Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
Shielu
Wys³any: 2010-03-24, 14:47   Akryl vs baza+clar
0
UP DOWN

Posty: 15
witam

mam ma³y problem... a mianowicie nie weim czy pomalowaæ auto akrylem czy te¿ baza+clar

a jeszcze dok³adniej to nie wiem jaki efekt bêdzie z akrylu... czym to siê ró¿ni od bazy+clar a chodzi mi tylko o efekt wizualny a nie o wytrzyma³o¶æ lakieru

jakby kto¶ mia³ zdjêcie auta pomalowanego akrylem to prosi³bym o podes³anie
 

jacenty 741
Wys³any: 2010-03-24, 16:19   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
Ogólnie na krótko po lakierowaniu ró¿nica jest na tyle niewidoczna,¿e trzeba najlepiej sprawdziæ rodzaj pow³oki za pomoc± szmatki z past± polersk± (jak zabarwia,to akryl).Zaleta dwuwarstwówki pokazuje siê po kilku latach,kiedy w akrylu pojawi siê utrata po³ysku,a czêsto nawet tzw kredowanie,czyli utrata barwy i bia³e plamy,szczególnie podatny jest na to kolor czerwony.Cenowo ró¿nica niewielka,a korzy¶ci niewspó³mierne.
 
 

slavok
Wys³any: 2010-03-25, 21:43   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 28
akryl to tylko lakier solidowy, to chyba jedna z najwiêkszych ró¿nic, metalic, per³a to jedynie baza+bezbarwny
 

PROJEKTER
Wys³any: 2010-03-25, 22:06   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
slavok napisa³/a:
akryl to tylko lakier solidowy, to chyba jedna z najwiêkszych ró¿nic, metalic, per³a to jedynie baza+bezbarwny


Tak dla porz±dku informacji .... to akryle te¿ wystêpowa³y w wersji metalizowanej ... a nawet i lakiery syntetyczne jednowarstwowe by³y w metalicu. Czarna baza + klar to te¿ solid i czerwona wodorozcieñczalna pokryta bezbarwnym to nadal solid .
Solid to kolor bez efektu zmienno optycznego ... nie wa¿ne czy jedno czy dwu warstwowy, akryl, woda czy syntetyk ... lub nitro, czy olejny.
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

slavok
Wys³any: 2010-03-26, 15:32   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 28
to, ¿e wystêpuj± lakiery solidowe 2wu warstwowe to wiem, natomiast lakieru akrylowego jednowarstwowego metalizowanego nie widzia³em.
 

Ryba 
Wys³any: 2010-03-26, 18:37   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 430
Sk±d: Radomsko
Bierz bazê + klar. Sam sta³em przed podobnym problemem (kolor czerwony) i nie ¿a³ujê decyzji.
Porównywa³em swoje auto z innym malowanym akrylem, na którym lakier mia³ miesi±c, a na moim ma pó³ roku i mój wygl±da du¿o lepiej - lepszy po³ysk i g³êbia :cool:
 
 

PROJEKTER
Wys³any: 2010-03-26, 19:48   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
slavok napisa³/a:
to, ¿e wystêpuj± lakiery solidowe 2wu warstwowe to wiem, natomiast lakieru akrylowego jednowarstwowego metalizowanego nie widzia³em.


... i na szczê¶cie dla wielu lakierników ju¿ nikt go nie spotka :D ... chyba ! Takie to by³y pocz±tki - opi³ki aluminium zatopione w lakierze nawierzchniowym z pigmentem. To trzeba by³o mieæ rêkê ¿eby to po³o¿yæ ... i zero efektu ( tj takiego znanego dzisiaj z metaliców ) ... na szczê¶cie takie wynalazki ju¿ pad³y ... chocia¿ gdzie¶ ostaniu widzia³em ofertê na lakier renowacyjny ( syntetyk ) metalic jednowarstwowy ... jak znajdê do wklejê link.
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

Siekiera
Wys³any: 2010-03-27, 01:30   
0
UP DOWN


Pomóg³: 10 razy
Posty: 988
PROJEKTER napisa³/a:
... i na szczê¶cie dla wielu lakierników ju¿ nikt go nie spotka :D ... chyba


s± jeszcze srebrne RAL 9006... na felgi, baki ciê¿arówek itp
 

PROJEKTER
Wys³any: 2010-03-27, 21:45   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Nooo .... wiêc jednak ... s± jeszcze w ofercie ;)
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

jasiek 
Wys³any: 2010-03-28, 10:39   
0
UP DOWN
lucas

Posty: 8
mam pytanie jakie sa proporcje mieszania bazy wodnej ppg?czy do bazy wodnej dodaje sie tylko wode jako rozcienczalnik czy tez utwardzacz :?:
 

bajan733
Wys³any: 2010-03-28, 17:34   
0
UP DOWN

Posty: 15
Z regu³y one ju¿ s± gotowe do u¿ycia.
 

jasiek 
Wys³any: 2010-03-28, 19:57   
0
UP DOWN
lucas

Posty: 8
ten lakier ktory mam na pewno nie jest gotowy na 100 procent jest nierozcienczony i wiem ze trzeba dodac 10-20 procent rozpuszczalnika wodnego ale mam tez utwardzacz i nie wiem czy dodaje sie do wodnych ppg utwardzacz.Pierwszy raz maluje woda ppg i nie mam zielonego pojecia co z tym utwardzaczem :help:
 

PROJEKTER
Wys³any: 2010-03-28, 21:34   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
... ale sk±d masz ten utwardzacz ? ... dosta³e¶ w komplecie do wody ??? :shock:
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

jasiek 
Wys³any: 2010-03-29, 06:34   
0
UP DOWN
lucas

Posty: 8
utwardzacz jak i baze i wode do bazy dostalem od klienta a to francuz i ten lakier tam kupil i w takiej postaci mu to tam sprzedali.tez mnie to zdziwilo dlatego chce sie poradzic :?:
 

PROJEKTER
Wys³any: 2010-03-29, 10:20   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Nie ... to jakie¶ nieporozumienie ....

Woda PPG to zawiesina ¿elowa pigmentów rozpuszczona w alkoholu i substancji b³onotwórczej ... ca³o¶æ rozcieñczana jeta odmineralizowan± wod± czyli czystym chemicznie H2O. Dolewasz do bazy mieszasz i lakierujesz. Na to bezbarwny ... a to ju¿ akryl utwardzany chemicznie. Do lakieru bezbarwnego lejesz utwardzacz zgodnie i instrukcj± producenta, a do tego je¿eli potrzeba to rozcieñczalnik organiczny ( czyli nie ten od bazy H2O tylko odrêbny do akrylu ) .... choæ nie zalecam lania rozcieñczalnika do klaru je¿eli nie lakierujesz w kabinie, lub sta³ej temperaturze powy¿ej 14 st. C. :spoko:
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

jasiek 
Wys³any: 2010-03-29, 17:53   
0
UP DOWN
lucas

Posty: 8
Dzieki projekter za pomoc. :D
 

obcy_69
Wys³any: 2010-04-03, 15:47   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
A dlaczego PROJEKTER nie zalecasz dodawania rozpuszczalnika w warunkach innych niz wymieniles..??
 

PROJEKTER
Wys³any: 2010-04-05, 18:17   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Poniewa¿ dodanie do lakieru bezbarwnego rozcieñczalnika powoduje jego gorszy po³ysk ... a czasami towarzysz±cy temu efekt gazowania, lub przymglenia ( ale to ju¿ zjawisko towarzysz±ce wynikaj±c bezpo¶rednio z nieco innych innych przyczyn )

Co do rozcieñczalnik to :

Paruj±ce z pow³oki czê¶ci lotne materia³ów chemicznych powoduj± ZAWSZE powstawanie mikroporów, które za³amuj± ¶wiat³o. Je¿eli parowanie zakoñczy siê przed powstaniem warstwy politury to po³ysk mo¿e byæ niezachwiany. Je¿eli jednak zacznie siê formowaæ politura ( rozpocznie siê reakcja wi±zania ), a czê¶ci lotne s± nadal w g³êbokich warstwach pow³oki to bêdzie ona ROZRYWANA.

Niewielkie ilo¶ci rozcieñczalnika w lakierze nawierzchniowym ( 10 % ) nie s± gro¼ne dla efektu pow³oki poniewa¿ taka ilo¶æ odparuje szybciej ni¿ zareaguje utwardzacza ... ALE - w temperaturze powy¿ej 14 st. C. Jak schniêcie odbywa siê w temperaturze ni¿szej ... to utwardzacz reaguje szybciej w pow³oce, ni¿ s± z niej w stanie odparowaæ czê¶ci lotne ... nastêpuje mikro rozrywanie politury i utrata po³ysku. Zjawisko widoczne w du¿ym powiêkszeniu, ale zdjêcia bardzo czêsto publikowane s± w poradnikach o wadach lakierniczych.

Tu nale¿y pamiêtaæ o takich aspektach ... lakiery tego typu przeznaczone s± dla profesjonalistów ... tzn - producent zak³ada, ¿e warunki i temperatura procesu aplikacji i py³osucho¶ci, oraz utwardzania, s± kontrolowane i sta³e .... w kabinie nie ma ¿adnego niebezpieczeñstwa nawet jak jest wiêcej rozcieñczalnika ni¿ 10 % ... ale tam gdzie temperatura aplikacji i schniêcia jest ni¿sza ni¿ 14 - 18 st C i trwa to stosunkowo d³ugo rozcieñczalnik dodany do bezbarwnego wp³ywa na gorszy finalny po³ysk pow³oki.

W wiêkszo¶ci przypadków wada likwidowana przez polerowanie

Co do temperatur to tu taka uwaga ... ¿e s± one ró¿ne dla ro¿nych lakierów i producentów, ale raczej nie ni¿sze ni¿ wskazane 14 st C i nie wy¿sze ni¿ 21 st C dla procesu aplikacji i wstêpnej fazy suszenia.

Przymglenie lakieru bezbarwnego to wynik absorpcji wilgoci z powietrza
Gazowanie pow³oki to faktycznie efekt rozrywania kolejnych warstw przez paruj±ce z pod spodu substancje lotne ... które nie maj± innej drogi ... jak tylko w górê. Wiêcej substancji lotnych wiêksze niebezpieczeñstwo powstania tego zjawiska. ... tylko ¿e rzadki lakier nanoszony jest cienkim warstwami ... ale wystarczy ¿e bêdzie ich kilka 3 - 4 i rozrywanie pow³oki w niskiej temperaturze jest pewne.

Dlatego napisa³em, ¿e dodanie do lakieru bezbarwnego rozcieñczalnika wp³ywa na gorszy po³ysk ... pamiêtajcie tylko, ¿e to mo¿e byæ mikro ró¿nica w doskona³ych warunkach lakierni i wielka widoczna ró¿nica w gara¿u.... i oczywi¶cie markowe produkty s± mniej podatne na takie zachowanie ( nie krzywdz±c tu oczywi¶cie ¿adnego producenta ;) )
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

Benos77
Wys³any: 2010-04-05, 19:04   
0
UP DOWN

Posty: 133
Sk±d: Szczecin
Mi kiedy¶ technik na szkoleniu powiedzia³ ¿eby lakier podgrzewaæ zamiast dodawania rozcieñczalnika. Tylko nie powiedzia³ dlaczego. Teraz ju¿ wiem co i jak. Przydatny post Panie Projekter.
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materia³y

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - anime