Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
unek83
[Usuniêty]
Wys³any: 2012-01-10, 10:45   

Lackdoctor napisa³/a:
Sk±d wiedzieæ ¿e to stara i niezgodna karta?

bo trzeba byæ wtajemniczony ^^
Lackdoctor napisa³/a:
A mo¿e jednak jest to nadal prawid³owa technologia????

jest to wersja w starym systemie a raczej tamtego okresy...
w linii SPECTRAL juz tego nie mam...
Lackdoctor napisa³/a:
Dlaczego nie?

wiesz o tym ,¿e mozna tak zrobic po zatym trzeba pomy¶lec jaki to ma sens taki przek³adaniec ;)
jacenty 741 napisa³/a:
Ale dym ju¿ mo¿e byæ...

jaki dym ? :cool:
  
 

Lackdoctor 
Wys³any: 2012-01-10, 10:50   
0
UP DOWN

Pomóg³: 40 razy
Posty: 3753
unek83 napisa³/a:
¿e mozna tak zrobic

Mo¿na?
Gwarantujesz mi to?
To tak zrobiê, bo mam taka potrzebê w pewnym aucie.
Napisz wiêcej jak novol do tego podeszed³ na szkoleniu.
Je¶li mo¿esz pisaæ na innych forach, bo mo¿e nie mo¿esz???
_________________
Strona mojego znajomego w Belgii... mówi po naszemu. Bardzo fajne furki, bardzo ró¿ne ceny, nowe okazje praktycznie codziennie.
http://home.mobile.de/AUTOS-PAGNAER#ses
 

unek83
[Usuniêty]
Wys³any: 2012-01-10, 10:57   

Lackdoctor napisa³/a:
Mo¿na?
Gwarantujesz mi to?

a nie robi³e¶ tak :shock: :cool:
s³uchaj ja zrobisz to w tym systemie i tak jak w karcie tech.z Novola jest napisane i nie wyjdzie ci to do kogo bedziesz mia³ pretensje??
do nicka unek83 ??-chyba nie??
ps masz te¿ katalog SPECTRALA ;)
 

gugun 
Wys³any: 2012-01-10, 11:02   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
nie yeb sie z kanapkami tylko wrzery przepiaskuj i daj epoxyd na to.mala piaskareczka za pare groszy idealnie sie na rdzewki nadaje:D
Lackdoctor napisa³/a:
Mo¿na?
Gwarantujesz mi to?
toc do gory nie poleci:D:D:D
 
 

hematol 
Wys³any: 2012-01-10, 20:42   
0
UP DOWN


Pomóg³: 11 razy
Posty: 1007
Sk±d: ¦l±sk
Lackdoctor napisa³/a:
Reaktywny, epoksydowy, akrylowy, lakier akrylowy.
W jednej karcie technicznej jak na linku - karta od podk³adu reaktywnego novola, stoi tak.
Reaktywny, na niego epoksyd...
http://screenshooter.net/2200499/fayyphs
Przyczepno¶c ostateczna miêdzy nimi nastepuje po 21 dniach.


Jak to zrobiæ prawid³owo panowie technicy z novola????
Poproszê raz a ostatecznie wyt³umaczyæ jak te produkty reaguj± ze sob±.

Lackdoctor,tak jak napisa³e¶ ¿e novol w karcie technicznej "pozwala" na aplikacje epoksydowego na reaktywny,ale nie tylko novol,Troton tak¿e tak pisze..
http://www.troton.com.pl/...tech/000087.pdf
:roll:
 

Lackdoctor 
Wys³any: 2012-01-10, 20:47   
0
UP DOWN

Pomóg³: 40 razy
Posty: 3753
hematol napisa³/a:
novol w karcie technicznej "pozwala" na aplikacje epoksydowego na reaktywny

Sprawdzi³em, na³o¿y³em reaktywny, da³em odparowaæ, da³em epoksyd,,,, dzi¶ zdar³em wszystko bo paznokciem idzie zeskrobaæ.
Niewiem co s±dziæ, nie bêdê eksperymentowa³.
No chyba ¿e 21 dni potrzeba zgodnie z kart± techniczn±.
_________________
Strona mojego znajomego w Belgii... mówi po naszemu. Bardzo fajne furki, bardzo ró¿ne ceny, nowe okazje praktycznie codziennie.
http://home.mobile.de/AUTOS-PAGNAER#ses
 

gugun 
Wys³any: 2012-01-10, 21:34   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
Lackdoctor napisa³/a:
nie bêdê eksperymentowa³.
i tak tez nie rob bo to sie zle konczy.przedobrzysz i po robocie.nie ryp sie tylko rob jak zawsze a bedzie ok
 
 

unek83
[Usuniêty]
Wys³any: 2012-01-10, 22:40   

Lackdoctor napisa³/a:
Niewiem co s±dziæ, nie bêdê eksperymentowa³.

nie wiem co tam pokicka³e¶ ale mi wysch³o....
ale mo¿e dlatego ,¿e reaktywny z SH a epoxyd z Novola... :cool:
ale dla mnie i tak to bez sensu zabieg!!! ja ju¿ to albo tamto i bêdzie :spoko:
 

kubazjan
Wys³any: 2012-01-11, 08:16   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 246
a ja sprawdzilem te metode na mojej Wawce :D Jakies 6 miesiecy temu wyczyscielem nadkole i oslone wewnetzrna i dalem z czystej ciekawosci najpierw reaktywny a no to po wyschnieciu epoxyd...wszystko z Novola.Do tej pory nic sie nie dzieje i wszystko odpowiednio odparowalo i stwardnia³o.Nie twierdze ze tak robie na autach ktore lakieruje ale jak widac widocznie mozna stosowac te materialy w takiej kolejnosci. ;)
 

Novol rafman
Wys³any: 2012-01-12, 07:39   REAKTYWNY A EPOKSYD NOVOL
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 54
Witam!
Ju¿ nie po raz pierwszy poruszany jest problem uk³adu dwóch podk³adów: reaktywny i na to epoksyd.
Kto¶ z Pañstwa s³usznie zauwa¿y³ , ¿e musia³ to byæ zapis ze starego katalogu technicznego.
Je¶li kto¶ posiada katalog techniczny sprzed paru lat to rzeczywi¶cie, mo¿e natkn±æ siê na taki zapis.
Obecnie wyra¼nie odciêli¶my siê od takiego rozwi±zania.
Nie mo¿na nak³adaæ na podk³ad reaktywny podk³adu epoksydowego!
98 procent napraw s± to naprawy tzw. ,,szybkie" i w takich sytuacjach ten uk³ad siê nie sprawdza. Mo¿e nast±piæ sytuacja gdzie (jak w przyk³adzie opisanym wy¿ej)mo¿e ,,schodziæ" on bêdzie przy obróbce.
Istniej± warunki w których taki uk³ad siê mo¿e sprawdzaæ i mo¿na go poleciæ, ale jest to odrêbna kwestia i indywidualnie dobierana do danej sytuacji technologicznej.
Rafa³ Mania Dzia³ Szkoleñ NOVOL
 

Benos77
Wys³any: 2012-01-14, 12:40   
0
UP DOWN

Posty: 133
Sk±d: Szczecin
MODULAR napisa³/a:
Czy wiesz dlaczego Novol zabrania aplikacji lakieru akrylowego na grunt reaktywny ?

MODULAR napisa³/a:
Dlaczego na tworzywa sztuczne nak³ada siê PZP przed po³o¿eniem lakieru ?

Ale Krzysiek to lakiernik jest...lakiernik nie musi tego wiedzieæ. Ma karte techniczn± i jej wytycznych ma siê trzymaæ a jak ma w±tpliwo¶ci to robi telefon do technika. Lakiernik to nie naukowiec z Nasa tylko rzemie¶lnik...nie musi mieæ wiedzy z laboratorium.
 

gugun 
Wys³any: 2012-01-14, 14:59   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
dobra panowie moze ktos by napisal wkoncu co i jak z tym reaktywnym???z tego co pan panieMODULAR, napisal wnioskuje ze na reaktywny mozna polozyc wszystko obrocz bazy jesli nam nie zalezy na efekcie koncowym???mozna polozyc podklad akrylowy na niego ale na p. akrylowy juz nie powinno sie nakladac szpachli wiec mysle ze o to tu chodzi??przyznam ze moge sie mylic bo uzywam reaktywnego sporadycznie na wrzerki na tyle plytkie ze idzie to wtedy dotrzec bez nakladania szpachli.ogolnie wybieram inne rozwiazania zabezpieczenia antykorozyjnego wiec nie chcial bym nikogo wprowadzic w blad wiec jesli cos napisalem nie tak to prosze mnie poprawic lub ewentualnie uzupelnic.a jesli chodzi o pzp to przydatna jest znajpomnosc plastikow,symboli i co one oznaczaja bo w kazdym przypadku postepuje sie inaczej tzn jedne wygrzewamy drugie nie itd....
a tak nawiasem jak to czytam to odechciewa mi sie tej czarnej dupy i chyba przerzuce sie na stolarke ;) a tu zamieszczam efekt moich zdalnosci manualnych,jak wy sie jedliscie wczoraj to ja sobie krecilem:D http://screenshooter.net/1425918/wikakoi
 
 

Lackdoctor 
Wys³any: 2012-01-14, 15:27   
0
UP DOWN

Pomóg³: 40 razy
Posty: 3753
MODULAR napisa³/a:
Czy mo¿na nak³adaæ lakier akrylowy na grunt epoksydowy

Znów zamota³e¶ siê, ale có¿.
Tak. Mo¿na.
_________________
Strona mojego znajomego w Belgii... mówi po naszemu. Bardzo fajne furki, bardzo ró¿ne ceny, nowe okazje praktycznie codziennie.
http://home.mobile.de/AUTOS-PAGNAER#ses
 

MODULAR 
Wys³any: 2012-01-14, 15:33   
0
UP DOWN
PROJEKTER


Posty: 14
Lackdoctor napisa³/a:
MODULAR napisa³/a:
Czy mo¿na nak³adaæ lakier akrylowy na grunt epoksydowy

Znów zamota³e¶ siê, ale có¿.
Tak. Mo¿na.


Nie znów ... tylko siê zmota³em ^^ ale poci±gnê ju¿ to w tej prostej konwencji
Krzysiu .... a mo¿na nak³adaæ lakier akrylowy na grunt reaktywny z kwasem ?
_________________
PLANUJESZ BUDOWÊ WARSZTATU - ZOBACZ - http://www.modularny-warsztat.pl/
 

gugun 
Wys³any: 2012-01-14, 16:12   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
MODULAR napisa³/a:
a mo¿na nak³adaæ lakier akrylowy na grunt reaktywny z kwasem ?
wydaje mi sie ze najpierw konieczny jest podklad akrylowy czyt. wypelniacz a nastepnie lakier??i dlatego napisales ze mozna jesli komus nie zalezy na efekcie koncowym.no bo na reaktywny dajemy wypelniacz czyt. p. akrylowy na ktorego nie nalezy nakladac poliestrow "wypelniacz miekki,poliester dwardy"wiec mozemy sobie tylko to zamalowac:D wiec lepszym rozwiazaniem jest podklad epoxydowy "izolator" ktory laczy sie doskonale z poliestrami.reaktywny bardzo fajnie zdaje egzamin przy niedoczyszczonych wrzerkach o ktorych pisalem wczesniej bo reaguje z rdza.prosze jakby co o poprawke
a co do tego
MODULAR napisa³/a:
W tym sporze te same s³owa i nastawienie ... zreszt± ostro ciê wkurzaj±ce
to mi to juz dynda,wtedy bylem zly ze zostalem wrzucony do 1 worka z wszystkimi innymi co nie maja warunkow normalnych do lakierowania,i nie maja zamiaru tego zmieniac.a ja poprostu mialem inny powod dla ktorego musialem zatrzymac sie wmiejscu.do dzisiaj zaluje ze nie zalatwilismy tego kulturalnie na pw.
 
 

gugun 
Wys³any: 2012-01-14, 16:14   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
MODULAR napisa³/a:
a mo¿na nak³adaæ lakier akrylowy na grunt reaktywny z kwasem ?
wydaje mi sie ze najpierw konieczny jest podklad akrylowy czyt. wypelniacz a nastepnie lakier??i dlatego napisales ze mozna jesli komus nie zalezy na efekcie koncowym.no bo na reaktywny dajemy wypelniacz czyt. p. akrylowy na ktorego nie nalezy nakladac poliestrow "wypelniacz miekki,poliester dwardy"wiec mozemy sobie tylko to zamalowac:D wiec lepszym rozwiazaniem jest podklad epoxydowy "izolator" ktory laczy sie doskonale z poliestrami.reaktywny bardzo fajnie zdaje egzamin przy niedoczyszczonych wrzerkach o ktorych pisalem wczesniej bo reaguje z rdza.prosze jakby co o poprawke
a co do tego
MODULAR napisa³/a:
W tym sporze te same s³owa i nastawienie ... zreszt± ostro ciê wkurzaj±ce
to mi to juz dynda,wtedy bylem zly ze zostalem wrzucony do 1 worka z wszystkimi innymi co nie maja warunkow normalnych do lakierowania,i nie maja zamiaru tego zmieniac.a ja poprostu mialem inny powod dla ktorego musialem zatrzymac sie wmiejscu.do dzisiaj zaluje ze nie zalatwilismy tego kulturalnie na pw.
 
 

gugun 
Wys³any: 2012-01-14, 18:10   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
Lackdoctor napisa³/a:
Nie wiecie czy czekacie az ja sie pod³o¿ê??
ja napisalem co mnie sie wydaje i co wiem,tymbardziej ze nie uzywam to malo mam do powiedzenia a nie chcialbym nikogo w blad wprowadzic.
 
 

unek83
[Usuniêty]
Wys³any: 2012-01-14, 18:33   

S± grunty i wype³niacze... i tylko o to tu chodzi ;P
 

arus
Wys³any: 2012-01-14, 19:02   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 86
:spoko:
Miki napisa³/a:
Mo¿e najlepiej bêdzie jak zaczniesz siê stosowaæ do zaleceñ producenta tej chemii, a nie s³uchaæ wypowiedzi ró¿nych ludzi.
I to jest chyba jedyna m±dra odpowied¿ w ca³ym tym temacie kol.Robercie nie bardzo rozumiem po jak± cholerê mam znaæ sk³ad chemiczny produktu którego u¿ywam ???? Jestem tylko zwyk³ym MALARZEM i odpowiadam za po³o¿enie pow³oki jednej czy kilku i to w taki sposób jaki zaleca producent czy dystrybutor. Trzymaj±c siê ¶ci¶le karty tech. nikt nie jest w stanie udowodniæ mi b³êdu :nie: Pisa³e¶ ¿e zajmowa³e¶ siê szkoleniem lakierników i¿e s±to tylko zdolno¶ci manualne a wiêc po co mi ta ca³a wiedza z chemii ?? S± m±drzejsi ode mnie i oni maj± wyja¶niæ w sposób dla mnie zrozumia³y kolejno¶æ nanoszenia i proporcjê. Zagl±danie ludziom do tale¿aw celu znalezienia gówna jest co najmniej nie na miejscu ;P Raczej trzeba ch³opakom wspó³czuæ a nie obra¿aæ.Nie ka¿dy mo¿e mieæ ASO a ci którzy maj± legalne lakiernie te¿ nie wszyscy tacy uczciwi ^^ Obracam siê w bran¿y ok 20 lat :x: Pozdrowionka
 

unek83
[Usuniêty]
Wys³any: 2012-01-14, 21:33   

Lackdoctor napisa³/a:
Na forum pisa³em ¿e dar³em a Unkowi na Pw ¿e.... Unek wie.

:tak:
dobra co z³ego to nie ja ...
ale sobie na wciskali¶my Krzychu :D
pozdrawiam :spoko:
  
 

Lackdoctor 
Wys³any: 2012-01-14, 21:40   
0
UP DOWN

Pomóg³: 40 razy
Posty: 3753
unek83 napisa³/a:
dobra co z³ego to nie ja ...

Przy okazji przy browarku obgadamy resztê problemów formalno prawnych :fiu: :fiu: :fiu:
Pozdrawiam.
MODULAR napisa³/a:
ale coraz czê¶ciej ju¿ nie ma si³y.

Ja tez juz wymiekam.
Rz±d¼ Wa¶æ, forum Twoje. :spoko: :spoko: :spoko:
Uciekam pomieszkaæ.
Pozdrawiam.

Robert.
Ja Cie nawet lubiê.
Tylko komunikacja miedzy nami jako¶ nie bardzo wychodzi.
Pozdro.
_________________
Strona mojego znajomego w Belgii... mówi po naszemu. Bardzo fajne furki, bardzo ró¿ne ceny, nowe okazje praktycznie codziennie.
http://home.mobile.de/AUTOS-PAGNAER#ses
 

MODULAR 
Wys³any: 2012-01-14, 21:43   
0
UP DOWN
PROJEKTER


Posty: 14
Lackdoctor napisa³/a:
Robert. Ja Cie nawet lubiê. Tylko komunikacja miedzy nami jako¶ nie bardzo wychodzi. Pozdro.


aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ... jak ciê spotkam to rozjadê ^^
_________________
PLANUJESZ BUDOWÊ WARSZTATU - ZOBACZ - http://www.modularny-warsztat.pl/
 

Lackdoctor 
Wys³any: 2012-01-14, 21:51   
0
UP DOWN

Pomóg³: 40 razy
Posty: 3753
MODULAR napisa³/a:
jak ciê spotkam to rozjadê

Zaproszenie aktualne... jak skoñczê i bêdzie co pokazaæ.
_________________
Strona mojego znajomego w Belgii... mówi po naszemu. Bardzo fajne furki, bardzo ró¿ne ceny, nowe okazje praktycznie codziennie.
http://home.mobile.de/AUTOS-PAGNAER#ses
 

JAROGTS
Wys³any: 2012-01-15, 10:02   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 169
Sk±d: Bia³ystok
Panowie a co maj± wasze wypowiedzi odno¶cie ró¿nicy miêdzy epoksydem a reaktywnym?
pozdrawiam
 

Nokia 
Wys³any: 2012-01-15, 10:10   
0
UP DOWN
:)


Pomóg³: 8 razy
Posty: 523
Sk±d: Silesia City Center
Ch³opie tego nie ogarniesz :D
 

arus
Wys³any: 2012-01-15, 10:22   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 86
nokia92 napisa³/a:
Ch³opie tego nie ogarniesz :D
Ogarnie tylko musi poczytac od poczatku
 

arus
Wys³any: 2012-01-15, 10:35   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 86
JAROGTS napisa³/a:
Panowie a co maj± wasze wypowiedzi odno¶cie ró¿nicy miêdzy epoksydem a reaktywnym?
pozdrawiam
W najmniejszym skrócie napiszê tak ja ju¿ przyzna³em siê publicznie na forum,¿e nie mam pojêcia czy mo¿na na reaktywny k³a¶æ warstwê lakieru akrylowego czy nie?? :x: Zobaczymy co powie mi kole¿ka w mieszalni ju¿ jutro po pracy ^^ :rotfl: Przypuszczam ¿e zakoñczy siê na telefonach do Novola ^^ :D bo jakiej odpowiedzi by mi nie udzieli³ to poproszê o porównanie z kart± techn. star± jak i ponoæ now± ^^
 

MODULAR 
Wys³any: 2012-01-15, 12:19   
0
UP DOWN
PROJEKTER


Posty: 14
Dobra ! Nale¿y siê wam rzetelna informacja jak to jest z tym reaktywnym skoro wytrzymali¶cie czytanie tej awantury i obelg :spoko:

Na reaktywny nie wolno nak³adaæ poliestrów bo to spowoduje reakcjê chemiczn± tych produktów i odpadn±. Kiedy¶ mogê wyja¶niæ jak siê przed tym chroniæ ... ale na razie przyjmijcie, ¿e nie wolno tego robiæ !

W przypadku lakieru akrylowego nie ma ¿adnego problemu reakcji chemicznej i przyczepno¶ci tylko jest problem jako¶ci pow³oki i efektu dekoracyjnego takiego pokrycia. Po zmatowaniu blachy papierem 280 ( bo nikt chyba z was nie jedzie blachy papierem 400 ;) i pokryciu jej reaktywnym, wype³nienie jest na 5 um. Po pokryciu tego lakierem i odparowaniu LZO widaæ ka¿d± rysê skazê i do tego nastêpuje czê¶ciowy brak po³ysku.

W swojej karcie technicznej Novol opisa³ to tak ... Nie nak³adaæ na reaktywny polierstrów ( bo odpadnie ) , ( przecinek ) i lakierów akrylowych ( bo to tragicznie wygl±da )

W efekcie brzmi :

Uwaga ! Nie pokrywaæ gruntu reaktywnego kitem szpachlowym poliestrowym i lakierami akrylowymi.

Moja wypowiedz jak± zacytowa³ TU @lackdoktor jest wyrwana z kontekstu z postu w tym temacie w±tku - o ro¿nych formach budowy pow³oki ochronna dekoracyjnej z podzia³em na to kiedy jest ona ochronna, a kiedy dekoracyjna, a kiedy musi byæ taka i taka ... i ¿e ochrona zale¿y od gruntów, a dekoracja od lakierów.

Np gruntoemalia na go³± stal .... to ¶rednia ochrona antykorozyjna i ¶redni efekt dekoracyjny, ale prostota wykonania to rekompensuje.

Ca³y ten w±tek z moj± pro¶ba o wyja¶nienie przez @lackdoktor tego zapisu NOVOL z karty technicznej w zasadzie dotyczy .... przecinka w zadaniu ^^ .... po którym wyszkolony lakiernik powinien zmieniæ nastawienie. ;) Po³owa zadania dotyczy zakazu ze wzglêdów chemicznych, a po³owa zdania zakazu ze wzglêdów dekoracyjnego.

Na reaktywny w tym przypadku gdy efekt dekoracyjny jest wa¿ny, powinien byæ po³o¿ony wype³niacz ... najlepiej akrylowy. :tak:

Wystarczy minimalne do¶wiadczenie lakiernicze i wyobra¼nia ¿eby skapowaæ ¿e NOVOL udzieli³ swoim klientom dobrej rady. Szkoda ¿e tego nie uzasadni³, ale to jest w³a¶nie wada wiêkszo¶ci kart technicznych. Krótka informacja TAK ZRÓB bez wdawania siê w opisy i analizy. Dlatego konieczne jest szkolenie technologiczne z materia³ów lakierniczych. Tu ujawniaj± siê sprzeczno¶ci pomiêdzy kartami technicznymi a tym co mówi technik. W jednych przypadkach technik mo¿e to wyja¶niæ i nie ma sprzeczno¶ci tylko inny punkt widzenia ( dekoracyjny, albo ochronny, albo ekonomiczny ) a w innych przypadkach technik tkwi w czarnejdupie nie wiedzy. Gdy technik zna wiele systemów czê¶ciej pope³nia b³êdy na szkoleniach ale te¿ wiêcej modrych rzeczy przeka¿e o lakiernictwie ogólnie. Gdy to technik znaj±cy jeden system ... szkoli z nakazami i zakazami dla produktów konkretnego koncernu ... a kto z was u¿ywa zawsze jednej linii produktów :sciana: ?

... dlatego w³a¶nie kolejnym krokiem rozwoju zawodowego jest bardzo bardzo wnikliwe analizowanie ka¿dego procesu chemicznego jaki mo¿ecie ogarn±æ w³asnym rozumem. M±drzejsi ogarn± wiêcej mniej rozgarniêci mniej. Tak czy siak ka¿da informacja o tym dlaczego tak siê dzieje i jaka reakcja nastêpuje pomiêdzy konkretnymi sk³adnikami robi z was wiêkszego specjalistê.

Wysokiej klasy fachowiec musi to wiedzieæ. Materia³y lakiernicze siê zmieniaj±. Ich nazwy handlowe tak¿e, tak jak i opakowania, kody i nawet nazwy "niby koncernów"chemicznych które je produkuj±. Jednak substancje chemiczne w tych produktach zawsze s± podobne.

Grunt reaktywny bez utwardzacza kwasowego nie jest ju¿ w zasadzie reaktywny. Co jednak gdy jego producent napisa³ w karcie i na opakowaniu ¿e to grunt reaktywny bo aplikuj siê podobnie bo zabezpiecza równie skutecznie bo ma podobn± strukturê i wydajno¶æ ... itp ? :help:

... A no Panowie lakiernicy to oznacza, ¿e producent lekko nadu¿y³ tego okre¶lenia, ale teraz na ten grunt reaktywny mo¿na ju¿ nak³adaæ kity poliestrowe. :tak: W efekcie mamy taki "paszkfil" ... Bezwzglêdny zakaz nak³adania poliestrów na reaktywny
a tu upssss !!! ... niespodziewanka :shock: . Poliester na reaktywny jest OK.

Co do epoksydu na reaktywny ... to ju¿ wiêkszo¶æ z was wie, ¿e to materia³y o identycznym zadaniu w pow³oce. Jednak na epoksydowy mo¿na nak³adaæ poliester.

Za³ó¿my ¿e gdzie¶ pod zderzakiem u¿yli¶cie na w¿erach reaktywnego bo nie chcieli¶cie tego szpachlowaæ. Przymierzamy element a to jednak widoczne miejsce i trzeba je poszpachlowaæ. Wype³niacz akrylowy do g³upi pomys³. Idealny by³by epoksyd. No ale jest ju¿ tu reaktywny ! Co teraz ?

Teraz mo¿na bez problemów po³o¿yæ epoksyd na reaktywny. :tak:

Nic siê nie stanie je¿eli damy temu epoksydowi wyschnaæ zanim po³o¿ymy poliester bo epoksyd dokona penetracji cienkiej warstwy reaktywnego i bêdzie on teraz aktywny a¿ 20 godzin. Jak poszpachlujecie bez grzania promiennikiem IR, albo wcze¶niej ni¿ po 20 godzinach w temp. 16 st C, to wduepe odpadnie wszytko przy szlifowaniu. Jak wygrzejecie te dwa produkty po alikacji i dopiero na to poliester .... to bêdzie OK.

Jak widaæ mo¿na nak³adaæ na reaktywny epoksyd ... tylko podstawowe pytanie .... NA jak± cholerê ??? To strata czasu kasy i energii ... jednak w przypadkach ekstremalnych - mo¿na, znaj±c zachowanie fizykochemiczne obu tych produktów i chwilow± wadê jak± mog± wywo³aæ, oraz sposób jak tego porblemu siê pozbyæ.

Czy teraz ju¿ rozumiecie ¿e reaktywny i epoksyd to po³±czenie mozliwe i dopuszczalne ale .... bezsensowne :cool: ..... To tak samo jak z tym przecinkiem w opisie o reaktywnym i akrylowym ... Mo¿na ale ... po przecinku .... w okre¶lony ¶ci¶le sposób w okre¶lonych przypadkach i bez pretensji do producenta :tak:

Czy teraz ³atwiej wam zrozumieæ pu³apki kart technicznych ?

OK .... to teraz krótko o PZP :

To materia³ którego zadaniem jest zniwelowanie napiêcia powierzchniowego na tworzywie sztucznym. Nie rozpuszcza plastiku, jak nitro ... nie dzia³a jak klej ... nie jest nawet typowym podk³adem, ani gruntem ;) ... po prostu niweluje napiêcie dziêki czemu pomiêdzy tworzywem i lakierem nie powstaje przestrzeñ prowadz±ca po utwardzeniu lakieru do tego, ¿e ten nie przylega ju¿ do pod³o¿a tylko wisi w powietrzu bo uformowa³ siê na "cieniutkiej poduszce". Gdy grunto-wype³niacz na tworzywa sztuczne ma takie zdolno¶ci to PZP nie jest koniczne jako warstwa po¶rednia.
_________________
PLANUJESZ BUDOWÊ WARSZTATU - ZOBACZ - http://www.modularny-warsztat.pl/
 

unek83
[Usuniêty]
Wys³any: 2012-01-15, 12:56   

MODULAR napisa³/a:
Czy teraz ju¿ rozumiecie ¿e reaktywny i epoksyd to po³±czenie mozliwe i dopuszczalne ale .... bezsensowne

a t o napisa³em na 2 stronie tego tematu :) wystarczy³o pare s³ów ale napewno nie tak wnikliwie jak ty ;)

Cytat:
unek83


Posty: 17

Wys³any: 2012-01-10, 10:45


--------------------------------------------------------------------------------

Lackdoctor napisa³/a:
Sk±d wiedzieæ ¿e to stara i niezgodna karta?

Cytat:
unek83

bo trzeba byæ wtajemniczony
Lackdoctor napisa³/a:
A mo¿e jednak jest to nadal prawid³owa technologia????

Cytat:
unek83

jest to wersja w starym systemie a raczej tamtego okresy...
w linii SPECTRAL juz tego nie mam...
Lackdoctor napisa³/a:
Dlaczego nie?

Cytat:
unek83

wiesz o tym ,¿e mozna tak zrobic po zatym trzeba pomy¶lec jaki to ma sens taki przek³adaniec
jacenty 741 napisa³/a:
Ale dym ju¿ mo¿e byæ...

Cytat:
unek83

jaki dym ?
 

arus
Wys³any: 2012-01-15, 13:03   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 86
Pozdrawiam serdecznie wszystkich inteligentnych lakierników id±cych do przodu drog± rozwoju zawodowego. Amatorom ¿yczê weso³ej zabawy ale niestety Panowie wam nie pomogê bo to nie moja liga. :spoko: I tu siê nie zgodzê bo kolego na drugim forum udzielile¶ 21 12 bardzo fajnej podpowiedzi dla amatorów nt.MA£YCH PISTOLETÓW LAKIERNICZYCH ^^ Co do PZP to trzeba dopowiedziec do jakich tzw. plastików sa dedykowane kiedy¶ robi³em na APP i tamna puszeczce bylo czytelnie to podane na Novolu pope³ni³em skuchê i nie czyta³em efekt znany :x: ^^ ale do b³êdów trzeba umiec siê przyznaæ I SZUKAÆ ICH PRZYCZYNY
 

MODULAR 
Wys³any: 2012-01-15, 13:16   
0
UP DOWN
PROJEKTER


Posty: 14
arus napisa³/a:
Amatorom ¿yczê weso³ej zabawy ale niestety Panowie wam nie pomogê bo to nie moja liga. :spoko: I tu siê nie zgodzê bo kolego na drugim forum udzielile¶ 21 12 bardzo fajnej podpowiedzi dla amatorów nt.MA£YCH PISTOLETÓW LAKIERNICZYCH ^^


:D .... chwila s³abo¶ci i szczero¶ci :D ....

Co do PZP to niech kto¶ znajdzie odpowiedni temat, albo za³o¿y nowy bo to i tak trafi do ¶mieci :tak:
_________________
PLANUJESZ BUDOWÊ WARSZTATU - ZOBACZ - http://www.modularny-warsztat.pl/
 

Lackdoctor 
Wys³any: 2012-01-15, 13:18   
0
UP DOWN

Pomóg³: 40 razy
Posty: 3753
MODULAR napisa³/a:
Teraz mo¿na bez problemów po³o¿yæ epoksyd na reaktywny.

Jasne...
Dopiszê jednak zgodnie z tym co Rafman napisa³ w tym w±tku... novol wycofa³ sie z takiego po³±czenia, bo zdarza³y sie sytuacje gdzie odpada³o to p³atami.
Sam sprawdzi³em i utwardzony reaktywny pokry³em epoksydem i po dobie w ponad 20 stopniach, po przeszlifowaniu warstwy epoksydu,, paznokciem dar³em ca³o¶æ, miêkkie jak minia.

Dlatego mo¿na po³o¿yæ, ale napewno nie wszystkich producentów.

W sumie temu mia³ s³u¿yc ten poruszony tu temat, Unek dobrze o tym wie.
Czê¶c to by³a lekka ¶ciema aby poruszyæ towarzystwo... uda³o sie.
_________________
Strona mojego znajomego w Belgii... mówi po naszemu. Bardzo fajne furki, bardzo ró¿ne ceny, nowe okazje praktycznie codziennie.
http://home.mobile.de/AUTOS-PAGNAER#ses
 

arus
Wys³any: 2012-01-15, 13:23   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 86
[quote="MODULAR"]
arus napisa³/a:
Amatorom ¿yczê weso³ej zabawy ale niestety Panowie wam nie pomogê bo to nie moja liga. :spoko: I tu siê nie zgodzê bo kolego na drugim forum udzielile¶ 21 12 bardzo fajnej podpowiedzi dla amatorów nt.MA£YCH PISTOLETÓW LAKIERNICZYCH ^^


:D .... chwila s³abo¶ci i szczero¶ci :D ....

NIE WIERZÊ ^^
 

jarbia
Wys³any: 2012-01-16, 02:10   
0
UP DOWN
Hobbysta ,amator

Pomóg³: 2 razy
Posty: 426
Sk±d: Wlkp.
Witam
A czym pokryæ du¿± przecierkê do go³ej blachy elementu wielokrotnie lakierowanego gdzie na du¿ej roztartej powierzchni widaæ wszystkie poprzednie pow³oki ,z ró¿nych materia³ów lakierniczych ,gdzie jest go³a blacha nastêpnie podk³ad epoksydowy jaka¶ szpachla,jaki¶ nastêpny podk³ad i kilka innych pow³ok?
Tak aby siê nic z tym nie dzia³o?
pozdrawiam
 

Miki
Wys³any: 2012-01-16, 08:46   
0
UP DOWN

Pomóg³: 10 razy
Posty: 523
jarbia, epoksyd
_________________
Mart-Dent
 

jarbia
Wys³any: 2012-01-16, 11:00   
0
UP DOWN
Hobbysta ,amator

Pomóg³: 2 razy
Posty: 426
Sk±d: Wlkp.
Miki napisa³/a:
jarbia, epoksyd


Dziêki .
Epoksyd obojêtnie jakie pow³oki s± pod spodem?
 

gugun 
Wys³any: 2012-01-16, 11:25   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
jarbia napisa³/a:
Dziêki .
Epoksyd obojêtnie jakie pow³oki s± pod spodem?
pod spodem jest gola blacha:D a jak nie to dobrze to rozszlifuj
 
 

jarbia
Wys³any: 2012-01-16, 13:12   
0
UP DOWN
Hobbysta ,amator

Pomóg³: 2 razy
Posty: 426
Sk±d: Wlkp.
Dziêki Gugun .Mnie tylko chodzi o to czy nie bêdzie reagowa³ na te poszczególne pow³oki rozszlifowane (taka têcza lakierów - wiesz o co chodzi)
pozdrawiam
 

gugun 
Wys³any: 2012-01-16, 17:47   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
co jak co ale nie epoxyd
 
 

gugun 
Wys³any: 2012-01-18, 18:25   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
DOBRA PANOWIE TEMAT POSPRZATANY!!!! ZAJÊ£O MI TO MASE CZASU BO MUSIA£EM KA¯DY POST CZYTAC OSOBNO ¯EBY WY£APAÆ ISTOTNE INFORMACJE A WYWALIC OFF.
BY£A UMOWA ZE BÊD¡ WAKACJE...WAKACJI NIE BEDZIE,ALE MAM NADZIEJE ZE POCZTE WAM ZAWALILEM W ZAMIAN 1 OSTRZEZENIE MNIEJ.

TEMAT PODWIESZAM,JESLI KTOS MA PO PRZECZYTANIU TEMATU MA JAKIE¦ W¡TPLIWOSCI PYTAC!KOLEDZY CHÊTNIE ODPOWIEDZ¡ NA PYTANIA
 
 

lak 
Wys³any: 2012-01-18, 22:14   
0
UP DOWN

Posty: 223
Jaki sk³ad chemiczny ma podk³ad reaktywny, i podk³ad epoksydowy?
?
 

gugun 
Wys³any: 2012-01-19, 20:01   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
novol reaktywny
http://screenshooter.net/1425918/tnrhsne
patrz karta karta bezpieczenstwa produktu.
 
 

936
Wys³any: 2012-01-21, 23:05   
0
UP DOWN

Pomóg³: 4 razy
Posty: 905
Epoxyd Epoxyd Epoxyd
MISTRZOSTWO ¦WIATA !!!
Stara szko³a dla HARDCOROWCÓW !!! :)
 

henieck
Wys³any: 2012-10-16, 13:23   
0
UP DOWN

Posty: 12
temat ciekawy i w necie istnieje masa przeciwstawnych opinii i b³êdnych informacji. Zadzwoni³em w koñcu do Novol'a, do kierownika laboratorium i zapyta³em co lepiej daæ na miejsca gdzie jest rdza i nie ma mo¿liwo¶ci, ¿eby j± do koñca doczy¶ciæ. Bez zastanowienia odpowiedzia³, ¿e reaktywny. Zaznaczy³, ¿e to nie jest w swoim zamy¶le podk³ad kryj±cy.

Powiedzia³, ¿e epoksydowy jest bardzo dobry ale stosuje siê go na czyst± blachê (czyli zak³adam - g³ównie nowe czê¶ci). Potem rozmowê pokierowa³ w kierunku odrdzewiaczy, bo poruszy³ to, ¿e reaktywny zawiera kwas fosforowy tak jak w odrdzewiacz. Mówi³, ¿e testowali ró¿ne odrdzewiacze i które¶ dawa³y bardzo dobry rezultat (zdaje siê pod epoksyd) a inne zupe³nie nie (przypuszczam chodzi g³ównie o przyczepno¶æ). Przypomnia³, ¿eby na reaktywny nie dawaæ epoksydowego tylko 2 sk³adnikowy akrylowy. Potem wymienia³ te¿ szpachlówkê...

PROJEKTER napisa³/a:

Gorzej jak chcesz po³o¿yæ na akrylowy poliester. Tu ju¿ jest masa przeciwwskazañ. Nie wolno tego robiæ !


w kartach technicznych Novola jest napisane, ¿e szpachlówki mo¿na k³a¶æ na 2 sk³adnikowy akrylowy, (natomiast nie mo¿na na 1-sk³adnikowy).

Dalej napisze jeszcze swoje przemy¶lania (¿eby nie myliæ ze stanowiskiem Nowola).

Jak siê domy¶lam oni g³ównie badaj± co siê czego trzyma i jakie stanowi zabezpieczanie antykorozyjne - natomiast w praktyce lakierniczej co siê jak szlifuje pewnie wychodzi, ¿e mog± byæ przeciwwskazania innej natury...

Zauwa¿am, ¿e reaktywny podk³ad Novola rozpuszcza siê pod wp³ywem nitro. Wiêc gdyby dodaæ nieodpowiedniego rozpuszczalnika do nastêpnych warstw mo¿e byæ tak jak kto¶ pisa³, ¿e reaktywny zaabsorbuje rozpuszczalnik i potem bêdzie miêkkie pod spodem.

Do tej pory my¶la³em, ¿e odrdzewiacze to bullshit, bo wszyscy wiemy, ¿e Fosol nie usuwa rdzy - ale zaczynam inaczej my¶leæ. Moje rozumienie sprawy jest takie, ¿e odrdzewiacz nie usunie grubej rdzy i nie nale¿y tego po nim oczekiwaæ. Mówiê o dzia³aniu kwasu ortofosforowego (zwanego potocznie fosforowym), bo mog± byæ inne sposoby na usuniêcie rdzy, o tym ni¿ej. Wiêc kwas fosforowy nie ma na celu usuniêcia rdzy. Ma na celu zmienienie tlenku ¿elaza w fosforan i wnikniêcie do rdzy i czekanie tam w aktywnej postaci na ka¿dy jon, który inaczej wi±za³by siê z ¿elazem wytwarzaj±c rdzê i uszkadzaj±c od spodu przywieranie pow³oki. Podk³ad reaktywny mo¿na dawaæ na go³± blachê, te¿ ocynkowan± i jego w³a¶ciwo¶ci przeciwkorozyjne s± lepsze ni¿ epoksydu, a epoksydu lepsze ni¿ 2-sk³adnikowego podk³adu akrylowego - z tego co widzia³em na jakim¶ wykresie Novola. Podk³ad reaktywny zawiera w³a¶nie niewielkie stê¿enie kwasu fosforowego, który zapobiega w zarodku utlenianiu ¿elaza.

Rdza bierze siê powstawania mikro-ogniw. Ró¿ne pierwiastki reaguj± w obecno¶ci elektrolitu (i przy tym powstaje przep³yw elektronów tak samo jak w bateryjce). Podk³ad reaktywny stwarza takie warunki chemiczne, ¿e rdza siê nie tworzy. Epoksydy dzia³aj± g³ównie na zasadzie skuteczniejszego ni¿ inne produkty izolatora . W silnikach morskich stosuje siê element z aluminium wkrêcany w obudowê, który bierze na siebie ca³± korozjê. Po kilku miesi±cach jest ca³kiem skorodowany i nadaje siê do wymiany ale rdza silnika nie bierze tak ostro. S³ysza³em te¿ o jakim¶ patencie odwrotnego ogniwa – przez chroniony metal przepuszcza siê maleñki pr±d, który odwraca wszystkie mikro ogniwa i rdza siê nie tworzy.

Mo¿e tylko napomknê, ¿e moje dywagacje id± w kierunku maksymalnego zabezpieczenia w¿erów i newralgicznych, trudnych miejsc przed korozj±. Wiele prac lakierniczych odbywa siê bez problemu k³adzeniem akrylowego na nowy element i te¿ jest spokój na jaki¶ czas (przynajmniej na tych powierzchniach, które maj± prosty kszta³t, s± ods³oniête i prawid³owo pomalowane).

Id±c dalej tym tropem rozumowania wnioskujê sobie, ¿e mo¿e nie byæ ca³kiem optymalne, ¿eby dawaæ na rdzê podk³ad reaktywny, bo jest on bardzo cienki (10-15um) i w miejscach gdzie jest trudna do usuniêcia rdza - rdza od razu przereaguje z t± odrobin± kwasu jaka jest w tej cienkiej warstewce podk³adu. Jest to i tak lepiej ni¿ by daæ jak plastik chemicznie obojêtny podk³ad epoksydowy, który nic nie robi z rdz± a jedynie skutecznie izoluje (chocia¿ zawiera te¿ tlenki jako inhibitory). My¶lê, ¿e lepiej jest potraktowaæ rdzê najpierw odrdzewiaczem (kwasem fosforowym), ¿eby przereagowa³o tyle ile chce i jak g³êboko chce. Nadmiar kwasu dok³adnie zmyæ i odt±d traktowaæ to jako sytuacjê wyj¶ciow± pod reaktywny i nastêpne warstwy. Zyskujemy to, ¿e pozosta³a rdza jest dog³êbnie potraktowana i w miarê mo¿liwo¶ci "nas±czona" aktywnym odrdzewiaczem (kwasem fosforowym), ods³oniêty metal nadal jest niepowleczonym metalem zdolnym do prawid³owego przyjêcia podk³adu reaktywnego. Nie widzê co by tu mog³o zaszkodziæ. Ró¿ni siê to od niektórych odrdzewiaczy, których siê nie sp³ukuje, które próbuj± na metalu wytworzyæ jak±¶ warstwê ochronn± - ale tutaj nie wiemy jak to siê dalej zwi±¿e z podk³adami. Do¶wiadczenia Novola pokazuj±ce, ¿e nie ka¿dy odrdzewiacz potem trzyma nastêpne warstwy wydaje mi siê pokazuj±, ¿e wiele odrdzewiaczy pozostawia po sobie ró¿ne naloty i resztki innych chemikaliów na powierzchni metalu - st±d mój pomys³, ¿eby u¿ywaæ odrdzewiacza na kwasie fosforowym, potem sp³ukaæ i byæ mo¿e jeszcze raz przeszczotkowaæ ¿eby by³ go³y metal a tam gdzie jest rdza -¿eby by³a rdza potraktowana fosforowym.
Fosol bazuje g³ównie na kwasie fosforowym(25%) ale te¿ ma 5% kwasu szczawiowego, który nie wiem jak dzia³a ale to powiedzmy zignorujê http://www.libella.com.pl/var/files/293/pl/786.pdf

Natomiast co do odrdzewiaczy to istniej± inne, które naprawdê usuwaj± rdzê. Przyk³adowo je¶li we¼mie siê kwas solny to on usunie rdzê- i metal te¿:) . Problem w tym, ¿e jakiekolwiek pozosta³o¶ci po kwasie solnym s± ekstremalnie korozjogenne i pomalowanie czego¶ takiego raczej chyba nie ma sensu. Z uwagi na to, ¿e kwas solny trawi metal nawet chyba szybciej ni¿ sam± rdzê, i jest trudny do usuniêcia (mówiê o ¶ladowych ilo¶ciach wywo³uj±cych korozjê) - jest niepraktyczny. (Kwas fosforowy natomiast nie rusza metalu, cienkie naloty rdzy potrafi rozpu¶ciæ i jest inhibitorem korozji. Z tego co kojarzê ale to wymaga sprawdzenia taki Fosol dobrze jest stosowaæ w temp pokojowej, bo na zimno reakcje wolno zachodz± lub w ogóle(?)

***
Przy okazji - nie wiem czy temat by³ kiedy¶ poruszany - filtr wêglowy do maski mo¿na zregenerowaæ nad par± jak kto¶ ma ochotê na eksperymenty. Ja u¿ywam okr±g³ego Sundstroma, który idealnie pasuje ¶rednic± na puszkê po brzoskwiniach. Wla³em pó³ puszki destylowanej wody (¿eby jak najmniej porywa³o z wody innych nielotnych substancji, które z biegiem czasu zmniejsz± ch³onno¶æ wêgla aktywnego), uszczelni³em po³±czenie z filtrem czarn± ta¶m± samowulkanizuj±c± (¿eby ca³a para przeciska³a siê przez filtr) i odpali³em ¶redni gaz na kilkana¶cie minut a¿ wiêkszo¶æ wody wyparuje porywaj±c ze sob± z wêgla aktywnego co siê tam do tej pory zebra³o. Od razu poczu³em ulatniaj±ce siê nitro, po kilku minutach wiêcej siê nie wydostawa³o - ale maskê u¿ywa³em wcze¶niej do innych celów do formaliny wiele miesiêcy wcze¶niej (jest to gaz spotykany najczê¶ciej jako roztwór w wodzie). Pozbycie siê formaliny trwa³o znacznie d³u¿ej, ¿e a¿ musia³em dolaæ wody i trwa³o to jakie¶ 20-30 minut.

Na koniec ma³y smaczek dla tych, którzy doczytali do koñca - pomalowa³em drzwi audi od spodu do ¶rodkowych listew wa³kiem :) )))) Najpierw by³ reaktywny na metal, potem 2 warstwy 2 sk³ akrylowego - zdaje sie Novol 300. Zale¿a³o mi na antykorozyjno¶ci a nie na efekcie wizualnym ale jednak baranek wyszed³ tragiczny - ale uratowa³em papierem ¶ciernym. W sumie niepotrzebnie jecha³em ca³o¶æ pod listwê zamiast tylko tam gdzie by³a rdza, bo ¿eby to rêcznie poprawiæ to by³o trochê. Teraz zastanawiam siê co dalej - czy polecieæ ze spraya 1- sk³adnikow± bazê i klar, czy daæ taki kawa³ek do lakiernika (2 drzwi i kawa³êk b³otnika na dole), czy lepiej postawiæ na trwa³y 2sk³ lakier i polecieæ samemu wa³kiem, mo¿e kupiæ tani pistolecik hydrodynamiczny w makrecie budowlanym , a mo¿e w ogóle juz tam sobie baranka Antigravela zrobiæ jak w wersji offroadowej ;)
 

PROJEKTER
Wys³any: 2012-10-16, 14:58   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Ja siê odniosê przede wszystkim do w±tku z poliestrem. Nie wiem czemu technicy Novola, czy laboranci trzymaj± siê konstrukcji pow³oki ... reaktywny + akrylowy + wyp. poliestrowy ?

W normalnym toku naprawy to jest g³upie i szkodliwe. W nienormalnym toku naprawy mo¿e siê komu¶ udaæ. ... a nienormalny tok to tak sytuacja gdy na ten akrylowy wype³niacza nak³adana na jest bardzo lekka delikatna szpachlówka wykoñczeniowa, która sypie siê przy szlifowaniu jak ... Feinspachtel 0911 Spies Hecera ;)

W ka¿dym przypadku gdy zastosowana zostanie normalna szpachlówka najprawdopodobniej skoñczy siê to "wycieñciem" ³aty po pow³ok± dekoracyjn± ( tzw. kontur map ). Nawet jak kto¶ tak robi, i raz czy dwa siê uda³o albo tak mu siê wydaje ¿e uda³o siê unikn±æ tego problemu to jest na doskona³ej drodze ¿eby sobie takie wady pokrycia zafundowaæ, albo po prostu ... nie widzia³ jeszcze w³asnych prac po kilku miesi±cach lub roku.

W lakiernictwie samochodowym gdy mamy do czynienia z blachami lekko pokrytymi korozj± ... rdzawy nalot ... gdy s± to wnêki ... mo¿na oczywi¶cie zastosowaæ reaktywny i na to nawet po³o¿yæ bezpo¶rednio lakier akrylowy ( byle nie bazê ). W ten sposób wnêtrze pod dywanikami os³onami czy tapicerk± jest zabezpieczone gruntem i emali± z kolorem. to samo wnêtrze maski silnika czy b³otników przednich jak spad³o z nich zabezpieczenie transportowe. Tanio i sprawnie.

Tam gdzie u¿ywany ma byæ poliester nie ma mowy o reaktywnym.


G³ówna zasada w budowie ka¿dej pow³oki ochronno dekoracyjnej to cienka warstwa .... oznacza to dobór odpowiedniego ¶rodka do ochrony i odpowiedniego lakieru do dekoracji ... a nie kilku gruntów i podk³adów a potem kilku ró¿nych lakierów bezbarwnych, bo ka¿dy ma inne w³a¶ciwo¶ci. Gdy mamy go³y metal i wysokie wymogi dla odporno¶ci pow³oki na korozjê to najlepiej jak zrezygnujemy z wype³niacza akrylowego. :tak: Epoksyd na to kit szpachlowy potem epoksyd i lakier ... tzn baza i potem na to barwny. lub solid o dowolnej budowie spoiwa.

Wype³niacz akrylowy stosowany jest w tej bran¿y bo jest silnym wype³niaczem w wersji HS i UHS, stosunkowo szybko siê utwardza i ³atwo obrabia. Dlatego u¿ywa go tylu lakierników. Rezygnacja z takiej miedzy pow³oki wychodzi na dobre jej parametrom. Gdyby kto¶ idealnie obrobi³ kit szpachlowy to mo¿e u¿yæ epoksydu w dwóch max trzech warstwach aplikacyjnych wygrzaæ promiennikiem i zmatowaæ pod lakier. Trudniej siê matuje ni¿ akryl, d³u¿ej utwardza ... ale nie ma ¿adnych niespodzianek w trakcie lakierowania i po nim ... i przez lata u¿ytkowania takiej pow³oki.

Wype³niacz akrylowy, a szczególnie miejsca przej¶æ tego produktu w inny produkt to seria potencjalnych wad wpadek i problemów. U¿ywanie wype³niacza akrylowego jako izolatora miêdzy pow³okowego to ju¿ absurdalny pomys³ ... tak to jest tylko w Novolu ^^ Dobrze by by³o jakby panowie laboranci dogadali siê z praktykami lakiernictwa czyli technikami Novola i zaczêli przekazywaæ opinii publicznej - jedno stanowisko. To które pomaga w praktyce, a nie to które jest poprawne chemicznie, czy fizyko chemicznie. Id±c tak± lini± rozumowania to ju¿ znacznie m±drzej jest zastosowaæ na ten reaktywny grunt epoksydowy. Te¿ nie odpadnie i nie wywo³a niepo¿±danej reakcji, a lepiej siê sprawdza pod poliestrem i jest szczelniejszym izolatorem ... pytanie tylko po co dmuchaæ na lodowate ?

Albo decydujemy siê na aktywn± ochronê przed korozj± i wtedy budujemy pow³okê ochronn± na fosforanie ... wypinaj±c siê na jej efekt dekoracyjny .... albo decydujemy siê na skuteczn± ochronê pasywn± i wtedy opieramy j± szczelnie sieciuj±cy epoksyd.

We¼cie pod uwagê ¿e technologie zabezpieczenia metali epoksydem i lakierami akrylowymi daj± 7 lat gwarancji na odporno¶æ korozyjn±. W przypadku u¿ycia reaktywnego nie ma ju¿ ¿adnych informacji i gwarancji bo wiêkszo¶æ producentów doskonale wie ¿e po reaktywny siêga siê wtedy gdy ju¿ s± powa¿ne problemy z korozj± i nie ma tu mowy o gwarancji na produkt jak skuteczno¶æ ochrony zale¿y w 100% o przygotowania pod³o¿a i dok³adno¶ci pracy lakiernika na samym pocz±tku.

Pisa³em to wcze¶niej ... dalej tak uwa¿am ... reaktywny powinien znikn±æ z bran¿y napraw powypadkowych ... a nawet z ca³ej bran¿y lakiernictwa samochodowego. Ten
produkt buduje jakie¶ z³udne nadzieje na to ¿e pomimo ¿e metal skorodowa³ to ten cudowny likwidator korozji go uratuje ^^ . W efekcie lat ... ma co najwy¿ej tak± sam± skuteczno¶æ jak epoksyd.

W przypadku budowy pow³oki ochronno-dekoracyjnej dodam tylko, ¿e obecnie doskona³ym pomys³em jest zrezygnowanie w ogóle z wype³niaczy akrylowych 2K i przej¶cie na uk³ad grunt epoksydowy pod poliestry a potem grunto-wype³niacz wodorozcieñczalny 1K na poliestry, przecierki do go³ej blachy, "schody" odkrytych pow³ok po¶rednich, nagotowo pod bazy i lakiery.

Pewnie wielu z was trudno bêdzie siê przestawiæ, ale to naprawdê doskona³a konstrukcja pow³oki i bardzo skuteczne zabezpieczenie. Do tego bardzo wygodna szybka praca. Epoksyd pod poliester mo¿na nanosiæ pêdzlem, ale przed szpachlowaniem trzeba wygrzaæ IR ostatecznie suszarko opalark±. Podk³ad wodny mo¿e zostawaæ w pistolecie ca³y tydzieñ. Zobaczcie jakie oszczêdno¶ci dzieñ w dzieñ na myciu sprzêtu i jak szybko idzie robota ;)

Podk³ad wodorozcieñczalny to doskona³y grunt na blachê i do tego wyj±tkowo skuteczny izolator. Jak kto¶ siê martwi o krzywizny niech sobie wprowadzi jako wype³niacz ..... poliester natryskowy. ;)
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

Lackdoctor 
Wys³any: 2012-10-16, 15:31   
0
UP DOWN

Pomóg³: 40 razy
Posty: 3753
PROJEKTER napisa³/a:
W ka¿dym przypadku gdy zastosowana zostanie normalna szpachlówka najprawdopodobniej skoñczy siê to "wycieñciem" ³aty po pow³ok± dekoracyjn± ( tzw. kontur map ).

Maluszek chwalony przez Krzycha autim niestety posiada takie wady.
PROJEKTER napisa³/a:
W przypadku budowy pow³oki ochronno-dekoracyjnej dodam tylko, ¿e obecnie doskona³ym pomys³em jest zrezygnowanie w ogóle z wype³niaczy akrylowych 2K i przej¶cie na uk³ad grunt epoksydowy pod poliestry a potem grunto-wype³niacz wodorozcieñczalny 1K na poliestry, przecierki do go³ej blachy, "schody" odkrytych pow³ok po¶rednich, nagotowo pod bazy i lakiery.

Pewnie wielu z was trudno bêdzie siê przestawiæ, ale to naprawdê doskona³a konstrukcja pow³oki i bardzo skuteczne zabezpieczenie. Do tego bardzo wygodna szybka praca. Epoksyd pod poliester mo¿na nanosiæ pêdzlem, ale przed szpachlowaniem trzeba wygrzaæ IR ostatecznie suszarko opalark±. Podk³ad wodny mo¿e zostawaæ w pistolecie ca³y tydzieñ. Zobaczcie jakie oszczêdno¶ci dzieñ w dzieñ na myciu sprzêtu i jak szybko idzie robota

Podk³ad wodorozcieñczalny to doskona³y grunt na blachê i do tego wyj±tkowo skuteczny izolator. Jak kto¶ siê martwi o krzywizny niech sobie wprowadzi jako wype³niacz ..... poliester natryskowy.


Mo¿esz podac jakies przyk³ady (linki) do tych produktów?
Bo podk³ady wodorozcieñczalne nie sa zbyt popularne a na pytanie w mieszalni lokalnej o takie produkty.... :shock: :x: :help:
_________________
Strona mojego znajomego w Belgii... mówi po naszemu. Bardzo fajne furki, bardzo ró¿ne ceny, nowe okazje praktycznie codziennie.
http://home.mobile.de/AUTOS-PAGNAER#ses
 

Chali68
Wys³any: 2012-10-16, 18:10   
0
UP DOWN

Posty: 247
Robert! Do³±czam siê do pytania Krzy¶ka. Jaki konkretnie grunto–wype³niacz. Pozdr.
 

PROJEKTER
Wys³any: 2012-10-16, 18:24   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
No wiem ¿e to nie zbyt popularny materia³. Ja mam do¶wiadczenie z porzednikiem i trochê te¿ tym produktem. Polecam :

http://www.glasurit.com/p...glasurit-176-72

... tym twardszy im d³u¿ej stoi pod promiennikiem ( taka to ciekawostka ) mo¿na samemu decydowaæ czy pod szlif rêczny na mokro czy od razu pod maszynê. Schnie od 5 do max 15 minut w promienniku IR ... ale te¿ schnie w normalnej pokojowej temperaturze. i mo¿na go stosowaæ do napraw punktowych tzn nie trzeba pokrywaæ ca³ego elementu pok³adem bo przy szlifowaniu brzegi daj± siê ³agodnie "wprowadziæ" w t³o i nie odcinaj± siê po po³o¿eniu bazy czy lakieru ... trochê tek jak mocno rozrzedzony akryl i wycieniowany z dala od g³ównej czê¶ci ³aty na rozcieñczalniku do cieniowania ( kurde nie wiem czy kto¶ z was tak kiedy¶ robi³ :shock: Pewnie namiesza³em :/ ??? ...) Tu jednak nie trzeba kombinowaæ bo t± delikatno¶æ krawêdzi uzyskuje siê przy obróbce ¶ciernej.... no i nie aktywuje pod³o¿a np. poprzedniej naprawy lakierniczej. Naprawdê du¿o zalet i ¿adnych wad ... no mo¿e jedna jest taka ¿e trzeba siê zapatrzeæ w szpachlówkê akrylow± 1K bo o poliestrze nie ma tu ju¿ mowy w przypadku jakie¶ dziurki, czy ryski zauwa¿onej tu¿ przed lakierowaniem. To generalnie grunt na go³± stal ... ale te¿ delikatny wype³niacz. Tzn mo¿na go nak³adaæ na poliester obrobiony 280 na maszynie czy 180 na sucho ... mo¿na spróbowaæ zniwelowaæ ¶lad po 220 na maszynie lub 150 na sucho bo ten produkt od razu siê cofa i siada pod promiennikiem ale tak grubego szlifowania nie zalecam.

Nie odwala on jednak takich jaj po jakim¶ czasie pod lakierem, jak akryle. Nie siada na rysach po czasie tylko od razu. Jak pokryje takie rysy po 150 ... to mo¿na i tak robiæ. Generalnie jednak wymaga ciut g³adszego wykoñczania poliestrów ... a¿ siê prosi o prost± obróbkê szpachli 120 na sucho i na to poliester w natrysku i na maszynê 280 a nawet 320, a potem dopieroten grunto wype³niacz wodorozcieñczalny.
Trzeba troszkê potrenowaæ. Promiennik IR to jednak konieczno¶æ choæ producent twierdzi ze nie ... u¿ytkownicy mówi± co innego ;)


Nie s±dzê ¿eby te tañsze produkty mniej znanych koncernów by³y du¿o du¿o gorsze. Poliuretan modyfikowany wod± ma stosunkowo prosta budowê chemiczna, a gdy odparuje z tego woda to ju¿ jest obojêtny chemicznie. Trzeba siê zapatrzeæ w jeden literek i najpierw ostro¿nie popróbowaæ ... albo ¿eby siê nie zraziæ od razu powa¿niejsza inwestycja i zakupy w Glasuricie. :tak: Tu z pewno¶ci± nie bêdzie ¿adnych wpadek. Znam ASO du¿e które ju¿ tak pracuje trzy lata ... od roku z tym produktem.
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

Chali68
Wys³any: 2012-10-16, 19:13   
0
UP DOWN

Posty: 247
Dziêki! Powiem tak kiedy¶ stosowa³em w hydropalu 1K i te¿ by³o ok tylko ¿e niestety w³a¶ciciel "serwisu" zrezygnowa³ za du¿e koszty. Stosowali¶my na przecierki tylko. Ale masz racjê system jest dobry. Przedewszystkim przyspiesza proces. Pozdr.
 

936
Wys³any: 2012-10-16, 21:22   
0
UP DOWN

Pomóg³: 4 razy
Posty: 905
Panie PROJEKTER
Nie musisz przekonywac do dobrego !!!

Pracuje w tej technice od lat i niczym lepszym do tej pory siê nie spotka³em (Epoxyd, Poliester, Poliuretan)
Fakt zamiast wodorozcieñczalnego poliuretanu jestem zmuszony u¿ywac konwencji (po godzinie od aplikacji bez IR mo¿na szlifowac) ale w pe³ni moge potwierdzic zalety tego schematu przygotowania powierzchni "pod lakier" gdy¿ Poliuretan tak jak epoxyd nie ma powierzchni higroskopowej wiêc nie dopuszcza tlenu do metalu co dodatkowo podnosi antykorozyjnosc.
Ps. Dodatkowo w skrajnych przypadkach wytrawiam stal kwasem taninowym, który po zakoñczeniu swojego procesu chemicznego neutralizuje wod± !!!
Pozdrawiam.
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materia³y

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group