Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
mihau 
Wys³any: 2017-09-01, 10:57   Lakierowanie chropowatych elementów z tworzywa
0
UP DOWN
Amator


Posty: 4
Sk±d: Koszalin
Witam.
Ze wzglêdu na to, ¿e w moim aucie popêka³a mi konsola ¶rodkowa, postanowi³em kupiæ u¿ywan± w dobrym stanie. Niestety ¶rodek mojego samochodu nie jest typowy dla tego modelu, wiêc dokupiona konsola nie pasuje do reszty (kolorystycznie) poza tym reszta elementów jest mocno podrapana. Postanowi³em wiêc polakierowaæ wszystkie elementy.

Uda³em siê po sprej ale Pan w mieszalni doradzi³, ¿e efekt bêdzie du¿o trwalszy je¿eli polakieruje to pistoletem. Dzisiaj odebra³em materia³y z mieszalni, ale zastanawia mnie 1 sprawa. Mianowicie po przeczytaniu wielu w±tków na forum wszêdzie mówi siê o podk³adzie akrylowym po zagruntowaniu plastików. W zestawie dorobionym w mieszalni nie widzê takiego podk³adu (jest tylko co¶ opisane jako "Goldcar + podk³ad na plastik")... a Pan powiedzia³, ¿e tutaj mam wszystko co mi potrzeba do lakierowania tych elementów (zda³em siê na pomoc fachowca). Czyli podk³ad akrylowy jest zbêdny?

Na pocz±tku zaznaczam, ¿e jest to moja 1 styczno¶æ z lakierowaniem. Kiedy¶ robi³em drobne naprawy gara¿owe sprejami, ale nigdy pistoletem. W kilku punktach opisze jak zamierzam to zrobiæ, a Was proszê o skorygowanie mojego planu dzia³ania:
1. Przygotowanie elementów do lakierowania: Elementy s± mocno chropowate i pokryte tak± jakby gum±, wiêc:
- papier na sucho 120->180->240->400 (to ju¿ mam zrobione)
- papier na mokro 600->1000 - czy to wystarczy? czy szlifowaæ jeszcze mniejsz± gradacj±?
- odt³uszczenie - w gara¿u mam du¿e ilo¶ci alkoholu IPA, benzyny ekstrakcyjnej oraz nitro. Czy mogê którym¶ z tych preparatów odt³u¶ciæ powierzchniê przed lakierowaniem? Konieczny jest zakup zmywacza silikonu?
2. Po³o¿enie 1 warstwy preparatu "Goldcar + podk³ad na plastik" - jak d³ugo po tym preparacie czekaæ z po³o¿eniem bazy?
Brak podk³adu akrylowego, od razu baza?
3. Po³o¿enie 2 warstw bazy
4. Po³o¿enie 2 warstw bezbarwnego

Bazê oraz bezbarwny planuje po³o¿yæ mokro na mokro. Ze wzglêdu na brak podk³adu akrylowego nic nie bêdê ju¿ szlifowa³. Czy to jest dobre podej¶cie do tematu?

Poni¿ej zamieszczam zdjêcia materia³ów z mieszalni:

8.jpg
Utwardzacz do bezbarwnego
Plik ¶ci±gniêto 17 raz(y) 324.1 KB

1.jpg
Bezbarwny pó³mat
Plik ¶ci±gniêto 15 raz(y) 305.67 KB

9.jpg
Rozcieñczalnik do bazy
Plik ¶ci±gniêto 16 raz(y) 295.75 KB

14.jpg
Grunt do plastiku ?
Plik ¶ci±gniêto 15 raz(y) 272.36 KB

10.jpg
Lakier bazowy
Plik ¶ci±gniêto 15 raz(y) 304.73 KB

 

kalbi 
Wys³any: 2017-09-01, 12:11   
+1
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
je¶li cchesz zniwelowac chropowato¶æ to mo¿esz zrobiæ tak jak napisa³e¶, z tym,¿e po papietrze p400 daj podk³ad na plastik i po 10 minutach musisz daæ ze 2 wartswy podk³adu akrylowego aby wyrównaæ niedoskona³o¶ci, na drugi dzieñ p600/p1000 i przeleæ zmywaczem do usuwania silikonu przed lakierowaniem i oczywiscie sciereczk± antystatyczn± aby zebrac kurz
_________________

 
 

mihau 
Wys³any: 2017-09-01, 12:34   
0
UP DOWN
Amator


Posty: 4
Sk±d: Koszalin
Dziêkuje bardzo kolego za podpowied¼. Czyli po po³o¿eniu tego preparatu "Goldcar + podk³ad" daje dodatkowo podk³ad akrylowy. Powiedz mi czy to musi byæ jaki¶ specjalny podk³ad akrylowy do plastiku, czy mo¿e byæ taki najzwyklejszy podk³ad jak do elementów ze stali? I czy musi on byæ dwusk³adnikowy z pistoletu, czy mogê u¿yæ podk³adu w sprayu?

Chodzi o to, ¿e mam 1 pistolet z dysz± 1.4 i boje siê, czy dam radê siê wyrobiæ z mieszaniem, lakierowaniem, myciem pistoletu itd.

Aktualnie na powierzchni (po papierze 400) nie ma ju¿ chropowato¶ci. Mimo to radzisz daæ dodatkowo podk³ad? Tak elementy wygl±daj± w tej chwili:

5.jpg
Sprzêt
Plik ¶ci±gniêto 27 raz(y) 351.13 KB

3.jpg
Widok z bliska
Plik ¶ci±gniêto 27 raz(y) 321.42 KB

2.jpg
Wszystkie elementy
Plik ¶ci±gniêto 25 raz(y) 388.13 KB

 

kalbi 
Wys³any: 2017-09-01, 19:33   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
tak daj podk³ad akrylowy bo nie bedziesz zadowolony z efektu. Jak dasz podk³ad na plastik (taki transparentny) to potem wystarczy dowolny podk³ad akrylowy i oczywi¶cie nie spray bo ja szprai nie uznajê gdyz efekt bedzie mizerny. Dasz rade takim pistoletem
_________________

 
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materia³y

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje mang