Szukaj FAQ Album



Przesuniêty przez: Tech 2009-04-25, 17:42
Autor Wiadomo¶æ
bmwe36
Wys³any: 2007-07-31, 22:50   Ilo¶æ warstw,grubo¶c Lakierów,podk³adów itp.
0
UP DOWN

Posty: 6
Witam.Od razu uprzedzam ¿e przeszuka³em forum i nie znalaz³em konkretnej odpowiedzi na moje pytanie:).Chcia³em sie dowiedzieæ ile warstw bazy,lakieru bezbarwnego a nawet podk³adu nalezy k³a¶æ,jakie odstêpy czasowe powinny byæ?Troche maluje i nawet mi to wychodzi(maska,drzwi,klapa-tylko lakierem bia³ym akrylowym) ale chcia³bym sie dowiedzieæ dok³adnie co i jak w jakich ilosciach i odstêpach nale¿y k³a¶æ.Piszecie du¿o ¿e k³adziecie mokro na mokro a potem na sucho lub pó³ mokro itd:)Nie wszystko rozumiem.Prosze o wyrozumia³o¶c i pomoc.Chodzi dok³adnie o ilo¶æ warstw,grubo¶æ,odstêpy czasowe przy nak³adaniu:bazy,bezbarwnego,akrylu,podk³adu.Wiem ¿e nie ka¿demu sie chce opisywaæ ale wystarczy ¿e jedna osoba napisze o bezbarwnym druga o bazie itd :grin: Pozdrawiam
 

maras 
Wys³any: 2007-08-01, 00:21   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 211
Sk±d: Sokolniki k.Poznania
Witam!
Ja raczej jestem amatorem, ale od kilku lat od czasu do czasu maluje, wiêc napisze Ci jak ja to robiê. Podk³adem(g³ównie novol ms) maluje 3 warstwy(co ok 10min), po wyschniêciu i szlifowaniu(jeszcze nigdy nie mia³em okazji robiæ mokro na mokro) baza(w zale¿no¶ci jakiej firmy, g³ównie profix i sikkens) 2-4 warstwy co 5minut i bezbarwny po wyschniêciu(najczê¶ciej maluje po ok 30min, ale zdarzy³o siê te¿ po 1h, sikkens zaleca 20min-5h) i przetarciu ¶ciereczk± antystatyczn± maluje 2 warstwy bezbarwnego(app) co 10minut. Akryl maluje w 3 warstwach co 10minut
 

looqasch 
Wys³any: 2007-08-01, 22:26   
0
UP DOWN

Posty: 60
podk³ady 2-3 warstwy

baza (zwykle te z górnej pólki) wiêc tu 2 warstwy plus trzecia lekka na wyrównanie, tañsze bazy zwykle wymagaj± wiêcej warstw

klar i akryle 1,5 warstwy (0,5 +1) niektóre wymagaj± 2 pe³ne warstwy (1+1)


odstêpy miêdzy warstwowe to ¶rednio 10-15 min przy temp 20 st, wiadomo jak ch³odniej to czekac d³u¿ej.
Miêdzy baz± a klarem to czekam zwykle 30 min lub d³u¿ej je¶li w dotyku czuæ ¿e nie wysch³a.

Je¶³i np stosujê podk³ad epoksydowy a na niego akrylowy to te¿ z 30 min czekam lub nawet mo¿na d³u¿ej (dopuszczalny czas do kilku godzin)

Najlepiej je¶li sobie poczytasz dane techniczne materia³ów (tzw. TDS) konkretnych producentów i tam wszystko jest opisane co i jak stosowaæ :wink:
Znajdziesz to na necie na stronach producentów.
Jak bêdziesz mia³ problemy ze znalezieniem to podam linki
 

Amiggo 
Wys³any: 2007-08-01, 22:39   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 356
S³abo szuka³e¶. Z tym mokro na mokro to jest podk³ad na który po odparowaniu rozpuszczalnika( ok 10 do 15 min) mo¿na bezpo¶rednio k³a¶æ bazê lub lakier, a warstwa sucho lub pó³ mokro to s± wypy³ki bazy. Podk³ad akrylowy daje przy dwuch pe³nych warstwach grubo¶æ ok 80 do 120 mikronów (25% rozpuszczalnika), lub 150 do 200 mikronów (5% rozpuszczalnika). Na odparowanie miêdzy poszczególnymi warstwami dajê 10 min, potem mo¿na pod promiennik (nie ten podk³ad na 5% !!). Podk³ad mokro na mokro daje warstwê ok 25 do 40 mikronów. Pozdro :wink:
 

maras 
Wys³any: 2007-08-02, 00:24   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 211
Sk±d: Sokolniki k.Poznania
looqasch, akryl Ci kryje na 1,5 warstwy?? jakiej firmy u¿ywasz??
 

looqasch 
Wys³any: 2007-08-03, 21:31   
0
UP DOWN

Posty: 60
Sorki tu siê wkrad³ b³±d bo szybko pisa³em :mrgreen:

Akryle i klar na 2 warstwy a na 1,5 to niektóre bezbarwne (HS) :wink:



Akryli u¿ywam Debeera i AutoColor, Problemów z kryciem nie mia³em nawet gdy by³ rozcieñczony i cienkie warstwy by³y.
 

Amiggo 
Wys³any: 2007-08-04, 22:01   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 356
Wszystko zale¿y od si³y krycia akrylu jedno lub dwuwarstwowego :mrgreen:
 

vwaraf
Wys³any: 2007-11-28, 00:37   
0
UP DOWN

Posty: 7
Amiggo napisa³/a:
Wszystko zale¿y od si³y krycia akrylu jedno lub dwuwarstwowego :mrgreen:


dok³adnie
ale wracaj±c do tematu
baza do pe³nego pokrycia 2-4 warstw i na koniec 1 na sucho w metalikach
(nie mia³em nigdy ¿adnych problemów z odcieniami o ile farba by³a dobrze dorobiona)

klar 3-4 warstwy po³o¿enie wiêcej cienkich warstw lepszy efekt
ni¿ mniej grubych
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materia³y

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group