Szukaj FAQ Album



Przesuniêty przez: Tech 2009-04-25, 17:42
Autor Wiadomo¶æ
elmer
Wys³any: 2007-07-16, 16:31   Pocz±tki lakiernictwa, absolutne pocz±tki...
0
UP DOWN

Posty: 2
Witam

Poszukuje jakiegos miejsca w sieci lub czasopism piszacych o lakierowaniu od poczatku do konca.

Aktualnie jestem w trakcie kompletowania niezbednego sprzetu do tego celu, czyli kompresora i pistoletu.

Rozmawia³em kilka dni temu w Castoramie z go¶ciem od stoiska z kompresorami na temat sprzetu jakim mozna juz bawiæ sie w malowanie.

I tak wniosek z tej rozmowy taki, ¿e byle jaki dobry pistolet do malowania potrzebuje wydajno¶ci kompresora min 250l/min. W Castoramie jest kompresor z akcesoriami do malownia i nie tylko za 646z³ marki Rockworth, ale jego wydajnosc na wyjsciu wynosi mniej jak 200l/min.

Ogolnie to dam wskazówkê, ¿e czêsto producenci kompresorow tacy jak Ferm, Eurotec, Einhell, Matrix, Euro-craft podaja wydajnosc powietrza, ale zasysanego do sprezarki a nie oddawanego przez sprezarke. A ilosc zasysanego powietrza zawsze jest piorunujaco wieksza jak ilosc powietrza waznego na wyjsciu.

Z kompresorow w cenie do 800z³, bo takie mialem zalozenie na kompresor, znalazlem dwa: Pierwszy to Einhell EURO 4300:
http://www.einhell.pl/oferta.php?prodID=368
w cenie 790zl na stronie www.narzedziowy.pl
oraz kompresor marki GUDE za 650z³.

Obydwa kompresory sa dwucylindrowe z butla 50litrow. Nadaja sie one do malowania nieprzerwanie z pistoletami jonessway (czy jakos tak sie to pisze) typu HVLP, ktorych zapotrzebowanie na powietrze wynosi 200-250l/min, a cena od 70z³.

Zdecydowa³êm sie wiec na kupno niemieckiego kompresora GUDE ( http://www.guede.ws/sys/dl/p50015_de.pdf ), ktorego parametry widaæ poni¿ej:
Napiêcie zasilania - 230 V/50Hz
Moc silnika - 2,2 kW/3KM
Butla - 50 l
Ilosc pow. pobierana: 395 l/min
Max. ci¶nienie: 10 bar
Ilosc powietrza na wyjsciu: 250 l/min
D¼wiêk: 95 dB(A)
waga: 40 kg
Wymiary mm: 835 x 350 x 635
Jest to kompresor olejowy, dwut³okowy.

Nastêpnie potrzebowaæ bede przewodu min 5m, ale kupie 10m (zapas nie zaszkodzi), koszt to ok 30z³.
No i pistolet. To jeszcze sprawa otwarta. Ale w sierpniu po wyplacie mysle kupic jaki¶ lepszy co by d³u¿ej sluzyl i mial lepsza jakosc lakieru po malowaniu.
Wiem, ¿e jak maluje sie kompresorem olejowym to trzeba sie zaopatrzyc w cos co sie nazywa skraplacz i reduktor cisnienia, ktory nie zawsze jest oferowany z kompresorem.
W Castoramie widzia³em takie cudo za 48z³: poch³aniacz wilgoci czy jakos tak z reduktorem i manometrem.

Natomiast zasilaj±c inne urzadzenie ni¿ pistolet do lakierowania jak np. szlifierke prosta trzeba zastosowac naolejacz, ktory zwiekszy zywotnosc szlifierki. Koszt ok 30z³.

No dobra koniec wywodów, czekam na odpowiedz :-) .

pozdr
 

acidhouse
Wys³any: 2007-07-17, 09:48   
0
UP DOWN
Kustom Kulture


Pomóg³: 10 razy
Posty: 267
Osobi¶cie polecam poczytanie trochê i poszperanie w tematach lakierowanka, tam znajdziesz odpowiedzi co ile i w jakiej mniej wiêcej cenie, no có¿ pan z castoramy próbuje Ciê or¿n±æ na kasê jak ka¿dy sprzedawca (taki zawód) zamiast ³adowaæ pieni±¿ków 200l kompresor, to wola³bym kupiæ mniejszy kompresor z odwadniaczem odolejaczem + mega zarypisty pistolet niskoci¶nieniowy (HVLP), po co wyrzucaæ pieni±dze w b³oto?
_________________
Training all life
 
 

online 
Wys³any: 2007-07-18, 11:11   
0
UP DOWN
MTGarage.

Pomóg³: 10 razy
Posty: 722
Sk±d: ¦l±sk - ¦wierklaniec
Na moje to tak:
-Kompresor 50 litrów je¶li chcesz malowaæ samochody (ja malowa³em na 25L przy pocz±tkach). Wiêkszy moze byæ jak najbardziej, ale na pocz±tek wystarczy i ten. Do tego odwadniacz i odolejacz, byle by nie te z Castoramy czy Praktikera.
-Pistolet do podkladu, szprycy itp. dysza ok. 1.6-1.8- cena do 50z³-100z³. Starczy ten najtañszy.
-Pistolet lakierniczny-wystarczy HVLP (Hp nie bierz, na LVLP mo¿e ma³y kompresor nie wydalaæ) dysza 1.3-1.5mm- cena 170-250 z³. W tym przedziale na pocz±tek wystarczy. Te wszystkie chiñskie s± dobre-byle by nie przeplacaæ :) Znam warsztaty, gdzie przy dbaniu o pistolet wytrzymaly one po ok. 3 lata ciê¿kiej pracy-przy dobrym dbaniu o nie. Jak po opanowaniu takiej zabawaki wejdziesz na co¶ lepszego, to efekty bêd± na pewno lepsze, praca ³atwiejsza, sam na takim czym¶ smigam :wink:
-w±¿ 10 metrów z koñcówkami- 30z³-100z³.

Do tego przyda siê pare klocków do szlifowania, kubeczki do mieszania lakierów, szpachelki-za to zaplacisz ok 50-z³ :roll:

Nastêpnie polerka-my¶le, ¿e tu bêdzie dobra elektryczna. Od najtañszych do najdro¿szych, moim zdaniem taka 150-200 z³ w formie szlifierki k±towej z reg. obrotów spokojnie wystarczy na pare lat.
Potem szlifierka, oczywi¶cie mimo¶rodowa/orbitalna. Tu te¿ my¶lê, ze leketryczno¶æ bêdzie dobrym wyborem.

Ja tak to widze, z takim sprzêtem spokojnie mo¿na zaczynaæ naukê lakierowania. Ja zaczyna³em na 25 litrowym kompresorze i pistolecie z zestawu za 50z. Teraz mam do szprycy, wypelniaczy, lakierów, konserwacji i inne do powietrza czy ropowania. Do tego doszla polerka, swoje narzêdzia pracy (Hand Made in home) i tka to siê toczy. W³asne poczatki s± najlepsze, ale przydaje siê pomoc innych :!:
 
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materia³y

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group