Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
maciek-m
Wys³any: 2017-08-14, 10:54   Problem z faktur± / zapotrzebowanie na powietrze / LVLP
0
UP DOWN

Posty: 5
Szanowni! Marzy³o mi siê rozpoczêcie przygody z lakierowaniem ju¿ od d³u¿szego czasu. G³ównie zale¿y mi na umiejêtno¶ci lakierowania ma³ych elementów metalowych. Naby³em wiêc niedrogi zestaw do takich zabaw:

1) Niedrogi kompresor z allegro 50l "KRAFTDELE TA301B". Niby 3,8 KM i wydajno¶æ 206 l/min, w praktyce pewnie trochê mniej

2) Pistolet Star EVO-T Mini z dysz± 1.2 + reduktor

Uczê siê na lakierze akrylowym Haya czarnym + utwardzacz Haya do lakierów akrylowych + rozcieñczalnik akrylowy Troton. Lakier rozrobiony zgodnie z kart± 2:1 + 10% rozcieñczalnika (próbowa³em te¿ nieco wiêcej) Powierzchnia spryskana podk³adem w sprayu Troton master 1K- daje bardzo g³±dk± powierzchnie i jest prosty w u¿yciu, o dziwo bardzo fajny produkt na takie ma³e elementy.

No i zaczê³y siê problemy, bo pomimo ró¿nych ustawieñ ci±gle pistolet troszkê pluje kaszk±. Czy¶ci³em go nitro wyjmuj±c nawet iglicê i bez zmian, pistolet jest nowy. Kszta³t plamy jest ok, natomiast sposób rozpylania lakieru ju¿ nie, bez wzglêdu na odleg³o¶æ czy szybko¶æ prowadzenia. Powietrze nie ucieka nigdzie bokiem, w kubku lakier siê nie "gotuje" podczas lakierowania. Pistolet zostawia mnóstwo kropek zamiast mgie³ki, przez co otrzymujemy wyczuwaln± pod palcem skórkê i powierzchnia w ogóle nie ma po³ysku... :( Kompresor nabijam i lakierujê na wy³±czonym dopóki ci¶nienie nie spadnie poni¿ej 4 barów.

W zwi±zku z tym mam kilka pytañ do fachowców :)

1) Ci¶nienie na reduktorze spada przy u¿yciu pistoletu. Rozumiem, ¿e odpowiednie ci¶nienie to jest to w chwili wciskania "spustu"? :)

2) Pistolet jest niskoci¶nieniowy typu LVLP i ma niedu¿y apetyt na powietrze ale mo¿e winowajc± jest zbyt cienki przewód pneumatyczny? Mam taki najprostszy spiralny z zestawu "5 w 1" ;) Wydawa³o mi siê, ¿e dla pistoletu, który zu¿ywa wg. danych 85-125 l/min wystarczy.

3) Lakierowanie odbywa siê w pomieszczeniu- czy warto kupiæ dodatkowy filtr?

Bêdê bardzo wdziêczny za pomoc!
 

sawmaster 
Wys³any: 2017-08-14, 11:19   
0
UP DOWN

Posty: 563
Sk±d: Bia³ystok
masz reduktor na pistolecie?, kup porz±dny przewód minimum 10mm wew ¶r.
 

maciek-m
Wys³any: 2017-08-14, 12:53   
0
UP DOWN

Posty: 5
No w³a¶nie jest tam reduktor, zupe³nie niepotrzebny, odkrêcam go na tyle, ¿eby nic nie redukowa³, a dodatkowy reduktor mam umieszczony przy samym pistolecie.

Dziêki za odpowied¼. W takim razie rozejrzê siê za jakim¶ konkretnym przewodem.

Znalaz³em ¶rednica wewnêtrzna 13, zewn. 23. Chyba powinien byæ ok.
 

KK 
Wys³any: 2017-08-14, 19:10   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Starczy fi 10 w ¶rodku, kup sobie przewód gumowy, dobrze siê uk³ada(lakierniczy). Zmieñ te reduktory, ten od kompresora mo¿esz pomin±æ, a zamontowaæ bezpo¶rednio przewód do butli, a pod pistolet kup minimum StarDeluxe za 80z³. Powinno byæ ok.
_________________

 
 

maciek-m
Wys³any: 2017-08-24, 22:36   
0
UP DOWN

Posty: 5
Dziêki Panowie za pomoc. Zakupi³em reduktor star delux i w±¿ 10 mm- komfort pracy jest du¿o lepszy. Po wielu próbach zorientowa³em siê, ¿e dajê za ma³o lakieru i ci±gle by³a morka.

Zacz±³em dolewaæ wiêcej lakieru i moim oczom ukazywa³ siê efekt bliski temu, który chcia³bym osi±gn±æ. Ci±gle jednak co¶ nie gra. :D Jest taka dziwna struktura i pod mocnym ¶wiat³em s± widoczne jakby takie minimalne kropki. Z daleka wygl±da ok. Dajê pierwsz± warstwê kontaktow± i drug± konkretn±. Na³o¿enie trzeciej warstwy w³a¶ciwie nic nie zmienia. Oto efekt i o co mi chodzi:



W powiêkszeniu:



Czy mo¿e teraz za du¿o nalewam? Na to bêdzie szed³ jeszcze klar z dodatkiem matuj±cym ¿eby uzyskaæ efekt pó³ matu (troton diabolic matt). Bêdê wdziêczny za jak±¶ podpowied¼. :)
 

kalbi 
Wys³any: 2017-08-25, 08:18   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
Troton diabolic matt jest lakierem matowym, a nie pó³ matowym. Ciê¿ko co¶ doradziæ ale wg twojego opisu brakuje Ci powietrza, zmieñ pistolet lub kompresor
_________________

 
 

maciek-m
Wys³any: 2017-08-25, 11:50   
0
UP DOWN

Posty: 5
Pistolet niby bierze tylko 1.3 bar i tak mam ustawiony reduktor. Kompresor dobijam do 6 bar, wy³±czam i sobie malujê. Mo¿e powinienem zostawiaæ w³±czony? Choæ bardziej ni¿ w sprzêcie powodu tego stanu rzeczy upatrywa³bym w swoich umiejêtno¶ciach i technice, a w³a¶ciwie ich braku. :/

Diabolic Matt mo¿na wg. karty stosowaæ osobno jako matowy klar albo zmieszaæ z b³yszcz±cym klarem uzyskuj±c efekt pó³matowy lub skorupki jajka. Teoretycznie trzeba go mieszaæ z diabolic glossy ale nie by³o takiego, wiêc kupi³em zwyk³y novol te¿ akrylowy i zobaczymy jak to wyjdzie.
 

Przemek 
Wys³any: 2017-08-25, 14:47   
0
UP DOWN
Przemek


Pomóg³: 4 razy
Posty: 514
Sk±d: Szczecin
Albo za ma³o dajesz rozpuchu.
_________________
Tym siê zajmujê
http://piaskowanieszczecin.pl/
http://akwarium.szczecin.pl/
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group