Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
bsart 
Wys³any: 2012-01-22, 16:15   Aerograf + bezbarwny=problem
0
UP DOWN

Posty: 23
Sk±d: Gliwice
Witam. Mam problem otó¿ zrobi³em grafikê na elemencie plastikowym (wcze¶niej element fabrycznie by³ lakierowany) po na³o¿eniu bezbarwnego, lakier siê zwa¿y³ ale tylko w miejscach gdzie by³a zrobiona grafika. Czy kto¶ mo¿e powiedzieæ dlaczego mog³o tak siê staæ?

Sposób w jaki przygotowuje element.
najpierw element lecê papierem, odt³uszczam zmywaczem silikonowym firmy rosch, nak³adam grafikê (u¿ywam farb auro air colors) po skoñczonym projekcie ca³o¶æ przemywam znów zmywaczem i lecê lakierowaæ. Lakier bezbarwny firmy rosch do tego doda³em odrobinê rozpuszczalnika do lakierów bezbarwnych (zawsze lecia³em nitro, teraz kupi³em "dostosowany do bezbarwnych")
No i lecê na 2,5 warstwy bezbarwnego, wszystko piêknie i g³adko, na nastêpny dzieñ wracam a tu kicha lakier zgryz³ siê ale tak jak napisa³em tylko na grafice, tam gdzie projekt nie by³ robiony wysz³o ³adne szk³o.

Licze na Wasz± pomoc. Pozdrawiam
_________________
www.bsart.com.pl
 

PrimoOne 
Wys³any: 2012-01-22, 17:05   
0
UP DOWN



Pomóg³: 7 razy
Posty: 477
Sk±d: Polska / Opole
Nie mam pojêcia kolego.. Ja uzywam lakierów z DuPointa, RM, i z 4M, i nigdy czego¶ takiego nie mia³em.. Zapytaj mo¿e lakierników z forum wyzej.. Moze maja jakies opinie nt uzywanego przez Ciebie lakieru.. Pozdrówy i powodzenia.
_________________
www.PrimoArt.pl
 
 

bsart 
Wys³any: 2012-01-23, 00:31   
0
UP DOWN

Posty: 23
Sk±d: Gliwice
Kurcze, mam nadziejê, ¿e kiedy¶ dojdê do tego. Na razie czeka mnie ostra jazda z papierem i polerka ¿eby jako¶ to wyci±gn±æ. Jak rozgryzê co by³o przyczyn± to siê podzielê wiedz± (mo¿e kiedy¶ to komu¶ pomo¿e)
_________________
www.bsart.com.pl
 

bsart 
Wys³any: 2012-02-01, 14:24   
0
UP DOWN

Posty: 23
Sk±d: Gliwice
Sorry ze post pod postem, ale najprawdopodobniej wiem dlaczego klar siê ¶ci±³. Pogada³em z paroma lakiernikami i wszyscy jednog³o¶nie powiedzieli, ¿e klar by³ po³o¿ony za szybko.

"Niewa¿ne jakich u¿ywasz baz, przed na³o¿eniem bezbarwnego powinny byæ suche. W przeciwnym razie baza która nadal paruje i "oddycha" po na³o¿eniu szczelnej warstwy bezbarwnego zaczyna szukaæ uj¶cia do dalszego "oddychania" dlatego powstaj± "pêkniêcia i ¶cinanie"

"S± bazy które schn± szybko i po 30min k³adzie siê klar, widaæ w tym wypadku baza musi schn±æ d³u¿ej. Nastêpnym razem odczekaj 24h, przeleæ szmatk± antystatyczn± albo ponownie odt³u¶æ i klaruj"

To s± wypowiedzi lakierników z okolicznych lakierni. Robi³em kolejny projekt równie¿ na plastiku w baaardzo zbli¿onej technice i ilo¶ci bazy. odczeka³em 24h klar zla³ siê na szkie³ko.

Mam nadziejê, ¿e to komu¶ pomo¿e.
_________________
www.bsart.com.pl
 

kristofer001
Wys³any: 2012-02-01, 16:46   
0
UP DOWN

Posty: 22
Oj tak pomo¿e szczególnie, ¿e ja zaczynam, a raczej przymierzam siê do malowania farbami Auto Air no i jak czyta³em artyku³ tu na forum o tych farbach pisa³o, ¿e cokolwiek po³o¿ysz na n wierzch poprzednia warstwa musi wyschn±æ. A je¶li mo¿na spytaæ u¿ywasz lakieru na bazie wody czy nitro?
 

bsart 
Wys³any: 2012-02-01, 19:39   
0
UP DOWN

Posty: 23
Sk±d: Gliwice
Na bazie nitra.
_________________
www.bsart.com.pl
 

kristofer001
Wys³any: 2012-02-01, 19:53   
0
UP DOWN

Posty: 22
dziêki :spoko:
 

gugun 
Wys³any: 2012-02-01, 21:02   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
piszecie g³upoty, ¿adnych 24h bo sie przesuszy baza i lakier bêdzie odpada³.30min w zupelno¶ci wystarczy...i nitra nie leje siê do bezbarwnego!!!!poprostu lakier z czym¶ zareagowa³,przypadek...mo¿liwe ¿e przez to ¿e dola³e¶ rozpucha do lakieru bylejakiego...lub kwestia zlego przygotowania pod baze....
 
 

bsart 
Wys³any: 2012-02-02, 13:41   
0
UP DOWN

Posty: 23
Sk±d: Gliwice
Cala technologia byla robiona dokladnie tak jak robie zawsze. nic nie bylo innego podloze napewno dobrze przygotowane. Ja jednak stawiam na mokra baze. Do klaru dodaje sie rozpuszczalnik (powinno sie dedykowany) ale wiadomo wszyscy wala nitro bo taniej.
_________________
www.bsart.com.pl
 

kristofer001
Wys³any: 2012-02-02, 13:53   
0
UP DOWN

Posty: 22
Wiadomo, ¿e taniej, ale ja malowa³em wzory bazami konwencjonalnymi i dodawa³em nitro to nie jest dobry pomys³ chocia¿ jest tañszy. Nitro jest t³usty i nadaje siê tylko do czyszczenia pistoletów lakierniczych. Z w³asnego do¶wiadczenia wiem, ¿e mog± wyst±piæ ró¿nego rodzaju wady lakiernicze, a tym bardziej podk³ad z nitro to ju¿ po 2 latach masz wysypkê co¶ w rodzaju pryszczy. Sam siê przekona³em nie raz. A pisz±c w powy¿szym po¶cie "nitro" mia³em na my¶li rozpuszczalniki przeznaczone do baz czy podk³±dów.
 

bsart 
Wys³any: 2012-02-03, 09:34   
0
UP DOWN

Posty: 23
Sk±d: Gliwice
kristofer001 tak tez my¶la³em ze chodzi Ci o rozpuszczalniki:P (ja do klaru u¿y³em dedykowanego) Wracaj±c jeszcze do przesuszenia bazy. wiadomo farby akrylowe musz± byæ pokryte klarem w krótkim czasie, ale ja u¿ywam farb wodnych autoair i nie s±dzê aby te farby musia³y byæ kryte np godzinê lub dwie po na³o¿eniu. S± projekty które robi siê parê dni i co wtedy? po ka¿dym dniu k³adê klar? no nie wydaje mi siê. Dlatego te¿ trzymam siê wersji, ¿e farby wodne powinny schn±c d³u¿ej np 1 dzieñ (tak dla pewno¶ci) i nic nie bêdzie siê ³uszczyæ. Projekty które wykonywa³em np 2 lata temu do dzisiaj s± w idealnym stanie a robione by³y dok³adnie tak jak ten plastikowy element.

Nie mam zamiaru siê z nikim k³óciæ czy co¶ udowadniaæ, to jest moja opinia i moje obserwacje. Zaznaczam jeszcze raz nie by³y stosowane ¿adne bazy akrylowe tylko farby wodne autoair.
_________________
www.bsart.com.pl
 

cube 
Wys³any: 2012-02-04, 00:24   
0
UP DOWN


Pomóg³: 3 razy
Posty: 110
je¶li siê nie mylê (choæ mogê) to farby AutoAir s± to farby i akrylowe i na bazie wody (woda to odparowuj±cy rozcieñczalnik, akryl to polimer wi±¿±cy pigment czyli "baza" farby)

i kolejna rzecz przy AA nie ma konieczno¶ci pokrywania klarem w jakim¶ ¶ci¶le okre¶lonym czasie mo¿na tego samego dnia (po upewnieniu siê ¿e rozcieñczalnik odparowa³) a mo¿na i (ponoæ) po roku (choæ sam nigdy tak d³ugo nie czeka³em)

a problem z tego w±tku? hmm, te¿ podejrzewam reakcjê AA z rozpuszczalnikiem klaru albo ze zmywaczem, o którym pisa³e¶. osobi¶cie podobny problem mia³em tylko gdy pokry³em farbê w sprayu klarem 2-skladnikowym (no ale tu to jaka¶ inna historia)
 

gugun 
Wys³any: 2012-02-04, 01:37   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
woda to co innego,i konwencja co innego gdzie czas wynosi ok 12h,pozniej lakier sie luszczyc moze...ale sa na to tricki,:Dwystarczy dodac utw co przedluza czas odparowania..odezwalem sie tu zeby pomoc wiec troche kultury..poprostu lakier zle zareagowal z poprzenia warstwa,farby sikane z aero nie zaszly w reakcje bo szybko odparowaly,dopiero bezbarwny...niestabilne podloze,czyli zle przygotowanie elementu pod rysunek...a co do nitra to nigdy do niczego,w bazie psuje kolory-stawia ziarno,lakier matowieje,a podklad pryszcze dostaje jak juz zostalo wspomniane...nitro=smieci do mycia pistoletu,a bazowy nie jest az taki drogi bo ok20zl litr co przy aero na troche starczy,a lakieru nie rozcieczac najlepiej ;)
 
 

bsart 
Wys³any: 2012-02-04, 16:26   
0
UP DOWN

Posty: 23
Sk±d: Gliwice
W takim uk³adzie pojawia siê pytanie. Dlaczego u¿ywaj±c dok³adnie takiej samej techniki, tych samych farb, tego samego klaru i ogólnie wszystko by³o takie samo na innych elementach które robi³em nie wyst±pi³ taki problem?przygotowanie pod³o¿a równie¿ by³o robione tak jak zawsze. zaznaczam jeszcze, ¿e grafika by³a tylko na po³owie elementu a malowany by³ ca³y. i zgryz³ siê tylko na grafice i to nawet nie na ca³o¶ci tylko na miejscach które by³y malowane na koñcu. Wydaje mi siê jednak, ¿e przyczyna tkwi w po³o¿eniu klaru na jeszcze nie doschniêty projekt. :)
_________________
www.bsart.com.pl
 

cube 
Wys³any: 2012-02-05, 11:36   
0
UP DOWN


Pomóg³: 3 razy
Posty: 110
to co¶ co zrobi³e¶ jednak inaczej jest w takim razie przyczyn± ;)
np warunki malowania - temperatura, wilgotno¶æ (obstawiam wilgotno¶æ) lub inne których wymy¶lania siê nie podejmujê :nie:
 

bsart 
Wys³any: 2012-02-05, 14:57   
0
UP DOWN

Posty: 23
Sk±d: Gliwice
Hehe. Te¿ siedzia³em i te¿ g³owi³em. Wszystko dos³ownie wszystko zrobione jest tak samo jak inne moje projekty. Ro¿nica jest tylko w:
1. Inny rozcienczalnik
2. Dos³ownie 20min po pomalowaniu projektu zabra³em siê za klarowanie

Po tym projekcie robi³em nastêpne i u¿y³em tego samego rozcieñczalnika (wszystko by³o ok) wiêc rozcieñczalnik odpada.
Zosta³a tylko opcja nr 2 czyli na jeszcze niedoschniêty projekt po³o¿y³em klar. :)
_________________
www.bsart.com.pl
 

gugun 
Wys³any: 2012-02-06, 18:32   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
mo¿liwe ze zgryzlo siê to co pod spodem bylo poprostu...przed tob± ktos co¶ zchrzani³ i tyle.zareagowalo z poprzednimi warstwami...niedoschnieta baza raczej nie jest przyczyn±...niedoschnieta,lub przesuszona baza mo¿e byc przyczyn± ¿e lakier ci sie bedzie luszczy³ za jaki¶ czas.
 
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » AIRBRUSH » Forum Airbrush

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group