Szukaj FAQ Album



Przesuniêty przez: Tech 2009-04-25, 16:42
Autor Wiadomo¶æ
Ryba 
Wys³any: 2007-08-10, 08:08   Linia ftalowa...proszê o radê
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 430
Sk±d: Radomsko
Jestem w trakcie renowacji mojego malucha, a dok³adniej zaczynam etap przygotowania pod lakier.
Auto bêdzie malowane na kolor bia³y (nie zmieniam koloru), lakierem Autorenolak.
Poniewa¿ jest to wyrób ftalowy ca³e auto chcê zrobiæ w tej technologi, aby nic siê nie "gryz³o".
Jako gruntu na go³± blachê u¿ywam Podk³adu antykorozyjnego UNIKOR C z lini Dekoral.
Spisuje siê dobrze (po zimie nic nie wysz³o). Po zmatowieniu nak³adam szpachlê na nierówne miejsca i tu jest w³a¶nie mój problem:
Czy jest dostêpny jaki¶ podk³ad ftalowy o charaktrerze wype³niaj±cym, aby przygotowaæ powierzchniê pod lakier??
Mnie znany jest tylko NOBIKOR z lini Nobilesu, ale na d¼wiêk tej nazwy dostajê pasji..
Podk³ad ten to najwiêksze badziewie jakie znam..w ogóle nie kryje (trzeba nak³adaæ ok 7 warstw), nie wype³nia drobnych niedoskona³o¶æi,
nie trzyma siê powierzchni - bardzo ³atwo o zaciek, a po sezonowaniu przez 3 dni podczas szlifowania staje siê jak guma i odpada, o zapychaniu papieru nie wspomne.
Jednym s³owem straszna tandeta, ale czego siê spodziewaæ za 20 z³ za litr...
Wracaj±c do tematu..je¶li nie ma czego¶ porz±dnego z podk³adów ftalowych, to czy mogê u¿yæ podk³adu akrylowego np. HS 5:1??
 
 

lukas
Wys³any: 2007-08-10, 16:08   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 339
Nie mo¿esz szpachlowaæ na unikor, nie bêdzie siê trzyma³o. Nie mo¿esz te¿ po³o¿yæ podk³adu 5:1 bo jest z utwardzaczem i bêdzie siê wa¿y³o. Jedyne co mo¿esz zrobiæ jak nie chcesz unikoru to po³o¿yæ jaki¶ podk³ad akrylowy 1K (bez utwardzacza) np. Body, Novol lub inne.
 

£ukasz 
Wys³any: 2007-08-11, 07:55   
0
UP DOWN

Posty: 35
Sk±d: Podkarpacie
jak ja zaczyna³em swoja karierê w³a¶nie od malucha to tez byl malowany w autorenolaku na gola blachê i rdze dawa³em epoksyd nowola 1:1 potem tam gdzie trzeba by³o to szpachel dupont 769R obrabia³em papierem P 150 i 360 awa³em podk³ad akrylowy HS 5:1 Ivat Rush
szlifowa³em go na mokro P 600 i autorenolak z dodatkiem katalizatora (taki utwardzacz jakby do renolaku i by³o nic a nic sie nie wa¿y³o to by³y czasy (lepiej kup sobie jaki¶ tani akryl np ivat a ceny to takie ok 80 zl za poliakryl 4:1 akryl Ms 2:1 ok 120-150zl na ca³ego malucha akrylu to trzeba ok 2l
_________________
Kto pyta nie b³adzi!!
 
 

Ryba 
Wys³any: 2007-08-11, 10:34   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 430
Sk±d: Radomsko
lukas napisa³/a:
Nie mo¿esz szpachlowaæ na unikor, nie bêdzie siê trzyma³o.

Kurde to¶ mnie zmartwi³...powiem tyle, ¿e przed zim± na³o¿y³em w³a¶nie na unikor szpachle uniwersaln± novol, lekko wyrówna³em, zamalowa³em nobikorem i do dzi¶ siê trzyma :!: Tylko nie wiem jak to bêdzie w przysz³o¶ci...ale rok wytrzymalo :neutral:
Je¶li mówisz, ¿e mogê kupiæ podk³ad akrylowy ale bez utwardzacza i wszystko bêdzie ok to my¶lê, ¿e problem rozwi±zany.
Mo¿esz jeszcze podaæ dok³adn± nazwê - producent i typ podk³±du jaki powinienem zastosowaæ? Jakie s± ich ceny i czas schniêcia pod obróbkê?
 
 

lukas
Wys³any: 2007-08-11, 23:14   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 339
Ryba napisa³/a:
przed zim± na³o¿y³em w³a¶nie na unikor szpachle uniwersaln± novol, lekko wyrówna³em, zamalowa³em nobikorem i do dzi¶ siê trzyma :!: Tylko nie wiem jak to bêdzie w przysz³o¶ci...ale rok wytrzymalo :neutral:


si³± woli siê trzyma :mrgreen:

Nie pamiêtam jak dok³adnie nazywa siê ten podk³ad Body 1K ale i tak ³atwiej bêdzie ci dostaæ z novola z tym ¿e pewnie bêdziesz musia³ poprosiæ w której¶ mieszalni aby ci zamówili bo w±tpiê ¿e bêdzie na pó³ce. Ten z novola to chyba siê nazywa poprostu "podk³ad akrylowy 1K" i jest w puszkach 1 litr. Kosztuje to ok 30 z³ a schniêcie jest bardzo szybkie, ze 20 minut w letnich temperaturach.

Ryba a ty masz tego malucha ca³ego w tym unikorze czy to jest kilka miejsc??? Bo mo¿e nie ma sobie co ¿ycia komplikowaæ.
 

Ryba 
Wys³any: 2007-08-15, 17:38   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 430
Sk±d: Radomsko
Narazie w unikorze jest przedni pas, oba b³otniki i kawa³ek podszybia. Ale bêdzie tych miejsc przybywaæ...bo wszedzie jest pe³no odprysków rys itp...w koñcu auto ma ju¿ 27 lat, a lakier wci±¿ orygina³!!
 
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materia³y

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - opowiadania