: Pierwoszyno
Witam, jestem na etapie budowy kabiny, mam pomieszczenie 7x4 wys 3,4m, zastanawiam siê nad odpowiednim nadmuchem, wyci±giem i ogrzewaniem.
Chcê zrobiæ nadmuch sufitowy ( strop drewniany, belki co 90cm), wyci±g pod³ogowy
(kraty pod³ogowe- jeszcze nie wiem jak to dok³adnie zrobiæ), ogrzewanie te¿ nie wiem jakie, w ca³ym warsztacie bêdzie centralne ogrzewanie wêglowe, wiêc nie wiem czy mo¿na wykorzystaæ to ogrzewanie, czy zrobiæ drugie niezalezne, ¶ciany i pod³oga i sufit bêd± ocieplone, ¶ciany wykafelkowane do sufitu.
Obecnie jestem na etapie stanu surowego, w tym tygodniu wstawiam bramy i okna.
Nie ma jeszcze pod³ogi, bo muszê zrobiæ wykop na wyci±g.
Warsztat jest murowany o pow 150m2, jedno pomieszczenie przeznaczam na lakierniê.
Proszê o porady jak co zrobiæ, ¿eby by³o dobrze i mo¿liwie nie za drogo.
Zastanawia³em siê, dobre by by³o ogrzewanie pod³ogowe w lakierni.
Powinno dobrze ogrzaæ, chyba?

[ Dodano: 2007-04-10, 21:41 ]
Znalaz³em na allegro piec na zu¿yty olej, koszt 2-3 ty¶, ma nadmuch. Taki piec chyba mo¿na wykorzystaæ na ogrzewanie kabiny.
 
 

misiek
Wys³any: 2008-08-01, 17:41   
0
UP DOWN

Posty: 16
cze¶æ,swoje pytanie kirujê przede wszystkim do aeroarte. jakie masz wentylatory nadmuchu i jakie filtry stosujesz ?
 

kamilbusko
Wys³any: 2008-09-24, 09:16   
0
UP DOWN

Posty: 349
bago mo¿e by¶ mi pomogl z wentylacja w moim gara¿u. a ile mo¿e kosztowaæ taka dobra lecz u¿ywana kabina np saico???????????????????
 

baqo 
Wys³any: 2008-09-24, 11:22   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
kamilbusko napisa³/a:
ile mo¿e kosztowaæ taka dobra lecz u¿ywana kabina np saico
na allegro jest od groma. dwie -trzy dychy.
 
 

kamilbusko
Wys³any: 2008-09-24, 20:30   
0
UP DOWN

Posty: 349
ty masz kabinê oryginaln± czy samoróbkê
 

baqo 
Wys³any: 2008-09-24, 20:39   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
kamilbusko napisa³/a:
oryginaln±
saima :!:
[img][/img]
 
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Warsztat

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime