Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
Poohaty 
Wys³any: 2011-08-08, 10:35   Lakier przemys³owy z elakiery.pl czy nobiaktylak?
0
UP DOWN
Rookie

Posty: 47
Witam. Chcia³bym siê dowiedzieæ, który z tych dwóch wyborów bêdzie lepszy. Chcê pomalowaæ swoje auto i nie u¿ywaæ do tego celu Autorenolaka, a czego¶ lepszego w porównywalnej cenie.
Zainteresowa³em siê tym produktem:
Lakier z elakiery.pl
Jak widaæ cena jest przystêpna tylko teraz sprawa krycia, trwa³o¶ci i po³ysku pow³oki.
Drugi wybór to dwusk³adnikowa emalia nobilesu o nazwie nobiakrylak.

Mo¿e w ogóle ¼le kombinujê i powinienem uzbieraæ kasê na powa¿ny lakier? Ale czy siê op³aca na 20letnie auto? Wszak¿e stan techniczny bez zarzutu. Jedynie lakier kameleon.
Produktry z DuPont'a cen± wrêcz pora¿aj±. U mnie w mie¶cie ok 230 z³otych za litr. Tu mia³bym 5l. My¶lê, ¿e ekonomiczniej by³oby kupiæ ten tañszy, nawet gdyby na pomalowanie nadwozia trzeba by by³o zu¿yæ 5l
 
 

gugun 
Wys³any: 2011-08-08, 11:11   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
rob jak chcesz ale z tych 2 to ten pierwszy.
 
 

Poohaty 
Wys³any: 2011-08-08, 11:14   
0
UP DOWN
Rookie

Posty: 47
A co¶ innego proponujesz?
 
 

CopyManpl
Wys³any: 2011-08-08, 15:31   
0
UP DOWN

Posty: 82
Sk±d: £ód¼ - okolice
Ja te¿ obecnie pracujê nad pomalowaniem 20letniego auta :) Zamierzam u¿yæ jako bazy chlorokauczuku Nobilesu, a na to klar Studio 2+1 :)

Koszty:
    - "baza" 33 z³/litr
    - podk³ad Nobikor 20-25 z³/litr
    - klar oko³o 80 z³/litr

Do tego planujê u¿yæ utwardzacza do chlorokauczuku i podk³adu, ale to dopiero dzi¶ bêdê testowa³ :)

Ogólnie rozwi±zanie ju¿ przetestowane tutaj.
 

Poohaty 
Wys³any: 2011-08-08, 17:21   
0
UP DOWN
Rookie

Posty: 47
No ja siê w³a¶nie zastanawia³em nie nad chlorokauczukiem a nad nobiakrylakiem. Jak mo¿na przeczytaæ jest to emalia poliuretanowa akrylowa, która wymaga utwardzacza (100 do 15, czyli jak rozumiem 1L farby 150ml utwardzacza). Mo¿na ni± malowaæ nawet powierzchnie z laminatu tj. jachty, deski windsurfingowe.
Wydaje mnie siê wiêc, ¿e pow³oka bêdzie twarda i nie trzeba bêdzie dawaæ bezbarwnego klaru.
Jako zabezpieczenie antykorozyjne da³bym podk³ad Nobiepoksyd, który wymaga utwardzacza H.

Pojawia siê jednak pytanie co w momencie gdy mamy go³± blachê? Nobiepoksyd->szpachlówka->nobiepoksyd->nobiakrylak?
 
 

CopyManpl
Wys³any: 2011-08-08, 22:50   
0
UP DOWN

Posty: 82
Sk±d: £ód¼ - okolice
Poohaty napisa³/a:
Wydaje mnie siê wiêc, ¿e pow³oka bêdzie twarda i nie trzeba bêdzie dawaæ bezbarwnego klaru.

Tylko pytanie jak bêdzie z po³yskiem tej pow³oki. Przyznam, ¿e nie s³ysza³em o Nobiakrylaku, ale nazwa jest ciekawa :)

A jakie s± koszta podk³adu i farby?
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2011-08-09, 07:31   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
Koszty kolego z pewno¶ci± nie s± wysokie poniewa¿ zastosujesz materia³y przeznaczone do "odnawiania" konstrukcji metalowych (bramy ,p³oty, itp.) Je¶li ju¿ macie "ochote" na takie "materia³y" to namawiam na kupno lakierów poliuretanowych zamiast tych chlorokauczuków i innych "wynalazków" ;) Pomijam lakier bezbarwny Studio :tak: poniewa¿ znam go i ju¿ niejednokrotnie nim lakierowa³em jakie¶ "gów...e autko" do sprzeda¿y na gie³dzie samochodowej :tak: Lakier ten ma dobry stosunek "ceny do jako¶ci" ,w £odzi mo¿na go kupiæ za 45z³ w komplecie a jako¶ciowo odpowiada on lakierowi bezbarwnemu Novol Economi :tak: Ale w karcie technicznej tego lakieru nie ma ¿e mo¿na go nanosiæ na lakier chlorokauczukowy ;) Pozdrawiam! :spoko:
 

Poohaty 
Wys³any: 2011-08-09, 09:10   
0
UP DOWN
Rookie

Posty: 47
No ale w³a¶nie nobiakrylak jest emali± poliuretanow±, dlatego zwróci³em na ni± uwagê. A co do jej nanoszenia to na pocz±tek pomalowa³bym b³otniki laminatowe i zostawi³ jaki¶ czas i zobaczy³ jak siê ta farba zachowuje.
 
 

gugun 
Wys³any: 2011-08-09, 10:11   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
o czym wy tu wogole mowicie..??jak juz kolega Robertlodz09, napisal sa to farby ktorymi mozna sobie plot pomalowac,wiec pozazdroscic wyobrazni :D :D :D
CopyManpl, w twoim przypadku jesli chcesz dac koniecznie bezbarwny to kup sobie pod niego jakas tania baze z tych za 50/60zl litr,wyschnie ci od reki i na to bezbarwny,jesli ma byc tanio...a ty Poohaty, kup ze sobie ten akryl+utw i pomalujcie te auta chociaz po czesci jak sie nalezy,czyms co sie do tego nadaje....
 
 

Poohaty 
Wys³any: 2011-08-09, 10:38   
0
UP DOWN
Rookie

Posty: 47
No ok. We¼my pod uwagê to, ¿e samochód jest z metalu w g³ównej mierze. Rozumiem, ¿e ka¿dy poleca technologiê jaka powinna byæ zastosowana. Ale cofaj±c siê kilkana¶cie lat wstecz to samochody by³y malowane ró¿nymi materia³ami i to nie koniecznie akrylami.
No ale nie bêdê tutaj siê m±drowa³, bo nie o to chodzi.
Chodzi o to, ¿eby auto jako¶ wygl±da³o. Niekoniecznie musi to byæ per³a z g³êbi± koloru. Na razie jest kameleon z rdz±, wiêc gorzej wygl±daæ nie bêdzie.
Mnie interesuje to, czy nobiakrylak bêdzie mia³ odpowiednio tward± pow³okê i czy ta pow³oka bêdzie odpowiednio b³yszcza³a przez np 2 / 3 lata. Skoro jest poliuretanowa z utwardzaczem to chyba jest du¿o lepsza jak autorenolak, króym siê kiedy¶ malowa³o i który czasem ludzie stosuj±.
O nic wiêcej mi nie chodzi, a nie staæ mnie na lakier za 250 z³otych za litr. Dlatego proszê o jak±s normaln± dyskusjê a nie typu "kup akryl i przestañ pier...niczyæ". Jakbym mia³ na akryl to rozmowa nie mia³aby sensu.
Kto¶ kiedy¶ tutaj pisa³, ¿e od autorenolaka lepszy jest chocia¿by siland, ale nagle siland te¿ jest do dupy i wychodzi na to, ¿e wszystko jest do dupy.
 
 

gugun 
Wys³any: 2011-08-09, 10:46   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
a kto tu mowi o akrylu za 200zl?? kup ten za 60zl i tez sie nada i wtedy moge ci napisac ze bedzie sie blyszal z 2-3lata i bedzie ok,jak cos wpadnie to zawsze idzie spolerowac itp...taka moja rada ale rob jak uwazasz.....
Poohaty napisa³/a:
Na razie jest kameleon
to masz powloke za 2k,po co malowac czyms innym??:) :D :D :D :D nie znam sie na tych plotowatych lakierach ale widzialem auta pomlowane autorenolkiem i z tk zle nie wygldaly-malucha i stara kaczke,z tym ze szlo sie przylepic po tygodniu do niego:)
 
 

CopyManpl
Wys³any: 2011-08-09, 12:37   
0
UP DOWN

Posty: 82
Sk±d: £ód¼ - okolice
Robertlodz09 napisa³/a:
Ale w karcie technicznej tego lakieru nie ma ¿e mo¿na go nanosiæ na lakier chlorokauczukowy ;)

Owszem, nie ma nic takiego na karcie, ale ju¿ przetestowa³em to na jednym elemencie i jest ok.

Je¶li chodzi o bazê za 60 z³, to przyznam, ¿e w ¿yciu o niej nie s³ysza³em :) Mo¿e jaki¶ link podacie do konkretnego produktu. I chodzi jeszcze o to, czy uda siê uzyskaæ taki kolor jak tutaj

A poza tym, je¶li tylko uda mi siê normalnie utwardziæ chlorokauczuk, który ju¿ zakupi³em i nie mogê zwróciæ (dlatego ju¿ chyba przy nim pozostanê) to czemu nie, skoro wszystko wygl±da w porz±dku.

Jeszcze pytanie odno¶nie tej taniej bazy - jak jest z kryciem w przypadku ¿ó³tego koloru? Bo jak siê oka¿e, ¿e trzeba k³a¶æ 5 warstw, to jednak wolê ten mój eksperyment :P
 

gugun 
Wys³any: 2011-08-09, 13:39   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
np http://moto.allegro.pl/la...1753891342.html

2 http://moto.allegro.pl/or...1737945923.html

3 http://moto.allegro.pl/la...1758509615.html


a to co ty robisz jest niezgodne z technologia,teraz jest ok a za miesiac zmyjesz ten bezbarwny albo dam odpadnie...a kolor oczywiscie slabo kryje ale dajesz biale tlo cienko z 2 razy,litr ci starczy na to 2 warstwy wlasciwej 2l ci starczy...wlasciwa jak i biala rozcienczasz malujesz na to bezbarwny i masz pewnosc ze bedzie ok przez dlugio czas...
 
 

CopyManpl
Wys³any: 2011-08-09, 14:43   
0
UP DOWN

Posty: 82
Sk±d: £ód¼ - okolice
Bardzo cenne uwagi. Tylko, ¿e niestety dla mnie ju¿ za pó¼no, zakupi³em wszystkie materia³y i nie mogê sobie pozwoliæ teraz na ich odstawienie na pó³kê i kolejny wydatek.

No i pod te bazy z aukcji trzeba daæ pewnie podk³ad akrylowy? Czyli wszytko musia³bym kupiæ od nowa. Szkoda, ¿e dopiero teraz trafi³em na forum...

No nic, porady jak najbardziej przydadz± siê nastêpnym razem. Teraz w takim razie poddam siê roli królika do¶wiadczalnego i w moim temacie opiszê proces malowania i oczywi¶cie je¶li co¶ siê po jakim¶ czasie zacznie dziaæ, te¿ to udokumentujê :)
 

Poohaty 
Wys³any: 2011-08-09, 14:53   
0
UP DOWN
Rookie

Posty: 47
Sprawa za³atwiona. Po mailowaniu do nobilesu dowiedzia³em siê, ¿e emalia nobiakrylak zosta³a wycofana z produkcji. Jedynym jej dwusk³adnikowym odpowiednikiem jest tylko nobikolor-pur, jednak s± tylko opakowania 10l w cenie ok 380pln. Za tyle kasy to niez³y lakier bym po³o¿y³ :-)
Ja bêdê siê zaopatrywa³ w lakier akrylowy Siland. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Czy do akrylu Siland mogê daæ podk³ad epoxy,podk³ad akrylowy,rozcieñczalnik i utwardzacz NOVOL czy to siê pogryzie?

My¶lê, ¿e na ca³e auto 3l Silamd'u starczy? Wysz³oby ok 200PLN. Do tego epoksyd, podk³ad akrylowy i rozpuszczalnik. Jakby nie patrzy³ 400pln. To siê chyba da uzbieraæ :-)
 
 

gugun 
Wys³any: 2011-08-09, 16:11   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
bardzo sie ciesze ze udalo mi sie was nawrocic na dobra droge chociaz po czesci :D :D
Poohaty napisa³/a:
Czy do akrylu Siland mogê daæ podk³ad epoxy,podk³ad akrylowy,rozcieñczalnik i utwardzacz NOVOL czy to siê pogryzie?
jak najbardziej,epoxyd na gola blache,akrylowy na calosc i na to nawierzchniowa..
CopyManpl, zakup podkladu akrylowego sredniej jakosci to koszt ok 30zl za litr...2 litry starcza+ 1l bialej bazy 50zl + 2l wlasciwej 150zl bezbarwny masz wiec koszt az taki wielki nie dochodzi no a bedzie pewniej lepiej itp...
 
 

CopyManpl
Wys³any: 2011-08-09, 17:04   
0
UP DOWN

Posty: 82
Sk±d: £ód¼ - okolice
gugun napisa³/a:

CopyManpl, zakup podkladu akrylowego sredniej jakosci to koszt ok 30zl za litr...2 litry starcza+ 1l bialej bazy 50zl + 2l wlasciwej 150zl bezbarwny masz wiec koszt az taki wielki nie dochodzi no a bedzie pewniej lepiej itp...

Ca³kowicie siê z Tob± zgadzam i zapewniam, ¿e gdybym tylko wiedzia³, ¿e za takie pieni±dze mogê kupiæ materia³y tej jako¶ci to bym siê nie zawaha³... Koszt dok³adnie taki sam, jak chlorokauczuku i podk³adu Nobikor (chyba, ¿e kupi³em tego za du¿o :) ) Niestety tego ju¿ nie uda mi siê oddaæ... chocia¿ je¶li dogada³bym siê, ¿e oddadz± mi czê¶æ kasy, to mo¿e :)

Trochê ju¿ lakierowa³em normalnymi lakierami i o ile bazy z pewno¶ci± wystarczy, to nie jestem przekonany co do 2 litrów podk³adu na ca³e auto. Chyba, ¿e masz na my¶li tylko miejsca szpachlowane, a wyrównanie koloru ma zapewniæ ta bia³a baza?

Zale¿y mi na kolorze jak najbardziej zbli¿onym do tego: IMOLAGELB (L.Y.1.C.)
Je¶li im to podam, to chyba dobior±, zamówiê setkê, sprawdzê i do dzie³a, je¶li tylko uda siê oddaæ te do p³otów :)
 

Poohaty 
Wys³any: 2011-08-09, 18:55   
0
UP DOWN
Rookie

Posty: 47
A czy podk³ad akrylowy mogê rozcieñczaæ rozcieñczalnikiem do produktów akrylowych? Czy po zmieszaniu z utwardzaczem jest w sumie gotowy do nanoszenia.
Zrobi³em sobie symulacjê zakupów:
1. 1L lakieru akrylowego (na pocz±tek) lakier
2. Utwardzacz do lakierów aktylowych 0.5L utwardzacz
3. Podk³ad akrylowy 2K 0.8L podk³ad akrylowy
4. Rozcieñczalnik akrylowy NOVOL 0.5L rozcieñczalnik
5. Podk³ad epoxy 1L TROTON epoxy

Razem do zap³aty... i tu niespodzianka 202,07pln

I teraz pytanie... Na pocz±tek para b³otników + ewentualnie zderzak i tylna klapa. Wydaje mi siê, ¿e materia³u powinno jeszcze zostaæ. I pytanie najwa¿niejsze... Czy na go³± blachê epoxy + akryl czy koniecznie reaktywny + akryl, aczkolwiek reaktywnego na klakierniku nie znalaz³em.

Na razei szpachlkówki fiber i finish nie liczê. To mo¿na nawet w motoryzacyjnym kupiæ. A poza tym mam na miejscu 2 lakiernicze sklepy. Jeden RM i GoldCar (tylko nie wiem po ile maj± materia³y tej firmy i czy nie wyjdzie podobnie jak za to co zasymulowa³em na klakierniku)

Ewentualnie móg³by mi kto¶ napisaæ ile powinienem kupiæ tych materia³ów na ca³e auto bez dachu i maski? (To mam oklejone foli± póki co i nie bêdê tego zrywa³) Lakieru pewnie wyjdzie ze 3L i 1.5L utwardzacza i chyba 20% rozcieñczalnika. Czy pomalujê to wszystko czyli podk³ad i lakier dysz± 1,4? Tylko taki mam pistolet (Speedway HP). Oczywi¶cie materia³y kupiê sobie w trakcie zimy i wiosna lato mam na remont samochodu (tak planujê)
 
 

gugun 
Wys³any: 2011-08-10, 10:03   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
CopyManpl napisa³/a:
Trochê ju¿ lakierowa³em normalnymi lakierami i o ile bazy z pewno¶ci± wystarczy, to nie jestem przekonany co do 2 litrów podk³adu na ca³e auto.
ale ja jestem w pelni przekonany ze wystarczy z tym ze calosc jak piszesz nie musisz jechac rownie grubo jak szpachlowane miejsca...tam gdzie szpachel dajesz 2 warstwy i calosc na raz cieniej nawet i wystarczy w zupelnosci... z tym ze biale tlo przy tym kolorku co sobie wybrales jest konieczne,no ale bialy ladnie kryje,ew mozna go przybrudzic troche czarnym i wyjdzie siwy co ci ladnie zakryje praktycznie na raz wszystkie plamy i na to z 2-3 wlasciwym i ok.
Poohaty napisa³/a:
A czy podk³ad akrylowy mogê rozcieñczaæ rozcieñczalnikiem do produktów akrylowych? Czy po zmieszaniu z utwardzaczem jest w sumie gotowy do nanoszenia.
podklad akrylowy musisz rozcieczyc nawet do 20% rozcieczalnika

wiec tak jak bez dachu
2l bezbarwnego w zupelnosci wystarczy
1l utwardzacza
max 1.5l bazy
1l rozp.akrylowego
2l bazowego
1l podkladu epoxydowego bo dajesz tylko na gola blache przed szpachlowaniem
1l akrylowego
reszta to papiery i szpachle
nie wiem ile ci wyjdzie ale mi srednio na takie auto wychodzi materialu do 1000zl max z tym ze bezbarwny 70zl za litr i baza zazwyczaj duponta po 220zl i inne tez wmiere gorna polka,ale w twoim przypadku 600zl powinno wystarczyc
 
 

Poohaty 
Wys³any: 2011-08-10, 10:31   
0
UP DOWN
Rookie

Posty: 47
No tak, ale ja nie chcê lakierowaæ w systemie baza+bezbarwny tylko sam akrylowy solidowy. Wiêc pewnie wyjdzie taniej.
I reszta:
1. na epoksydowy szpachla czy najpierw akryl i dopiero szpachla? (ja znam przepis epoksy - szpachla poliestrowa - szpachla finish - epoksy - akrylowy)
2. czy dysza 1.4 wystarczy do podk³adu epoxy i akrylowego?
 
 

gugun 
Wys³any: 2011-08-10, 14:20   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
jesli jest dysza 1.4 to musi wystarczyc...a ja znam taki przepis epoxyd szpachla akrylowy lakier...tanszy i pewniejszy
 
 

Poohaty 
Wys³any: 2011-08-10, 15:49   
0
UP DOWN
Rookie

Posty: 47
Ale na przetarcia po szlifie szpachli chyba epoksyd
 
 

gugun 
Wys³any: 2011-08-10, 16:56   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
jak najbardziej,dopiero na calosc wtedy akrylowy
 
 

CopyManpl
Wys³any: 2011-08-10, 23:12   
0
UP DOWN

Posty: 82
Sk±d: £ód¼ - okolice
Dzi¶ by³em w sklepie, gdzie zakupi³em farby i jako¶ siê z nimi dogadam, byæ mo¿e z moj± strat±, ale bêdê móg³ oddaæ materia³y. Pogadam, zobaczê jak wyjdzie to finansowo i prawdopodobnie skorzystam z tych lakierów, które poleci³e¶.

Powiedz mi tylko czemu s± praktycznie trzykrotnie tañsze? W czym s± gorsze? Czym siê ró¿ni±?
 

CopyManpl
Wys³any: 2011-08-12, 22:32   
0
UP DOWN

Posty: 82
Sk±d: £ód¼ - okolice
Ok, dzi¶ zakupi³em podk³ad Silver Szary. Cena 32 z³ za litr. Faktycznie jest to kwota niewielka. Mam dwa litry, zobaczymy jak bêdzie ze zu¿yciem.

Jutro oddam chlorokauczuk. Czekam tylko na info odno¶nie tych tanich lakierów bazowych, tzn odpowied¼ na post wy¿ej :)
 

gugun 
Wys³any: 2011-08-13, 10:21   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
roznia sie rozlewnoscia kryciem itp...poprostu jakoscia krutko mowiac ale malowac nimi idzie jak najbardziej i sie nadaja
 
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materia³y

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group