Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
norbi
Wys³any: 2011-09-12, 21:50   
0
UP DOWN

Posty: 25
Lackdoctor - nie robie zdziercy - tylko obiektywnie mowie ze da sie inaczej i napewno sie da - nie mowie tu o oszczednosciach 90% ale - da sie.
Powiedz mi czy ty masz full legal? odrazu miales? nigdy nie zlamales zadnego przepisu ?

Wlasnie...

A coz moge Ci powiedziec - jesli chodzi o moja firme to <lol> chetnie bym sprzedal hehe tak jak Projekter - a co do zysku - to coz... rynek wyznacza ile moge zarobic - moje widzimi siê ma tu malo do rzeczy bo jesli bede chcial tyle ile ja mysle to klienci nie przyjda... a coz... robie w dzia³ce o wiele bardziej obstawionej przez konkurencje niz branza lakiernicza.

Tak wiec wszystko sie da... oczywiscie dzialalnosci pod tutulem lakiernictwo nie da sie rozpoczac od kupna kompresora i pistoletu...


Pozdrawiam
 

Lackdoctor 
Wys³any: 2011-09-12, 22:08   
0
UP DOWN

Pomóg³: 40 razy
Posty: 3753
norbi napisa³/a:
Powiedz mi czy ty masz full legal?

Ju¿ wczesniej pisa³em ¿e NIE.
Ale ja mam dwie drogi.
W razie wojny to olewam lakierowanie us³ugowe, wszelakie us³ugi i robiê swoje.

I ta ¶wiadomo¶æ jest zas³ug± Projektera.
A jego kasa to jego sprawa i ja jego z³ociszy nie licze.
Bierze tyle na ile rynek pozwala a mnie nie jest stac na jego us³ugi i tyle.
Kto mi zabrania wiêcej zarabiaæ?
I tu jest kilka dróg.
Jedna Roberta, druga to ciu³asz i ca³e ¿ycie cenzura w kiepskich warunkach z nadzieja ¿e kiedys bedzie cie stac na profi lakiernie.
Trzecia to kredyt i znów dwie drogi.
Projekter, lub w³asna incjatywa we w³asnych rêkach.
Tylko kto wtedy bedzie zarabia³ skoro Ty bedziesz biega³ po urzedach.
_________________
Strona mojego znajomego w Belgii... mówi po naszemu. Bardzo fajne furki, bardzo ró¿ne ceny, nowe okazje praktycznie codziennie.
http://home.mobile.de/AUTOS-PAGNAER#ses
 

norbi
Wys³any: 2011-09-12, 23:07   
0
UP DOWN

Posty: 25
No walsnie... i tu wracamy do punktu wyjcia... Czlowiek na poczatku wyznaczyl horyzont swoimi i kolegi umiejetnosciami - zupelnie bez potrzeby doszlo do "wojny" na forum ... ja ogolnie wychodze z zalozenia aby robic tak zeby bylo dobrze... klient ma byc zadowolony a ja - mam nie miec problemow z urzedasami ot co... chociaz fakt temat brzmi "...z lakierni± " nie garazem hehe
 

gugun 
Wys³any: 2011-09-13, 09:41   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
da sie blacharstwo mechanika kosmetyka i inne na koncu cos z lakierowaniem drobnych el. i wszystko sie da...po lakierowaniu nie musisz wystawiac na lakierowanie tylko cos pochodnego...wiecie jak jest sam o tym napisales wiec lakierowac sie da :D :D :D no kiedys to wolnosc tomku w swoim domku,byle by samemu robic a mozna bylo wszystko:)a teraz kazdy kombinuje jak sie da,na wszystko wrazie co ma wymowke wie jak sie wytlumaczyc itp itd...ale jesli o to chodzi to mysle ze wiekszosc malych lakiernikow wie o czym mowie ;) a podsumowujac to z lakiernia nie jest maly koszt no ale majac lep i uj idzie dosc przyzwoicie zaoszczedzic,tak jak kollego wyzej nap z budowa domu bo to akurat tez jestem w temacie bo za dach za sama robote chcieli 20tys+15material ja zrobilem to w 3ludzi w 2tygodnie na spokojnie i zaoszczedzilem prawie te 20...za ocieplenie 4tys a 2ludzi zrobilo to w 2dni i dostali 500zl itd.. kolega projekter oczywiscie z tego zyje cholernie sie na tym zna i jest najlepszym rozwiazaniem jesli tylko kogos na to stac,jesli nie to o przykladowe 100tys roznicy chetnie sobie polata po urzedach i wszystko zalatwi kazdy sam jesli ma te 200 a nie 800k i mu lata ile zaplaci byle by bylo profi
 
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-09-13, 11:15   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Panie @Norbi ? ... Na wstêpie pytanie ... Wybudowa³ Pan kiedy¶ jaki¶ warsztat samochodowy ? ... Choæby warsztacik ? Czy te¿ tak jak koledze @Frontowi wydaje siê Panu ¿e projekt to gotowy z internetu ... pustaki wytrzepie Pan sobie sam z zielonej betoniarki (bo jako mieszalnik paszy zielona mia³a ni¿szy vat ), a formalno¶ci to siê tam kiedy¶ za³atwi ? ... Je¿eli tak to szkoda tu cokolwiek wiêcej pisaæ. :x: To Durne jest !!! Durne i dyletanckie ... szczególnie gdy na samym wstêpie siê deklaruje, ¿e nie jest siê z bran¿y lakierniczej :shock:

Jednak gratulacje, gratulacje .... gdy dzi¶ w dobie miêdzynarodowego kryzysu zarabia Pan w swojej bran¿y 32 000 z³ czystego zysku do opodatkowania. WOW Kurde - te¿ bym tak chcia³, ale widocznie mam za niskie ceny na swoje us³ugi ^^ . Te¿ p³acê podatki .... strasznie mnie to wkurza ale 10 ty¶ VAT i PIP to chyba nigdy jeszcze nie zap³aci³em za jeden miesi±c :shock:

Ale zanim ¶ci±gniesz Pan ten temat do ¿enuj±cych stwierdzeñ o tanim budowaniu z blachy i s³omy to tylko przypomnê, ¿e Ja projektujê i uczestniczê w budowach lakierni od 1998 rok. Mo¿e to jednak za krótko ¿eby celnie wskazaæ koszt budowy i wyposa¿enia obiektu lakierni ?... Mo¿e mam za ma³e do¶wiadczenie ?. Tylko Panie @norbi ... jeszcze siê nie zdarzy³o tak ¿eby która¶ ze 174 zakoñczonych ju¿ inwestycji zosta³a wykonana w ramach okre¶lonego kosztorysu projektowego .... ka¿da absolutnie ka¿da jest dro¿sza o ok 10 - 60 % :tak: . S± nawet takie przypadki gdy kosztorysuje projekt i wychodzi 600 ty¶, a inwestycja po zamkniêciu ksiêgowym wychodzi 1,5 miliona z³. Ka¿demu siê wydaje ¿e jest cwany i bystry i zrobi to taniej. Ka¿demu ! Mnie te¿ ... za ka¿dym razem od 14 lat ... i za ka¿dym razem dupablada. Zawsze jest dro¿ej ni¿ wstêpnie planowano ! Cud jak tylko o 10 % CUD !!! Nawet taki gotowiec jak Modularny -Warsztat potrafi w konkretnej lokalizacji kosztowaæ o 40 % dro¿ej ni¿ prawie identyczny w innym regionie Polski !

Faktem jednak jest, ¿e nie projektujê gara¿y i ich nie budujê wiêc nie wchodzê w polemikê za ile kto¶ sobie postawi³ gara¿ czy budynek gospodarczy. Jednak jest na forum inwestor, który w³a¶nie zaczyna budowê Modularnego Warsztatu ... a jednocze¶nie remontuje du¿y budynek gospodarczy w rogu dzia³ki ... koszt projektu warsztatu 40 ty¶ ... projektu budynku gospodarczego 2 ty¶ ... budowa warsztatu ok 90 ty¶, a budynku gospodarczego 18 ty¶ ... i wiesz Pan co ? warsztat o pow. 340 m2, a bud gospodarczy 200 m2 ... :x: Ciekawa sprawa ? ^^ Niby to budynek i tamto budynek ... dodam nawet, ¿e warsztat jest budowany ... w tañszej technologi p³yty os³onowej :x:

------------------------------------------------------------------------------------------------

Dzi¶ ju¿ jest tak, ¿e jak kto¶ próbuje byæ cwany to p³aci dwa razy ... Zmiana sposobu u¿ytkowania gara¿u na lakierniê wymaga tych samych procedur formalnych i projektu co budowa nowego ... do tego wyburzenia i budowa w czê¶ci od nowa. ... i nikt nie powiedzia³ jeszcze ¿e taki gara¿ w ogóle da siê przerobiæ na legalny warsztat samochodowy, a co dopiero lakierniê. ¦wietny jest wiêc taki pomys³ ¿eby od czego¶ tam zacz±æ, a potem gdy siê ju¿ kupi kabinê i wyposa¿enie ... powoli, powoli rozbudowywaæ firmê .... Brawo. Porada na poziomie rad kolegi Fronta247 :D ... ale g³upców nie brakuje, równie¿ i w tej bran¿y, wiêc pewnie nie jeden z takiej durnej drogi rozwoju zawodowego spróbuje skorzystaæ ... Tylko wiesz Pan co ? ... Ja takich specjalistów od formalno¶ci i budowy lakierni to mam ju¿ od dawna w pupci. ^^ To ani moi klienci, ani zleceniodawcy ^^ . Dawno temu ju¿ to pisa³em na forum i powtarzam na spotkaniach ... Jak ma byæ tanio do dupy i na chwilê ... to proszê nie marnowaæ mojego cennego czasu. Ja siê nie zajmujê dostosowywaniem gararzyków do malowania, raz w tygodniu dwóch elementów. :nie: Ja zawodowo projektujê lakiernie i za³atwiam wszystkie formalno¶ci. Dbam o idealny uk³ad technologiczny, i o to ¿eby inwestor nie mia³ problemów. Tyle ! Jedni korzystaj± z tych us³ug inni radz± sobie sami ... jeszcze inni chcieli by, ale ich nie staæ, i wreszcie s± tacy którzy uwa¿aj±, ¿e ta moja wiedza to siê im nale¿y jak psu zupa ... za darmo tylko musza na mnie nafukaæ i tych kur....a naprawdê uwielbiam :D :D :D

Co do Forum ... to raczej proszê nie generalizowaæ bo s± tu amatorzy, cwaniacy, durnie , zwykli lakiernicy i wysokiej klasy specjali¶ci. Ludzie z wielkich miast europy i ci z tych ma³ych miejscowo¶ci. M±drzy i G³upi ... ka¿dy korzysta z takich porad z jakich chce, Jednak w przypadku wymiany dwóch skrajnych pogl±dów na t± sam± sprawê nie da siê unikn±æ emocji. Jedni s± ZA, inni PRZECIW, jeszcze inni szukaj± kompromisów.

@PROJEKTER jest tu od kilku lat i raczej ma sta³e pogl±dy i sprecyzowane wypowiedzi ^^ ... a czy kto¶ je docenia, czy krytykuje to ju¿ bez znaczenia I to raczej bêdzie bardzo trudne ¿eby Pan Panie @norbi, lub ktokolwiek kogo dot±d tu spotka³em zmieni³ radykalnie mój sposób postrzegania tej bran¿y i np. kosztów, oraz NIEZBÊDNEGO poziomu inwestycji w lakierni ... tak¿e tej samochodowej.

Dziêkujê ! Ja tyle w kwestii ¶wiatopogl±dowej. :D
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

ZIEMBA
Wys³any: 2011-09-13, 19:48   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 380
norbi napisa³/a:
[ Krotko - doprowadzenie pradu 40kW czy tez koszt koparko/spycharki.


Przeczyta³em ca³y w±tek ale nigdzie nie wy³apa³em ile kosztuje to doprowadzenie pr±du, napisz Norbi ile wg. Ciebie to wychodzi. Dodam tylko, ¿e te 40kw to jest takie minimum dla bardzo ¶redniego warsztatu. Co do cen koparki, za 50z³ jak piszesz nikt nie ruszy ³y¿k±, u mnie ¶rednia cena to ko³o 90z³, i mowa tu o znajomym nie o firmie.
Co do Twojej kuzynki i ceny jak± zap³aci³a za stan surowy otwarty, je¿eli teren nie by³ jaki¶ nietypowy i projekt domu równie¿ to poprostu szkoda gadac o takich ludziach. Nawet jakbym wzi³±³ nie wiem jak± firme to my¶le ¿e postawi³a by ten dom za kwote troszke wiêksz± ni¿ po³owa sumy która poda³e¶. Tak¿e nie przytaczaj tu domu swojej kuzynki bo poprostu da³a siê oszukac. Oczywiscie przyjmuj±c teren i projekt domu za "normalne"
Wracaj±c do tematu budowy warsztatu, nie ma co poruwnywac kosztów budowy domu, jakis gara¿y itp. do budowy warsztatu w którym jest lakiernia. Tutaj znajomy wujek czy kuzyn raczej nie za bardzo pomo¿e obnizyc koszta, mo¿e przy jaki¶ drobnych instalacjach wewnêtrznych czy wykañczaniu socjalki, ale g³owne prace które kosztuj± krocie musi zrobic firma. Pozatym stawiaj±c warsztat za kilkaset tysiêcy zwykle czêsc kasy pochodzi z kredytu dlatego wykonawcy zalezy ¿eby inwestycje zamkn±c jak najszybciej bo przecie¿ kredyt trzeba sp³acac mimo, ¿e dopiero trwa budowa, a wujek czy kuzyn raczej bêd± du¿o d³u¿ej wykonywali swoje us³ugi ni¿ konkretna firma.
 

lakierok 
Wys³any: 2011-09-13, 20:18   
0
UP DOWN

Pomóg³: 9 razy
Posty: 423
Sk±d: Okolice
Mnie przepisanie si³y 25 kw na " warsztat" i kupienie 32 kw jedno fazowej na dom kosztowa³o 4.000 z³ nie licz±c do³±czenia od licznika bo to by³o :tak:
_________________
Mieszalnia Lakierów

Frostt.pl
 

norbi
Wys³any: 2011-09-13, 22:33   
0
UP DOWN

Posty: 25
Panowie, 40 kW to koszt hmm zalezy ktory dostawca ale bedzie gdzies kolo 4500 - 5500 netto - tu zaleznie od tego jak Ci dostarcza ten prad... ziemia czy powietrzem ( bo i o dziwo powietrzem tez daja takie moce bez wiekszego problemu )

Co do koparków i innych to co¿ u mnie takie ceny - oczywiscie netto. Zapewnie w duzych aglomeracjach bedzie drozej.

A co do reszty, mam za sob± wiele projektow unijnych i innych ktore wycenialem a pozniej musialem zrealizowac - i zawsze ale to zawsze tak kalkulowalem koszta zeby mi nie wyszlo nawet 1% ponad to co wymyslilem a co dopiero 60%. Jak bym tak zrobil to by mnie inwestor wysmial. Tyle ze nie wiem jakie sa realia przy budowie warsztatow wiec sie nie wypowiadam, chociaz jesli bym sie umowil z firma ze robi cos za jakis grosz a pozniej by mi dodali do tego chociazby 20% to bym ich pogonil... I Panie Projekter nie bede pisac tu o budowie ze slomy blachy czy innych wytworach rodem z czasow gdy cement trzeba bylo zdobywac a domy lac z formy bo ciezko bylo o cegle a o czyms takim jak pustak pomarzyc... Bo to nie o to tu biega... Ja tylko zwrocilem glownie uwage na to ze temat zaczal sie od pytania ktore z prof. nie mialo nic wpsolnego. Moim zdaniem znajac sie tak dobrze na tej "dzia³ce" mozna bylo tylko i wylacznie wskazac plusy minusy zwrocic uwage na przepisy i tzw bhp dla wlasnej zdrowotnosci - a nie isc w inwestyje po kilkaset tysi. Z tego co pamietam jest na tym forum cos o prof lakierni i kosztach z tym zwiazanych - wiec po co sie powt. Ogolnie w mojej branzy tez smiesz± mnie pewne rozwiazania pewnych firm i to bym powiedzial poteznych patrzac z mojej pozycji. No ale jak juz mowilem kazdy orze jak moze. A co do Pana pogl±dów to co¿ ja tez mam swoje zdanie i tylko racjonalne poparte poniekad dowodami tezy mnie przekonuja. Natomiast nie mam zamiaru nawet probowac zmienic Pana zdania co do omawianych tematow bo coz zeby nie mowic ze za cienki w uszach jestem jesli chodzi o t± "dzia³kê" to powiem tylko ze szanuje profesjonalizm i slucham z uwag± tego o czym nie mam pojecia - zawsze sie mozna czegos dowiedziec, nauczyc. Chociaz i tu w wielu wypadkach na styku "dziedzin" gdzie juz cos wiem - mam swoje zdanie i poki co nie mam powodow by je zmienic.
Osobiscie bawiê siê w stodole :) hahah w ktorej jeszcze siano nad glowa wisi i nie mam zamiaru na tym zarabiac - pryskac po autach obcych ludzi - bardziej traktuje to jako hobby - dla siebie, bo jak pisalem mam auto ktore ma dobre 400kkm i chociazby wgniotek na drzwiach ktore zostaly po tym ze ktos mial w dupie ze twoje auto tu stoi mam multum i moze to zrobie - to kiedys byc moze cos sie zmieni. jedno tylko wiem - sasiad byl u kogos wioche dalej kto mu pomalowal - POMALOWAL - po 100zl od elementu i mowie Wam - ja pierwszy raz pryskalem "na powa¿nie" element mojego auta i zabijcie mnie ale moje przy tamtym to fabryka. Jedno co dobrze wyszlo temu malarzowi - ale to raczej w mieszalni - dobranie koloru - chociaz gosc musze przyznac dobrze przymalowal przerwy np miedzy blotnikiem a zderzakiem :rotfl: chyba chodzi o to zeby woda nie wchodzila... hahaha - i tu moge powiedziec - jak dla mnie to jest szkodnik - bo raz wyemitowal do srodowiska sporo "smieci" a dwa zniszczyl auto bardziej niz zrobil to czas...

pozdrawiam
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-09-14, 07:15   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
No dobra ... przyj±³em to do wiadomo¶ci. Brak do¶wiadczenia w realizacji inwestycji budowlanych wszystko wyja¶nia :cool: ... ale zwrócê Panu uwagê na taki drobiazg ¿e ¿aden program pomocowy dotacji unijnych nie obejmuje kompleksowej budowy. Malutkim wyj±tkiem jest tu ARiMR, ale tylko dlatego, ¿e w tym przypadku czê¶æ obiektu daje siê jednak obj±æ wnioskiem o dofinansowanie. Tak¿e kiepskie porównanie !

Przy projektach unijnych kolego @norbi jest tak ¿e jak dostawca ma mózg, a inwestor jest otwarty to zawsze po dostawie urz±dzeñ zostaje jeszcze górka. W wiêkszo¶ci przypadków 50 % dotacji to 100 % warto¶ci urz±dzeñ ;) ... raczej trudno jest siê tu pomyliæ o 1% na niekorzy¶æ inwestora bo ceny urz±dzeñ s± sztywne po z³o¿eniu oferty ^^ dopóki jest ona wa¿na. Tu nie ma pola do ¿adnego manewru.

Na szczê¶cie Ja nie jestem dostawc± urz±dzeñ.

W budowlance jest jednak tak, ¿e wykonawca zawieraj±c umowê z inwestorem na realizacjê obiektu pod klucz "na gotowo" umawia siê na wykonania go zgodnie z projektem i okre¶lonymi w nim za³o¿eniami ... a potem ka¿dy inwestor musi siê przyzwyczaiæ do protoko³ów konieczno¶ci wykonania robót dodatkowych. Realizacja budowy odbywa siê zgodnie ze sztuk± budowlan± reprezentowan± tu przez kierownika budowy. Jedni s± otwarci na propozycje potaniania inni nie. Jedni maj± wiedzê i do¶wiadczenie przy realizacji np otworu pod komorê lakiernicz±, czy kana³u diagnostycznego inni robi± to zgodnie z projektem i w³asn± wiedz± ... na dany moment.

Efekt jest taki, ¿e na jednej budowie zag³êbienie pod komor± z konstrukcj± wsporcz± to koszt 6 ty¶, a na innej budowie pod identyczn± komor± jest otwór za 20 ty¶. Oba wykonane z "ksi±¿ka obmiarów". Obie ceny maj± potwierdzenie w fakturach za materia³ i zestawieniu godzin pracy. :tak: ....Mo¿e wiesz któr± mam przyj±æ w kosztorysie kolejnej budowy ?

Ja jestem projektantem i mogê tylko doradziæ inwestorowi jak co¶ zrobiæ taniej i uzasadniæ argumentami, ¿e nie bêdzie z tym problemów w trakcie eksploatacji. Decyzja jednak nie nale¿y do inwestora ... tylko do kierownika budowy i inspektora nadzoru. ¯eby inwestor pêk³ ze z³o¶ci to nic nie zmieni jak kierownik budowy siê uprze na jakie¶ przyjête przez siebie rozwi±zanie, bo to on odpowiada ty³kiem za t± budowê ... nie inwestor który co¶ tam kaza³ potaniæ. I co teraz z kompletnym kosztorysem jak to tylko jedna dziura w ziemi ? ... Takich niespodziewanek i pu³apek przy budowie warsztatu jest kilkana¶cie. Raczej niepowa¿ne jest jakiekolwiek porównywanie budowy obiektu z okre¶lon± technologi± funkcjonaln± ... do budowy domu.

Kto z was ma kabinê w salonie albo podno¶nik pod posadzkowy w kuchni ? ^^

Gdy takie podno¶niki s± np. trzy i jest kabina i stanowiska lakiernicze i myjnia ... to koszt wykonania tylko tych zag³êbieñ siêga kosztów budowy ma³ego domu w stanie surowym ! Co tu chcecie Panowie porównywaæ ? cenê z powierzchniach zabudowy, czy z kubatury ? ^^

Kto z was ma separator koalescencyjny na podwórku domu ? ... koszt z instalacjami zewnêtrznymi to ¶rednio 18 ty¶ !

... a sprzêt objêty precyzyjnym wnioskiem unijnym w skrajnych przypadkach kosztuje 100 na pocz±tku budowy i 100 na koñcu przy dostawie. Tu siê nic nie zmienia ... no chyba, ¿e to standard i ¿e na koñcu jednak siê okazuje, ¿e kosztuje 50 ^^ . Tyle tylko ¿e wyposa¿enie lakierni , nawet to profesjonalne to co najwy¿ej 25 - 30 % warto¶ci ¶redniej klasy inwestycji. Reszta mo¿e skakaæ w górê i w dó³ ... wystarczy, ¿e budowa przesunie siê o kilka miesiêcy i zahaczy o zimê :tak:

Nadal my¶lisz kolego @norbi ¿e to takie pro¶ciutkie i oczywiste ... wskazanie ostatecznego kosztu inwestycji ju¿ na etapie projektu ? Jak tak to naucz mnie tej sztuki i zostañ guru w tej kwestii bo ta sztuka nie uda³a siê jeszcze ¿adnemu kosztorysantowi, a pracujê z trzema naprawdê bystrymi specjalistami. ... ale mo¿e tu i teraz trafi³em na kogo¶ kto jest znacznie m±drzejszy i bardziej przewiduj±cy ode mnie i wspó³pracuj±cych ze mn± speców ? :/

Zawsze przecie¿ mo¿na zawy¿yæ cenê o po³owê. Tylko trzeba jeszcze jako¶ wygrywaæ te przteragi a nie tylko robiæ do nich kosztorysy :tak: .

Zobacz @norbi .... nawet w teoretycznym temacie o budowie nikt nie chce s³yszeæ o prawdziwych kosztach inwestycji tylko ci±gle poddaje takie za³o¿enia pod w±tpliwo¶æ. Gdy inwestor dowiaduje siê ode mnie o planowanym koszcie budowy zawsze jest w szoku. Gdy co¶ potaniam np. projekt o 20 - 30 % ... to potem jego realizacja trwa miesi±cami bo projektanci bran¿owi maj± inne wa¿ne ( czyt. normalnie p³atne zlecenia ) i na pewno nie bêd± siê uganiaæ za formalno¶ciami. Robi± minimum tego co musz± i wysy³aj± do inwestora ¿eby biega³ za swoimi sprawami po urzêdach. Zamiast 10 mc projekt jest ju¿ po 18 mc. A tak z wszystkim ! Do tego JA na samym koñcu muszê wzi±æ odpowiedzialnosæ za tak± dokumentacjê któr± ka¿dy robi z ³aski. A tu na forum gdy piszê ¿e projekt ma³ego serwisu to minimum 40 ty¶ to kolega @Front247 wysy³a mnie do ARCON+ po gotowy projekt gara¿u za tysi±c z³otych. ¯enada ... i absolutny brak wiedzy na ten temat. W efekcie taki gotowiec kosztowa³by 41 ty¶ ^^ , bo z tej kwoty oferty na projekt trzeba siê wyt³umaczyæ przed inwestorem. Kto za co tyle chce ... i nagle okazuje siê ¿e to wcale nie jest taka mega kwota gdy za miesiac pracy kto¶ chce 2,5 ty¶ .... tylko ¿e tych "ktosi" jest 10-ciu.

Nikt nie do³o¿y do czyjej¶ inwestycji z³otówki. Albo zarabia albo siê wypnie i mo¿esz siê s±dziæ. Na 99 % przegrasz taki spór o dodatkowe koszty, czy przekroczony termin realizacji inwestycji.

Na razie nie ma tu postów nikogo kto zacz±³ i skoñczy³ budowê choæ jednej lakierni tylko pow±tpiewania tych którym sumy konieczne na budowê lakierni nie mieszcz± siê w granicach pojmowania i my¶l± ¿e zbuduj± sobie sami. ^^ ... wszytko zrobi± sami z jednym pomocnikiem za 1300 z³ pensji. Kurde - Panowie ... BUDUJCIE ! Pogadamy jak skoñczycie ^^ .

... i Panie Norbi taka uwaga do tego :

norbi napisa³/a:
ja jak bym mial na rece dzis 200-300kpln to bym mogl zyc z odsetek ;) z tychze pieniedzy - ale co tam :) firme mozna budowac powoli - malymi krokami jesli ktos nie ma papy na inwestycje.


Có¿ nie masz 300 ty¶ wiêc piszesz takie wy¶wiechtane frazesy ... 7 % to max. zysk netto z bezpiecznej lokaty bankowej ... to 21 ty¶ rocznie ... 1750 z³ miesiêcznie :tak: Spróbuj siê za to p³awiæ w luksusach - Rentierze ? ... a inflacja oficjalnie 3,2 % :spoko: Nawet jak zaryzykujesz na zmiennej stopie zysku. przy wiêkszym ryzyku to dostaniesz max 3250 z³ miesiêcznie ... Zycie na wypasie ^^

Nikt kolego kto ma milion nie robi inwestycji za 900 ty¶ czy nawet za ten milion bo to jest g³upie. Jak masz 30 % czyli 300 ty¶ to robisz inwestycjê za 1 mil ... i sp³acasz latami z tego co ta inwestycja generuje jako przychód. Jesz chleb ze smalcem i je¼dzisz 10 letnim samochodem ... do dnia p³atno¶ci ostatniej raty kredytu :tak: ... a wtedy o poranku dnia nastêpnego ... jeste¶ ju¿ w³a¶cicielem obiektu warto¶ci 1 miliona z³ ( je¿eli to jaka¶ najg³upsza i najgorsza inwestycja ) W wiêkszo¶ci przypadków czas i rozwój regionu robi swoje i taki warsztat w dobrej lokalizacji wart jest dwa albo trzy razy wiêcej po 10 latach ni¿ warto¶æ jego budowy, wyposa¿enia i kredytu.

Dlatego kolego @norbi powstaj± nowe salony i ASO za 10 czy 15 milionów na dzia³kach w ¶rodku miasta gdzie m/kw kosztuje 300 EURO. My¶lisz ¿e tak± Galerie Mokotów czy £ódzk± Manufakturê wybudowa³ sobie kto¶ kogo uwiera³o w ty³ek kilkaset milionów ?

Tu w lakiernictwie us³ugowym skala jest mniejsza ... mikroskopijna ... ale zasada taka sama !!! Obiekt musi generowaæ dochody powy¿ej poziomu w³asnych kosztów i nadal wypracowywaæ zysk do dalszego inwestowania w rozwój. Inaczej wypadasz z gry. Jak kto¶ my¶li ¿e bez radykalnego zastrzyku kasy ( kredyt, dotacja leasing ) z gara¿u zrobi po latach fajny warsztat to ju¿ przegra³ w³asne ¿ycie i przekona siê o tym jak doro¶nie. To siê nikomu nie uda³o !!! ... a ci co mówi± ¿e tak siê dorobili z pracy w³asnych r±k maj± amnezjê, albo k³ami±. Kredyt to absolutna konieczno¶æ rozwoju. 14 czy 21 dniowy termin p³atno¶ci faktury to te¿ kredytu ( kupiecki ).

Jak du¿y kredyt i na ile czasu to niech ju¿ ka¿dy sobie sam ocenia. Wyposa¿enia lakierni nie da siê kupowaæ w kawa³eczkach ... np. 1/30 szlifierki albo 1/12 sprê¿arki. Gdy jednak to 800 z³ miesiêcznie zamiast 8000 z³ od razu ... to tyko konieczno¶æ wykonania 10 elementów wiêcej ni¿ teraz ! 1 max 2 samochody wiêcej ! ... a do tego potrzeba miejsca, mo¿e pracownika i .... faktycznie kolego @norbi nastêpuje powolny rozwój. Jak zwlekasz kalkulujesz masz obawy i w±tpliwo¶ci to po 10 latach masz jedno stanowisko wiêcej i zastanaiwasz siê sk±d wytrzepaæ kasê na legalizacjê tych dwóch gara¿y ... ale mo¿esz pokombinowaæ jak ka¿dy normalny inwestor i zastawiæ przysz³± inwestycjê w banku. ^^ Teraz nic nie masz i jak splajtujesz te¿ nic nie bêdziesz mieæ ... wiêc w czym problem ??? Ja od dawna uwa¿am ¿e .... w g³owie ! Tylko TU w g³owie !

Ale ... to mo¿e JA spotykam na swej drodze nie tych ludzi ? ... Mo¿e zamiast z inwestorami powinienem spotykaæ siê czê¶ciej z jêcz±cymi biednymi i skrzywdzonymi przez los nieudacznikami ? Pewnie wtedy bym przyzna³ na forum, ¿e kredyt na budowê to g³upota, ¿e u¿ywana kabina to super rozwi±zanie, ¿e tani pistolet z Chin maluje jak SATA, ¿e deska i blacha falowana to ¶wietny materia³ na budowê lakierni i ¿e formalno¶ci to bzdury bo i tak tego nikt nie kontroluje ... W tym celu musia³bym tylko.... ZDURNIEÆ !!! :x:
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

gugun 
Wys³any: 2011-09-14, 08:59   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
PROJEKTER, wytlumaczyles tu wszystko ale moze zle doczytalem albo cos ale nie obraz sie ale malo konkretny z ciebie gosc??jesli ja biore 400k kredytu bo tyle obliczyles to jak moze wyjsc 500k??co dalej "ja " mam zrobic skoro kredyt musze splacac a kasy zbraklo na dokonczenie,w golych murach na niego zarobic??wydaje mi sie ze przy tego typu kosztorysach powinno byc na tyle zawyzone zeby nie zbraklo i wyjsc z twarza??czy tez jak piszesz ze budowa moze sie przeciagnac???co jest totalnie smieszne,jesli firma sie podejmuje to podaje taki termin zeby sie w nim wyrobic i tpo oni powinni sie o to martwic....czytajac te posty,jesli kiedykolwiek jakims cudem bede mial mozliwosc cos takiego zrobic to widze ze konieczna jest dobra pisemna umowa??znam przypadek jak gosciu z firma x taka spisal a oni sie nie wyrobili w terminie i pow. ze im grosza nie zaplaci i poszzli,po roku itak musieli mu to za free dokonczyc bo sobie liczyl za kazdy dzien straty 10tysiecy bo miala byc to dosc duza firma i firma ktora to budowala mogla go cmoknac bo dosc ze robili za darmo to cale zycie musza goscia splacac...wiec rozwiazanie prawidlowe :D bo jak ja komus mowie 1k za naprawe to nawet jak mam robic po kosztach bo cos nie wyjdzie to jestem chonorowy bo jak mozna komus pow. ze jednak wyszlo 1,5k????moze zle zrozumialem wiec mnie popraw..
 
 

norbi
Wys³any: 2011-09-14, 09:40   
0
UP DOWN

Posty: 25
PROJEKTER napisa³/a:
Có¿ nie masz 300 ty¶ wiêc piszesz takie wy¶wiechtane frazesy ... 7 % to max. zysk netto z bezpiecznej lokaty bankowej ... to 21 ty¶ rocznie ... 1750 z³ miesiêcznie Spróbuj siê za to p³awiæ w luksusach - Rentierze ? ... a inflacja oficjalnie 3,2 % Nawet jak zaryzykujesz na zmiennej stopie zysku. przy wiêkszym ryzyku to dostaniesz max 3250 z³ miesiêcznie ... Zycie na wypasie


1. Dla jednego 1750 luksusem dla drugiego 17500 bedzie kwot± glodow±.
2. Inwestuje na rynku duzo wieksze kwoty niz 300kpln i zalozylem tylko 15% zysku a wyrabiam sporo wiecej. Mozna powiedziec duzo wiecej... To tez zal mi inwestowac w zak³ad lakierniczy bo to nie moja dzia³ka. Ogolnie w poprzednim roku zamknalem sie jakimis 30% z hakiem zysku, oczywiscie w niektorych przypadkach nalezal sie podatek od tego zysku. Dla przykladu czysty zysk bez podatku :) bo akurat zamyka sie w polisie - takie fajne rozwiazanie zakupilem jednostki akcyjne Pacific Equity Fund cos kolo 1 lipca 2010 sprzedalem je w grudniu zarabiajac tylko ~27% gdybyj je potrzymal do lipca br., mialbym 35% na tych samych akcjach rok wczesniej zrobilem ponad 50% Wiec powiem tylko tyle - nie jestem mistrzem tej materii a raczej drobnym ciu³aczem ale wiem na tyle ze stwierdzam Panie Projekter ze lokaty 7% to sa dla ludzi ktorzy chca aby ich pieniadze nie traci³y wartosci a nie maja czasu nic wiecej z nimi zrobic. Niedawno zaczalem grac na gieldzie... tylko na z³ocie kilka dni temu... 300% ... jaki zal mialem ze zainwestowalem tylko 40kpln a nie 100 czy 200 ktore moglem gdybym wiedzial ze tak sie stanie... Tyle ¿e forex - trudna sprawa - dzis masz miliony jutro mozesz ich nie miec... Stad wnikliwe analizy i obserwacje i male kroki... Ale coz jeden fartowny strzal mi sie trafil ;)
3. Niestety pomimo usilnych Pana starañ aby wy³o¿yæ mi jak to sie ma przy tych inwestycjach z rozjezdzaniem sie kosztow - to juz mowie - w moim zdaniu o projektach nie bylo porownania do budowy warsztatu a jedynie do wyliczenia kosztow - i coz - dzis cena urzadzenia to xxxxx z³ a jutro moze sie zmienic o pare stówek ja tego nie wiem i nie przewidze - moze byc taniej - kiedy mamy do wybudowania kilka km lini swiatlowodowej w tym multum roznych urzadzen i dodatkowych rzeczy jak szafy itp moze sie stac wszystko z kwota koncowa. Jednka tu moje zdanie tak to policzyc aby inwestor mnie nie zabil smiechem. Malo tego przy tym jak Pan wspomnial trzeba tak liczyc zeby wygrac przetarg ....
4. Wracajac do tego czy mam 300kpln - przydaloby sie kolejne :) - stad moje zdanie - ze gdbym mial.... ogolnie to przydaloby mi sie 10 grubych baniek na te plany ktore mam... Aha i jeszcze co do inwestycji to tak na przyszlosc dla kazdego - mowa o lokowaniu kapitalu na rynku - jesli chcesz zyc z kapitalu to musisz tak inwestowac aby przypadkiem nie ruszyc podstawy tego kapitalu a jeszcze dodatkowo go powiekszac ( bo przeciez jak by nie bylo inflacja istnieje ) To tez mysle ze srednio zdolna ma³pa ( nie obrazajac nikogo kto nie czuje sie na silach aby tak inwestowac ) która zajmie sie inwestowaniem chociazby na rynku surowców kwoty 300 - 500 kpln moze spokojnie zyc z tego kapitalu - powiekszac go i nic innego nie robic - ale powiem ze to ciezka praca,

Tak wiêc na koniec tego postu dopowiem tylko tyle ze nie jest dla mnie pojetym aby tak zaplanowac inwestycje by wyszlo górk± dzisi±t % :arrow: tyle ze jak juz mowilem nie moja branza. :)

pozdrawiam
 

ZIEMBA
Wys³any: 2011-09-14, 17:53   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 380
gugun napisa³/a:
PROJEKTER, wytlumaczyles tu wszystko ale moze zle doczytalem albo cos ale nie obraz sie ale malo konkretny z ciebie gosc??jesli ja biore 400k kredytu bo tyle obliczyles to jak moze wyjsc 500k??co dalej "ja " mam zrobic skoro kredyt musze splacac a kasy zbraklo na dokonczenie,w golych murach na niego zarobic??wydaje mi sie ze przy tego typu kosztorysach powinno byc na tyle zawyzone zeby nie zbraklo i wyjsc z twarza??czy tez jak piszesz ze budowa moze sie przeciagnac???co jest totalnie smieszne,jesli firma sie podejmuje to podaje taki termin zeby sie w nim wyrobic i tpo oni powinni sie o to martwic....czytajac te posty,jesli kiedykolwiek jakims cudem bede mial mozliwosc cos takiego zrobic to widze ze konieczna jest dobra pisemna umowa??znam przypadek jak gosciu z firma x taka spisal a oni sie nie wyrobili w terminie i pow. ze im grosza nie zaplaci i poszzli,po roku itak musieli mu to za free dokonczyc bo sobie liczyl za kazdy dzien straty 10tysiecy bo miala byc to dosc duza firma i firma ktora to budowala mogla go cmoknac bo dosc ze robili za darmo to cale zycie musza goscia splacac...wiec rozwiazanie prawidlowe :D bo jak ja komus mowie 1k za naprawe to nawet jak mam robic po kosztach bo cos nie wyjdzie to jestem chonorowy bo jak mozna komus pow. ze jednak wyszlo 1,5k????moze zle zrozumialem wiec mnie popraw..



Popatrz na tych co buduj± autostrady czy stadiony, czy oni wykonuj± je na czas tak jak to jest okre¶lone w umowie? A przeciez s± to potêrzne firmy z najlepszymi kosztorysantami, i nawet oni nie potrafi± przewidziec rzeczywistego terminu skoñczenia budowy i maj± kilkumiesiêczne opuznienia. Co do podpisywania umów, to ró¿nie z tym bywa. Znajomy ma spor± firme, podpisa³ umowe na wykonanie hali. Kupi³ stali za 3,5mln a inwestor siê wycofa³ i nie chce zap³acic. I co mu po umowie i prawnikach bior±cych dziesi±tki tysiêcy pensji skoro sprawa ci±gnie siê ju¿ od d³u¿szego czasu a on ma na minusie 3,5mln które teraz bardzo by siê przyda³y. Pewnie, ¿e kiedy¶ odbierze te pieni±dze ale to bêdzie kiedy¶ a one s± ju¿ potrzebne. Tak¿e z tym cmokaniem w dupe i umowami to nie jest takie hop siup. Przy kosztach 1k to masz gdzie¶ odchy³ki ale jak jeste¶ na kredycie 500tys za które chcesz otowrzyc dzi³alno¶c która ma sp³aca ten kredyt a pod koniec wykonawca Ci mówi, ¿e wysz³y nieprzewidziane koszty i trza bêdzie jeszcze 100tys to ka¿esz mu siê cmoknac w ty³ek? On sobie pujdzie i bêdzie nad nim wisia³a twoja kara umowna a Tobie w³a¶nie przysz³a rata kredytu 15 tys której nie masz z czego sp³acic bo warsztat jeszcze nie funkcjonuje i co wtedy? Kilku znajomych którzy budowali domy, ¿e do kosztorysu ktróy sie zrobi najbardziej dok³adnie na koniec wychodzi ¶rednio 25% wiêcej.
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-09-14, 18:59   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Ta ca³a dyskusja jest bez sensu ! .... Po pierwsze - Ju¿ tu wszystko napisa³em. Kto kiedykolwiek co¶ zbudowa³ zrobi³ projekt i za³atwi³ formalno¶ci doskonale wie jak to dzia³a.

Po drugie - Takie historie o tym jak to inwestor wykiwa³ wykonawce to s± z minionej dekady. Teraz ¿aden wykonawca przy zdrowych zmys³ach nie posunie siê z zaanga¿owaniem w³asnych ¶rodków w realizowan± budowê dalej ni¿ na 25 % jednego z etapów ( przy ma³ym warsztacie to ok 30 000 z³ ) Zaczyna siê od du¿ej zaliczki i rozlicza ka¿dy zakoñczony etap z harmonogramu rzeczowo inwestycyjnego. Ci co dali siê wykiwaæ dzi¶ pracuj± jako pracownicy budowlani ^^ . Ci co zostali, wiedz± ju¿ ¿e nie ma lito¶ci. Je¿eli czego nie by³o w projekcie, lub w kosztorysie to ¿adna umowa nie pomo¿e. W projekcie budowlanym i w kosztorysach nie ma przynajmniej 30 % prac, bo ¿eby by³y to trzeba zleciæ wykonanie projektu wykonawczego, a nie budowlanego i taka dokumentacja kosztuje 90 ty¶, a nie 40 ... i pewnie nikt z was jej nie zleci ...

... i tu wreszcie kwintesencja tego tematu ... Skoro nie ma szczegó³owych wytycznych ile kabla ile gniazdek ile lamp jakie bramy jakie drzwi i od którego dostawcy ... a do tego w trakcie budowy decyzje o sposobie realizacji np ...o zbrojeniu posadzki ... podejmuje kierownik budowy to chyba jasne jest, ¿e koszty p³ywaj± ... i nie zdarza siê ¿eby by³y ni¿sze ni¿ planowane.

JA planujê 500 ty¶ ... a Wy siê ciskacie i stukacie po g³owie ... wybudujcie sobie wiêc legalny warsztat z lakierni± ... pogadamy o rzeczywistych kosztach takiej inwestycji ... a teraz to taka wymian uwag jest absolutnie ... bez sensu. :cool:

Niby co Ja mam z tego mieæ, ¿e kto¶ kto to przeczyta nagle ten temat zostanie o¶wiecony ?

Od 14 lat prowadzê firmê i ten rok jest trzecim takim w dziejach biura PROJEKTER w którym nie mogê siê wyrobiæ z robot± i nie dotrzymujê terminów. Wbrew pozorom tak jest w ca³ej bran¿y projektowej, a nie tylko w samochodówce. Wiêkszo¶æ tego co robiê to lakiernie przemys³owe. Oczywi¶cie siê cieszê ... ale tak¿e nie mam czasu na prostowanie spaczonych pogl±dów i t³umaczenie ludziom rzeczy oczywistych.

Podsumujê ten w±tek tak : Kto m±dry bystry i twardo st±pa po ziemi ... przeczyta i zrozumie szybko jak dzia³a mechanizm takiej skomplikowanej inwestycji jak profesjonalny warsztat z lakierni± ... Kto uwa¿a siê za cwaniaka, a do tego jest marzycielem bez zaplecza finansowego ... niech pisze sobie na publicznym forum co tam chce.

PROJEKTER to nie nick tylko biuro projektów i Ja niestety muszê zawsze pisaæ o faktach na forum i w prasie i w ofertach, bo inaczej siê zblamujê w realu, a ¿yjê z tego projektowania i z tego ¿e w wiêkszo¶ci przypadków rutuynowa mam racjê . ... Wy Panowie mo¿ecie sobie wypisywaæ co tam chcecie i tworzyæ najbardziej zwariowane teorie o inwestycjach tego typu.

Na ten w±tek ....

gugun napisa³/a:
PROJEKTER, wytlumaczyles tu wszystko ale moze zle doczytalem albo co¶ ale nie obraz sie ale malo konkretny z ciebie gosc??jesli ja biore 400k kredytu bo tyle obliczyles to jak moze wyjsc 500k??co dalej "ja " mam zrobic skoro kredyt musze splacac a kasy zbraklo na dokonczenie,w golych murach na niego zarobic??wydaje mi sie ze przy tego typu kosztorysach powinno byc na tyle zawyzone zeby nie zbraklo i wyjsc z twarza??czy tez jak piszesz ze budowa moze sie przeciagnac???co jest totalnie smieszne,jesli firma sie podejmuje to podaje taki termin zeby sie w nim wyrobic i tpo oni powinni sie o to martwic....


odpowiem TAK : @gugun dlatego ¿e jest tak jak to opisa³em i to co Ty uwa¿asz za ¶mieszne, a to niestety fakty w procesie inwestycyjnym które ju¿ nie jednego doprowadzi³y do wrzodów ¿o³adka i siwych w³osów ... zrobi³em To :

http://www.modularny-warsztat.pl/

Wydawa³o mi siê, dwa lata temu, ¿e wreszcie mam wszystkie szczegó³y do kompletnej i wi±¿±cej wyceny ... Niestety. Ka¿da projektowana inwestycja Modularnego Warsztatu jest skrajnie inna. zaczyna siê od drobnych zmian potem ju¿ koniecznych ¿eby zmie¶ciæ planowany obiekt na dzia³ce ( a chyba mam pecha non stop bo jak na razie ka¿da wskazywana lokalizacja jest bardzo trudna i porypana formalnie ) Finalnie koñczy siê tym ¿e co drugi niby Modularny Warsztat zmienia kszta³t i formê tak bardzo, ¿e nawet go ju¿ nie przypomina. Nie dziwiê siê nikomu bo jak siê wydaje 500 ty¶ na warsztat to ka¿dy chce mieæ to tak zrobione jak sobie wymarzy³, a nie tak jak powinno byæ w wersji idealnej. Ja dostosowujê takie obiekty do stawianych mi zadañ. Fina³ jest jednak taki, ¿e kosztorys takiego gotowca znów nie ma nic wspólnego z koñcow± warto¶ci± inwestycji ... ale niech kto¶ z was powie ¿e chce zbudowaæ Modular tak jak jest w katalogu, a podpisze z nim umowê w chwili uzyskania pozwolenia na budowê i warto¶æ koñcowa inwestycji nie zmieni siê o z³otówkê w stosunku do tego co w umowie. W ka¿dym innym przypadku ... czytaj posty powy¿ej !
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

gugun 
Wys³any: 2011-09-14, 18:59   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
ZIEMBA, tak tylko skad wtedy wziasc te dodatkowe 100k??? lepiej jest chyba zawyzyc odrazu i klient sie cieszy jak zostanie z 50k niz zabraknie ... o to mi tylko chodzi bez zadnych zlosci,no a autostrady i stadiony to akurat juz milionowe inwestycje wiec tu chyba nie ma o czym mowic...ja osobiscie bym sie zalamal jakby mi doszlo ze 100k bo odrazu dostac kredyt na te 100 wiecej sie dostanie a pozniej dobrac to juz problem...
 
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-09-14, 19:09   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
gugun napisa³/a:
ZIEMBA, tak tylko skad wtedy wziasc te dodatkowe 100k??? lepiej jest chyba zawyzyc odrazu i klient sie cieszy jak zostanie z 50k niz zabraknie ... o to mi tylko chodzi bez zadnych zlosci,no a autostrady i stadiony to akurat juz milionowe inwestycje wiec tu chyba nie ma o czym mowic...ja osobiscie bym sie zalamal jakby mi doszlo ze 100k bo odrazu dostac kredyt na te 100 wiecej sie dostanie a pozniej dobrac to juz problem...


Nie taki znowu du¿y ! .... gdy ro¶nie warto¶æ inwestycji to ro¶nie tak¿e warto¶æ zabezpieczenia hipotecznego, ale generalnie to akurat brak kasy u inwestora to nie jest problem wykonawcy budowy. Po prostu musisz mieæ i tyle. Jak czytasz te posty ze zrozumieniem tego mechanizmu to ju¿ wiesz, ¿e jak dostaniesz projekt i go skosztorysujesz to musisz sobie jeszcze zapewniæ zapas kasy tak o 30 - 40 %. Oczywi¶cie gdy zaczynasz dogadywaæ szczegó³y z wykonawcami, ogl±daæ inne obiekty tego typu zanim zaczniesz swój ,oraz zlecisz komu¶ nadzór nad tym co robi kierownik budowy to jest spora szansa, ¿e zmie¶cisz siê w kosztach kilkana¶cie razy modyfikowanego kosztorysu ... a jak zostaniesz przy sposobie pojmowania tego zagadnienia jak sugerowane w tych postach na które odpowiadam to oczywi¶cie postawisz mury i ... nie skoñczysz swojego warsztatu, a kredyt bêdziesz musia³ sp³acaæ.
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

gugun 
Wys³any: 2011-09-15, 06:42   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: przeczytalem temat odp poczatku...a glownie polukalem fotki :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: jakie baty :rotfl: :rotfl: :rotfl: jaki syf na lakierze :rotfl: :rotfl: i te gazety+folia ktora ma zastosowanie w bdownictwie :D
 
 

norbi
Wys³any: 2011-09-15, 10:13   
0
UP DOWN

Posty: 25
gugun co ty ? :cool: nie ma sie co lamac - ja musze dostosowac swoja stodole do akcji lakierujemy bok auta :x: jak bym mial na koncie odlozone te 10 baniek o ktorych pisalem to bym sobie postawil na tylach dzialki taki fajny warsztacik :) oczywiscie bez zbednych wodotryskow, jakis podnosnik kilka pomieszczen. bo ja taki hobbysta jestem - auto lubie sobie sam naprawic ;) i takie tam. Tylko czasem duza przeszkoda jest brak odpowiednich narzedzi i sie rypac trzeba ostro. Pracownicy sie ze mnie smieja ze nie daje mechanikom zarobic bo wiekszosc rzeczy jak mam czas sam naprawiam.

Takie straszne OT sie robi. A swoja drog± pytanie do Pana Projektera w kwestii ochrony srodowiska. Bo chcialbym zrobic systemik ktory bedzie mi wymienial powietrze w mojej stodole tak zeby mi sie ciemno przed oczami nie robilo z odkurzu ;) i teraz pytanie - oczywiscie w granicach rozsadku jest cos na rynku co mozna zastosowac jako filtr tego powietrza ktore bedzie wydostawac sie z pomieszczenia ? Oczywiscie nie pytam tu o jakies systemy za kikadziesiat kpln tylko raczej o jakies wlklady etc stosowane nawet do czegos innego a mogace spelnic chociaz polowicznie swoje zadanie.
 

Lackdoctor 
Wys³any: 2011-09-15, 19:42   
0
UP DOWN

Pomóg³: 40 razy
Posty: 3753
norbi napisa³/a:
A swoja drog± pytanie do Pana Projektera w kwestii ochrony srodowiska. Bo chcialbym zrobic systemik ktory bedzie mi wymienial powietrze w mojej stodole tak zeby mi sie ciemno przed oczami nie robilo z odkurzu i teraz pytanie - oczywiscie w granicach rozsadku jest cos na rynku co mozna zastosowac jako filtr tego powietrza ktore bedzie wydostawac sie z pomieszczenia ?

To s± filtry PAINT STOP.
_________________
Strona mojego znajomego w Belgii... mówi po naszemu. Bardzo fajne furki, bardzo ró¿ne ceny, nowe okazje praktycznie codziennie.
http://home.mobile.de/AUTOS-PAGNAER#ses
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-09-18, 08:25   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Tak precyzyjniej to :

Filtry Paint Stop zatrzymuj± do 98 % py³u z mg³y lakierniczej czyli te nielotne czê¶ci mieszaniny. Je¿eli twoje pytanie dotyczy tego ¿eby¶ co¶ widzia³ w swojej stodole w trakcie lakierowania to wystarczy wyssaæ to powietrze z pomieszczenia czyli wyci±g ... a poniewa¿ nie mo¿e on samodzielnie pracowaæ ... to tak¿e nadmuch ... a poniewa¿ to Polska, a nie Afryka równikowa to jeszcze wymiennik ciep³a i ¼ród³o ciep³a !

G³ównym zadaniem Filtrów Paint Stop jest ochrona ³opatek wentylatora i wnêtrza kana³u wentylacyjnego. W praktyce ta skuteczno¶æ filtracyjna nie przekracza 60 % wiêc dobrze jest mieæ przed kosztownym wentylatorem jeszcze filtry kieszeniowe. Poniewa¿ taka ilo¶æ mat filtracyjnych stawia jednak straszne opory to wentylator i silnik musi mieæ niez³y "sprê¿" ( si³ê do zassania tego powietrza ) i spory silnik tzn. w ka¿dym przypadku w lakierni od 2,2 kW w górê ... tak do 9,5 KW na ka¿d± jednostkê wyci±gow±, oraz p³ynn± regulacjê klap± na zassysie, albo przetwornic± czêstotliwo¶ci

Je¿eli jednak twoje pytanie @norbi dotyczy aspektów ochrony ¶rodowiska ... to niestety w tej kwestii ¿adne filtry nie pomagaj±. S± systemy neutralizacji LZO. Wêgiel aktywowany, Gelactive i Bakterie ¿ywi±ce siê LZO ... oraz stosowanie odpowiednich materia³ów lakierniczych z obni¿on± zawarto¶ci± LZO ... Lakiery HS i VHS, oraz bazy wodorozcieñczalne.

.... jednak zanim zaczniesz pytaæ dalej ... przenie¶ siê do innego tematu ¿eby nie robiæ ba³aganu w±tków w tematach na forum :spoko:
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Firma

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group