Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
Dolce
Wys³any: 2009-10-24, 17:22   Lakierowanie MDF nielaminowanego - akustyka
0
UP DOWN

Posty: 8
Witam.
Jestem tu nowy wiêc witam wszystkich serdecznie.
Nie jestm lakiernikiem, dla mnie temat lakierowania dotychczas koñczy³ siê na pomalowaniu p³otu ko³o cha³upy. A z zawodu jestem nauczycielem muzyki.
Potrzebujê pomocy w sprawie dobrania odpowiedniego lakieru do pomalowania konstrukcji mojej maszyny wykonanej z p³yt MDF nielaminowanych - czyli naturalnego, nie wykoñczonego oklein± MDF-u. Ka¿dy widzia³ zapewne taki MDF i wie o co chodzi. W zasadzie nie by³oby mojego tematu ale sprawa dotyczy takiej kwestii - maszyna ma bardzo cicho pracowaæ, bêdzie to urz±dzenie s³u¿±ce do strojenia akordeonu. Chodzi o to, ¿eby konstrukcja mia³a w³a¶ciwo¶ci t³umi±ce drgania i piski pochodz±ce od pracy napêdu (servomotoru), który jest przykrêcony poprzez piastê do blatu urz±dzenia (z MDF).
Specjalnie u¿y³em na konstrukcjê nielaminowanej p³yty MDF - ze wzglêdu na stosunkowo dobre w³asciwo¶ci t³umi±ce odg³osy przy jednocze¶nie stosunkowo sztywnej konstrukcji (stalowa konstrukcja odpada - przenosz± siê po niej odg³osy pracy serva). W zasadzie urz±dzenie jest przechowywane na strychu i nie jest nara¿one na wp³ywy "atmosferyczne". Wiadomo jednak, ¿e w naszym klimacie wilgotno¶æ siê zmienia i w zwi±zku z tym p³yty trochê mog± pracowaæ, czego chcia³bym w mo¿liwie maksymalny sposób unikn±æ. Poza tym chcia³bym poprawiæ walory estetyczne urz±dzenia. Dlatego pomysla³em o pomalowaniu urz±dzenia. Chcia³bym jednak, ¿eby lakier nie pogorszy³ w³a¶ciwo¶ci akustycznych p³yt MDF. Mo¿e trochê przesadzam ale cicha praca urz±dzenia to tak naprawdê jeden z najwa¿niejszych parametrów jego poprawnej pracy.
Bior±c pod uwage powy¿sze proszê o fachowe porady :
1) Czy wogóle malowaæ to moje urz±dzenie ? Pytanie podstawowe - jak uwa¿acie ? Byæ mo¿e czym¶ je tylko "zapu¶ciæ"/nat³u¶ciæ (ale ¿eby siê potem blat nie lepi³ do paluszków :) ?
2) Je¶li malowaæ to jakiego lakieru najlepiej urzyæ ? Byæ mo¿e s± lakiery elastyczne, które z jednej strony nie bêd± nara¿one na pêkanie (praca p³yt MDF), bêd± odpowiednie dla materia³u drewnopochodnego jakim jest MDF oraz nie spowoduj± pogorszenia w³asciwo¶ci akustycznych (t³umienia) p³yt ? Chodzi mi o dobrej klasy lakier nadaj±cy siê do mojego celu, tym bardziej, ¿e w zasadzie mam do pomalowania 2m2 wiêc powierzchnia ma³a.
Czy stosowaæ jakie¶ podk³ady ?
Bardzo proszê o porady.
Pozdrawiam serdecznie.
 

DrCruel
Wys³any: 2009-10-24, 17:53   
0
UP DOWN


Posty: 418
Z zewn±trz mo¿na spokojnie polakierowaæ lakierem akrylowym ale wcze¶niej trzeba po³o¿yæ podk³ad, najlepiej dwie warstwy. Dla pewno¶ci mo¿na dodaæ uelastyczniacza zarówno do podk³adu jak i do lakieru. Zasady postêpowania z podk³adami dok³adnie takie same jak przy naprawie auta, to znajdziesz na forum.
Ja nie wiem jak takie urz±dzenie wygl±da ale jednak zastanowi³ bym siê nad sam± konstrukcj±, bo je¿eli jest to jakie¶ "pud³o" z p³yt MDF to trzeba by po³±czenia potraktowaæ jakim¶ elastycznym klejem i dodatkowo poskrêcaæ. Miejsca ³±czenia poszpachlowaæ elastyczn± szpachlówk±.
 

gola 
Wys³any: 2009-10-24, 17:55   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 855
http://lakierowanko.info/...0&highlight=mdf
tutaj cos znajdziesz ;)
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - anime