Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
mike91 
Wys³any: 2009-05-04, 18:28   Pocz±tki LAKIERNIKA.
0
UP DOWN

Posty: 7
:arrow: z lakiernictwa to wiem chyba za ma³o :help:
wiem : pistolet lakierniczy do malowania najlepszy z dysz± 1,1-1,4 firmy fobo albo sico.
wiem jak zapodk³adowaæ, pistoletem z dysz± 2 mm i jakimi papierami szlifowaæ tzn. przygotowac do malowania. konstrukcje pistoleta lakierniczego czym sie czysci itd.
o kompresorach wiem mniej-wiecej, wiem równie¿ jak malowaæ lakierami metalikami jak dobrze pamiêtam :D tzn. jakimi ruchami, i wiem ze +/- 30cm z takiej wysokosci powinno sie malowac. ale co do mieszanek jak mieszac jakich lakierow uzywac to kompletnie nie wiem, prosze wyt³umaczcie mi to wszy¶ciu¶ko od pocz±tku...
 

kalbi 
Wys³any: 2009-05-04, 19:06   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
1,1 dysza to raczej za ma³a!!!, a niby czemu fobo i sico to najlepsze pistolety? Jak mieszac lakiery to powiedz± ci w mieszalni tam gdzie je dorabiasz! niby sk±d mamy wiedzieæ czym ty lakierujesz??!! przewa¿nie konwencjê miesza siê w stosunku 2:1 z rozcieñczalnikiem do baz. Wodê przewa¿nie daj± w gotowej mieszance wiec tylko wlewasz do pistoletu i lakierujesz ale to musisz siê zapytaæ w mieszalni, a nie nas! Wszystko powiniene¶ mieæ napisane na opakowaniu - wystarczy przeczytaæ lub zapytaæ w mieszalni.
_________________

 
 

mike91 
Wys³any: 2009-05-04, 20:00   
0
UP DOWN

Posty: 7
napisa³em pocz±tki lakiernika.... wiêc chcia³bym siê dowiedzieæ jak sie maluje, jakich farb sie uzywa do lakierowania itd. czyli wszystko od pocz±tku.
(+ s³owniczek wyrazów których sie uzywa w lakiernictwie) :help:
 

zelek-lakiernictwo 
Wys³any: 2009-05-04, 20:03   
0
UP DOWN


Posty: 35
Sk±d: z Warsztatu
Najlepiej ja kby ktos modów podwiesi³ taki temat zeby nie powstawa³o kolejnych 15485484548...
A zawsze ¶wierzakowi przyda sie temat i niebedzie zak³adac nowego


Co do dysz to wszystko zalezy jakie elementy potrzebujesz lakierowaæ
jesli maja to byc lusterka ma³e owiewki motocyklowe lub inne drobnostki to nawet dysza 1.1 da rade,je¶li wiêksze powierzchnie typu drzwi maska dach ect to 1.3-1.4

Podk³ad szlifujemy papierem na mokro 400-600 a w koncowej fazie mo¿na sciagn±æ mikro rysy drobniejszym papierem np 800 czy 1000
z papierami tez nie mozna przesadzic poniewa¿ podk³ad musi miec swoja fakturê ¿eby lakier mia³ siê do czego przyczepiæ

Szpachle obrabiamy papierem na sucho np 120,240, (mo¿na grubszymi) w zale¿no¶ci jak grubo jej jest przy³o¿one a nastêpnie wykoñczenie papierem na mokro 180-300 pod podk³ad
*(niektórzy lakiernicy nie szlifuj± szpachli na mokro)

Nastêpnie odt³uszczamy element benzyna ekstrakcyjn± na czystej szmacie
i aplikujemy podk³ad

Co do pistoletow to nikt nie mowil ze fobo czy sico to najlepsze Guny

Jednymi z najlepszych firm produkujacych pistolety lakiernicze to SATA,DEVILBISS,IWATA,EVO,JONNESWAY

FOBO czy SICO jest dobrym pistoletem z ni¿szej pó³ki który nadaje sie dla pocz±tkuj±cego lakiernika i ma dobre w³a¶ciwo¶ci lakiernicze umiejêtno¶ci nie zdobêdziesz maj±c Sate za 2.5 ty¶ tylko poprzez praktykê i dok³adno¶æ :tak:

Typy lakierów: wodorozcieñczalne, akrylowe, metalizowane, per³owe
Typy Pistoletów: pistolety wysokoci¶nieniowe LVMP,RP i niskoci¶nieniowe HVLP
jak co¶ pomin±³em to poprawiæ mnie koledzy :)
 

kalbi 
Wys³any: 2009-05-04, 20:23   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
zelek-lakiernictwo napisa³/a:
nastêpnie wykoñczenie papierem na mokro 180-300 pod podk³ad
kolego chyba zartujesz sobie??

zelek-lakiernictwo napisa³/a:
Podk³ad szlifujemy papierem na mokro 400-600 a w koncowej fazie mo¿na sciagn±æ mikro rysy drobniejszym papierem np 800 czy 1000

nie mo¿na ¶ci±gn±æ rysy, tylko trzeba jak ju¿. Minimalnie 800 pod solid-y, pod metale i per³y 1000-1200
zelek-lakiernictwo napisa³/a:
wodorozcieñczalne
chyba wodnorozcieñczalne
_________________

 
 

zelek-lakiernictwo 
Wys³any: 2009-05-04, 20:28   
0
UP DOWN


Posty: 35
Sk±d: z Warsztatu
Kalbi niema sie o co spinaæ napisa³em ogólnikowo ka¿dy robi po swojemu :twisted:
nie czepiaj siê literówek :spoko:

Masz racje pod per³ê drobniejszym zapomnia³em :oops:
 

domagalka 
Wys³any: 2009-05-04, 20:53   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 223
Sk±d: Beszowa
no to fajnie poisz szpachle obrabiaj±c j± na mokro ^^
 

mike91 
Wys³any: 2009-05-05, 09:32   
0
UP DOWN

Posty: 7
domagalka napisa³/a:
no to fajnie poisz szpachle obrabiaj±c j± na mokro ^^


:roll:
 

domagalka 
Wys³any: 2009-05-05, 09:38   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 223
Sk±d: Beszowa
Przecie¿ szpachel nasi±ka wod± a potem wychodzi w s³oñcu i w ciepe³ku w postaci b±bli pod lakierem.
 

banshee 
Wys³any: 2009-05-05, 10:35   
0
UP DOWN
staram siê jak mogê

Pomóg³: 2 razy
Posty: 71
Sk±d: Bydgoszcz
kto jeszcze oprócz zelek-lakiernictwo odt³uszcza benzyn± ekstrakcyjn±? ^^ ^^ ^^
do tego s± zmywacze silikonu kolego!!
 

mike91 
Wys³any: 2009-05-05, 15:53   
0
UP DOWN

Posty: 7
banshee wyluzuj :> :!: :!: :!: :!:
 

przemo1972 
Wys³any: 2009-05-05, 16:02   
0
UP DOWN


Pomóg³: 11 razy
Posty: 551
Sk±d: SC
Cytat:
kto jeszcze oprócz zelek-lakiernictwo odt³uszcza benzyn± ekstrakcyjn±? ^^ ^^ ^^

Przypominam ze jest to dzial:"Pomoc dla amatorow" i nie kazdy kto robi amatorsko musi odrazu kupowac litr zmywacza antysilikonowego.Jeszcze nie tak dawno benzyna byla stosowana ogolnie w warsztatach :tak:
_________________
Wyrywanie chwastow
 

zelek-lakiernictwo 
Wys³any: 2009-05-05, 16:24   
0
UP DOWN


Posty: 35
Sk±d: z Warsztatu
domagalka napisa³/a:
Przecie¿ szpachel nasi±ka wod± a potem wychodzi w s³oñcu i w ciepe³ku w postaci b±bli pod lakierem.


Tys jest kur wa B±bel ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^
 

mike91 
Wys³any: 2009-05-05, 16:30   
0
UP DOWN

Posty: 7
i ten kto posiada wiedze ksi±¿kow± to niech siedzi cicho bo g :!: wno wie.
robi³em u lakiernika i jak szpachla juz jest polozona i zaschnieta i w zaleznosci ile tej szpachli jest to zawsze szlifowalem i wyg³adza³em papierem 240 na sucho a pó¿niej zmoczonym papierem ¶ciernym 300 a pozniej 400-600zmoczonym w wodzie papierem ....
i by³o wszystko OK :cool:
 

gola 
Wys³any: 2009-05-05, 20:03   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 855
mike91 napisa³/a:
...pó¿niej zmoczonym papierem ¶ciernym 300 a pozniej 400-600zmoczonym w wodzie papierem ....
i by³o wszystko OK :cool:

do czasu ;)
 

tadeo121
Wys³any: 2009-05-05, 20:24   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 14
Witam Panów! Moim skromnym zdaniem,do momentu po³o¿enia podk³adu,to wody powinno siê u¿ywaæ tylko do mycia r±k po pracy,lub jak kto woli przed jedzeniem. Pozdrawiam. ;)
 

domagalka 
Wys³any: 2009-05-05, 21:19   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 223
Sk±d: Beszowa
"i ten kto posiada wiedze ksi±¿kow± to niech siedzi cicho bo g :!: wno wie.
robi³em u lakiernika i jak szpachla juz jest polozona i zaschnieta i w zaleznosci ile tej szpachli jest to zawsze szlifowalem i wyg³adza³em papierem 240 na sucho a pó¿niej zmoczonym papierem ¶ciernym 300 a pozniej 400-600zmoczonym w wodzie papierem ....
i by³o wszystko OK"

Patrzcie go, znalaz³ siê wszystko wiedz±cy i potrafi±cy BO ROBI£ U JAKIEGO¦ tam byle LAKIERNIKA co nauczy³ go poiæ wod± szpachel ^^
Wyskoczyli nie wiadomo sk±d i twierdz± ¿e szpachel tzreba poiæ. Nie piszczie takich bzdur bo kto¶ nowy przeczyta i zrobi a potem jak ciepe³ka bêd± to bêd± p³acze ¿e na forum mu tak± bzdurê doradzili.
 

domagalka 
Wys³any: 2009-05-05, 21:23   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 223
Sk±d: Beszowa
Cytat:

Tys jest kur wa B±bel ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^

Atu nastêpny specjalista siê znalaz³ z fachowymi pomys³ami. Ciebie te¿ uczyli tych g³upich pomys³ów ¿eby szpachel na mokro obrabiaæ???
 

pitterek 
Wys³any: 2009-05-05, 21:29   
0
UP DOWN


Pomóg³: 3 razy
Posty: 306
Cytat:
i ten kto posiada wiedze ksi±¿kow± to niech siedzi cicho bo g :!: wno wie.
robi³em u lakiernika i jak szpachla juz jest polozona i zaschnieta i w zaleznosci ile tej szpachli jest to zawsze szlifowalem i wyg³adza³em papierem 240 na sucho a pó¿niej zmoczonym papierem ¶ciernym 300 a pozniej 400-600zmoczonym w wodzie papierem ....
i by³o wszystko OK :cool:



zrób se test. we¼ prosta blache, m³otek , p-dolnij, poszpachluj, obrób szpachel po swojemu, zapodk³ad¼, pomaluj i zostaw na lato na s³oneczku. sam zobaczysz jaka kiche od-pier-dalasz
_________________
Pit
 

domagalka 
Wys³any: 2009-05-05, 21:39   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 223
Sk±d: Beszowa
mike91 napisa³/a:
i ten kto posiada wiedze ksi±¿kow± to niech siedzi cicho bo g :!: wno wie.
robi³em u lakiernika i jak szpachla juz jest polozona i zaschnieta i w zaleznosci ile tej szpachli jest to zawsze szlifowalem i wyg³adza³em papierem 240 na sucho a pó¿niej zmoczonym papierem ¶ciernym 300 a pozniej 400-600zmoczonym w wodzie papierem ....
i by³o wszystko OK :cool:


Ciekawe sk±d ty swoj± wiedzê wytrzasn±³e¶ bo ani nie robisz wg ksi±¿ki ani tak jak powinno siê robiæ. A propo tego gdzie robi³ê¶ to jestem ciekaw czy ten niby lakiernik nie widzia³ tego jak robisz czy te¿ by³ takim paprokiem?
Oby wiêcej takich, lato i s³oneczko przyjdzie to bêdziemy mieæ roboty co nie miara, tylko ciekawe czy wszyscy nie lubi± tak jak ja poprawiaæ spiep.... przez kogo¶ roboty.
 

mike91 
Wys³any: 2009-05-05, 22:14   
0
UP DOWN

Posty: 7
dobra ju¿ co do szpachli to nic lepiej nie piszcie bo ju¿ wiem co i jak :tak:
 

banshee 
Wys³any: 2009-05-06, 07:03   
0
UP DOWN
staram siê jak mogê

Pomóg³: 2 razy
Posty: 71
Sk±d: Bydgoszcz
domagalka napisa³/a:
Oby wiêcej takich, lato i s³oneczko przyjdzie to bêdziemy mieæ roboty co nie miara, tylko ciekawe czy wszyscy nie lubi± tak jak ja poprawiaæ spiep.... przez kogo¶ roboty.


100% racji!!! Jeszcze na to spray Dekorala i co¶ t³ustego, ¿eby opó¼niæ wychodz±c± rdzê - kocham takie robótki, jak przysz³± te¶ciow± :D
 

mike91 
Wys³any: 2009-05-06, 15:45   
0
UP DOWN

Posty: 7
ju¿ wiem co do szpachli
na SUCHO pierwsze 80 potem 120 a zagladzic drobnym180 lub 220 i podklad :tak:
 

pitterek 
Wys³any: 2009-05-06, 18:54   
0
UP DOWN


Pomóg³: 3 razy
Posty: 306
mike91 napisa³/a:
u¿ wiem co do szpachli
na SUCHO pierwsze 80 potem 120 a zagladzic drobnym180 lub 220 i podklad :tak:


220 jest za gruby. 240 to minimum a najlepiej 320 lub 360


Panowie a jak sie ma szlifowanie na wodê do szpachlówki natryskowej???
_________________
Pit
 

gola 
Wys³any: 2009-05-06, 19:47   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 855
[quote="pitterek"]
mike91 napisa³/a:
Panowie a jak sie ma szlifowanie na wodê do szpachlówki natryskowej???

tak samo jak i szlifowanie szpachlowki nakladanej za pomoca stalek.To i to jest szpachla polyestrowa,to i to chlonie wode jak gabka.
 

pitterek 
Wys³any: 2009-05-06, 20:42   
0
UP DOWN


Pomóg³: 3 razy
Posty: 306
tak tez w³asnie mysla³em, dzieki @gola za odpowied¼
_________________
Pit
 

dooku 
Wys³any: 2009-05-08, 21:51   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 117
Sk±d: £ód¼
u mnie jak robilismy na warsztacie auto na szybko bez podkladu to szpachlowalismy zwyklym light a na to szla szpachla Finish .konczona byla na wode 800 i pod lakier.
nie mowie ze tak robie na swoim ale na warsztacie tak bylo dziechcone.

do zastanowienia jest tez temat szlifu podkladu na mokro ;)
pewnie prawie kazdemu zdarza sie przeszlifowac do szpachli jak konczy na wode bo moge sie zlozyc ze nie walicie Bóg wie ile podkladu :x:
wiec pewnie te szpachle i tak sa narazone na kontakt z woda ;)
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group