Szukaj FAQ Album



Zamkniêty przez: Bodzio 2009-06-23, 19:26
Autor Wiadomo¶æ
Nurglepl 
Wys³any: 2009-06-22, 23:31   Dzia³anie kompresora - wydajno¶æ - pytanie
0
UP DOWN

Pomóg³: 9 razy
Posty: 305
Sk±d: Gryfino
Witam
Mo¿ecie mi wyt³umaczyæ od czego zale¿y wydajno¶æ efektywna na wyj¶ciu ?

Patrz±c na takie kompresory:

- http://allegro.pl/item660...rezarka_fv.html

Moc 2,2 Kw / 3HP
Zasilanie 230V / 50Hz
Wydajno¶æ 412 litrów/minutê
Max. ci¶nienie 10 atm. (ROBOCZE 8 atm)
T³oki : 2 (w uk³adzie V)
Obroty 2850 r/min
Zbiornik 50L

- http://allegro.pl/item668..._gwarancja.html

Moc 2,2 Kw / 3HP
Zasilanie 230V / 50Hz
206 l/min. wydajno¶æ na wej¶ciu, a ok. 130 ltr/min wydajno¶æ efektywna
Max. ci¶nienie 10 atm. (ROBOCZE 8 atm)
T³oki : 1
Obroty 2850 r/min
Zbiornik 50L

No i teraz podobieñstwa
- Maj± po 2,2 KW
- Ci¶nienie 10 atm
- Obroty 2850 r/min
- Zbiornik 50L

A ró¿nice:
- T³oki : 2 a drugi 1
- Wydajno¶æ 412 l/min ; a drugi 206 l/min, 130 ltr/min wydajno¶æ efektywna

Nie by³o w danych ale pewnie ten co ma 412 l/min bêdzie mia³ wydajno¶æ efektywn± co¶ ko³o 260 l/min

I jak to jest, czy te 260 l/min wytworzy sprê¿arka bez korzystania z butli, czy mo¿e tyle powietrza jest w stanie daæ przez jaki¶ czas, a¿ do wyczerpania siê butli.

Je¿eli na pytanie wy¿ej odpowiedz bêdzie typu "tyle da sama sprê¿arka" to z jakiego powodu ta s³absza (bo z 1 t³okiem) ma dawaæ tylko 130 l/min skoro jest butla w której siê magazynuje powietrze, a kompresor te¿ j± nabije do odpowiedniego ci¶nienia tylko ¿e wolniej.

No i teraz pytanie zwi±zane w po³±czeniem tego kompresora z pistolecikiem.
Je¿eli pistolet ma zapotrzebowanie na powietrze 270 (przyk³adowo STAR S4000 EVO-T) to trzeba dopasowaæ WYDAJNO¦Æ EFEKTYWN¡ KOMPRESORA do ZAPOTRZEBOWANIA NA POWIETRZE PISTOLETU ?

Trochê du¿o, ale proszê o wyt³umaczenie tego.
Pozdawiam
 

Mariuszczs
Wys³any: 2009-06-23, 08:09   
0
UP DOWN

Pomóg³: 2 razy
Posty: 100
Zbiornik g³ównie likwiduje pulsacjê. Mo¿e byæ odpowiednio du¿y ¿eby powietrze zmagazynowaæ. Ale wydajno¶æ sprê¿arki liczy siê tylko tak naprawdê. Bo co z tego ¿e zmagazynujesz sobie powietrza jak za parê minut magazyn siê skoñczy - pompowanie do zbiornika w celu zmagazynowania trwa owiele d³u¿ej ni¿ korzystanie potem z tego ( jesli sprê¿arka lichsza ni¿ zapotrzebowanie.

Wiêc zbiornik i tak musi byæ to szukasz kompresora o wydajno¶ci wiêkszej ni¿ zapotrzbowanie twojego pistoletu.

Wszystko da siê sprawdziæ - nabijasz butlê i pod³anczasz pistolet. Naciskasz spust i trzymasz kilka minut- kompresor powienien utrzymywac ci¶nienie a najlepiej jakby siê jeszcze wy³ancza³ co oznacza ¿e ma wiêksz± wydajno¶æ ni¿ ci trzeba.

Wogóle w chiñskich kompresorach wydajno¶ci podaj± jakby na oko ( a sprzedawcy jeszcze zawy¿aj± )- kiedy¶ ogl±da³em te maleñstwa w Castoramie i sta³ jeden model kompresora w dwu miejscach - na stoisku z kompresorami i jeszcze na promocji. cena w obu miejscach by³a ta sama, ale wydajno¶æ mia³y podan± inn± - nieuda³o mi siê wymóc na pracowniku ¿eby wpisa³ jednakowe parametry dla obu komprsorów bo z innej partii przysz³y z inn± instrukcj± i inn± wydajno¶ci± wpisan±.
 

Nurglepl 
Wys³any: 2009-06-23, 08:38   
0
UP DOWN

Pomóg³: 9 razy
Posty: 305
Sk±d: Gryfino
Czyli ¿e jak bêdê mia³ butle fantazjuj±c 1000 L ale sam kompresor przyk³adowo ten pierwszy
Moc 2,2 Kw / 3HP
Zasilanie 230V / 50Hz
206 l/min. wydajno¶æ na wej¶ciu, a ok. 130 ltr/min wydajno¶æ efektywna
Max. ci¶nienie 10 atm. (ROBOCZE 8 atm)
T³oki : 1
Obroty 2850 r/min
Zbiornik 50L

to gdy on ju¿ nabije powiedzmy w 2 godziny butlê (zak³adaj±c ¿e nie nawali) to przez jaki¶ czas gdy nie obni¿y siê ci¶nienie w butli to bêdê mia³ odpowiedni± ilo¶æ wiatru do praktycznie ka¿dego pistoletu, i nawet wtedy poci±gnie przy odpowiednim ci¶nieniu na parê minut SATE JEST 3000 która wymaga 430 l/min ?
 

LoboLoco 
Wys³any: 2009-06-23, 09:08   
0
UP DOWN



Pomóg³: 13 razy
Posty: 660
Sk±d: Silesia
Ca³kowicie teoretycznie, przyjmuj±c brak jakichkolwiek strat, je¿eli masz pistol o zapotrzebowaniu 430l/min i kompresor o wydajno¶ci 130l/min czyli ok 3,3 raza mniejszej , to ¿eby malowaæ ok 10 min kompresor musi dzia³aæ ok 30 min... nie wiem jak policzyæ ilo¶æ powietrza mieszcz±c± siê w butli przy tych powiedzmy 8 atm... ale 1000 litrów powinno stykn±æ ;) ...na jaki¶ czas ^^
_________________
>>> Airbrush'Lab <<<
 

Nurglepl 
Wys³any: 2009-06-23, 09:34   
0
UP DOWN

Pomóg³: 9 razy
Posty: 305
Sk±d: Gryfino
Czyli ¿e maj±c pistolet z zapotrzebowaniem 430 l/min i maj±c kompresor 200 L z wydajno¶ci± powiedzmy 350 l/min da siê ju¿ polakierowaæ np b³otnik :) , poczekaæ, nastêpnie zderzak itd. Wa¿ne ¿eby w butli by³o odpowiednie ci¶nienie, a kompresorek nich sobie chodzi i tyle co da rade w tym czasie nabiæ to niech nabije. Ale czas wykorzystania butli zwiêkszy siê o 2/3

Dziêki za odpowiedzi
Pozdrawiam
 

Ari29
Wys³any: 2009-06-23, 09:48   
0
UP DOWN

Posty: 81
Daj sobie spokoj z takimi kompresorami wiekszosc tych kompresorow ma podane cisnienie na ssaniu bo liczba jest duza a tak naprawde to sciema bo na wydechu ma polowe tego.Meczy³em sie takim podobnym w koncu to wyj....lem i zrobilem sobie sam porzadny kompresor.fakt kosztowal mnie 1500z³ ale mam 690l na ssaniu i 500l na wydechu(liczone bylo).Wracajac do tamtych kompresorow to nawet do amatorki srednio to sie nadaje
 

LoboLoco 
Wys³any: 2009-06-23, 10:19   
0
UP DOWN



Pomóg³: 13 razy
Posty: 660
Sk±d: Silesia
Kupno kompresora z mniejsz± wydajno¶ci± ni¿ potrzebna na pistolecie mija siê z celem, moim zdaniem to strata pieniêdzy, czasu, nerwów, a czasem te¿ klientów (gdzy np. spadnie ci¶nienie podczas malowania i bêdziesz musia³ przerwaæ pracê). Najwiêksza oszczêdno¶æ to kupno urz±dzeñ takich jakie s± potrzebne, najlepiej z zapasem na przysz³o¶æ. Innym wyj¶ciem jest zaopatrywanie siê po kosztach, ale trzeba siê liczyæ z konsekwencjami.... lecz chyba ka¿dy musi siê o tym przekonaæ na w³asnej skórze... powodzonka...
 

shalashaska 
Wys³any: 2009-06-23, 10:34   
0
UP DOWN


Pomóg³: 1 raz
Posty: 190
Sk±d: Kraków
LoboLoco wydaje mi sie ¿e kolega chyba chce nabyæ kompresor do amatorszczyzny jak wiêkszo¶c osób na forum, ja te¿ siê do nich zaliczam.
 

Nurglepl 
Wys³any: 2009-06-23, 10:56   
0
UP DOWN

Pomóg³: 9 razy
Posty: 305
Sk±d: Gryfino
Doda³em zdjêcia z mojego pierwszego lakierowania. Narazie mam kiepski sprzêt, ale w miarê ³adnie wychodzi.
Poczyta³em forum i stwierdzi³em ze jeszcze lepiej wyjdzie gdy kupie sobie kompresorek wiêkszy i lepszy pistolecik.
Nie mam zamiaru lakierowaæ ca³ych aut dla klientów. Tylko Swoje autka i znajomym jakie¶ elementy, (tylko w sezonie letnim) ale nie ca³o¶ciowi. (Nie mam warunków i robiê to amatorsko, dla rozrywki, a nie dla zarobku).

Wiadomo, takim sprzêtem nie rozleje lakieru na lusterko, ale bêdzie ju¿ blisko.
 

LoboLoco 
Wys³any: 2009-06-23, 11:02   
0
UP DOWN



Pomóg³: 13 razy
Posty: 660
Sk±d: Silesia
Od czego¶ trzeba zacz±æ, wiadomo ... ale kombinowanie typu, je¿eli mam wiêksze zapotrzebowanie ni¿ wydajno¶æ, to sobie bêdê przerywa³ pracê ¿eby poczekaæ a¿ siê nabije zbiornik to nawet na pe³nego zapa³u amatora mo¿e byæ zbyt du¿e wyzwanie...

Ja siebie te¿ zaliczam do amatorów, ale zd±¿y³em siê przekonaæ, ¿e kupowanie sprzêtu s³abszego ni¿ potrzebny z nadziej± ¿e jako¶ to bêdzie to wyrzucanie pieniêdzy... kupowanie na styk, to te¿ ryzyko, ale czêsto jedyna alternatywa, i tak± popieram (np. samodzielne konstruowanie sprzêtu)

[ Dodano: 2009-06-23, 11:06 ]
Nurglepl, skoro ju¿ malujesz to znaczy, ¿e da rade tym co masz co¶tam porobiæ... ale szukasz czego¶ lepszego, wiêc siê rozwijasz.... nielepiej przyoszczêdziæ sobie i kupiæ raz a porz±dnie?
_________________
>>> Airbrush'Lab <<<
 

Nurglepl 
Wys³any: 2009-06-23, 11:11   
0
UP DOWN

Pomóg³: 9 razy
Posty: 305
Sk±d: Gryfino
Wiadomo ¿e lepiej jest mieæ dobry i mocny sprzêt. Ja dawa³em tylko przyk³ady ¿eby to zrozumieæ.
Patrz±c przyk³adowo na pizzeriê, to wiadomo ¿e restauracja taka nie kupi sobie pieca do 1000 z³, tylko wiadomo ¿e ten profesjonalny do gastronomii za minimum 6000.
Tak samo lakiernicy nie kupi± pistoletu do 100 z³, tylko ok 2000 z³. Ale czy lakiernik kupi piec do pizzy za 6000 z³, czy mo¿e kupi sobie mikrofalówkê, patelnie elektryczn±, czy mo¿e mini piec na 1 pizze 30 cm.? (No chyba ¿e zarobiony lakiernik :) , który nie wie co z kas± robiæ ;P :p) ) to dzia³a te¿ w drug± stronê, ¿e kucharz nie kupi sobie pistoletu profesjonalnego za 2000z³. Ale kupi sobie piec za 6000 z³ ;)

A mam zamiar kupiæ konkretnie
Star EVO-T V2 z dysz± 1,4
Pobór powietrza 270 l/min
Ci¶nienie robocze (na wej¶ciu) 1,7 bar = +-1,7atm=+-0,17Mpa

A kompresor
- http://allegro.pl/item660...rezarka_fv.html

Moc 2,2 Kw / 3HP
Zasilanie 230V / 50Hz
Wydajno¶æ 412 litrów/minutê
Max. ci¶nienie 10 atm. (ROBOCZE 8 atm)
T³oki : 2 (w uk³adzie V)
Obroty 2850 r/min
Zbiornik 50L

Takie po³±czenie powinno byæ wystarczaj±ce dla amatora.
I tak jak na hobby wydaæ 1400 z³ to trochê jest.

Dziêki za zainteresowanie tematem
 

LoboLoco 
Wys³any: 2009-06-23, 11:38   
0
UP DOWN



Pomóg³: 13 razy
Posty: 660
Sk±d: Silesia
Id±c tym tropem to rzeczywi¶cie jak na kucharza, to wydatek 1400 PLN na hobby jest godny podziwu ;) a co do pistoletu to Evoty s± czêsto tematem rozmów na forum, kompresory zreszt± te¿... mi³ej lektury ci nie ¿yczê bo pewnie wszytsko przeczyta³e¶... :spoko:
_________________
>>> Airbrush'Lab <<<
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Warsztat

Ten temat jest zablokowany bez mo¿liwo¶ci zmiany postów lub pisania odpowiedzi  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group