Szukaj FAQ Album



Przesuniêty przez: DrCruel 2009-04-15, 19:47
Autor Wiadomo¶æ
rbfm 
Wys³any: 2007-11-02, 19:50   dysza WSB
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
czytam sobie instrukcje do saty 3000 i pisza tam ze do lakierow na wodzie nalezy zastosowac dysze wsb. czy ktos na tym pracuje? moj pistolet ma zwykla dysze 1,3 (sata jet3000 digital century). czy taka dysza nie dam rady nakladac wody ? czymze ta woda rozni sie od rozcienczalnika w kwestii natrysku ?
 

Amiggo 
Wys³any: 2007-11-02, 21:05   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 356
Przyznajê, ¿e nie wiem o co dok³adnie chodzi z dyszami WSB (musia³bym popytaæ technika), jak co¶ siê dowiesz to by³ bym wdziêczny gdyby¶ siê podzieli³ wiadomo¶ciami . Ja pracujê na Sacie HVLP 2000 z dysza 1.3 standard i bazy wodne k³adzie siê spoko, nie wiem jak lakier wodny bo z takim nie mia³em jeszcze do czynienia. Co do techniki natrysku to jest taka sama, z tym ¿e systemy ró¿ni± siê gêsto¶ci±. Przy bazach wodnych ich gêsto¶æ jest bardzo wa¿na dla otrzymania w³a¶ciwej kolorystyki. Dlatego warto posiadaæ np. kubek Forda. Pozdrawiam :wink:
 

rbfm 
Wys³any: 2007-11-02, 21:41   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
z tego co mi powiedzieli w jednej mieszalni, to kupuja baze wodna dostaje sie juz rozceinczona i nic sie nie reguluje w kwestii lepkosci. nie robilem jeszcze takim bazami, wiec pytanie, czy to prawda? kupuje lakier, wlewam w pistolet i jazda?
 

Amiggo 
Wys³any: 2007-11-02, 21:48   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 356
Wiesz ja sobie te bazy mieszam sam, sam je rozcieñczam. Mieszalnia na miejscu w firmie. Z pocz±tku warto robiæ natryski próbne, ¿eby wybadaæ krycie i wypylenie. A co do kubka to czasem kolesi warto sprawdziæ. Od kiedy bêdziesz robi³ na wodzie? Tylko na bazie, czy i lakier wodny? Widzê, ¿e na forum dyskutujemy przewa¿nie my, co ? :wink:
 

rbfm 
Wys³any: 2007-11-02, 22:31   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
czym to sie rozciencza? w 2 mieszalniach nie dano mi jednoznacznej odpowiedzi. jedni mowia ze woda destylowana, drudzy ze byle jaka (rotfl) a jeszcze inni ze specjalna od producenta. na wodzie bede robil wtedy gdy sytuacja mnie zmusi. podobno maja byc stare lakiery sprzedawane nadal. tylko ze jakis papier sie bedzie podpisywalo ze sie nie uzyje tego.... cos w tym stylu. od poczatku tego roku probuje sie dowiedziec jak to bedzie i do tej pory nikt mi konkretnie nie odpowiedzial.

a co do tego ze praktycznie tylko my tu dyskutujemy - to forum to straszna kicha :(
 

Amiggo 
Wys³any: 2007-11-02, 22:45   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 356
Z t± kich± to prawda, brak lakierników i kupa pytañ o podstawowe sprawy. Ja do rozcieñczania mam specjalny ¶rodek P980-230, gdzie¶ na forum czyta³em, ¿e mo¿na destylowan± wod±. Ale u siebie bym osobi¶cie ni zaryzykowa³. Poza tym mam do przemywania zmywacz pod bazy wodne, który usuwa pozosta³o¶ci po wodzie z matowania( sole, kamieñ) które powoduj± powstawanie oczek na bazie. Wiesz jak kropla wody wyschnie to zawsze co¶ po niej zostaje. Po tym zmywaczu jadê anty silikonem i jest ok. Co wa¿ne, ¿e robiê przemywanie dwoma ¶cierkami, jedn± rozprowadzam zmywasz a drug± zdejmujê, tak mnie uczyli na kursie, wiêc siê tego trzymam. Na bazach wodnych pracujê od ponad 4 lat wiêc mo¿e bêdê móg³ ci trochê pomóc. Co do forum nie trafi³e¶ gdzie¶ na ciekawsze?
 

rbfm 
Wys³any: 2007-11-02, 23:05   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
pozostalosci po wysychaniu swiadczo tylko o tym ze ta woda jest zabrudzona. jestem zaskoczony, bo myslalem ze woda do rozcienczania jest idealnie czysta. no to kolejna lipa na liscie wad wodnych lakierow. czy ta technologia ma jakies zalety? oczywiscie ekologia mnie nie interesuje. zaczynam w to watpic. juz widze jakosc malunkow wykonanych przez garazowcow. ty piszesz o dwoch roznych zmywaczach. watpie czy ktokolwiek bedzie chcial ponosci kolejne koszty. i tak juz ceny uslug sa na minimalnym poziomie. zaczynam sie zastanawiac czy to ma sens. przeciez jak przejde na wode, to sam koszt materialow bedzie ze 2x wyzszy. a watpie czy ludzie do tej pory placacy powiedzmy 250 zl za lakierowanie blotnika, beda tak chetnie placic 400 czy wiecej.

innego forum nie znalazlem niestety. i watpie czy kiedykolwiek powstanie.
 

Amiggo 
Wys³any: 2007-11-02, 23:11   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 356
Mówi±c o pozosta³o¶ciach z matowania mia³em na my¶li wodê zwyk³± której u¿ywasz do matowania na mokro.

[ Dodano: 2007-11-02, 23:21 ]
No a w gara¿u to czym to bêd± suszyæ? A wiadomo czym d³u¿ej schnie tym wiêcej wtr±ceñ i kolor trudno utrzymaæ. Co do zalet to nie wiem jak u konkurencji ale u mnie fakt ¿e lepiej kryje od 2K, czasem mo¿na sobie przy niektórych kolorach na 1 pe³n±, mokr± i wypy³ê pozwoliæ. Ale z tym trzeba uwa¿aæ. Tylko te suszenie wkurza kupê czasu schodzi, bez dobrych dysz Venturiego to kicha. Faktycznie wymaga czysto¶ci warsztatu i przygotowania. Ja nie mam wyj¶cia muszê na tym robiæ, bo wchodz±ce obecnie w Autocolorze pigmenty UHS s± od groma drogie. :wink:

[ Dodano: 2007-11-02, 23:30 ]
Co do suszenia s± komory które na czas suszenia podnosz± temperaturê do ok. 50st , przy takiej temp. to jasne ¿e szybciej schnie, ale u mnie tego nie ma. :sad:
 

rbfm 
Wys³any: 2007-11-02, 23:34   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
nic sie nie martw. w garazach tez beda robic. to jest tylko marketingowe pieprzenie ze trzeba miec komore. myslisz ze kilkadziesiat(?) tysiecy warsztatow sie podda albo zainwestuje w komore? a i jeszcze jedno. skad wiadomo ze baza jest juz sucha? w rozcienczlnikowej nawet jak nie wyschla do konca, to rozcienczalnik i tak odparowal juz nawet przez bezbarwny. a tu chyba nie jest to mozliwe?
 

maras 
Wys³any: 2007-11-03, 00:24   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 211
Sk±d: Sokolniki k.Poznania
U mnie w mieszalni mówili,ze bez problemu w warunkach "gara¿owych" da siê pomalowaæ, robili nawet jaki¶ pokaz, niestety nie by³em :neutral: A najtañsze dysze ventouriego widzia³em ju¿ za 85z³
 

Amiggo 
Wys³any: 2007-11-03, 10:19   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 356
No mo¿na to suszyæ promiennikiem. Wiem, ¿e polak potrafi ró¿ne cuda. Nie mówiê,¿e do malowania tym konieczna jest komora, da siê i bez. Co do schniêcia, to u mnie robi siê powierzchnia matowa po odparowaniu wody, przy nadmuchu dyszami pe³na warstwa schnie to ok. 10 min. Wypy³ki schn± szybciej. A lakieru na mokre nie po³o¿ysz bo pod spodem wodê zamkniesz, a to wiesz co oznacza. Popróbujecie to siê oka¿e jak to idzie. :wink:
 

rbfm 
Wys³any: 2007-11-03, 13:19   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
Cytat:
A lakieru na mokre nie po³o¿ysz bo pod spodem wodê zamkniesz, a to wiesz co oznacza.


otoz to. juz widze jakosc naprawa lakierniczych po nowym roku :P

[ Dodano: 2007-11-03, 13:22 ]
maras napisa³/a:
A najtañsze dysze ventouriego widzia³em ju¿ za 85z³


masz jakis namiar ?
 

Amiggo 
Wys³any: 2007-11-03, 15:09   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 356
Do niewielkich napraw w gara¿u mo¿e siê okazaæ bardziej przydatny promiennik podczerwieni, bo dysza dmucha nie tylko powietrzem z kompresora ale i z pomieszczenia. Powoduje to cyrkulacjê powietrza, a w powietrzu wiadomo co siê mo¿e znale¼æ przy sporym jego ruchu. Ale w sumie takie jest moje zdanie. :wink:

[ Dodano: 2007-11-03, 15:50 ]
Dysze Venturiego maj± spore zapotrzebowanie na powietrze. W komorze mam ich 12 i do tego stojak przestawny z 2. Kompresory ma³o siê ni zes..j± gdy jadê na te 12, a czasem mam tak± potrzebê. A tak co do kombinowania ciekawe czy by nie zda³ egzaminu w gara¿u stojak z np. dwoma suszarkami(mo¿e takie jak do w³osów) na których wlocie by³by filtr powietrza, ciep³e powietrze szybciej by suszy³o. Nie wiem ale tak mi g³upio do g³owy wpad³o. :oops: :wink:
 

maras 
Wys³any: 2007-11-03, 17:59   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 211
Sk±d: Sokolniki k.Poznania
rbfm, proszê:http://allegro.pl/item260...ow_wodnych.html
i trochê dro¿sza, za 120:http://allegro.pl/item260...ow_wodnych.html
A co do suszarki do w³osów, s³ysza³em ju¿ o takich patentach u mnie w mieszalni, ponoæ siê sprawdza :wink:
 

Amiggo 
Wys³any: 2007-11-03, 18:52   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 356
Tylko, ¿eby suszyæ ca³y bok (albo wiêcej) to tak± rêczn± trochê ciê¿ko. ¯eby choæ na stojaku toto by³o. :???: O choæby takie
http://www.prowest.pl/ofe...warsztatu,1,6,1
 

rbfm 
Wys³any: 2007-11-03, 23:28   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
ja zrobilem dzisiaj stojak z 4 elektrowentylatorami po 2kw (dosyc mocno grzeja) i bede to w pon testowal z lakierami wodnymi. te dysze wenturiego jakos do mni enie przemawiaja. poza tym szkoda kompresora.
 

Amiggo 
Wys³any: 2007-11-03, 23:45   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 356
Jak bêd± zbyt mocno grza³y to te¿ nie za bardzo, bo z wierzchu szybko przy podsuszy a pod spodem mokre. I filtr powietrza na stronê zasysaj±c± daj, ¿eby kurzem nie sypa³y. :wink:
 

rbfm 
Wys³any: 2007-11-03, 23:46   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
one daja tylko jakies 50st przy wylocie wiec przy odleglosci 1m bedie pewnie ze 30 max. filterek zrobilem z takiej szmatki do przemywania. zaloze sie ze wszyscy wlasnie pojda ta droga :)
 

Amiggo 
Wys³any: 2007-11-03, 23:51   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 356
Daj znaæ jak to siê spisuje, to mo¿e na fuchy sobie zrobie. Pozdro :wink:

[ Dodano: 2007-11-03, 23:55 ]
A tak na marginesie to z czego te wentylatory ? :?:
 

rbfm 
Wys³any: 2007-11-04, 01:12   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
to sa takie nagrzewnice po 25 zeta z leroy merlin

http://www.skapiec.pl/site/cat/709/comp/186051
tutaj troche porypana cena :/
 

maras 
Wys³any: 2007-11-04, 02:28   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 211
Sk±d: Sokolniki k.Poznania
Napisz, jak wypadn± testy, bo wysz³o by taniej ni¿ dysze i faktycznie szkoda kompresora
 

seba
Wys³any: 2007-11-06, 06:10   
0
UP DOWN

Posty: 53
witam panów.CO do suszenia wody sam o tym powa¿nie my¶lê i przypomnia³o mi siê,¿e widzia³em kiedy¶ na jakiej¶ stronie montowane w naro¿nikach kabin takie panele pod³u¿ne do suszenia,a reklamowa³a siê firma,która ponoæ mo¿e to zamontowaæ nawet w samoróbkach(tak± posiadam),tylko nie iem czy mój 400-litrowy van poci±gnie.A z tymi elektosuszrkami to mo¿e byæ my¶l.
 

azok
Wys³any: 2007-12-08, 00:56   
0
UP DOWN

Posty: 14
Witam,tak czytam i czytam ichyba siê przy³±cze. Dysza WSB to nic innego jak dysza o rozmiarze 1.25mm. Do wody zalecane s± dysze od 1.2 do 1.3mm, a co do rozcieñczania bazy wodnej to faktycznie niektórych siê nie rozcieñcza np.Dupont, wlewa siê prosto z "mieszalnika" do pistoletu i malujemy. Natomiast co do suszenia wody dobrym patentem jest opalarka+dysza venturiego. Przyk³adamy opalarke z ty³u dyszy w odleg³o¶ci oko³o 20-40cm i suszymy. Jedna dysza zu¿wa max 350l/min powietrza. Do suszenia wystarczy na pó³ gwizdka wiêc zu¿yje oko³o 175l/min a to chyba nie jest zbyt du¿y wysi³ek dla wmiare przyzwoitego kompresora.Pozdrawiam
 

rbfm 
Wys³any: 2007-12-12, 08:31   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
azok napisa³/a:
Dysza WSB to nic innego jak dysza o rozmiarze 1.25mm


czy ta dysza rozni sie od standardowej tylko srednica? czy w sposobie rozpylania jest jakas roznica? ale chyba wymienia sie sama dysze a rozpylacz zostaje ten sam?
 

maras 
Wys³any: 2007-12-12, 20:10   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 211
Sk±d: Sokolniki k.Poznania
azok napisa³/a:
Dysza WSB to nic innego jak dysza o rozmiarze 1.25mm.

Co¶ w tym musi byæ, bo jak kupowa³em obecny pistolet i pyta³em o dysze do wody, mówili,¿e jest, ale 1,3(tak± bra³em podstawow±) te¿ siê nadaje, bo to prawie ¿adna róznica, z tym,¿e ja nie mam saty
 

azok
Wys³any: 2007-12-12, 23:19   
0
UP DOWN

Posty: 14
Z tego co wiem to ró¿ni siê tylko rozmiarem
 

rbfm 
Wys³any: 2007-12-13, 04:53   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
no to lux bo szkoda troche wydawac 7 stow. zwlaszcza ze riznica miedzy 1,3 a 1,25 to prawie nic...
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Warsztat

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group