Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
f_maciej
Wys³any: 2010-01-27, 21:37   Piaskowanie itp itd
0
UP DOWN

Posty: 174
Hello.
Chcia³bym za³o¿yæ dzia³alno¶æ, a mianowicie piaskowanie, szkie³kowanie metali. Co oprócz kabiny do piaskowania i sporej sprê¿arki jest potrzebne przy tego typu us³ugach?? Czy s± jakie¶ specjalne wymogi odno¶nie pomieszczenia, w którym odbywa³oby siê piaskowanie? Mam ogrzewany gara¿. Czy kwota 20tysiêcy z³otych wystarczy na zakup sprzêtu do takiego "zak³adu"??

W dalszej wizji mam zakup pieca do malowania proszkowego, ale to dopiero jakby siê piaskowanie w miarê krêci³o, a raczej z tym problemu nie bêdzie ;)
 

Bodzio 
Wys³any: 2010-01-27, 22:19   
0
UP DOWN
--B_C_G--


Pomóg³: 9 razy
Posty: 405
Sk±d: lubuskie
Hmmm, te¿ o tym my¶la³em jako dodatek do lakierowania/mechaniki itp i co¶tam siê rozgl±da³em. Je¶li chcesz mieæ komorê ( taka dajmy na to 200l) to ¿eby móc na niej pracowaæ, musi mieæ ona filtr, wyci±g itp, ¿eby pracuj±cy na niej pracownik nie wdycha³ nic, ani nikt poza gara¿em. Je¶li chodzi o piaskowanie w gara¿u, to te¿ musi mieæ filtry, wyci±gi itp, odpowiednie osprzêty (typu odciêcie ¶cierniwa po zdjêciu rêki ze "spustu" itp itd) Poza tym ochrona osobista, o¶wietlenie, dop³yw ¶wie¿ego powietrza do oddychania itp itd, wiêc 20tys nie wystarczy na legal, bo za tyle to u¿ywany kompresor spalinowy mo¿na mieæ, do tego jaka¶ piaskarka "mobilna" 200l, koszt z 10tys, + kabina do szkie³kowania te¿ ok 4-5tys, wê¿e itp itd te¿ kosztuj±, ochrona osobista te¿ kilka tys, nie wspominaj±c o dostosowaniu gara¿u do wymogów (wyci±gi, filtry itp) - a to te¿ sporo kosztuje.

Wiêcej masz tutaj:


"z dnia 16 grudnia 2002 r.

w sprawie bezpieczeñstwa i higieny pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu i metalizacji natryskowej.

(Dz. U. z dnia 30 grudnia 2002 r.)

Na podstawie art. 23715 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z pó¼n. zm.2)) zarz±dza siê, co nastêpuje:


Rozdzia³ 1

Przepisy ogólne

§ 1. 1. Rozporz±dzenie okre¶la wymagania bezpieczeñstwa i higieny pracy w zakresie:
1) czyszczenia powierzchni metali i innych powierzchni przy u¿yciu urz±dzeñ z otwartym lub z zamkniêtym obiegiem czynnika roboczego w postaci ¶cierniwa metalicznego lub niemetalicznego w strumieniu wody lub sprê¿onego powietrza;
2) natryskiwania lub napylania powierzchni przedmiotów materia³ami p³ynnymi lub w postaci proszku przy u¿yciu rêcznych urz±dzeñ natryskowych lub napylaj±cych;
3) natryskiwania cieplnego powierzchni metali, zwanego dalej "metalizacj± natryskow±", przy u¿yciu pistoletowych urz±dzeñ ³ukowych, plazmowych i p³omieniowych - w tym nadd¼wiêkowych i detonacyjnych.
2. Przepisów rozporz±dzenia nie stosuje siê do procesów:
1) czyszczenia metali za pomoc± urz±dzeñ typu wirnikowego,
2) metalizacji natryskowej wykonywanej w zamkniêtych komorach o obni¿onym ci¶nieniu lub wype³nionych gazem obojêtnym oraz pod wod±,
3) malowania w hermetycznych komorach
- odbywaj±cych siê w zamkniêtej przestrzeni, przy których pracownik obs³uguj±cy urz±dzenie odizolowany jest od tej przestrzeni.

§ 2. 1. Pracownicy zatrudnieni przy pracach, o których mowa w § 1 ust. 1, powinni posiadaæ odpowiednie przeszkolenie z zakresu bezpieczeñstwa wykonywania tych prac.
2. Prace, o których mowa w § 1 ust. 1, s± pracami szczególnie niebezpiecznymi, o których mowa w rozporz±dzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 wrze¶nia 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeñstwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 129, poz. 844 oraz z 2002 r. Nr 91, poz. 811).

Rozdzia³ 2

Czyszczenie powierzchni metali i innych powierzchni

§ 3. 1. Do czyszczenia powierzchni metali i innych powierzchni powinno stosowaæ siê:
1) ¶cierniwa metaliczne, w szczególno¶ci w postaci ¶rutu:
a) staliwnego lub ¿eliwnego, w tym kulistego, ³amanego lub lanego,
b) ostrokrawêdziowego,
c) ciêtego z drutu stalowego;
2) ¶cierniwa niemetaliczne, w szczególno¶ci:
a) piaski kwarcowe w os³onie wodnej lub w mieszaninie z wod± i ze sprê¿onym powietrzem,
b) odpadowe sztuczne ¶cierniwa niemetaliczne, w tym ¿u¿el pomiedziowy, wielkopiecowy i paleniskowy,
c) elektrokorund,
d) rozdrobnione ska³y dolomitu, oliwinu i innych.
2. Do czyszczenia powierzchni przedmiotów wykonanych z minera³ów zawieraj±cych krzemionkê krystaliczn± powinno stosowaæ siê wy³±cznie ¶cierniwa niemetaliczne w os³onie wodnej lub mieszaninie z wod± i ze sprê¿onym powietrzem.
3. Do czyszczenia powierzchni niedopuszczalne jest stosowanie suchego piasku kwarcowego jako ¶cierniwa lub dodatku do innych rodzajów ¶cierniw.

§ 4. 1. Urz±dzenia do czyszczenia powierzchni metali i innych powierzchni z otwartym obiegiem ¶cierniwa niemetalicznego powinny byæ stosowane wy³±cznie na otwartej przestrzeni.
2. Stanowiska pracy wyposa¿one w urz±dzenia, o których mowa w ust. 1, powinny byæ oznakowane odpowiednimi tablicami informacyjno-ostrzegawczymi oraz tak zlokalizowane i zorganizowane, aby nie powodowa³y zagro¿eñ dla bezpieczeñstwa i zdrowia pracowników oraz osób postronnych.
3. Po oczyszczeniu powierzchni metali i innych powierzchni, resztki zu¿ytego ¶cierniwa i inne zanieczyszczenia nale¿y usun±æ z miejsca pracy i przekazaæ do utylizacji.
4. Pracowników obs³uguj±cych urz±dzenia do czyszczenia innych powierzchni z otwartym obiegiem suchego ¶cierniwa niemetalicznego, z zastrze¿eniem § 3 ust. 3, powinno siê wyposa¿yæ w ¶rodki ochrony indywidualnej przeznaczone dla piaskowaczy, w szczególno¶ci w:
1) izoluj±cy sprzêt ochronny uk³adu oddechowego;
2) kombinezon, rêkawice i obuwie ochronne, zabezpieczaj±ce przed py³em oraz strumieniem ¶cierniwa;
3) ochronniki s³uchu, w przypadku gdy he³m lub kaptur powietrzny nie zosta³ w nie wyposa¿ony.

§ 5. W przypadku stosowania w pomieszczeniu urz±dzeñ, o których mowa w § 4 ust. 1, stanowisko pracy powinno byæ szczelnie os³oniête.

§ 6. Usuwanie z powierzchni metali i z innych powierzchni pow³ok malarskich zawieraj±cych zwi±zki o³owiu przy u¿yciu urz±dzeñ z otwartym obiegiem ¶cierniwa niemetalicznego powinno odbywaæ siê wy³±cznie na stanowisku pracy, spe³niaj±cym wymagania okre¶lone w § 5.

§ 7. 1. Dopuszczalne jest stosowanie urz±dzeñ z otwartym obiegiem ¶cierniwa z jednoczesnym wykorzystaniem wysokiego ci¶nienia strumienia wody na otwartej przestrzeni, pod warunkiem ¿e ci¶nienie wody jest nie mniejsze ni¿ 3 MPa.
2. Przy ci¶nieniu wody ni¿szym ni¿ 3 MPa, urz±dzenie, o którym mowa w ust. 1, powinno byæ stosowane w pomieszczeniu zamkniêtym.

§ 8. 1. Czyszczenie powierzchni metali i innych powierzchni przy u¿yciu urz±dzeñ z zamkniêtym obiegiem ¶cierniwa mo¿e odbywaæ siê na otwartej przestrzeni lub w pomieszczeniach zamkniêtych przeznaczonych wy³±cznie do tego celu.
2. Dopuszczalne jest stosowanie w pomieszczeniu zamkniêtym, nieprzeznaczonym wy³±cznie do czyszczenia powierzchni metali i innych powierzchni, przeno¶nych i przewo¼nych bezpy³owych urz±dzeñ pracuj±cych z zamkniêtym obiegiem ¶cierniwa, pod warunkiem ¿e s± wyposa¿one w uk³ad filtracyjno-wentylacyjny.

§ 9. Urz±dzenia pneumatyczne z zamkniêtym obiegiem ¶cierniwa, stosowane do czyszczenia powierzchni metali w komorach roboczych, powinny byæ:
1) uszczelnione w sposób niepowoduj±cy wtórnego zapylenia pomieszczenia;
2) pod³±czone do ss±cych uk³adów filtracyjno-wentylacyjnych z zasobnikami py³u.

§ 10. Powietrze w pomieszczeniach, w których zainstalowane s± urz±dzenia do czyszczenia powierzchni, o których mowa w § 5, 8 i 9, kontroluje siê, pod wzglêdem stopnia jego zapylenia, co najmniej z czêstotliwo¶ci± okre¶lon± w rozporz±dzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Spo³ecznej z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie badañ i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w ¶rodowisku pracy (Dz. U. Nr 86, poz. 394).

§ 11. 1. Stanowisko pracy, przy którym odbywa siê czyszczenie powierzchni metali i innych powierzchni, powinno byæ wyposa¿one w instrukcjê bezpieczeñstwa i higieny pracy.
2. Instrukcja, o której mowa w ust. 1, powinna uwzglêdniaæ wymagania dotycz±ce:
1) zasad obs³ugi, konserwacji oraz kontroli urz±dzeñ u¿ywanych w procesie czyszczenia powierzchni metali i innych powierzchni;
2) rodzajów ¶rodków ochrony indywidualnej, które nale¿y stosowaæ w zale¿no¶ci od technologii czyszczenia oraz wystêpuj±cych czynników niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia pracownika i osób przebywaj±cych w strefie pracy.
3. Niedopuszczalne jest stosowanie urz±dzeñ do strumieniowo-¶ciernego czyszczenia powierzchni metali i innych powierzchni, niewyposa¿onych w system umo¿liwiaj±cy zamkniêcie wyp³ywu ¶cierniwa z dyszy roboczej, bezpo¶rednio przez pracownika wykonuj±cego proces czyszczenia.
4. System, o którym mowa w ust. 3, powinien byæ tak skonstruowany, aby w razie wypuszczenia z r±k pracownika dyszy roboczej nast±pi³o niezw³oczne zamkniêcie dop³ywu ¶cierniwa do dyszy. System zamkniêcia wyp³ywu ¶cierniwa kontroluje siê przed rozpoczêciem pracy i w przypadku jego wadliwej pracy.

§ 12. 1. Pracownicy obs³uguj±cy urz±dzenia przeznaczone do czyszczenia powierzchni metali, zainstalowane w komorach roboczych, powinni byæ asekurowani przez co najmniej jednego pracownika znajduj±cego siê na zewn±trz komory roboczej.
2. Pracownicy obs³uguj±cy urz±dzenia zainstalowane w komorze roboczej powinni byæ wyposa¿eni w ¶rodki ochrony indywidualnej, o których mowa w § 4 ust. 4, oraz w awaryjny wy³±cznik ¶wietlnej sygnalizacji zagro¿eñ bezpieczeñstwa.
3. Praca w komorze roboczej powinna trwaæ jednorazowo nie d³u¿ej ni¿ 40 minut, a przerwa powinna trwaæ co najmniej 20 minut, podczas której pracownicy powinni przebywaæ w miejscu z dop³ywem czystego powietrza.
4. Drzwi wej¶ciowe do komory roboczej, w której zainstalowano urz±dzenie, o którym mowa w ust. 1, powinny byæ otwierane dopiero po uprzednim odpyleniu jej wnêtrza.
5. Wielokrotno¶æ wymiany powietrza w komorze roboczej zale¿na jest od:
1) czyszczonych metali i usuwanej pow³oki,
2) stosowanego czynnika roboczego,
3) ilo¶ci zu¿ywanego ¶cierniwa
i powinna wynosiæ co najmniej 10 wymian powietrza na godzinê.
6. Podczas wykonywania czyszczenia powierzchni metali w komorze roboczej pracownik powinien:
1) kierowaæ strumieñ ¶cierniwa bezpo¶rednio na czyszczon± powierzchniê;
2) w razie zatkania siê dyszy zatrzymaæ proces czyszczenia przez zamkniêcie zaworu dolotowego powietrza do oczyszczarki oraz rozprê¿yæ uk³ad ci¶nieniowy za pomoc± zaworu dekompresyjnego zbiornika.
7. Niedopuszczalne jest:
1) podejmowanie pracy w komorze roboczej bez odpowiednich ¶rodków ochrony indywidualnej;
2) czyszczenie powierzchni metali przy niedomkniêtych drzwiach komory roboczej lub niesprawnym systemie wentylacyjnym;
3) wykonywanie pracy wewn±trz komory roboczej bez asekuracji;
4) kierowanie strumienia ¶cierniwa z dyszy poza czyszczony przedmiot.

§ 13. 1. W przypadku obs³ugiwania urz±dzeñ do czyszczenia powierzchni metali przez otwory w ¶cianie kabiny, otwory te powinny byæ wyposa¿one w szczelne gumowe rêkawy usytuowane na wysoko¶ci przedramienia pracownika.
2. Stanowiska pracy, o których mowa w ust. 1, powinny byæ wyposa¿one w ergonomiczne krzes³a przystosowane do warunków wykonywanej pracy."
_________________
http://img714.imageshack....p?id=aa001z.jpg
 
 

f_maciej
Wys³any: 2010-01-27, 22:39   
0
UP DOWN

Posty: 174
Hmm... gdzie¶ na necie widzia³em kabinê za jakie¶ 5tysiêcy i by³a chyba z odsysaczem... na pocz±tek profi kabina nie musi byæ,aby wybadaæ czy biznes siê sprawdzi, a po czasie wszystko by³oby modernizowane. Sprê¿arkê na my¶li mia³em tak± http://allegro.pl/item892...r_wys_0_00.html trochê lipa jak 20tysiaków nie styknie :sciana:

Dziêki Bodzio, za te "paragrafy" gdy bêdê mia³ wiêcej czasu to siê bardziej zag³êbiê, bo na razie tylko po ³epkach przeczyta³em i naprawdê nie jest top takie proste jak mi siê wydawa³o :sciana:
 

Bodzio 
Wys³any: 2010-01-27, 22:48   
0
UP DOWN
--B_C_G--


Pomóg³: 9 razy
Posty: 405
Sk±d: lubuskie
Do piaskowania felg ok ten kompresor, ale jak by¶ chcia³ auta piaskowaæ/ "sodowaæ"(tak jak ja chcia³em robiæ - odrestaurowywanie zabytków), to kompresor spalinowy z wydajno¶ci± 3000tys l/min przy 7bar to podstawa jak dla mnie, a to koszta spore s±, do tego kabiny (bo jednak ¶cierniwo - a w tym przypadku np soda kosztuje sporo :/ )

Tak jak Ty poszpera³em, znalaz³em co¶ i bez konkretnych pieniêdzy nie ma sensu zaczynaæ, bo piaskowaæ 1 felge z godz to pomy³ka, to powinno kilkana¶cie min tylko zajmowaæ, a wiadomo ¿e pr±d/czas i sprzêt im d³u¿ej pracuje tym wiêcej kosztuje
_________________
http://img714.imageshack....p?id=aa001z.jpg
 
 

f_maciej
Wys³any: 2010-01-27, 23:03   
0
UP DOWN

Posty: 174
http://www.uni-max.com.pl...0-z-cyklonem/d/ konkretnie to chodzi mi o tak± kabinkê, aut nie mam zamiaru piaskowaæ, je¶li ju¿ to w³a¶nie felgi, g³owice i jakie¶ drobniejsze elementy...
 

Bodzio 
Wys³any: 2010-01-28, 22:09   
0
UP DOWN
--B_C_G--


Pomóg³: 9 razy
Posty: 405
Sk±d: lubuskie
Do felg kabina ok, tylko ten pistolet z dyszami ceramicznymi to kupa... jedyne rozs±dne dysze to widiowe, wytrzymuj± o wiele d³u¿ej.
_________________
http://img714.imageshack....p?id=aa001z.jpg
 
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Firma

Ten temat jest zablokowany bez mo¿liwo¶ci zmiany postów lub pisania odpowiedzi  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje mang