Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
adam20krk
Wys³any: 2012-03-09, 19:40   Czy to prawdziwy kryzys?
0
UP DOWN

Posty: 1
Cze¶æ,ch³opaki mam do was pytanie.Jednak zanim zaczne i przejde do sedna co¶"wygrzebie".
Tak jak i wam kiedy¶,teraz to mi( w sumie to nie teraz bo w 2011) skoñczyc szko³e i szukaæ pracy.A wiec tak.Cofaj±c cie pamiêcia do pieknych czasów i s³onecznych dni:) na poczatku 2011,kiedy to praktyki czas powili dobiega³ koñca,jak obserwowa³em rynek,pracy rzecz jasna,nie krakowski:) W tedy to widzia³em w porównaniu do obecnej sytuacji multum ofert pracy.Pomocnika lakiernika,lakiernika zatrudniê,No i mysla³em ¿e tak bedzie na wieki,samochodów du¿o,to i pracy nie mniej.Niestety,los pokrzy¿owal mi plany i kiedy w sierpniu 2011 roku wyszed³em z umowy o praktyke,jeszcze bez egzaminu bo czeka³em na niego dopiero,nie mog³em nic znalesc,no ale szybko,trzeba by³o co¶ wymy¶leæ wiec w piatek skonczy³a mi sie umowa o praktyke a w poniedzia³em poszed³em do firmy stolarskiej jako pomocnik lakiernika.Pracowa³em tam 6 miesiêcy,niestety i tak by³o coraz gorzej "wegetacja" i zwolnienia.Prace straci³em na poczatku lutego i do dzisiaj nie moge znalesc nic sta³ego.prze¶lizg³a mi sie przez palce oferta,lakiernika,w zasadzie to pomocnika bo tylko pod podk³ad,rzuca³em przez miesi± pracowa³em w pewnej firmie za krakowem,i tutaj te¿ mniej pracy co równa sie redukcji etatu.

i teraz pytanie do was koledzy.Czy naprawdê ten kryzys zawêdrowa³ i nad nasza bran¿e?Kiedys czyta³em artyku³y na temat kiepskiej sytacji branzy motoryzacyjnej z jednej strony krak z drugiej podwyzki paliwa,ale nie sadzi³em ze a¿ tak.Co rozmawiam z lakiernikami w róznych firmach,mówia ze jest s³abo.Ostatnio nawet w dwóch firmach ch³opaki powiedzieli mi ze przez zimê wegetowali,ratowali sie tylko drobn± mechanik±,i wymian± opon bo tak to by nawet na wyp³ate nie zarobili.
Czy u was drodzy koledzy sytacja jest podobna? :help:
Pozdrawiam
 

pawel1108 
Wys³any: 2012-03-09, 21:23   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 960
Sk±d: Wroc³aw
Ch³opaki to s± w agencji towarzyskiej ,tu s± same M³ode Wilki :D
oczywi¶cie ¿artujê,napisze trochê w imieniu ogó³u i pewnie wiele osób siê ze mn± zgodzi.
S± w¶ród nas tacy pewnie którzy maj± du¿o roboty bo robi± za pó³ darmo,s± tacy którzy maj± pe³ne podwórka czekaj±cej roboty bo robi± swoj± robotê dobrze i s± polecani przez innych i u Nich siê czeka, a pewnie s± te¿ Ci narzekaj±cy co to rozcieñczaj± wszystko Nitrem ,robi± na odpi.....dol albo bo inaczej nie potrafi± i nie chce im siê nauczyæ i narzekaj± bo klient nie wraca i ich nikt nie poleca i tacy pewnie najczê¶ciej mówi± o kryzysie.
Oczywi¶cie nie jest tak jak przed 3-5 lat ale jak kto¶ dobrze wykonuje swoj± pracê i wk³ada w to serce a przewa¿nie siedzi do pó¼nego wieczora i rze¼bi bo mu zale¿y to ma robotê i bêdzie j± mia³.
Pozdro
_________________
www.lakiernik-wroclaw.eu
 

gugun 
Wys³any: 2012-03-09, 21:48   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
Ja odkad lakieruje to takiego miesiaca jak tegoroczny luty nie mialem.tragedi nie bylo ale 3dni zastoju.teraz podworko znowu pelne i z miesiac w przod.a w lutym auta nie schodzily a prywatni odkladali na wiosne.ale z tego co slysze to inni calkiem plajta,ja poki co tylko ciut sie wystraszylem.w sumie zima sami handlaze,teraz dopiero codziennie ktos prywatny wpada jak sie ocieplilo wiec znow trzeba kogos wziasc do pomocy i trzepac kase wrazie powtorki w kolejna zime
 
 

pawel1108 
Wys³any: 2012-03-10, 08:39   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 960
Sk±d: Wroc³aw
kosior napisa³/a:
ale czy robota do pozna jest wyznacznikiem tego ze komus zale¿y

absolutnie nie,napisa³em przewa¿nie,bo znam wielu lakierników,którzy robi± d³u¿ej ni¿ do 17 czy 18

kosior napisa³/a:
w tym naszym fachu chodzi o to zeby sie nie narobiæ zeby zarobic a nie na odwrót


to zazdroszczê,je¿eli udaje siê Koledze to zrealizowaæ,jak dla mnie to Ciê¿ka robota i w moim akurat przypadku tak nie jest,¿eby dobrze zarobiæ trzeba siê naprawdê napracowaæ.
_________________
www.lakiernik-wroclaw.eu
 

Lackdoctor 
Wys³any: 2012-03-10, 09:39   
0
UP DOWN

Pomóg³: 40 razy
Posty: 3753
pawel1108 napisa³/a:
kosior napisa³/a:
ale czy robota do pozna jest wyznacznikiem tego ze komus zale¿y


Szkoda ¿e Kosior wykasowa³e¶ posta.

Te¿ uwa¿am ¿e lepiej siê nie narobiæ a zarobiæ, ale nie ka¿demu jest to dane.
Uwa¿am jednak ¿e zawód lakiernika w skali ciê¿ki - lekki jest... poni¿ej ¶redniej, bardziej mu do lekkiego ni¿ ciê¿kiego.

Czasoch³onny - tak. Trudny - tak. Ciê¿ki - nieeee.

Ja te¿ muszê nadgarstki potrenowaæ, takie mam zlecenia.
Lekkich uszkodzeñ i ³atek ze szpachlu brak.

Je¶li chodzi o kryzys - lokalnie bran¿a le¿y i kwiczy.
O, w³asnie zadzwoni³ do mnie klient, trzeci w tym roku z tych lokalnych ... zderzak do lakierowania, dwie nak³adki na lusterka i 4 klamki.
Ile wykasowa³em?

Ma³e ryski na zderzaku, podk³ad , lakier, na klameczki pzp, podk³ad lakier.
Lusterka tak samo.

Jak myslicie ile?
_________________
Strona mojego znajomego w Belgii... mówi po naszemu. Bardzo fajne furki, bardzo ró¿ne ceny, nowe okazje praktycznie codziennie.
http://home.mobile.de/AUTOS-PAGNAER#ses
 

ksenonn 
Wys³any: 2012-03-10, 10:01   
0
UP DOWN


Pomóg³: 7 razy
Posty: 279
Sk±d: Czêstochowa
450
_________________
Blacharstwo/Lakiernictwo
 

kubazjan
Wys³any: 2012-03-10, 10:02   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 246
hmmm...no to strzele 500 z³... ;)
 

Lackdoctor 
Wys³any: 2012-03-10, 10:26   
0
UP DOWN

Pomóg³: 40 razy
Posty: 3753
Jeste¶my w temacie kryzys.
Wiêc zejd¼my na ziemiê.
Mam pracê, wielki , bardzo wielki projekt.
Po nim mam innych 20 szt do koñca roku do zrobienia.
Ale pomijaj±c to.... je¶li chodzi o lokaln± robotê, to powiedzia³em 300 i zastanawiali siê trzy dni.

Na wkrêtarkê bêdzie idealnie,,, na materia³ do³o¿ê.
kubazjan napisa³/a:
500 z³...


Fajnie masz jak Twoi klienci tyle p³ac±.
_________________
Strona mojego znajomego w Belgii... mówi po naszemu. Bardzo fajne furki, bardzo ró¿ne ceny, nowe okazje praktycznie codziennie.
http://home.mobile.de/AUTOS-PAGNAER#ses
 

PROJEKTER
Wys³any: 2012-03-10, 10:55   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Ka¿dy pojêcie "kryzys" rozpatruje z w³asnego punktu widzenia. To co dzieje siê w niektórych warsztatach i norach to zwyk³y mechanizm "ko³a zamachowego". Po zastoju przychodzi nawa³. Us³ugi napraw lakierniczych s± uzale¿nione nie tylko od zamo¿no¶ci klientów, ale te¿ od pogody, okresu roku, a nawet opadów ¶niegu. Us³ug nie da siê te¿ zmagazynowaæ na ciê¿sze czasy. To taki rodzaj prowadzenia dzia³alno¶ci gospodarczej na który nikt nie znalaz³ jeszcze recepty, aby zawsze pod±¿a³a ona stabilnie po prostej albo do góry. Tu jest tak, ¿e raz do góry raz do do³u. Jedyna rada to wykonywaæ us³ugi na tyle dochodowe ( drogie ) aby moment kryzysu tylko korygowa³ roczny bud¿et, a nie go ca³kowicie rozwala³.

Jak przestój zak³adu trwaj±cy np. 3 mc doprowadza do rozwa¿ania o ca³kowitym zamkniêciu firmy to naprawdê musi byæ ona kiep¶ciutko zarz±dzana, nie wspominaj±c ¿e kto¶ dochodzi do takiego wniosku ju¿ po miesi±cu.

Zadziwia mnie nieprzerwanie od kilku lat to, ¿e wielu z was z takim uporem trzyma siê lakierowania samochodów. Wielu z was ma zwyk³a gównian± norê jak na warunki konieczne do prowadzenia lakierni samochodowej ... jednocze¶nie takie warunki to "pa³ac" do lakierowania formatek MDF, elementów stalowych, plastikowych os³on. Produkcja, a w zasadzie zaplecze produkcji, nie jest tak podatne na wahania sezonowe. Tu produkt wykonywany jest "na magazyn", a to oznacza ¿e robota jest zawsze. W samochodówce zysk jest z jednostkowego zadania. W lakierowaniu przemys³owym z "masy" realizowanych zadañ ... i nie ma co ukrywaæ Panowie ¿e w³asnie przez to, wielu z was zabra³o siê za lakiernictwo samochodowe w gara¿ach stodo³ach i magazynach prowadz±c to nielegalnie i na tanim sprzêcie, oraz tanich materia³ach. Szybki zysk. Teraz ten rynek siê spie przy³ i nigdy ju¿ nie wróci do poziomu na jakim by³ jeszcze kilka lat temu czy w kwiecie rozwoju w 2000 roku.

Rozumiem ¿e ka¿dy chce ¿yæ i zarabiaæ. Z punktu widzenia jednego lakiernika nie widaæ mechanizmu rynkowego jaki jest uruchamiany gdy takich lakierników w gara¿ach jest kilkudziesiêciu w kwadracie 50 km, a w skali kraju to kilka tysiêcy ma³ych lakierni. Ostatnio przyby³o jeszcze miejsc w których mo¿na polakierowaæ tanio i bez faktury, do tego nie ma ju¿ "kultu samochodu" i nikt z waszych potencjalnych klientów nie odejmie sobie od ust chleba ¿eby polakierowaæ otarty zderzak, czy wgniecione drzwi, a jak ju¿ to zrobi to bêdzie siê k³óci³ o ka¿d± z³otówkê. Efekt - miesi±c przestoju i ¼ród³o dochodu chwieje siê w posadach balansuj±c na granicy likwidacji. My¶licie ¿e generalnie bêdzie lepiej ? ... a niby dlaczego ? Nikt z was jak zacznie dostawaæ zlecenia nie bêdzie my¶la³ o przej¶ciu do innego sektora tylko o robieniu jeszcze wiêkszej ilo¶ci napraw. Jak ju¿ kto¶ po¶wieci kilka lat na zostanie fachowcem to dlaczego ma to olewaæ jak s± zlecenia ? Efekt nie trudno przewidzieæ gdy zapotrzebowanie na ilo¶æ napraw lakierniczych jest w miarê sta³e i go nie przybywa, a poda¿ us³ug coraz wiêksza .... przybywa i przybywa. Ka¿da profesjonalna lakiernia samochodowa ma dzi¶ dwa trzy razy wiêksze mo¿liwo¶ci przerobowe ni¿ wykonuje napraw. Ju¿ teraz ... !!! To lakiernie z fachowcami i wyposa¿eniem. Czêsto firmy z wieloletni± renom±.

Zadziwia mnie dlaczego nie spróbujecie kiedy¶ zabraæ siê za lakierowania innych rzeczy ni¿ samochody powypadkowe ? To znacznie prostsze, mniejsze s± inwestycje i jeden klient potrafi zapewniæ pracê na kilka miesiêcy ... a nie którym nawet na lata.

Zak³ady przemys³owe nie s± wcale takie chêtne do organizacji w³asnej lakierni jak maj± odpowiedzialnego podwykonawcê. Najlepiej jest w ogóle byæ producentem z biurowcem i magazynem, a wszytko co dotyczy wytworzenia produktu zlecaæ na zewn±trz. Zastanówcie siê nad tym, ile rzeczy w ko³o was wymaga udzia³u lakiernika ?

Instrumenty muzyczne, obudowy odkurzaczy, ekspresów do kawy, kolorowe ramy okienne, obudowy komputerów, okucia meblowe, os³ony kontaktów, barierki i porêcze, meble ... a ile nie widaæ na co dzieñ ? ... 80 % z tego jest lakierowane natryskiem ciek³ym i jest robione w jakiej¶ budzie, SICO i tanim poliuretanem ... ale za ciê¿kie pieni±dze. W tym sektorze nie ma dna ... przynajmniej na razie tego dna nie widaæ.

Dlatego z mojego punktu "siedzenia" nie ma mowy o ¿adnym kryzysie. Powiedzia³bym nawet, ¿e tak zajebi¶cie w bran¿y lakierniczej jak jest teraz nie by³o mi jeszcze od 15 lat. Choæ pamiêtam dwa takie momenty ( 2002 i 2006 ) gdzie naprawdê ilo¶æ zleceñ przekracza³a zdolno¶ci przerobowe. Teraz jednak od dwóch lat ilo¶æ zleceñ jest taka, ¿e nie ma ¿adnych szans na to ¿eby realizowaæ od razu choæ po³owê z nich :spoko:
... ale tylko dlatego, ¿e zlecenia z bran¿y motoryzacyjnej to mo¿e z 20 % tego co robiê i to najczê¶ciej "wo³anie o natychmiastow± pomoc" formaln± :help:

Lakierowanie samochodów to gó wno nie biznes ^^ ... fajne zajêcie, sprawia frajdê i daje du¿e poczucie w³asnej warto¶ci zawodowej, gdy klienci chwal± za fachowo¶æ ... ale niestety ... biznes to gów niany i nierozwojowy :tak: . Wiêc jak kto¶ w to wlaz³, a teraz narzeka to albo pope³ni³ b³±d nie znaj±c realiów i niech to szybko zmienia ( np. inwestuj±c szybko w rozwój i przechodz±c do ekstraklasy, lub wycofuj±c siê do innego sektora ) albo to zwyk³a "jêczydupa" i szkoda tu traciæ czas na jakie¶ wywody o kryzysie ;) Kryzysu NIE MA ! ... to tylko zwyk³e sezonowe problemy z poda¿± tego typu zleceñ jak wasze. Za rok znów siê powtórz± ... taka jak to jest w grudniu i we wrze¶niu ka¿dego roku
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
  
 

gugun 
Wys³any: 2012-03-10, 10:57   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
powiedziec to sobie mo¿na i tysi±c tylko kto zap³aci?? ja tyle mowie jak mam duzo roboty i co ktory¶ sie zgadza i wychodzi z tego dobra fucha :D ostatnio poltora zderzaka+drzwi wgniota lekka,2gie bez sladu ale przestawily sie na zawiasach czyli 2,5 el. powiedzialem 800-przyjecha³ :D a mialem ochote mu to za piwo naprawic na miejscu :D bo drzwi ty³ wystarczylo otworzyæ i szarpnac w gore a przednie cenzuraæ i spolerowaæ ciut :D i to sie nazywa sie nie narobiæ a zarobiæ :D ale czasem jakos trzeba sobie radziæ...bym mu odrazu pociagnal drzwi i lap± uderzyl w drzuge zeby wgniota odskoczyla to moze by dal na piwo moze nie...
 
 

Lackdoctor 
Wys³any: 2012-03-10, 11:13   
0
UP DOWN

Pomóg³: 40 razy
Posty: 3753
PROJEKTER napisa³/a:
nie ma ju¿ "kultu samochodu"

Dok³adnie.

Masz racjê Robercie.
Ja uciek³em z us³ug lakierniczych dla normalnych samochodów.

Niech tak zostanie, bêdê zadowolony.
Od stycznia naprawi³em - lakierowa³em 10 elementów, teraz przyjecha³ jedenasty element.
Czy to wyglada na podstawê bytu jakiejkolwiek dzia³alno¶ci? :nie:
I nie szukam zleceñ, bo to mowa o lokalnym rynku.

Na dzieñ dzisiejszy w innej lidze samochodowej mam ju¿ czwarte auto na tapecie a lakieruje raz na miesi±c, mo¿e dwa razy na miech.

Wynik finansowy ... :spoko: :spoko: :spoko:

Czy ja potrzebowa³em te 11 elementów z rynku lokalnego?
:nie: szkoda czasu na takie cenzura³y.
_________________
Strona mojego znajomego w Belgii... mówi po naszemu. Bardzo fajne furki, bardzo ró¿ne ceny, nowe okazje praktycznie codziennie.
http://home.mobile.de/AUTOS-PAGNAER#ses
 

ksenonn 
Wys³any: 2012-03-10, 13:32   
0
UP DOWN


Pomóg³: 7 razy
Posty: 279
Sk±d: Czêstochowa
i co robisz, zajmujesz sie zabytkami?
_________________
Blacharstwo/Lakiernictwo
 

gugun 
Wys³any: 2012-03-10, 14:53   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
ksenonn napisa³/a:
i co robisz, zajmujesz sie zabytkami?
trafi³o mu siê jak ¶lepej kurze ziarno i teraz kozaka zgrywa i nawet nie pogada :D :D :D
 
 

Lackdoctor 
Wys³any: 2012-03-10, 15:05   
0
UP DOWN

Pomóg³: 40 razy
Posty: 3753
gugun napisa³/a:
rafi³o mu siê jak ¶lepej kurze ziarno i teraz kozaka zgrywa i nawet nie pogada

Taaa... niema czasu klikaæ, bo kto¶ kit musi trzeæ. ;P
W odpowiedniej chwili siê zgada³em i dziêki temu nie musia³em rozkrêcaæ swojej akcji reklamowej u siebie, lokalnie.
A ju¿ by³a taka opcja brana pod uwagê.

¯eby nie by³o... rozmawiamy o lakiernictwie, bo ja mam nieco szerszy zakres us³ug i na wypadek W, mogê odstawiæ lakiernictwo.
_________________
Strona mojego znajomego w Belgii... mówi po naszemu. Bardzo fajne furki, bardzo ró¿ne ceny, nowe okazje praktycznie codziennie.
http://home.mobile.de/AUTOS-PAGNAER#ses
 

gugun 
Wys³any: 2012-03-10, 15:41   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
Lackdoctor napisa³/a:
Taaa... niema czasu klikaæ, bo kto¶ kit musi trzeæ.
tylko najgorsze to ¿e klikanie bardziej wci±ga jak tarcie tego kitu :D
 
 

kubazjan
Wys³any: 2012-03-10, 15:44   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 246
fajne zajecie te zabytki... jak zrobie swoja Wawke to wtedy zobacze jak sie bedzie prezentowac...By³ u mnie juz jakis gosc i sie pyta³ czy mam swoja i czy nie chcialbym zrobic jakiejs bo on tylko mechaniczne rzeczy...
Ale najpierw swoja a potem sie zobaczy...jak za odpowiednie pieniadze to czemu nie... :D
 

kosior
Wys³any: 2012-03-10, 20:37   
0
UP DOWN


Posty: 102
jest dok³adnie tak jak projekter pisze samo lakierowanie pojazdów to gówno nie interes nawet zabytków i niema sie co tu przechwalac czy komukolwiek zazdro¶cic bo niema czego... natyrac sie trza przy tym i tyle ale jesli kto¶ po³aczy lakiernictwo z innymi pokrewnymi us³ugami to mozna przesiac tych go³odupców co za pó³darmo chc± robiæ i wejsc w kompleksowe naprawy i wtedy naprawde jest l¿ej i kasa zupe³nie inna .

ps. usuno³em posta przez przypadek ale kolego go zacytowa³ wiec cos sie osta³o .

[ Dodano: 2012-03-10, 20:39 ]
kubazjan napisa³/a:
fajne zajecie te zabytki... j


wed³ug mnie jest to zajecie nie fajne niema nic gorszego niz stare rupiecie malowac mnie to nie przekonuje du¿o wygodniej zrobic kilka "plastików" i miec kase na bierz±co niz paprac sie i czekac miesi±c na "wyp³ate".
_________________

 

Lackdoctor 
Wys³any: 2012-03-10, 20:40   
0
UP DOWN

Pomóg³: 40 razy
Posty: 3753
kosior napisa³/a:
niema sie co tu przechwalac czy komukolwiek zazdro¶cic bo niema czego... natyrac sie trza przy tym i tyle

Dok³adnie.
To nie jest zabawa w kredki i flamastry, lecz tyrka gorsza ni¿ przy normalnych naprawach.

kosior napisa³/a:
ale jesli kto¶ po³aczy lakiernictwo z innymi pokrewnymi us³ugami to mozna przesiac

Dok³adnie.
_________________
Strona mojego znajomego w Belgii... mówi po naszemu. Bardzo fajne furki, bardzo ró¿ne ceny, nowe okazje praktycznie codziennie.
http://home.mobile.de/AUTOS-PAGNAER#ses
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2012-03-11, 14:21   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
kosior napisa³/a:
niema nic gorszego niz stare rupiecie malowac

Chyba kolego nie wiesz ile kosztuje taka renowacja "Oldtimerów" w profesjonalnych warsztatach ;) Znam taki warsztat który tylko i wy³±cznie odbudowuje stare Mercedesy i powiem tylko ¿e ceny s± "kosmiczne" a brak (jak to okre¶lacie) "go³odupców" :tak:
Teraz ostatnio dostali do renowacji (tylko jeden klient) 3 Mercedesy Adenauery ,a 2 dla tego klienta s± w³a¶nie na ukoñczeniu. Dodatkowo s± jeszcze obecnie robione 3 szt. W 111 (2x Cabrio i Coupe ) ;)
Pozdrawiam! :spoko:
 

Chino 
Wys³any: 2012-03-11, 15:36   
0
UP DOWN
LPLCC


Pomóg³: 7 razy
Posty: 464
Sk±d: Warszawa
Robertlodz09 napisa³/a:

Chyba kolego nie wiesz ile kosztuje taka renowacja "Oldtimerów" w profesjonalnych warsztatach ;)

hehe. Jedni robi± za kilka tysiaczków Audi A3 .. a inni zgarniaja dziesiatki tys z³ za du¿o fajniejsz± i bardziej twórcz± pracê przy zabytku :)
Tak wiêc albo kto¶ ma ambicje i jaja albo jest dupa nie lakiernik ;P

A odno¶nie kryzysu i zastoju to po sprzeda¿y lakierów, po rozmowie z mieszalniami itd zauwa¿y³em niebywa³y do³ek w ostatnich tygodniach-miesiacach. Ale idzie wiosna, lato. Czas tryskæ fury :cool:
_________________
CHROME N PAINT CUSTOM SHOP

LAKIERY HOUSE OF KOLOR
BUDOWA I PRZEBUDOWA POJAZDÓW
www.custom-shop.pl
Sodowanie, Szkie³kowanie, Piaskowanie
www.soda-blaster.pl
 
 

kosior
Wys³any: 2012-03-11, 16:45   
0
UP DOWN


Posty: 102
Chino napisa³/a:
Robertlodz09 napisa³/a:

Chyba kolego nie wiesz ile kosztuje taka renowacja "Oldtimerów" w profesjonalnych warsztatach ;)

hehe. Jedni robi± za kilka tysiaczków Audi A3 .. a inni zgarniaja dziesiatki tys z³ za du¿o fajniejsz± i bardziej twórcz± pracê przy zabytku :)
Tak wiêc albo kto¶ ma ambicje i jaja albo jest dupa nie lakiernik ;P

A odno¶nie kryzysu i zastoju to po sprzeda¿y lakierów, po rozmowie z mieszalniami itd zauwa¿y³em niebywa³y do³ek w ostatnich tygodniach-miesiacach. Ale idzie wiosna, lato. Czas tryskæ fury :cool:



a co maj± do tego ambicje cz³owieku bardziej twórcza ciekawe z której strony ^^ ... ja sie nie spieram ze kasa jest inna bo wiadomo ze renowacja jest droga ale wed³ug mnie (to jest moje zdanie ja tego nie lubie tzn. babrac sie w rdzy i tyle , wiec oszczedz chino nam swoich przyg³upich mysli.
_________________

 

Lackdoctor 
Wys³any: 2012-03-11, 17:55   
0
UP DOWN

Pomóg³: 40 razy
Posty: 3753
kosior napisa³/a:
przyg³upich mysli.


Pieprzysz jak potrzaskany.
We¼ kur*wa popatrz na 31 swoich przyg³upich postów i zastanów siê po co wchodzisz na forum.
Dowarto¶ciowaæ siê?

Ja cenzura , takich debili wszêdzie pe³no jest.
Sory, s± granice które w³a¶nie przekroczy³e¶.
_________________
Strona mojego znajomego w Belgii... mówi po naszemu. Bardzo fajne furki, bardzo ró¿ne ceny, nowe okazje praktycznie codziennie.
http://home.mobile.de/AUTOS-PAGNAER#ses
 

Chino 
Wys³any: 2012-03-11, 18:16   
0
UP DOWN
LPLCC


Pomóg³: 7 razy
Posty: 464
Sk±d: Warszawa
kosior napisa³/a:
oszczedz chino nam swoich przyg³upich mysli.

O przyg³upich my¶lach moze od podstawówki Ci nauczyciele mówili.
Ale odmalowaæ ¶wierzy, nieklepany samochód umie prawie ka¿dy przeciêtny lakiernik. Sztuk± jest zajebi¶cie zrobiæ starego sztrucla, który wymaga du¿o wiêcej pracy, materia³ów, wiedzy i umiejêtno¶ci. A za tak± sztukê odpowiednio wiêcej siê p³aci i ju¿.
Czy naprawdê taka przyg³upia jest ta my¶l? Czy najzwyczajniej ciê¿ko to poj±æ?
Te¿ nie lubiê siê babraæ w rdzy - nie chcesz rdzy to oddaj blacharzowi, niech on siê jej pozbêdzie.
A ambicje maj± wiele do tego. Mam znajomego, bardzo dobrego lakiernika, z do¶wiadczeniem i bardzo dobr± baz± ale poprostu lachê wyk³±da na wszystko juz bo maluje jakie¶ cholerne plastikowe nawiewniki i nie chce mu sie ju¿ malowaæ samochodów. Jak by wszyscy szli na ³atwiznê to nadal by¶my ganiali za ma³pami po lesie. Jak ju¿ czym¶ siê cz³owiek zajmuje to niech robi to z pasj± albo niech idzie na zasi³ek. Takie jest moje zdanie. Zapewne przyg³upie.
_________________
CHROME N PAINT CUSTOM SHOP

LAKIERY HOUSE OF KOLOR
BUDOWA I PRZEBUDOWA POJAZDÓW
www.custom-shop.pl
Sodowanie, Szkie³kowanie, Piaskowanie
www.soda-blaster.pl
 
 

kosior
Wys³any: 2012-03-11, 19:47   
0
UP DOWN


Posty: 102
Lackdoctor napisa³/a:
kosior napisa³/a:
przyg³upich mysli.


Pieprzysz jak potrzaskany.
We¼ kur*wa popatrz na 31 swoich przyg³upich postów i zastanów siê po co wchodzisz na forum.
Dowarto¶ciowaæ siê?

Ja cenzura , takich debili wszêdzie pe³no jest.
Sory, s± granice które w³a¶nie przekroczy³e¶.


Prosze uderz w stó³ a pajac wyskoczy zawsze jak z pude³ka i oto mamy kolege DURNIA roku okrzyknietego wszem i wobec wiec pozostaw te oceny dla siebie prostaku.

[ Dodano: 2012-03-11, 19:49 ]
Chino napisa³/a:

Jedni robi± za kilka tysiaczków Audi A3 .. a inni zgarniaja dziesiatki tys z³ za du¿o fajniejsz± i bardziej twórcz± pracê przy zabytku :)
Tak wiêc albo kto¶ ma ambicje i jaja albo jest dupa nie lakiernik ;P

:cool:


odnios³em sie do tego stwierdzenia które ja rozumie jako ze \
- renowacje robi± kolesie z ambicjami i jajami
- audiczki dupy nie lakierniki

osobiscie nic niemam do Ciebie w porównaniu do DURNIA MK.
_________________

 

Chino 
Wys³any: 2012-03-11, 20:50   
0
UP DOWN
LPLCC


Pomóg³: 7 razy
Posty: 464
Sk±d: Warszawa
Ja do Ciebie te¿ nic nie mam tylko zaatakowa³e¶ mnie nie rozumiej±c ma³ej ironii jak± mia³em na my¶li.
EMotka z jêzorem na koñcu zdania "dupa nie lakiernik" oznacza³a taki ma³o wybredny ¿arcik. Nic mi przecie¿ do tego czy kto¶ maluje nowe Mercedesy czy seryjnie trzaska Fordy T. Wzi±³e¶ zabardzo dos³ownie i do siebie to co napisa³em.
Tak czy inaczej ¿eby zrobiæ ju¿ nieco wy¶miganego klasyka - i zrobiæ to dobrze to trzeba mieæ jaja i umiejêtno¶ci znacznie wiêksze ni¿ maluj±c wspomnianego ¶wierzego A3 czy MB.
Dyskusja ca³kowicie nie potrzebna. Wiêc mo¿e Panowie Szlachta zakoñczmy j±.
:cisza: :piwo:
_________________
CHROME N PAINT CUSTOM SHOP

LAKIERY HOUSE OF KOLOR
BUDOWA I PRZEBUDOWA POJAZDÓW
www.custom-shop.pl
Sodowanie, Szkie³kowanie, Piaskowanie
www.soda-blaster.pl
 
 

kosior
Wys³any: 2012-03-11, 21:25   
0
UP DOWN


Posty: 102
Chino, widzisz nie zrozumielismy sie i tyle ale czemu" tamto co¶ "sie wcina w dyskusje .
_________________

 

Lackdoctor 
Wys³any: 2012-03-11, 21:34   
0
UP DOWN

Pomóg³: 40 razy
Posty: 3753
kosior,
Ty jeste¶ prosty w obs³udze.
K±sasz i sapiesz do innych aby siê dowarto¶ciowaæ a dotkn±æ Ciebie to ¶mierdzisz jak skunks.

http://screenshooter.net/1535670/yqtldwd

^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^ ^^

Zapraszam.
Adres podaæ?
Ch³opczyku ze scyzorykiem. :cool:
_________________
Strona mojego znajomego w Belgii... mówi po naszemu. Bardzo fajne furki, bardzo ró¿ne ceny, nowe okazje praktycznie codziennie.
http://home.mobile.de/AUTOS-PAGNAER#ses
 

kosior
Wys³any: 2012-03-11, 21:40   
0
UP DOWN


Posty: 102
wklejanie PW i wyci±ganie prywatnych spraw to przeciez twoja specjalno¶c z tego s³yniesz

i tak wiadomo co¶ ty za jeden jestes az tak s³aby przykro mi ze tak cie ¿ycie pokara³o .

co do dowartosciowania ty niestety ale to piszesz o sobie ja nie musze tobie niestety ³ata durnia i prostaka d³ugo pozostanie w pamiêci ch³opczyku SICO.
_________________

 

JAROGTS
Wys³any: 2012-03-11, 21:57   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 169
Sk±d: Bia³ystok
Czy na tym forum jest moderator?
 

pawel1108 
Wys³any: 2012-03-11, 22:36   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 960
Sk±d: Wroc³aw
Moderatora zbrak³o ^^
Panowie po co siê obra¿acie wzajemnie :?:
mamy siê tu wzajemnie uczyæ, wspieraæ a nie wyzywaæ,po co to wszystko :?:
Dajcie temu spokój,niechaj bêdzie zgoda :spoko:
_________________
www.lakiernik-wroclaw.eu
 

gugun 
Wys³any: 2012-03-12, 00:28   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
A po co wam moderator?tez mam dni wolne od pracy i forum. Tez chce czasem isc polatac z psem,wy... Kobite,i nayebac sie z chlopakami pod sklepem. A ty krzychu dorwales mnie na gg to trzeba bylo gadac w czym rzecz,bo akurat bylem dzisiaj tu tylko zalogowany a robilem co innego.co wam sie chlopaki stalo?kryzys ale wieku sredniego?ogarnijcie sie troche.milej zabawy chlopaki,tylko ostrzegam ze sprzatac waszych brudow nikt nie bedzie
 
 

kubazjan
Wys³any: 2012-03-12, 18:35   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 246
ja juz nie wiem o co chodzi... :sciana: :sciana: dzsij byl u mnie ojciec mojego kumpla i zozkwaszonya Skoda Fabia 2005 ...poszecie prawego b³otnika do wymiany do tego pol zderzaka do polakierowania i drugi tylny b³otnik bo gdy naczepa spad³a mu na jeden bok to drugim zachaczy³ o Smarta...jeden koles powiedzial mu 2500z³ z mozliwoscia wyklepania wszystkiego i bez wstawiania poszycia.. :) Cena dobra ale ja osobiscie wstawi³ bym nowe poszycie.Ale zabi³o mnie gdy powiedzial mi ze by³ u ch³opaków ktorzy powiedzieli ze zrobia mu to za 800z³ plus 50 z³ za wklejenie tej ma³ej szybki z boku :shock: :shock: To albo oni robia za darmo albo ja juz niz nie kumam...albo jest tez trzecia opcja...ze szanowny tatus zrobi³ mnie w konia i tymze sposobem chcial zbic cene...Za 800 to niech oni sie katuja z tym poszyciem ja ewentualnie zrobil bym to za 1500-1700 wiem ze kryzys i ze bida ale nie bede sie mordowa³ i rzezbi³ zeby zarobic z 500z³...bo jeszcze lakier ,materia³y...To juz wole poszurac swoja Wawke...
 

kosior
Wys³any: 2012-03-12, 18:40   
0
UP DOWN


Posty: 102
kurcze ludzie niema zadnego kryzysu , to pic na wode a bida to jest ktos sie za robote nie wezmie i tyle ...
_________________

 

grzechoo2008 
Wys³any: 2012-03-12, 20:21   
0
UP DOWN

Pomóg³: 4 razy
Posty: 377
Sk±d: kuj-pom
Nie ma kryzysu tylko sezonowy zastój, choæ w tym roku wyj±tkowo du¿y, a to teoretyczne 800 z³. to wynik paniki jakiego¶ lakiernika który jedzie z bud¿etem na styku i jak mu chwilowo braknie roboty to panika i praca po kosztach byle tylko co¶ siê dzia³o.
W³a¶nie to strasznie psuje rynek.
kosior napisa³/a:
bida to jest ktos sie za robote nie wezmie i tyle ...


Powiedz to tym co maj± pusty plac a na chwilê obecn± wielu jest takich nawet dobrych fachowców bo jaki¶ wystraszony malarz siê podnieci³, ¿e zarobi 100 na tydzieñ i dlatego z³apa³ klienta za grosze.
 
 

kalbi 
Wys³any: 2012-03-12, 20:53   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
kubazjan napisa³/a:
jeden koles powiedzial mu 2500z³ z mozliwoscia wyklepania wszystkiego i bez wstawiania poszycia.. :) Cena dobra ale ja osobiscie wstawi³ bym nowe poszycie.Ale zabi³o mnie gdy powiedzial mi ze by³ u ch³opaków ktorzy powiedzieli ze zrobia mu to za 800z³ plus 50 z³ za wklejenie tej ma³ej szybki z boku :shock: :shock: To albo oni robia za darmo albo ja juz niz nie kumam


co¶ za co¶ - podam przyk³ad, samochód znajomej mazda 626 maska, klapa, 1 drzwi pod listwê + 2 b³otniki ty³ -
znajoma chcia³a u nas naprawiaæ ale powiedzia³em, ¿e du¿o opu¶ciæ nie mogê to zdecydowa³a siê pojechaæ do innego fachowca nieopodal - skasowa³ j± 800 z³! - ogólnie jak za darmo, naprawa by³a robiona ze 3 miesi±ce temu, mo¿e ciut dawniej,
ale do rzeczy. Ostatnio dzwoni, ¿e mia³a przycierkê, to zapraszam do siebie - robota z OC sprawcy wiêc luzik.
Ogl±da³em to co zrobi³ fachowiec za 800 z³:
Maska - sznyty po p 80 czy tam 120, aureole + 1 firanka nieudolnie wycinana bo widaæ strasznie,
klapa sznyty + 2 malutkie zacieki, których prawie nie widaæ, no ale jednak s±, aureole, b³otniki tylne korozja, ¿e hej, lakier bezbarwny ³uszczy³ siê z 1 b³otnika ju¿ -
i masz kolego odpowied¼ dlaczego tak tanio siê robi - bo szybko, bo na sztukê, bo niedok³adnie, by jak najwiêcej i zrobiæ i zarobiæ
_________________

 
 

grzechoo2008 
Wys³any: 2012-03-12, 21:03   
0
UP DOWN

Pomóg³: 4 razy
Posty: 377
Sk±d: kuj-pom
kalbi napisa³/a:
by jak najwiêcej i zrobiæ i zarobiæ


tylko, ¿e w takim podej¶ciu jest chyba najmniej w³a¶nie tego zarobiæ bo prawdopodobnie przy znajomo¶ci technologii naprawy to i zastosowanymi materia³ami mo¿na by wykonaæ to w miarê poprawnie i za¿±daæ za tak± robotê przyzwoitej kwoty a tak utwierdza siê przekonanie, ¿e tanio to przewa¿nie znaczy dodupy :nie:
 
 

kalbi 
Wys³any: 2012-03-12, 21:12   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
grzechoo2008 napisa³/a:
bo prawdopodobnie przy znajomo¶ci technologii naprawy
i o to chodzi, dlatego klient p³aci za wiedzê i dobrze wykonan± us³ugê na przyzwoitych materia³ach, a jak nie p³aci to ma co ma :D
_________________

 
 

Lackdoctor 
Wys³any: 2012-03-13, 00:01   
0
UP DOWN

Pomóg³: 40 razy
Posty: 3753
grzechoo2008 napisa³/a:
Powiedz to tym co maj± pusty plac


Jak siê wezm± za zamiatanie to i robotê bed± mieli i kryzys im nie gro¼ny. ^^ ^^ ^^

Inteligencja nie jest równoznaczna z m±dro¶ci±. :cool:
_________________
Strona mojego znajomego w Belgii... mówi po naszemu. Bardzo fajne furki, bardzo ró¿ne ceny, nowe okazje praktycznie codziennie.
http://home.mobile.de/AUTOS-PAGNAER#ses
 

kosior
Wys³any: 2012-03-13, 08:43   
0
UP DOWN


Posty: 102
grzechoo2008 napisa³/a:


Powiedz to tym co maj± pusty plac .


niema takiej mo¿liwo¶ci aby dobry fachowiec niemia³ roboty jesli jej niema znaczy ze nie jest jeszcze w tej klasie co pozostali tylko jeszcze lekko z ty³u .
_________________

 

grzechoo2008 
Wys³any: 2012-03-13, 08:59   
0
UP DOWN

Pomóg³: 4 razy
Posty: 377
Sk±d: kuj-pom
Lackdoctor napisa³/a:
Inteligencja nie jest równoznaczna z m±dro¶ci±.


Na ca³e szczê¶cie o inteligentnym cz³owieku raczej trudno powiedzieæ, ¿e jest g³upi :>
 
 

Chino 
Wys³any: 2012-03-13, 09:01   
0
UP DOWN
LPLCC


Pomóg³: 7 razy
Posty: 464
Sk±d: Warszawa
Albo jest dobrym fachowcem tylko nie ma jeszcze odpowiednio wyrobionej marki, znajomo¶ci itd :)
Po pustym placu nie mo¿na oceniaæ kogo¶ jako specjalistê ni¿szej klasy :)
Zauwa¿y³em, ze Ci tani, kiepscy lakiernicy maj± zawsze pe³ne place.
Co nie zmienia faktu, ze Ci dobrzy i cenieni g³odem nie przymieraj± :rotfl:
_________________
CHROME N PAINT CUSTOM SHOP

LAKIERY HOUSE OF KOLOR
BUDOWA I PRZEBUDOWA POJAZDÓW
www.custom-shop.pl
Sodowanie, Szkie³kowanie, Piaskowanie
www.soda-blaster.pl
 
 

kosior
Wys³any: 2012-03-13, 09:13   
0
UP DOWN


Posty: 102
ja nie pisze o placu ale o robocie cóz ze ktos bedzie mia³ pe³en plac aut jak to bed± jego w³asne samochody moze mamy taty, kilka na handel itd .. i juz sie robi pe³en a roboty w warsztacie za monete nima.
_________________

 

PROJEKTER
Wys³any: 2012-03-13, 09:29   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Na forum jest mój post na temat standardu biura, placu, wygl±du p³otu ... itd wiêc nie bêdê siê powtarza³. Jest te¿ tu ca³y temat o ASO i jej skuteczno¶ci pozyskiwania klientów .... To ¿e kto¶ jest, lub nie jest dobrym lakiernikiem i specjalist± nie jest ¿adn± gwarancj± sukcesu, albo klêski warsztatu samochodowego.

System pozyskiwania zleceñ i klientów opiera siê o zupe³nie inne czynniki ;) Dobrze zrobiona naprawa po prostu nie odpycha pozyskanego ju¿ klienta i nie nara¿a was na reklamacje. To jednak nie generuje nowych zleceñ. W us³ugach jest taka stara zasada statystyczna. Klient zadowolony z us³ugi przeka¿e to zadowolenie kolejnemu ... najwy¿ej jednemu. Klient niezadowolony i rozgoryczony odepchnie od us³ugodawcy siedmiu innych potencjalnych klientów. Teraz w dobie internetu i bezkarno¶ci wyra¿anych opinii te proporcjê negatywne s± jeszcze wiêksze. Nie op³aca siê wiêc robiæ fuszerek i odpier dzielaæ badziewia .... ale doskonale zrobione fachowe naprawy nie zapewni± wam pe³nego placu roboty :nie: W przypadku napraw powypadkowych i lakierniczych to niestety tak nie dzia³a, ¿e fachowiec = du¿o klientów. Tu "szeptana promocja" jest nieskuteczna ... no mo¿e ... jest ma³o skuteczna.

Wniosek - jak widaæ z opisu @Kalbi ... Pani od Mazdy 626 mog³a siê liczyæ ze z³± jako¶ci± naprawy, pewnie przeczuwa³a, ¿e nie bêdzie to jak w ASO ale mimo to odda³a samochód do "fachury" za 800 z³. :/ ... i zrobi³o tak od lat ju¿ wielu innych klientów ... bo "Cena Czyni Cuda" ^^ a ma³o kto uczy siê na w³asnych b³êdach. Inaczej ka¿dy naprawia³by samochody tylko w ASO albo w "sieciówkach".
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

kosior
Wys³any: 2012-03-13, 19:08   
0
UP DOWN


Posty: 102
a nierprawda ja mam dziesi±tki aut od znajomego któremu zrobi³em tylko zderzak a jest w³ascicielem warsztatu tylko z mechanik± i podsy³a mi notorycznie wrêcz auta klientów którym cos tam d³uba³ wiec ....

aa znamy sie dopiero od wspomnianego zderzaka.


wed³ug mnie "cena czyni cuda " lubi± jedynie panowie handlarze, sorry w wiekszo¶ci handlarze zwykli klienci równie¿ , ale z moich obserwacji to mniejszosc , zreszt± ja od elementu biore 350 -450 wiec niema u mnie mowy o taniej robocie .
_________________

 

gugun 
Wys³any: 2012-03-13, 19:25   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
kosior napisa³/a:
zreszt± ja od elementu biore 350 -450 wiec niema u mnie mowy o taniej robocie
to pokaz co potrafisz :D
 
 

kosior
Wys³any: 2012-03-13, 19:34   
0
UP DOWN


Posty: 102
galerie masz na innym forum niebede powiela³

zreszt± chyba kazdy tyle bierze przeciez to nic dziwnego.
_________________

 

JAROGTS
Wys³any: 2012-03-13, 19:43   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 169
Sk±d: Bia³ystok
kosior prosi³ bym udostêpni³ filmik na którym pokazuje co potrafi :D
http://www.youtube.com/watch?v=raUxREWnP7Q
 

gugun 
Wys³any: 2012-03-13, 19:47   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
kosior napisa³/a:
galerie masz na innym forum niebede powiela³

zreszt± chyba kazdy tyle bierze przeciez to nic dziwnego.

oj chyba troche sobie dodajesz...ja biore od 200zl jak duza ilosc i ³adnych elementow od miejscowych od 250 kasuje i to jest max jak na nasze warunki ile mozna wziasc ale ty to troche przegiole¶ pa³e.za tyle to juz prawie w aso mozna pomalowac a juz napewno w kabinie wiec sie nie przechwalaj bo na krzycha gadasz a sam nie lepszy:) moze dlatego od 2010r zrobile¶ tylko pare aut skoro sie tak cenisz:)nawet papierem nie oklejasz tylko gazetami a gadasz cenzura.zejdz na ziemie,tu wiekszosc jedzie na tym samym wozku wiec nie musisz sie przechwalac,bo jakby ci tak dobrze szlo jak piszesz to bys juz dawno mial z 300kwadratow i 2 kabiny a masz tyle co ja i wiekszosc i lakierujesz po godzinach bo malo sie oplaca
 
 

gugun 
Wys³any: 2012-03-13, 19:49   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
JAROGTS napisa³/a:
kosior prosi³ bym udostêpni³ filmik na którym pokazuje co potrafi
jak widzisz nie tylko na mojej twarzy twoj post wywo³a³ usmiech :D nie traktuj tego jako zaczepki tylko wytrzezwiej ;)
 
 

kosior
Wys³any: 2012-03-13, 19:52   
0
UP DOWN


Posty: 102
no nic nieporadze na to ze liczysz po 200 to twoja sprawa .. ja tu niczego nie musze udowadniac ,

ps . gazet nie u¿ywam od dawna to tak dla twojej informacji.

zreszt± niewiele mnie obchodzi co tam i za ile d³ubiecie , róbcie se i za 150 co mnie to obchodzi ludzie dajcie spokój ja wam w portfel nie zagl±dam.
_________________

  
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Firma

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - anime