Szukaj FAQ Album



Przesuniêty przez: Tech 2009-04-25, 17:42
Autor Wiadomo¶æ
Ryba 
Wys³any: 2007-12-06, 19:08   Przygotowanie pod malowanie...specyficzne przypadki
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 430
Sk±d: Radomsko
Mam pytanie jak przygotowaæ pewne specyficzne przypadki do malowania. Mianowicie:
Przypadek 1.
Posiadam u¿ywany element, powiedzmy b³otnik. Jest pomalowany oryginalnym lakierem, nie ma rys wgnieceñ itp.
Czy nale¿y go zmatowaæ prysn±æ epoxydem ,a to akrylowy czy jako¶ inaczej??
Czy mo¿na powiedzmy zmatowaæ go a przed malowaniem po³o¿yæ podk³ad mokro na mokro..? Czy jeszcze inaczej??
Przypadek 2.
Na elemencie s± wgniotki, których nie da siê zalaæ podk³adem...trzeba u¿yæ szpachli. Powierzchnia jest wgnieciona, ale lakier ca³y bez odprysków, pêkniêæ itp.
Jak wtedy post±piæ??
Moje wersje:
- zmatowiæ oryginalny lakier na to szapchla, potem podk³ad akrylowy
- zmatowic oryginalny lakier na to epoxyd, potem szpachla i akrylowy
- wybraæ materia³ w miejscu wgniotki do blachy na to epokxyd reszta jak wyzej
3 sparwa:
Jak i kiedy u¿ywaæ szpachli natryskowej - na zwyk³± wyszlifowan± szpachlê a na natryskow± akrylowy czy jako¶ inaczej :oops: :?:
 
 

rbfm 
Wys³any: 2007-12-06, 19:33   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
Ryba napisa³/a:
Posiadam u¿ywany element, powiedzmy b³otnik. Jest pomalowany oryginalnym lakierem, nie ma rys wgnieceñ itp.
Czy nale¿y go zmatowaæ prysn±æ epoxydem ,a to akrylowy czy jako¶ inaczej??
Czy mo¿na powiedzmy zmatowaæ go a przed malowaniem po³o¿yæ podk³ad mokro na mokro..? Czy jeszcze inaczej??


jesli lakierujesz akrylem, to wystarczy zmatowic i jazda na to. jesli jakis metalik czy perla, to pasuje polozyc na to MM podklad w odpowiedniej szarosci widmowej.

Ryba napisa³/a:
Na elemencie s± wgniotki, których nie da siê zalaæ podk³adem...trzeba u¿yæ szpachli. Powierzchnia jest wgnieciona, ale lakier ca³y bez odprysków, pêkniêæ itp.
Jak wtedy post±piæ??
Moje wersje:
- zmatowiæ oryginalny lakier na to szapchla, potem podk³ad akrylowy


tak bedzie prawidlowo. oczywiscie pod warunkiem ze stara powloka nie popekala i nie odlazi od blachy. jesli odchodzi, to na blache reaktywny a na to epoksyd, i reszta jak wyzej.

Ryba napisa³/a:
3 sparwa:
Jak i kiedy u¿ywaæ szpachli natryskowej - na zwyk³± wyszlifowan± szpachlê a na natryskow± akrylowy czy jako¶ inaczej :oops: :?:


nie uzywac wcale :)
 

Ryba 
Wys³any: 2007-12-07, 17:29   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 430
Sk±d: Radomsko
Bêdê malowa³ akrylem :mrgreen: Dziêki....ale czemu mam nie u¿ywaæ szpachli natryskowej :?: :!:
 
 

rbfm 
Wys³any: 2007-12-07, 17:33   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
Ryba napisa³/a:
ale czemu mam nie u¿ywaæ szpachli natryskowej


a po co ?
 

Ryba 
Wys³any: 2007-12-07, 22:40   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 430
Sk±d: Radomsko
No bo :razz: ...czasem podk³ad akrylowy nie zakrywa wszystkich niedoróbek powierzchni i przyda³o by siê co¶ wype³niaj±cego np drobne dziurki w szpachli, rozszlifowane rysy.
Wiem, ¿e szpachlê powinno siê przygotowaæ super, ale mnie czasem to nie chce za cholerê wyj¶æ :mad: Zdarza siê tak, ¿e zostanie jaka¶ ma³a dziurka czy "do³ek" po rozszlifowanej rysie, a podk³ad nie jest w stane tego wype³niæ. Pó¼niej na lakierze takie miejsca s± widoczne i sadzê, ¿e szpachla natryskowa pomo¿e w wyrownaniu dribnych niedoskona³o¶ci powierzchni :grin: ...no tylko nie wiem jak j± zastosowaæ :sad:
 
 

rbfm 
Wys³any: 2007-12-07, 22:45   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
wiesz, szczerze mowiac to akrylowym podkladem to ja zalewam czasem dosyc duze dziurki w szpachli, tak na oko to 2-3 mm srednicy i z 2 glebokosci(moze troche przesadzilem z tymi wielkosciami, ale dosyc duze dziurki).a moze po prostu przed podkladem przejedz jeszcze jedna cienka warstwa szpachli np finish. wtedy zakryjesz te dziurki. dla mnie szpachla natryskowa to jakies nieporozumienie.
 

Ryba 
Wys³any: 2007-12-07, 22:49   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 430
Sk±d: Radomsko
No w sumie...mo¿e to dlatego, i¿ mia³em tylko 1 pistolet z dysz± 1,5 i ¿eby podk³ad akrylowy w ogóle da³ sie na³o¿yæ to musia³ byæ do¶æ mocno rozcieñczony i pewnie dlatego nie zakrywa³ nierówno¶ci :idea: Teraz kupi³em 2 pistolet w³a¶nie do podk³adów z dysz± 2,5 i chyba powinno byæ lepiej :roll:
 
 

rbfm 
Wys³any: 2007-12-07, 23:09   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
ja mam 2.0 i rozlewa podklad nawet bez rozcienczalnika (novol ms uzywam). 2,5 to juz chyba lekka przesada :)
 

marikk 
Wys³any: 2007-12-08, 17:29   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 249
Przy takiej dyszy i takim rozcieñczeniu Ci sie zawsze bedzie wszystko widaæ na podk³adzie z dysz± 2,5 to jest dobry pomys³ mam zamiar te¿ se zakupiæ taki pistolet do podk³adu apropo podk³adów nie kupuj przypadkiem profixa HS 5:1 piêknie ¶cieka przy grubej warstwie
 

Ryba 
Wys³any: 2007-12-08, 22:08   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 430
Sk±d: Radomsko
Ja walczy³em HS 5:1 :razz:
Teraz mo¿e prze¿uce siê na Body z Novola bo podobno to 1 komponentówka :mrgreen:
 
 

marcin 
Wys³any: 2007-12-08, 23:31   
0
UP DOWN

Posty: 81
Sk±d: ¶l±sk/zag³ebie
nie ma opcji zalewania ¿adnych dziurek podk³adem!!!!!
wszystkie dziurki w szpachli musz± byæ wydmuchane z py³u kitniête i rozszlifowane inaczej si±d± predzej czy pó¼niej. Generalna zasada jest taka ¿e auto ma byæ tak wyszpachlowane jakby na to mia³ i¶æ bezpo¶rednio lakier. Nie liczymy na to ¿e podk³ad nam co¶ wyrówna i zamaskuje.
 

maras 
Wys³any: 2007-12-08, 23:47   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 211
Sk±d: Sokolniki k.Poznania
Mimo wszystko te¿ nie radzê zalewnia nierówno¶ci podk³adem, ja u¿ywam natryskowej, pistolet dysza 2,5, k³adziesz j± na zwyk³y szpachel wyszlifowany p180-p240. W tym roku na targach w Poznaniu jeden z przedstawicieli jakie¶ firmy(nie pamiêtam jakiej), mówi³,¿e akrylowym zalewaj± ci, którym nie chce siê wyszlifowaæ porz±dnie, a potem wszystko siada :wink: Niestety, mia³ trochê racji, te¿ do¶wiadczy³em zbyt grubej warstwy podk³adu, nie chcia³o doschn±æ, a raz musia³em musia³em wszystko skrobaæ :neutral:
 

rbfm 
Wys³any: 2007-12-09, 16:02   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
od dawna zaleywam dziurki podkladem i nic mi nie siada. tylko ze ja robie podklad praktycznie bez rozcienczania. no i ja nie szlifuje tego po 2 godzinach, tylko po 2 dniach. fakt nie powinno sie tego robic jesli chce sie szybko szlifowac. moze troche przesadzilem z wielkoscia tych dziurek przez co sie zle sugerujecie. nie mierzylem ich :)
 

online 
Wys³any: 2007-12-09, 18:58   
0
UP DOWN
MTGarage.

Pomóg³: 10 razy
Posty: 722
Sk±d: ¦l±sk - ¦wierklaniec
[...], ja juz nie moge sluchac, ze szpryca jest do dupy...

dobra szpryca potrafi niezle zycie u³atwiæ.

Sam zawsze zalewa³em podk³adem, ale wtedy musia³em praocwaæ tak jak RBFM- zero pospiechu. dlatego nie dziwie Ci siê, ze zalewaz podkladem.

Za to jak musicie robiæ co¶ szybko, to naprawde polecam szpryce. przekonali mnie do niej ludzie tu na forum.
moze dlatego tak j± polubi³em, ze zajmuje sie lakierowanie plastików motocyklowych, ktore wczensiej przerabiamy- tuningujemy/customizing, gdzie niekiedy kszta³ty mog± przerazaæ. A ³atwo¶æ w szlifowaniu szprycy jets bardzo wielka. pzdr.
 
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materia³y

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group