Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
Dyrektor
Wys³any: 2011-09-03, 18:39   Straszna pomy³ka. Utwardzacz w bazie
0
UP DOWN

Posty: 2
Witam.
Jako ¿e jestem tutaj pierwszy raz wiêc najpierw siê przywitam.
Jako ¿e dopiero zaczynam swoj± przygodê z lakierowaniem wiêc proszê siê nie ¶miaæ, ani tym bardziej krzyczeæ.
Problem jak w temacie. Malowa³em dzisiaj motocykl baz± i przez pomy³kê zamiast rozpuszczalnika doda³em utwardzacza od bezbarwnego. Po¶ciera³y siê opisy na buteleczkach i wtopa.
Bezbarwnego na to ju¿ nie k³ad³em, bo siê troszeczkê pod³ama³em.
Teraz moje pytanie. Czy muszê to wszystko zdzieraæ do go³ej blachy, czy uda siê to jeszcze uratowaæ.
Z góry dziêki za odpowied¼.
 

Homer S. 
Wys³any: 2011-09-03, 19:00   
0
UP DOWN


Pomóg³: 19 razy
Posty: 861
Raz w ¿yciu mo¿na siê tak pomyliæ :D . Jak to wyschnie pewnie ze 12h lub d³u¿ej to mo¿na lekko zmatowaæ i daæ podk³ad nie trzeba drzeæ do blachy .
_________________

 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-09-06, 19:51   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1837
Sk±d: MODULAR - equipment
Je¿eli to pytanie z dziedziny chemicznej a nie technologicznej .... Pytanie w stylu - RATUNKU POPE£NI£EM B£¡D ;) .... to z absolutn± odpowiedzialnosci± za to co piszê .... Mo¿esz nie robiæ nic i od razu po³o¿yæ na tak± mieszankê bazy i utwardzacza ... lakier bezbarwny. Nie wolno jednak tego robiæ w przypadku baz wodorozcieñczalnych !!!

Dawno dawno temu ... gdy lakiernicy oszczêdzali na czym siê da ( czyli wczoraj i dzi¶ ^^ ) ¿eby klar firmy X nie odpada³ od bazy firmy Y to do bazu dodawany by³ w³a¶nie utwardzacz. Nikt nie wiedzia³ dlaczego ... ka¿dy wiedzia³, ¿e to powoduje i¿ lakier bezbarwny nigdy nie oderwie siê od bazy. Utwardzacz to kwas ... szybki to skoncentrowany kwas wolny to kwas bardzo delikatny. Dlatego zabawne jest jak kto¶ dodaje wiêcej utwardzacza ¿eby szybciej wysch³o ^^ ^^ ^^ Sorry, ale to nie Poxipol :D ... sam utwardzacz ( coraz czê¶ciej nazywany dzi¶ AKTYWATOREM ) to w du¿ej czê¶ci substancje lotne ... robi swoje, a potem odparowuje :tak: . Gdy znajdzie siê w bazie konwencjonalnej to wi±¿e te sk³adniki które siê tylko da zwi±zaæ i np. baza konwencjonalna z utwardzaczem trzyma siê doskonale tworzyw sztucznych ( wiêkszo¶ci tworzyw sztucznych ! ) i jest odporna na ¶cieranie. Do tego ... idealny efekt matu.

Wracaj±c jednak do tematu ... Je¿eli nie zale¿y ci na zgodno¶ci odcienia koloru z elementami s±siednimi ( utwardzacz w bazie zmienia jej odcieñ tzn. efekt optyczny dok³adnie rzecz ujmuj±c ) to mo¿esz malowaæ klarem !!!

Teraz TAK ... to co napisa³em to 90 % zasada .... Jednak s± takie przypadki, ¿e bazy lakiernicze tanich i dennych firm to dziwaczne konstrukcje chemiczne ( to rzadko¶æ ale siê zdarza ) wtedy dodanie utwardzacza powoduje natychmiast jaki¶ widoczny niekorzystny efekt, albo po zmieszaniu, albo w trakcie aplikacji. Je¿eli to nie wyst±pi³o ... mo¿esz kolego @Dyrektor malowaæ klarem po tej bazie bez ¿adnego szlifowanie nawet do 24 godzin po jej wypalikowaniu :tak:
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

Lackdoctor 
Wys³any: 2011-09-06, 19:58   
0
UP DOWN

Pomóg³: 40 razy
Posty: 3753
:shock:
PROJEKTER napisa³/a:
wypalikowaniu
_________________
Strona mojego znajomego w Belgii... mówi po naszemu. Bardzo fajne furki, bardzo ró¿ne ceny, nowe okazje praktycznie codziennie.
http://home.mobile.de/AUTOS-PAGNAER#ses
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-09-07, 13:25   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1837
Sk±d: MODULAR - equipment
To taka nowa technika lakierowania ... bierzesz palik i walisz nim po lakierze. tzw "palikowanie" ... a jak skoñczysz to masz ju¿ "wypalikowane" :D

Tak to jest jak komputer stara siê byæ madzejszy od autora i zaczyna poprawiaæ b³êdy literowe ... ^^ Sorry ! Oczywi¶cie "wyaplikowaniu" choæ to chyba te¿ jaki¶ s³owo twór.
Nie mam pojêcia czy "aplikacja" to s³owo które w ogóle da siê tak odmieniaæ. To raczej naci±gane. :x:
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

senior
Wys³any: 2011-09-07, 13:35   
0
UP DOWN

Pomóg³: 8 razy
Posty: 415
PROJEKTER napisa³/a:
¿eby klar firmy X nie odpada³ od bazy firmy Y to do bazu dodawany by³ w³a¶nie utwardzacz. Nikt nie wiedzia³ dlaczego ... ka¿dy wiedzia³, ¿e to powoduje i¿ lakier bezbarwny nigdy nie oderwie siê od bazy.
No tak to niby znany myk. Wiem o nim lecz siê nie wychyla³em bo jednak mam pewne obawy:
Otó¿ w owym patencie by³o przyjête ¿e owego utwardzacza dolewa³o siê maxymalnie do 20% ilo¶ci bazy {i nie do bazy a najpierw do rozcieñczalnika którym owa baza pó¼niej by³a rozcieñczana} A w powy¿szym przypadku jest go od 50 do nawet 100% - zale¿y od bazy
I czy 50 a raczej 80-100% to nie za ostre przegiêcie? Daleko mi do chemika ale cyfry s± mocno rozbie¿ne
 

senior
Wys³any: 2011-09-07, 13:42   
0
UP DOWN

Pomóg³: 8 razy
Posty: 415
PROJEKTER napisa³/a:
Dlatego zabawne jest jak kto¶ dodaje wiêcej utwardzacza ¿eby szybciej wysch³o...
sam utwardzacz ( coraz czê¶ciej nazywany dzi¶ AKTYWATOREM ) to w du¿ej czê¶ci substancje lotne ... robi swoje, a potem odparowuje :tak:
Je¶li chodzi o szybsze schniêcie to zawsze regulowa³em to szybko¶ci± utwardzacza oraz rodzajem rozcieñczalnika.
Natomiast jak wed³ug Ciebie jest z tym dolewaniem wiêkszej ilo¶ci utwardzacza w przypadku wiêkszej wilgotno¶ci powietrza podczas lakierowania?
Druga czê¶æ Twojego powy¿ej zacytowanego cytatu niby potwierdza ¿e powinno jednak pomóc - je¶li podczas wiêkszego zawilgocenia utwardzacz traci czê¶æ swoich w³a¶ciwo¶ci.
Z tym patentem - teori± - do dzisiaj mam mieszane uczucia choæ szala domys³ów jest przechylona jednak za...
 

senior
Wys³any: 2011-09-08, 07:07   
0
UP DOWN

Pomóg³: 8 razy
Posty: 415
Uppss pomy³ka: w 1 powy¿szym po¶cie mia³o byæ 2% a nie 20% dodatku utwardzacza w celu zwiêkszenia ³±czenia klaru i bazy.
A 20% {do 20%} tyczy siê rzekomej dodatkowej ilo¶ci utwardzacza przy du¿ej wilgotno¶ci
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-09-08, 07:38   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1837
Sk±d: MODULAR - equipment
Generalnie dodawanie utwardzacza do produktu 1K to bardzo z³y pomys³. Niezgodny z wszelkimi zasadami teori± lakiernictwa i wytycznymi producentów lakierów. Nie wolno tak robiæ !

Ale có¿ praktyka w dziedzinie lakiernictwa powoduje ¿e pojawiaj± siê "patenty" jak CIF do matowania na mokro z w³óknin± ( bo taniej ! ) jak zmywaj±ca wszelkie zanieczyszczenia w komorze silnika mieszanina nitro + proszek do prania + p³yn do mycia naczyñ + ciep³a woda. To wynalazki praktyków lakierników. Jedne patenty dzia³aj± inne s± z zasady g³upie i mog± tylko szkodziæ.

Z tym utwardzaczem w bazie jest podobnie. Dodanie go do bazy powoduje ¿e lakier bezbarwny zmuszony zostaje do silniejszego wi±zania chemicznego z tak± mieszanin± produktów. Wystarczy trochê nawet 2 -5 % ¿eby takie wi±zanie siê rozpoczê³o. Spowodowane jest tak¿e tym ¿e utwardzacz nie uwalnia siê z mieszaniny tak szybko jak rozpuszczalniki i dodany tu rozcieñczalnik. Gdy materia³ bazowy podsycha i wygl±da ju¿ na stabilny to aplikowany jest lakier bezbarwny. Taka baza z utwardzaczem nadal jest jednak aktywna. Praktyka pokazuje, ¿e nawet w przypadku gdy baza konwencjonalna z dodanym utwardzaczem jest pokrywana bezbarwnym po trzech dniach ( w pi±tek baza, w poniedzia³ek bezbarwny !!! ) to taka pow³oka nadal jest spójna. Niektórzy dodaj± utwardzacz do bazy bo lepiej wi±¿e bazêzgównianymi tanimi lakierami bezbarwnymi, ziarna lepiej siê uk³adaj± i nie ma chmur, albo dlatego ¿eby spowolniæ schniecie bazy gdy np. wykonuje siê na elemencie jakie¶ artystyczne efekty i pracuje kilka dni.

To wszytko nie zmienia jednak faktu, ¿e tak siê nie robi ! Nie ma sensu zastanawiaæ siê czy 20 % lub 50 % wp³ynie na pow³okê lepiej czy gorzej. To sztuczki i patenty i ka¿dy kto uzna ¿e musi tak robiæ musi sam sobie sformu³owaæ zasady - kiedy, ile i dlaczego.
Ja tylko odpowiadaj±c na pytanie w temacie zauwa¿am, ¿e dodawanie utwardzacza do bazy to czêsto spotykane zachowanie ... i wcale nie takie wyj±tkowe !!!

W tym temacie kolega pope³ni³ b³±d i spyta³, czy rwaæ do blachy, czy mo¿e da siê to uratowaæ ? Da siê uratowaæ, ale to dzia³ania z szuflady ze sztuczkami, a to oznacza, ¿e nikt nie mo¿e przewidzieæ d³ugofalowych skutków takiego dzia³ania. Mo¿e klar zmatowieje, lub pow³oka bazy popêka. Utwardzacz do lakierów akrylowych to w du¿ej czê¶ci lotne zwi±zki organiczne. Robi± one swoje i znikaj±. Nie wiadomo jednak jak reaguj± z innymi zwi±zkami chemicznymi zawartymi w bazie 1K. Teoretycznie nic siê nie dzieje ... w praktyce ( w patentowej praktyce !!! ) nic siê nie dzieje ... Jednak nie ma ¿adnego racjonalnego powodu do dodawania utwardzacza do bazy ! Tu jest trochê tak jak z rozcieñczalnikiem. 80% utwardzacza w bazie lub w lakierze to w zasadzie sam utwardzacz, a nie lakier ... to zawsze siê musi skoñczyæ jakim¶ problemem !!! . Gdyby jednak w przypadku bazy z du¿± ilo¶ci± utwardzacza uda³o siê komu¶ co¶ pomalowaæ i pokryæ ³aty i nie narobiæ zacieków i uzyskaæ oczekiwany efekt ... to utwardzacz odparuje wreszcie z tej pow³oki ( tzn jego lotne czê¶ci ) i w efekcie nie "napsoci" ju¿ przy aplikacji lakieru bezbarwnego !

Co do wilgoci i ilo¶ci utwardzacza to jest tylko taka zale¿no¶æ : Zbyt du¿a ilo¶æ utwardzacza w lakierze powoduje ¿e taka mieszanina jest d³u¿ej wystawiona na dzia³ania wilgoci, czy nawet zapylenia. Przy czym efekt py³osucho¶ci mo¿e osi±gn±æ czasami szybko, a aktywno¶æ chemiczn± zawsze traci bardzo, bardzo powoli. Dlatego za du¿o utwardzacza to "mlecznienie". lub matowienie pow³oki lakierniczej na skutek przy³±czania wilgoci. W komorze lakierniczej, czy pod promiennikiem zdarza siê to rzadziej ni¿ w przypadku pow³ok schn±cych nawet w ciep³ym pomieszczeniu. W przypadku lakierów poliuretanowych wyst±pi tak¿e zaburzenie jednorodno¶ci wi±zañ i mniejsza odporno¶æ mechaniczna pow³oki ochronnej.

Tu tylko jedna uwaga ! Nowe bazy wodorozcieñczalne coraz czê¶ciej maj± ju¿ swoje technologiczne utwardzacze dostarczane razem z tym produktem. Na szczê¶cie ¿eby nie wprowadzaæ zamieszania nazywane s± aktywatorami. Tu utwardzacz do bazy jest OK. :spoko:
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

senior
Wys³any: 2011-09-08, 19:38   
0
UP DOWN

Pomóg³: 8 razy
Posty: 415
PROJEKTER napisa³/a:
za du¿o utwardzacza to "mlecznienie". lub matowienie pow³oki lakierniczej na skutek przy³±czania wilgoci.
No i b±d¼ m±dry pisz wiersze.
Ten cytat w sumie zaprzecza temu co przewija siê gdzieniegdzie poczt± pantoflow± w której jest wyt³umaczenie ¿e w³a¶nie aby zniwelowaæ mleczenie -niedoschniêcie- cichaczem "zaleca" siê zwiêkszenie ilo¶ci utwardzacza aby ta wiêksza ilo¶æ uzupe³ni³a to co straci ze swoich w³a¶ciwo¶ci oficjalnie zalecana ilo¶æ utwardzacza ze wzglêdu na zwiêkszon± wilgotno¶æ.
Rozumiem, ¿e fabryka nie przewiduje stosowania swoich produktów w ekstremalnych warunkach -nie zalecanych- i st±d jest gro sztuczek nie raz dorównuj±cych cyrkowym. Ale dra¿ni je¶li na niejeden temat -zagadnienie- s± co najmniej dwa skrajne w miarê oficjalne pogl±dy.
Ale có¿... nie pierwszy i nie ostatni raz.
Tnx.
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime