Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
a3i
Wys³any: 2009-05-13, 09:14   Retarder GLICERYNA do akryli wodnych
0
UP DOWN

Posty: 7
Witam wszystkich to mój pierwszy post.
Jak w temacie czy ju¿ kto¶ testowa³?
Próbowa³em z farb± dekoral akryl czarny i ¶nie¿nobia³y + woda demineralizowana i gliceryna.
Efekt taki ¿e przy dyszy 0.2 nie robi³ siê tak szybko glut. A o glicerynie wyczyta³em gdzie¶ w goglach.
 

LoboLoco 
Wys³any: 2009-05-13, 10:03   
0
UP DOWN



Pomóg³: 13 razy
Posty: 660
Sk±d: Silesia
Gliceryna jest rozpuszczalnikiem (stosowanym m.in. w produkcji gwaszów i akwareli)

A to cytat z innego ciekawego forum (kartonwork.pl):
"Gliceryna powstrzymuje parowanie wody ... " ,
" ... surowiec ten przyci±gaj±c wilgoæ z powietrza , nawil¿a ... " ,
" ... gliceryna znajduje zastosowanie jako czynnik przeciwdzia³aj±cy wysychaniu preparatów ".
" Zapobiega ona tak¿e krystalizacji sk³adników ... "

Proporcje dla retardera to 5:1 (woda:gliceryna) nie jestem pewien tych proporcji poniewa¿ sam ich nie sprawdza³em... (¼ród³em jest internet) taki wywar rale¿y dodawaæ do farby, lecz z umiarem, poniewa¿ mo¿e on utrudniæ wysychanie farby na tyle, ¿e straci ona swoje w³a¶ciwo¶ci (mo¿e straciæ przyczepno¶æ do pod³o¿a, lub nie trzymaæ kolejnych warstw farby...)

My¶lê , ¿e gliceryna jest dobr± alternatyw± dla retarderów (trudno) dostêpnych w sklepach dla plastyków...
 

a3i
Wys³any: 2009-05-13, 10:25   
0
UP DOWN

Posty: 7
Tak te¿ my¶lê.
Rozcieñczanie Dekorala Akryl z sam± wod± pozwala³o na przepuszczenie przez dysze 0.2 mm, lecz w efekcie nie wystarczaj±ce krycie i zasychanie na igle w do¶æ szybkim czasie by³o bardzo wkurzaj±ce.

Doczyta³em te¿ ¿e niewielka ilo¶æ spirytusu dodana do akrylu ma podobne dzia³anie.
Próbowa³em spirytus kamforowy + gliceryna + woda. Efekt zadowalaj±cy, brak zasychania natychmiastowego, ³atwiejsze czyszczenie dyszy, delikatny efekt rozlewania farby na materiale.
Czyli odpowiednie dobranie sk³adników pozwala na uzyskanie ¶rednio kryj±cej farby z zachowaniem dobrego komfortu pracy.

Z tego co wiem to zbyt du¿a ilo¶æ spirytusu mo¿e rozwarstwiæ farbê, ale przy niewielkiej ilo¶æ jak± doda³em nie zauwa¿y³em tego efektu.
 

LoboLoco 
Wys³any: 2009-05-13, 10:39   
0
UP DOWN



Pomóg³: 13 razy
Posty: 660
Sk±d: Silesia
Spirytus mo¿na rozrobiæ do 40% , ¿eby nie ¶cina³ farby...

Pomimo zastosowania akryli z powodzeniem do malowania aerografem, polecam jednak farby dedykowane pracy aerografem, zw³aszcza przy u¿ytkowaniu dyszy 0,2 czyli wg. moich domys³ów pracy z detalem...
_________________
>>> Airbrush'Lab <<<
 

a3i
Wys³any: 2009-05-13, 11:19   
0
UP DOWN

Posty: 7
Dok³adnie.
Jednak dla wszystkich pocz±tkuj±cych i zaczynaj±cych zabawê z aerografem mo¿e siê takowa mikstura okazaæ tani± alternatyw±. Przede wszystkim ³atwo dostêpn± co pozwala na poszerzenie grona mi³o¶ników tej techniki. Polecam popróbowaæ z proporcjami, do detali wystarczaj±ca.
 

acidhouse
Wys³any: 2009-05-13, 20:02   
0
UP DOWN
Kustom Kulture


Pomóg³: 10 razy
Posty: 267
ciekawy temat - no wszystko co organiczne powinno sie rozpuscic w obu alkoholah, nie zapominaj±c i reasumuj±c my¶l ¿e wszystkie polipeptydy ulegn± denaturacji i zgrudowaniu przy zbyt duzej dawce - oraz czas parowania mo¿e okazaæ sie zbyt dugi - wszystko z wyczuciem po kropelce i bedzie gites - sam normanie spróbujê z ciekawo¶ci WIELKI + dla autora my¶li
_________________
Training all life
 
 

alarec
Wys³any: 2009-05-30, 01:22   
0
UP DOWN

Posty: 5
Witam
ja siê pod³±cze do tego tematu, maluje farbami akrylowymi, na razie starczaj± mi te ma³e pojemniczki modelarskie (10 i 15mililitrów), ale chcia³bym zakupiæ co¶ wiêkszego, gdzie mam szukaæ i czego mam szukaæ? (spokojnie z 0.5l mi starczy).
Jeszcze jedno pytanko jaki z takich wiêkszych rozcieñczalników do farb akrylowych polecacie?
 

Asellus5
Wys³any: 2009-05-30, 20:34   
0
UP DOWN

Pomóg³: 2 razy
Posty: 290
Reduktor domowej roboty to bardzo interesujacy temat! Kiedys znalazlem i stosowalem przepis na samorobke do AA! oto on! porownajcie sobie koledzy i napiszcie o efektach
-1 kieliszek alkocholu do przemywania ran (ponad 65% alk )
- 4 kieliszki wody
- 1 kieliszek plynu do czyszczenia okien
- 5 kropli gliceryny

mozecie experymentowac z iloscia gliceryny bo przepis nie okreslal wielkosci kieliszkow!
 

alarec
Wys³any: 2009-05-31, 23:57   
0
UP DOWN

Posty: 5
a gdzie mogê dostaæ gliceryne? a aptece?
 

przemo1972 
Wys³any: 2009-06-01, 00:18   
0
UP DOWN


Pomóg³: 11 razy
Posty: 551
Sk±d: SC
Gliceryne kupisz w aptece, a probowales z glikolem?
 

a3i
Wys³any: 2009-06-01, 08:09   
0
UP DOWN

Posty: 7
alarec ja maluje emali± akrylow± do drewna i metalu firma na literkê D
Dostêpn± w marketach budowlanych puszka farby 0,5L oko³o 20 z³
Z forum dowiesz siê ze 'woda destylowana' do wodorozcieñczalnych akryli spe³nia najlepiej swoje zadanie
Rozcieñczam wed³ug przepisu
100ml farby 10-20 ml wody destylowanej 5ml gliceryny.
Dobre krycie i minimalny efekt zasychania farby na igle.
Farbê t± malowa³em antenê sat, kilkana¶cie bloków papieru. Kilka koszulek i ¶cianê.
Najbardziej mi w akrylach pasuje ¿e zaraz po malowaniu ³atwo umyæ areo bez rozkrêcania, a zmiana koloru te¿ zajmuje minute.

Na koszulkach siê trzyma, jednak lepsze by by³y farby akrylowe Textile z aledrogo.
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » AIRBRUSH » Forum Airbrush

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group