Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
mart1982 
Wys³any: 2018-01-01, 22:18   Lakier bezbarwny Profix na szparunku i czas schniecia.
0
UP DOWN

Posty: 5
Witam wszystkich Lakierników,

Mam pewien problem z lakierem bezbarwnym marki Profix HS Bl. lak CP2008.
Mozliwe ze niestety wina moze lezec po mojej stronie przy na³o¿eniu warst jak i warunków w jakich lakierowanie mia³o miejsce.
Pomijaj±c warunki ( brak kabiny) Lakier na Bak motocykla by³ nak³adany w temperaturze ko³o 20 stopni, warstwa kontaktu, 15 minut na odparowanie no i warstwa pe³na. Po tej warstwie na³o¿y³em trzeci±, po pietnastu tez minutach.

Problem polega na tym ze lakier ma problemy ze schnieciem, dociskaj±c paznokcia widac odcisk no a schnie juz ko³o 5 dni w temp. pokojowej 21stopni (blisko grzejnika).
Producent zaleca do dwóch warstw z odparowaniem 15 min, proporcje by³y 2:1 utwardzacz CP208.
Pytanie mam do was, skopa³êm wiem ale drzec tego nie moge bo jest pod tym motyw nad którym pracowa³em kilka dni. Czy jest mozliwo¶æ aby to doschlo jeszcze na dniach, co sadzicie?.
Celowo omino³em szczególy jak pistolet i cisnienie, by³em nastawiony i tak na polerowanie bo wiem ze kosmosu nie osi±gnê za pierwszym razem. Pistlet sagola, dysza 1mm, cisnienie 3 bar.Raczej pistolet zaprawkowy.

Dzieki z góry za fachowe porady.
 

Irek 
Wys³any: 2018-01-01, 22:59   
0
UP DOWN

Pomóg³: 2 razy
Posty: 16
Sk±d: Ruda ¦l±ska
Powiem krótko: jakby¶ nie po³o¿y³ warstwy i ile bys ich nie po³o¿y³ (nie mówie ze 20) to i tak powinno wyschn±æ. Moim zdaniem albo co¶ pomyli³e¶, albo masz przeterminowany lakier.
Mog³e¶ pomyliæ rozcienczalnik z utwardzaczem. Mo¿esz miec te¿ stary lakier. W takim przypadku utwardzacz wysycha w ten sposób, ¿e czynna czê¶æ utwardzacza twardnieje a na wierzchu pojemnika pozostaje to co go rozciencza³o. W ten sposób je¶li zbiorniczek w którym mia³e¶ utwardzacz by³ nie prze¿roczysty, mog³e¶ nie zauwa¿yæ ¿e utwardzacz stwardn±³ i nala³e¶ do klaru samego rozcienczalnika. To tylko moja teoria, ale innego wyt³umaczenia takiej sytuacji nie widze.
Najgorsze jest to, ¿e bedziesz to musial wszystko zmyc i polakierowac od nowa :sciana:
 

mart1982 
Wys³any: 2018-01-01, 23:08   
0
UP DOWN

Posty: 5
Dziêki za odpowied¿.
Utwardzacz jak i Lakier kupione co dopiero, lecz na date nie patrza³em bo wychodzê z za³o¿enia ze chyba nie mog³o byc przeterminowane.
No ale musze popatrzec.
Odnosnie tej trzeciej warstwy to nie jest tak czasem ze w³asnie 3-cia zamkno³em warstwê drug± nie daj±c jej mozliwo¶ci wyschniêcia?
Zapomnia³em dodac ze przy próbie szlifu 1500 lakier sie sypie, nie zakleja papieru. Tylko ten nacisk, tak jakby warstwa poprzednia by³a miêka.
 

Irek 
Wys³any: 2018-01-01, 23:23   
0
UP DOWN

Pomóg³: 2 razy
Posty: 16
Sk±d: Ruda ¦l±ska
"Zapomnia³em dodac ze przy próbie szlifu 1500 lakier sie sypie, nie zakleja papieru. Tylko ten nacisk, tak jakby warstwa poprzednia by³a miêkka."

Proponuje zrobiæ taki test: naci¶nij do¶æ mocno palcem, najlepiej kciukiem na lakierowan± powierzchnie. Je¶li odbij± ci sie linie papilarne to lakier faktycznie jest niedoschniety. Je¶li jest na tyle miekki ¿e mozesz wbiæ paznokieæ to swiadczy to tylko o kiepskiej jakosci lakieru.
Z tego co piszesz wynika raczej, ¿e ten lakier wysech³ (skoro sypie sie podczas obróbki) ale po prostu jest miekki
 

mart1982 
Wys³any: 2018-01-01, 23:37   
0
UP DOWN

Posty: 5
Oto zdjecie puszek od spodu, po lewej utwardzacz po prawej bezbarwny.jak moge zinterpretowac daty do uzycia?

Zrobi³em docisk kciuka dosyc mocno, jestem w stanie dostrzec naprawdê minimalne linie papilarne po przetarciu.

IMG_20180101_232823747.jpg
Plik ¶ci±gniêto 32 raz(y) 413.96 KB

 

Irek 
Wys³any: 2018-01-01, 23:57   
0
UP DOWN

Pomóg³: 2 razy
Posty: 16
Sk±d: Ruda ¦l±ska
nie mów,ze o tej porze siedzisz w gara¿u :blee:
wszystko wskazuje na to,¿e to po prostu lakier kiepski.
Dawno dawno temu lakierowalem co¶ Profixem. byla to puszka o niebieskim kolorze, ale takich jaj nie mialem. z tego co kojarze to jeden z tanszych klarów, ale kiedys bylo mi to obojetne, a lakierowanaia jakos wychodzi³y.
 

mart1982 
Wys³any: 2018-01-02, 00:06   
0
UP DOWN

Posty: 5
Heh, oki to troche wiecej wiem na ten temat, na dzisiaj to chyba bedzie na tyle.Dzieki za informacje Irek , to jest juz jakis punkt odniesienia.
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2018-01-02, 00:24   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
We¿ zrób test czyli odlej 50ml lakieru do kubka dodaj do tego 25ml utwardzacza i zobacz co siê zrobi po czasie jaki podaje producent tego lakieru
Czyli czy siê utwardzi czy bêdzie te¿ taki miêkki

Dobrze jak by¶ wzi±³ i od kogo¶ po¿yczy³ inny lakier na próbê i zrobi³ to samo
bêdziesz mia³ wtedy porównanie do tego co masz

Utwardzacze kolego maj± bardzo krótki termin wa¿no¶ci ... w zale¿no¶ci od producenta wacha siê to w granicach od 6 do 12 m-cy od daty produkcji
 

GMC
Wys³any: 2018-01-02, 10:47   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 384
Utwardzacz mia³ w metalowej puszce. Z dobrej firmy jakby w sklepie posta³ z 1 rok to i tak powinien daæ radê, gorzej by³oby jakby kupi³ rozlewany z du¿ej bañki do plastiku ale to ... Profix.
Ja bym szuka³ te¿ przyczyny w zbyt grubych warstwach i w dodatku trzech. Pomimo ma³ej dyszy to na takim ma³ym elemencie mog³e¶ powoli prowadziæ pistolet a ¿e by³ bez rozcieñczalnika to nie pop³yn±³ i zamkn±³ grub± druga warstwê. Nie ka¿dy lakier nadaje siê do takiego grubego nak³adania. Dodatkowo, ostatnie dni by³y z du¿± wilgotno¶ci± i to te¿ mog³o spowodowaæ ¿e utwardzacz straci³ na mocy a Profix to nie jest jaka¶ firma z górnej pó³ki tylko robi wszystko po tanio¶ci wiêc mog³o te¿ byæ ma³o utwardzacza w utwardzaczu ;P
A jak z po³yskiem? Nie zmleczni³o go? Teraz to najlepiej jakby¶ podjecha³ do jakiego¶ lakiernika z promiennikiem i da³ mu na flaszkê ¿eby go podsuszy³ z 20-30 min. Jak to nie pomo¿e to wtedy zdzieranie.
 

mart1982 
Wys³any: 2018-01-04, 18:00   
0
UP DOWN

Posty: 5
Po³ysk jest wporzadku, typowego zmleczenia lakieru nie ma.
Musia³êm wzi±zæ element i dac go na wygrzanie do kabiny w firmie.Jak dobrze pojdzie to moze jeszcze dojdzie do siebie.
Pozosta³o¶ci lakieru w kubku maja te sama tendencje. On chyba jest taki kauczukowaty. No nic, nastepnym razem sprubuje czegos innego.
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2018-01-04, 22:02   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
mart1982 napisa³/a:
drzec tego nie moge bo jest pod tym motyw nad którym pracowa³em kilka dni.

Jak masz takie "gard³owe roboty" to nie oszczêdzaj na materia³ach ....
 

lakierok 
Wys³any: 2018-01-05, 12:38   
0
UP DOWN

Pomóg³: 9 razy
Posty: 423
Sk±d: Okolice
Czytaj kartê techniczn± , zrób próbkê na jakim¶ elemencie na dwie warstwy i zobacz czy wysycha, dodaj 5% rozpuszczalnika , mo¿e 3 warstwy to za du¿o.
_________________
Mieszalnia Lakierów

Frostt.pl
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group