Szukaj FAQ Album



Przesuniêty przez: Tech 2009-04-25, 16:42
Autor Wiadomo¶æ
kilo
Wys³any: 2007-12-19, 20:19   Jaki podklad na zderzak
0
UP DOWN
kilo

Posty: 2
Witam mam pytanie kupilem zderzak jest nie malowany niczym czarny plastik chcialem go pomalowac pod kolor auta jaki podklad najlepiej urzyc na ten zderzak i czy jest jakis dodatek ktory najlepiej by bylo dodac do zwyklego podkladu jakis placyfikator czy uelastyczniac zeby dobrze podklad dobrze sie trzymal i zeby nie mial problemów jak poloze lakier na tym plastiku bo ost mialem duzo problemow z palstikami szczególnie z oczkowanie co byscie polecali pozdrawamia!!!!!!
 

rbfm 
Wys³any: 2007-12-19, 21:47   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
oczkowanie miales przez to ze niedokladnie umyles plastik na ktorym fabrycznie jest duzo roznych silikonow i innych tlustych syfow. taki zderzak nalezy bardzo dokladnie umyc woda z ludwikiem :)

a co do podkladu to PZP (podklad zwiekszajacy przyczepnosc potocznie)
na to podklad akrylowy z DZE (dodatek zwiekszajacy elastycznosci).
na to lakier. jesli to akryl to do niego tez dajesz DZE, jesli baza + bezbarwny, to tylko do bezbarwnego.
 

seba
Wys³any: 2007-12-19, 21:48   
0
UP DOWN

Posty: 53
wiêc zalezy jak± zderzak ma strukturê jesli chropowat± to dobrze jest go przetrzeæ papierem 180,potem dobrze umyæ jakim¶ deteggentem z wod±,potem zmywacz do tworzyw,potem go wysezonnowaæ w ciep³ym pomieszczeniu ok.24 h,a potem pod³ad na plastik tzw. ³±cznik na to pod³ad z plastyfikatorem(ok 30% w zalezno¶ci od tworzywa),to jest warstwa wurównuj±ca,przecierasz to 240-280 i powtórka z pod³adem,nastêpnie przecierasz pod lakier ok 400 na such,lub 800 na mokro,je¿eli akryl to z dodatkiem plastif.,a je¶li dwówarstw. to baza bez a kleer z plastyfik.To moja metoda,je¿eli kto¶ ma inn± to dawaæ,choæ na t± nie narzekam

[ Dodano: 2007-12-19, 21:50 ]
w skrócie to tak jak da³ rbfm
 

online 
Wys³any: 2007-12-20, 19:11   
0
UP DOWN
MTGarage.

Pomóg³: 10 razy
Posty: 722
Sk±d: ¦l±sk - ¦wierklaniec
powiem taka ciekawostke, ze jak macie jakas robote z uzywanym, ale surowym elementem, ktory byl czesto woskowany, plakowany i pelno na nim takich syfów, to najlepiej go wygrzac palnikiem lub ew. opalark± dobrze(miedzy myciem a odtluszczeniem) :)
 
 

rbfm 
Wys³any: 2007-12-20, 19:36   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
online napisa³/a:
to najlepiej go wygrzac palnikiem lub ew. opalark± dobrze(miedzy myciem a odtluszczeniem) :)


ta.. i potopic niechcacy...?
woda z ludwikiem zalatwia sprawe definitywnie.
 

lukas
Wys³any: 2007-12-21, 08:55   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 339
rbfm napisa³/a:
woda z ludwikiem zalatwia sprawe definitywnie.


Nie za³atwia. Dobrze mówi online, jak chcesz siê przekonaæ to zrób test na w³a¶nie takim starym zderzaku, który by³ nab³yszczany róznymi ¶rodkami.

Umyj ten zderzak najlepiej jak potrafisz a potem podgrzej go choæby opalark± do 70-80 stC a potem ju¿ bez mycia po³ó¿ na to jaki¶ podk³ad :wink:

Plastiki niestety ch³on± wszelkie dziadostwa oddzielaj±ce (silikony), które u¿ywa siê do smarowania form wtryskowych st±d nawet nowe elementy czêsto s± trudno lakierowalne albo czasami siê zdarza ¿e w danej partii produkcyjnej czê¶æ jest bardziej nasi±kniêta a czê¶æ mniej. To dlatego, ¿e formy smaruje siê raz na ile¶ tam wtrysków.
Metodê podgrzewania stosuje siê na liniach lakierniczych, oczywi¶cie nastêpnie usuwa siê te silikony z powierzchni elementów ¶rodkami zmywaj±cymi.
To jest bardzo dobra metoda ale w przypadku du¿ych gabarytów elementu trochê k³opotliwa. W warunkach warsztatów lakierniczych opalarka jest najprostsz± metod±, w miarê skuteczn± ale mo¿na sobie te¿ jak napisa³e¶ krzywdê zrobiæ :smile:
 

rbfm 
Wys³any: 2007-12-21, 09:22   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
lukas napisa³/a:
Plastiki niestety ch³on± wszelkie dziadostwa oddzielaj±ce (silikony),


dlatego nalezy dobrze umyc w nitro po czym odstawic na przynajmniej jeden dzien.
 

online 
Wys³any: 2007-12-21, 11:38   
0
UP DOWN
MTGarage.

Pomóg³: 10 razy
Posty: 722
Sk±d: ¦l±sk - ¦wierklaniec
rbfm napisa³/a:
online napisa³/a:
to najlepiej go wygrzac palnikiem lub ew. opalark± dobrze(miedzy myciem a odtluszczeniem) :)


ta.. i potopic niechcacy...?
woda z ludwikiem zalatwia sprawe definitywnie.


jak sie nie potrafi obslugiwac palnika, to mozna. maly plomien i zwawe ruchy, trzebaby byc niezle cenzura i miec zajebisty talem, zeby plastik stopic, a opalarka to juz w ogole...

ludwik czy nitro nie zawsze zalatwia sprawwe i nie brnij w to, ze ludwik+nitro zawsze beda okej. bo ja mam na codzieñ z tym do czynienia i wiem co mowie.

ot tak ode mnie.
 
 

cudak2004 
Wys³any: 2007-12-24, 23:33   
0
UP DOWN

Posty: 45
kilo, podstawowa rzecz to podla³ad na plaski polecam 1036 SPIES HECKER lub APP ale przed tym musisz oczywiscie odtluscic zmywaczem natysilkonowym proponuje 7010 SPIES HECKER lub bodajze nazywa sie to SILKAR czy jakos tak nie pamietam.A co do uelastyczniacza to prponowal bym ci nie do podladu akrylowego tylko do jakieku bo jak dasz elastika do podkladu to zycze ci powodzeni a wszlifowaniu ale jak chesz to tez lej

:lol:

[ Dodano: 2007-12-24, 23:34 ]
Pierwsze co propouje to dobrze odtluscic i przematowac szara wloknina a do tej wlukniny taki preparat do matowania skuw skuw i oczywiszcie szmatka antystatyczna na jakie kolwiek syfy
 

grzesiek3210 
Wys³any: 2008-01-03, 01:24   
0
UP DOWN

Posty: 24
Co do nitra to raczej bym odradza³.Chyba nie wszyscy jeszcze wiedz± jak niektóre plastiki reaguj± z nitrem.Zmywacz ZMYWACZ I JESZCZE RAZ ZMYWACZ!Zderzak wygrzaæ porz±dnie i nie odt³uszczaæ poprzez lanie strumieniem na ¶ciereczkê tylko lekk± nas±czyæ,przetrzeæ a drug± ¶ciereczk± wytrzeæ do sucha aby nie doprowadziæ do samoistnego wyschniêcia.W ten sposób zbierzecie wszystkie nieczysto¶ci,t³uszcze zamiast rozmazywaæ w lewo i w prawo.Po tym zabiegu w³ókninka dok³adnie pó¼niej odt³uszczamy ponownie i natryskujemy grunt (plastoflex) dopiero pó¼niej podk³ad(+ plastyfikator w przypadku miêkkiego tworzywa).Je¿eli s± t± ma³e elementy typu lusterka klamki,atrapki to czêsto robiê mokro na mokro(powierzchnia musi byæ IDEALNA a podk³ad rozlany jak lakier).Je¿eli wiem ¿e mog± siê pojawiæ jakie¶ braki to robiê standardow± metod±.Zawsze szlifujê p800 na mokro nie wa¿ne czy akryl czy baza,wolê siê pomêczyæ ale mieæ pewno¶æ ¿e bêdzie ok.Do bazy nie dodajemy nic oprócz rozpuszczalnika gdy¿ baza nam nie pêknie.Do lakieru dodajemy plastyfikator.
 

ixell
Wys³any: 2008-01-03, 10:05   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 283
Sk±d: Kalisz
Cze¶æ wszystkim. Elementy plastikowe s± odlewane w formach. ¯eby plastik do nich nie przylega³, izoleje siê je warstw± silikonów. I tu s± schodki. Jedyny sposób na ich pozbycie to podgrzanie elementu do temp ok 20-30 st. i WYMYCIE specjalnym zmywaczem do plastików. Tylko to musi byæ wymycie, nie przetarcie. Czyszczony element musi byæ do¶æ mocno wycierany zmywaczem i na gotowo przetarty czyst± szmatk±. Jest to o tyle wa¿ne, ¿e rozpuszczone sulikony "wychodz±" na wierzch i ¿eby uzyskaæ efekt musz± byæ starte. Po takim myciu plastik najlepiej wygrzaæ w podwy¿szonej temperaturze i powtórzyæ mycie.
Jest to jedyny prawid³owy sposób na odt³uszczenie nowych elementów. Po tym wszystkim dajemy jednosk³adnikowy podk³ad na plastik. Wchodzi on w reakcjê z wierzchni± warstw± plastiku i dziêki temu mamy ju¿ przyczepno¶æ. Jedna cienka warstwa. Nale¿y tylko pamiêtaæ, ¿e je¿eli przy obróbce elementu przetrzemy np szpachel do warstwy plastiku, musimy znowu na³o¿yæ podk³ad (nie koniecznie pistoletem, starczy pêdzelkiem). Teraz mo¿emy nanosiæ ka¿dy materia³. podk³ady i lakiery akrylowe musz± mieæ dodane 30% uelestyczniacza. Uwaga! uelastyczniacz te¿ potrzebuje utwardzacza. Najpierw lejemy klar lub podk³ad w odpowiedniej i lo¶ci, do tego 30% uelastyczniacza i na t± ilo¶æ utwardzacz; np 1 litr klaru + 0,3 litra uelastyczniacz + 0,65 litra utwardzacza.
No, ale natworzy³em...
 

rbfm 
Wys³any: 2008-01-03, 10:46   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
ixell napisa³/a:
Uwaga! uelastyczniacz te¿ potrzebuje utwardzacza. Najpierw lejemy klar lub podk³ad w odpowiedniej i lo¶ci, do tego 30% uelastyczniacza i na t± ilo¶æ utwardzacz; np 1 litr klaru + 0,3 litra uelastyczniacz + 0,65 litra utwardzacza.


DZE novola nie potrzebuje. pisza zeby dodawac w ilosci 10-40% gotowej mieszanki lakieru z utwardzaczem.
 

Amiggo 
Wys³any: 2008-01-03, 17:51   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 356
Ja do matowienia zderzaków mam taki zmywacz do tworzyw sztucznych, który mieszam 1/1 z wod± t tym matujê plastik fioletow± w³óknin± 3M-a. Nie wolno dopu¶ciæ do wyschniêcia tego na elemencie ale zmyæ to wod± i osuszyæ. Na tak przygotowany element przemywam zmywaczem antystatycznym i nastêpnie dajê na to podk³ad do plastików. Co do plastyfikatora to jego ilo¶æ w podk³adzie akrylowym i lakierze jest uzale¿niona od elastyczno¶ci elementu i stosujê go w proporcji od 5/1 do 2/1 gotowej mieszanki podk³adu lub lakieru. Z tym zmywaczem do tworzyw mam tak± opcjê mieszanki 1/5 z wod± i mogê tym zmatowiæ papierem na wodê elementy co do których mam w±tpliwo¶ci czym by³y zabezpieczane (woski, teflony) np. po otwarciu drzwi pojazdu a¿ siê krêci w g³owie od ilo¶ci Plaka na elementach plastikowych i cholera wie czego tam jeszcze. Ludzie wal± tego dziadostwa ponad wszelk± miarê, a to potem nam przeszkadza w lakierowaniu.
 

adams90-90 
Wys³any: 2008-01-03, 18:13   
0
UP DOWN


Pomóg³: 7 razy
Posty: 400
Sk±d: Krasiniec
Zamowilem lusterka na allegro http://www.allegro.pl/ite...malo_prawe.html Czy tylko matowie to i maluje baza czy musze na to dac plastyfikator?? Jest pomalowane podkladem wydaje mi sie ze trzeba tylko zmatowac i klasc baze i klar?? Sory za OT ale to podobny temat i nie chcialem zakladac nowego
 
 

Amiggo 
Wys³any: 2008-01-03, 18:25   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 356
Nale¿a³o by sprawdziæ czy twój rozcieñczalnik do bazy i lakieru nie bêdzie "wa¿y³" podk³adu zw³aszcza na przetarciach, zadrapaniach. Je¿eli nie to tak jak pisa³e¶ baza a po niej lakier w/g mnie mo¿e byæ bez plastyfikatora. A tak w ogóle to zamierzasz malowaæ ca³o¶æ czy tylko nak³adkê ? Je¿eli nak³adka jest do¶æ elastyczna to daj z 15% plastyfikatora tak dla pewno¶ci.
 

adams90-90 
Wys³any: 2008-01-03, 18:32   
0
UP DOWN


Pomóg³: 7 razy
Posty: 400
Sk±d: Krasiniec
Tylko nakladke. A palstyfikator idze na baze czy na klar? Czy mozna mieszac firmy na baza ze standoxa a plastyfikator z novola?
 
 

ixell
Wys³any: 2008-01-03, 19:59   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 283
Sk±d: Kalisz
rbfm, wiem ¿e novoll bez. Dlatego nie u¿ywam i nie sprzedajê ich produktów. Jako¶ im nie wierzê.
_________________
ZOBACZ
http://www.allegro.pl/my_page.php?uid=7388319
http://www.allegro.pl/my_page.php?uid=3442968
www.autolakier.pl
 

rbfm 
Wys³any: 2008-01-03, 21:06   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
ixell napisa³/a:
rbfm, wiem ¿e novoll bez. Dlatego nie u¿ywam i nie sprzedajê ich produktów. Jako¶ im nie wierzê.


a ja uzywam, wierze w to co pisza i jak na razie jestem zadowolony :)
 

Amiggo 
Wys³any: 2008-01-03, 22:06   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 356
adams90-90 napisa³/a:
Tylko nakladke. A palstyfikator idze na baze czy na klar? Czy mozna mieszac firmy na baza ze standoxa a plastyfikator z novola?

Plastyfikatora dodajesz do podk³adu i do lakieru bezbarwnego. Czy mo¿na mieszaæ produktami ró¿nych firm nie mam pojêcia nigdy tego nie musia³em robiæ. U¿ywam produktów tylko jednej firmy. Je¿eli ju¿ musisz to wykonaj próbê lub mo¿e kto¶ ju¿ to robi³ no ci napisze bo ja na to gwarancji nie dam, ¿e bêdzie ok bo po prostu nigdy tak nie robi³em.
 

adams90-90 
Wys³any: 2008-01-03, 22:10   
0
UP DOWN


Pomóg³: 7 razy
Posty: 400
Sk±d: Krasiniec
Amiggo, Dzieki jak pomaluje i bedzie ok to wynagrodze :razz: Sory ze tak mecze ale dopiero zaczynam :oops:
 
 

Amiggo 
Wys³any: 2008-01-03, 22:37   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 356
Nie musisz wynagradzaæ, nagrod± jest dobre s³owo z twojej strony i to ¿e jak siê czego¶ nauczysz to mo¿e i Ty innym pomo¿esz. Pozdrawiam :wink:
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materia³y

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group