Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
freddd 
Wys³any: 2015-04-08, 16:33   Fertan, wychodzi rdza
0
UP DOWN

Posty: 13
Witam,

Mam problem z rdz± która pojawia siê po ok 2 tygodniach od pomalowania elementu Fertanem.


System jaki przyj±³em:

-szlifujê korozjê szczotkami i papierem ¶ciernym do ¿ywego metalu, oczywi¶cie zawsze pozostaj± jakie¶ w¿ery z ma³ymi ogniskami korozji,
-odt³uszczam zmywaczem do silikonu, pêdzelkiem i czystymi rêcznikami



malujê Fertanem:

Fertan zachowuje siê dok³adnie tak jak na filmach i zdjêciach reklamowych, czyli element zmienia kolor najpierw na z³ocisty, po wyschniêciu jest czarny, twardy i suchy w dotyku.


Na tym etapie wg zaleceñ producenta powinienem ponownie umyæ element zmywaczem do silikonu i zagruntowaæ podk³adem epoksydowym.

Natomiast ja tego nie robiê, tylko odstawiam element na pó³kê, poniewa¿ nie op³aca mi siê malowaæ podk³adem na raty. Jak wszystkie elementy bêdê mia³ gotowe to na raz trysnê podk³adem epoxy.


Po dwóch tygodniach powierzchnia Fertanu matowieje i zaczyna pyliæ. Mo¿na palcem ¶cieraæ jakby czarny proszek.
W kolejnym tygodniu pojawia siê te¿ rudy proszek tak jakby blacha zaczê³a ponownie rdzewieæ pod warstw± Fertanu, co widaæ na poni¿szych zdjêciach.

Rude plamy ramie i b³otniku które wcze¶niej by³y zeszlifowane do metalu:





Oczywi¶cie wszystko mam w suchym i ogrzewanym pomieszczeniu, w którym te¿ trzymam go³e blachy czekaj±ce ju¿ 1.5 miesi±ca na naprawê lutowania i na nich nie pojawia siê korozja!

Wiêc taki wniosek, ¿e Fertan powoduje w rezultacie korozjê ¿ywego metalu po 2-3 tygodniach. Producent pisze, ¿e pomalowane Fertanem czê¶ci mog± czekaæ a¿ 6 miesiêcy, wiêc gdzie pope³ni³em b³±d?


Oraz co teraz powinienem zrobiæ? Mo¿e siê nie przejmowaæ tylko zmyæ ten ca³y rudo czarny py³ zmywaczem do silikonu i tryskaæ podk³ad ? -Novol 360.

Czy mo¿e jeszcze raz szlifowaæ ten przereagowany Fertan do metalu papierem ¶ciernym?

Dziêki za porady.
 

barteek933
Wys³any: 2015-04-08, 16:53   
0
UP DOWN

Pomóg³: 14 razy
Posty: 826
po ¼le go u¿ywasz.

dajesz mu dzieñ dwa na wyschniêcie i zmywasz go wod±. na forum by³ poruszany taki temat ¿e ma to byæ woda destylowana. nie mam pojêcia czy to ma jakie¶ znaczenie czy kto¶ sobie jaja robi³. Zmywasz go bardzo dok³adnie jak±¶ g±bk±, zmywakiem i nastêpnie go osuszasz i jak najszybciej k³adziesz epoksyd.

jak tego nie zrobisz to rdza Ci wychodzi bo tam gdzie jej nie by³o to fertan siê nie trzyma i nic nie chroni.

tyle w temacie
 

mariusz80 
Wys³any: 2015-04-08, 19:27   
0
UP DOWN

Pomóg³: 11 razy
Posty: 924
Sk±d: WZ
https://www.youtube.com/watch?v=DifCKokFWvQ
_________________

 
 

freddd 
Wys³any: 2015-04-08, 20:25   
0
UP DOWN

Posty: 13
No to siê urz±dzi³em z tym FERTANem :/ Bo pomalowa³em tak ju¿ 80% czê¶ci, te co najdawniej ju¿ s± ca³e pokryte rudo-czarnym nalotem tak jak ten b³otnik i rama wy¿ej. :/

Film na youtube ogl±da³em, faktycznie jest powiedziane aby zmyæ wod± po zaj¶ciu reakcji.
Ale jak to siê ma do tego opisu ze strony producenta:


, bo ewidentnie sugeruje, ¿e pomalowane Fertanem czê¶ci mog± sobie czekaæ do 6 miesiêcy i nic im siê nie stanie.

To ju¿ lepiej bym wyszed³ maluj±c te czê¶ci jak±¶ zwyk³± reaktywn± farb± pêdzlem, choæby hammeritem... Na samym koñcu gdy wszystkie by³yby tak zabezpieczone, wyrównanie papierem ¶ciernym, ewentualne szpachlowanie i pow³oka dekoracyjna.

Czyli pozostaje mi teraz ponownie szlifowanie do metalu... i jaka¶ reaktywna, bo Novol 360 okazuje siê musi byæ na ¶wie¿± blachê, a nie z w¿erami.
 

hematol 
Wys³any: 2015-04-08, 20:41   
0
UP DOWN


Pomóg³: 11 razy
Posty: 1007
Sk±d: ¦l±sk
https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=fertan+karta
Pierwsza pozycja z góry,masz wszystko super dok³adnie opisane w j. polskim
 

freddd 
Wys³any: 2015-04-08, 21:12   
0
UP DOWN

Posty: 13
Dziêki za link, czyta³em sporo o Fertanie, ale tego pdf'a nie widzia³em. Czyli z tego wynika, ¿e zawsze powinno siê Fertan zmyæ wod±, nawet je¶li nie planuje siê malowania odrazu podk³adem.
 

KK 
Wys³any: 2015-04-08, 22:01   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Teraz ten proszek musisz zedrzeæ papierem. Na szczê¶cie ³atwo schodzi, wiem poniewa¿ sam zdziera³em ten syf.
Za du¿o jednak od Fertanu nie wymagaj :D
_________________

 
 

lukaszLDZ
Wys³any: 2015-04-18, 15:07   
0
UP DOWN

Posty: 36
To taki z³y "odrdzewiacz" mowa o ¶rodku koniecznym do zastosowania na zeszlifowane kawalki blachy z niewielkimi przecierkami rdzy?? chyba lepszy niz cortanin
 

freddd 
Wys³any: 2015-12-29, 19:47   
0
UP DOWN

Posty: 13
Przepraszam za brak atkualizacji tematu, poniewa¿ zrobi³em szum wokó³ fertanu, a problem by³ ca³kowicie po mojej stronie.

Oto¿ 24h po pomalowaniu fertanem, nale¿y go brutalnie zmyæ wod±. Najlepiej siê do tego nadaje myjka ci¶nieniowa. Nastêpnie pozostawienie wilgotnej czê¶ci na ok 10minut i powtórzenie mycia.

Powstanie wtedy szara sucha w dotyku pow³oka, pomimo ¿e go³y metal to nie koroduje nawet po paru miesi±cach. Ogólnie to z Fertanu jestem bardzo zadowolony, jedyny minusik to ¿e bardzo brudzi rêce na okres conajmniej paru dni, ale wystarcz± lateksowe rêkawiczki z apteki.
 

Madara
Wys³any: 2015-12-29, 22:35   
0
UP DOWN

Posty: 31
fertan polecam zamiast bawiæ siê wod± podgrzaæ i przejechaæ czerwon± w³óknin± na to epoks i temat mamy za sob±
 

KK 
Wys³any: 2015-12-29, 23:18   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Fertan chyba nie dzia³a po podgrzaniu.... potrzebna jest woda/wilgoæ.
_________________

 
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materia³y

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - anime