Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
Dono
Wys³any: 2010-09-24, 13:58   Lakierowanie WFM
0
UP DOWN

Posty: 16
Witam. Jestem nowy na tym forum, z lakierowaniem te¿ dopiero zaczynam. Remontujê WFM, postanowi³em, ¿e pomalujê j± samemu - pierwsze powa¿niejsze malowanie. Ca³y motocykl zosta³ wypiaskowany, po³o¿ony szary podk³ad akrylowy. Kupi³em litr wi¶niowej bazy w Sikkensie z katalogu, po próbnym pry¶niêciu okaza³o siê, ¿e mi siê nie podoba, wiêc dorobi³em jeszcze 0,6 litra bazy o innym odcieniu. Do tej pory ca³y motocykl prysn±³em pierwsz± baz± (1litr) ok. 3 warstwy z utwardzaczem fast w stosunku 2:1+10%. Ca³o¶æ zmatowana rêcznie papierem 800 na mokro.
I teraz co zamierzam zrobiæ: Elementy bez szparunków pomalowaæ drug± baz± z utwardzaczem i rozpuszczalnikiem normal (Dyna) jedna lub dwie warstwy i po chwili po³o¿yæ lakier bezbarwny Dyna HS + utwardzacz i rozpuszczalnik Dyna fast. Zbiornik, puszki, b³otniki zamierzam pomalowaæ drug± baz± + utwardzacz i rozpuszczalnik Dyna fast, zmatowaæ rêcznie na mokro papierem 800, wykleiæ szablon pod szparunek, z³oty szparunek pomalowaæ pêdzelkiem, zdj±æ szablon, ca³o¶æ lekko zmatowaæ i pomalowaæ bezbarwnym Dyna HS + utwardzacz i rozpuszczalnik Dyna fast.
I tutaj moje pytania:
1. Co robiê ¼le?
Elementy bez szparunku:
2. Po³o¿yæ jedn± czy dwie warstwy bazy?
3. Po jakim czasie malowaæ bezbarwnym?
4. Jaki utwardzacz i rozpuszczalnik zastosowaæ do bezbarwnego - fast czy normal?
W jakim stosunku?
Elementy ze szparunkiem:
5. Czy jedna warstwa wystarczy przed matowaniem?
6. Czy po wyklejeniu szablonu i pó¼niejszym odrywaniu go razem z nim nie oderwie siê
lakier (po wyschniêciu np. kilka dni)?
 

Homer S. 
Wys³any: 2010-09-24, 15:13   
0
UP DOWN


Pomóg³: 19 razy
Posty: 861
Najwa¿niejsze do bazy nie dodaje siê utwardzacza !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Co i ile dodaæ do poszczególnych sk³adników to wychodzi w praktyce.Jak motorek ma wygl±daæ na taki co dopiero wyjecha³ z fabryki to bym go odda³ do dobrego lakiernika.
Szparunki orygina³ by³y wykonywane pêdzlem ,,od rêki,, a nie od szablonu.
_________________

 

Dono
Wys³any: 2010-09-24, 17:15   
0
UP DOWN

Posty: 16
Homer S. napisa³/a:
Najwa¿niejsze do bazy nie dodaje siê utwardzacza !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


??

Homer S. napisa³/a:
Szparunki orygina³ by³y wykonywane pêdzlem ,,od rêki,, a nie od szablonu.


Je¶li ju¿, to w tych czasach szparunki by³ to rodzaj kalkomanii. Rêcznie szparunki wykonywano du¿o du¿o wcze¶niej, pêdzlem z koñskiego w³osia.

Homer S. napisa³/a:
Co i ile dodaæ do poszczególnych sk³adników to wychodzi w praktyce.Jak motorek ma wygl±daæ na taki co dopiero wyjecha³ z fabryki to bym go odda³ do dobrego lakiernika.


Tak tak.... a jak skoñczê to prze¶lê Ci zdjêcia. Podsumowuj±c: Twój post w niczym nie pomóg³, tylko innym mo¿e namieszaæ. Pozdrawiam.
 

Homer S. 
Wys³any: 2010-09-24, 17:37   
0
UP DOWN


Pomóg³: 19 razy
Posty: 861
Dono napisa³/a:
Do tej pory ca³y motocykl prysn±³em pierwsz± baz± (1litr) ok. 3 warstwy z utwardzaczem fast w stosunku 2:1+10%
Dono napisa³/a:
Zbiornik, puszki, b³otniki zamierzam pomalowaæ drug± baz± + utwardzacz i rozpuszczalnik Dyna fast


Cytat:
Elementy bez szparunków pomalowaæ drug± baz± z utwardzaczem i rozpuszczalnikiem normal (Dyna) jedna lub dwie warstwy i po chwili po³o¿yæ lakier bezbarwny Dyna HS + utwardzacz i rozpuszczalnik Dyna fast


Jw baza+utwardzacz i starczy przeczytaæ co siê napisa³o a nie ??
Przy takich podstawach teoretycznych i praktycznych radzê wstrzymaæ pracê poczytaæ forum u¿yæ ,,Szukaj,, i za jaki¶ czas mo¿na przyst±piæ do praktyki .

Oczywi¶cie z niecierpliwo¶ci± poczekam i zobaczê wynik pracy Kolegi.
_________________

 

Dono
Wys³any: 2010-09-24, 18:30   
0
UP DOWN

Posty: 16
Nadal nie napisa³e¶ nic sensownego, a po tonie Twojej wypowiedzi mo¿na by pomy¶leæ, ¿e jeste¶ guru w sprawach malowania. Wiêc jak to jest? Nie chcesz / nie umiesz pomóc - nie pisz bez sensu. Poczekam na wypowied¼ kogo¶ bardziej do¶wiadczonego, pozdrawiam.
 

crystal
Wys³any: 2010-09-24, 21:24   
0
UP DOWN


Pomóg³: 9 razy
Posty: 611
No i masz lipê bo brak Ci podstawowej wiedzy czyli nawet nie poczyta³e¶ na forum, ¶wiadczy o tym mylenie systemu jednowarstwowego(tak zwanego akrylu) z baz± czyli elementem systemu dwu, trzy warstwowego a do tego na dzieñ dobry szczekasz.
Aha i tak, Homer S. zna siê na robocie.
 

obcy_69
Wys³any: 2010-09-24, 21:35   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
Dono napisa³/a:
Ca³y motocykl zosta³ wypiaskowany, po³o¿ony szary podk³ad akrylowy.

Tutaj masz pierwszy blad..
W tym przypadku lepsza opcja byloby:
1. reaktywny a na niego dopiero akrylowy, lub...
2. epoksydowy ..

W obu przypadkach mozesz nalozyc szpachlowke (jezeli oczywiscie jest taka potrzeba)..
Po obrobce szpachlowki, jezeli bedziesz mial przetarcia do golej blachy i wybierzesz opcje nr 1 ...powtarzasz operacje - reaktywny w miejsca przetarcia i po calosci akrylowy..
Jezeli wybierzesz wariant nr 2 ..to przy dobrej jakosci epoksydu, mozesz nim pokryc ponownie po calosci i juz bez akrylowego zarzucic klar..Zazwyczaj jednak, wymaga dluzszego suszenia..

Dono napisa³/a:
Do tej pory ca³y motocykl prysn±³em pierwsz± baz± (1litr) ok. 3 warstwy z utwardzaczem fast w stosunku 2:1+10%.

Drugi blad...Tak jak zauwazyl @Homer S - do bazy nie dodaje sie utwardzacza :!: :!: :!:

Dono napisa³/a:
Ca³o¶æ zmatowana rêcznie papierem 800 na mokro.

Nastepny blad...po nalozeniu bazy juz jej nie matujemy..kladziemy na nia klar.
Ty jednak to uczyniles i chcesz polozyc nastepna baze..szczerze powiem, ze nie wiem jak to sie skonczy. Nigdy nie mialem potrzeby ponownego pokrywania bazy..(moze ktos to czynil i jeszcze sie wypowie)..
W zasadzie to masz do 24 godzin, podczas ktorych mozesz bez konsekwencji nalozyc nastepne warstwy bazy..bez matowania..

Dono napisa³/a:
2. Po³o¿yæ jedn± czy dwie warstwy bazy?

Baze kladziesz do pokrycia tla ..czyli do momentu gdy bedziesz pewny , ze nie przeswituje spodnia warstwa..

Dono napisa³/a:
3. Po jakim czasie malowaæ bezbarwnym?

Po calkowitym zmatowieniu bazy...teoretycznie okolo 30 min...

Dono napisa³/a:
4. Jaki utwardzacz i rozpuszczalnik zastosowaæ do bezbarwnego - fast czy normal?
W jakim stosunku?

Przy tak malych elementach jak i panujacych juz temperaturach mozesz uzyc FASTa..
A stosunek...no coz .. :D
Zazwyczaj masz na opakowniu produktu...jezeli nie to zajrzyj do karty technicznej ..

Dono napisa³/a:
5. Czy jedna warstwa wystarczy przed matowaniem?

Rozumiem , ze pytasz o klar... tak wystarczy..

Dono napisa³/a:
6. Czy po wyklejeniu szablonu i pó¼niejszym odrywaniu go razem z nim nie oderwie siê
lakier (po wyschniêciu np. kilka dni)?

Nie powinno sie nic stac...no chyba , ze ten szablon bedzie z jakims nieciekawym klejem.. :spoko:
 

Dementor
Wys³any: 2010-09-24, 22:16   
0
UP DOWN


Posty: 364
Ale ciekawe kto koledze sprzeda³ taki komplet: baza + utwardzacz? Co prawda mo¿na do bazy dodaæ ciut utwardzacza (5-10%) ale to zazwyczaj w miejscach gdzie ju¿ na bazê nie idzie klar.

Dono napisa³/a:
Do tej pory ca³y motocykl prysn±³em pierwsz± baz± (1litr) ok. 3 warstwy z utwardzaczem fast w stosunku 2:1+10%.


Mo¿e kolega pomyli³ opisy i to mia³o byæ 2:1 baza z rozcieñczalnikiem + 10% utwardzacza ze wzglêdu na lakierowanie na raty (szparunki). Podejrzewam ¿e tak pewnie by³o i jest wszystko ok.
 

lorakkr21 
Wys³any: 2010-09-24, 22:23   
0
UP DOWN
lorakkr21

Pomóg³: 4 razy
Posty: 123
kolego ja bym to zrobi³ tak ¿e pomalowa³ bym te miejsca gdzie bêd± szparunki ich kolorem tylko sze¿ej tak na szeroko¶æ 5-10 cm naklejasz szparunki na t± baze w kolorze szparunków(bo nalejki lubi± puchn±æ i siê b±belkowaæ od lakieru bezbarwnego ) malujesz ca³o¶æ na bordowo bo chyba taki kolor tej W-F-M nastêpnie odrywasz po 15-20 min szparunki i lakierujesz ( polakieruj grubo nastêpnie wyszlifuj to papierem 1000 oczywi¶cie jak ju¿ wyschnie i jeszcze raz pomaluj bezbarwnym po to ¿eby szparunki nie by³y wyczuwalne pod dotykiem !!! Ps który roczek masz tej WFM ??? Ja mam wsk 2-ramówke te¿ mam zamiar j± odszykowaæ ale szefc w dziurawych butach chodzi
 
 

obcy_69
Wys³any: 2010-09-24, 22:35   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
Albo tez jak pisze @crystal ...jest to akryl..
Stad ten utwardzacz... :/
 

Dono
Wys³any: 2010-09-25, 07:37   
0
UP DOWN

Posty: 16
obcy_69 napisa³/a:
Ty jednak to uczyniles i chcesz polozyc nastepna baze


No niestety, tak jak napisa³em wcze¶niej - pierwszy kolor jednak nie pasowa³, st±d drugie malowanie nieco innym odcieniem.

Kurcze, mo¿e faktycznie jest to akryl. Sam nie wiem, farbê kupowa³ ojciec, on mia³ malowaæ, ale wiecie, jak to czasem bywa :x: dlatego sam siê za to wzi±³em. Na puszce napisane by³o tylko 2:1 utwardzacza, ale co¶ mi siê obi³o o uszy, ¿e to baza, nie akryl. Da siê to jako¶ odró¿niæ teraz?

obcy_69 napisa³/a:
Dono napisa³/a:
5. Czy jedna warstwa wystarczy przed matowaniem?

Rozumiem , ze pytasz o klar... tak wystarczy..


Pytam o lakier - czy matuj±c przed szparunkiem nie przetrê lakieru?

lorakkr21 napisa³/a:
kolego ja bym to zrobi³ tak ¿e pomalowa³ bym te miejsca gdzie bêd± szparunki ich kolorem tylko sze¿ej tak na szeroko¶æ 5-10 cm naklejasz szparunki na t± baze w kolorze szparunków(bo nalejki lubi± puchn±æ i siê b±belkowaæ od lakieru bezbarwnego ) malujesz ca³o¶æ na bordowo bo chyba taki kolor tej W-F-M nastêpnie odrywasz po 15-20 min szparunki i lakierujesz ( polakieruj grubo nastêpnie wyszlifuj to papierem 1000 oczywi¶cie jak ju¿ wyschnie i jeszcze raz pomaluj bezbarwnym po to ¿eby szparunki nie by³y wyczuwalne pod dotykiem !!! Ps który roczek masz tej WFM ??? Ja mam wsk 2-ramówke te¿ mam zamiar j± odszykowaæ ale szefc w dziurawych butach chodzi


Wiem, ¿e tak jest ³atwiej, ale chcia³em w³a¶nie, ¿eby by³o lekko widaæ ten szparunek, ¿e jest na górze. Rocznik 63', wsk tzw. "dwuramówka" to ró¿ne odmiany serii m06, je¶li chodzi o sprawy techniczne itp to mogê pomóc, niestety z malowaniem sam potrzebujê pomocy.


crystal napisa³/a:
o i masz lipê bo brak Ci podstawowej wiedzy czyli nawet nie poczyta³e¶ na forum,


Jak znale¼æ na tym forum co¶ konkretnego, kiedy w ka¿dym temacie pe³no jest takich szczekaczy? Trzeba przebijaæ siê przez masê durnych postów nie na temat.
 

lorakkr21 
Wys³any: 2010-09-25, 08:57   
0
UP DOWN
lorakkr21

Pomóg³: 4 razy
Posty: 123
A mo¿na kupiæ gotowe szparunki w kolorze ??? Nie jestem w temacie ale raczej tak !! Moja wska to M06 1965 r brat ma WFM z 1958 r a mój chrzesny SHL M04 z pocz±tku produkcji nie pamiêtam roku :) Daj GG to ci pomogê Bo ju¿ pare latek wtym siedzê
 
 

Dono
Wys³any: 2010-09-25, 13:15   
0
UP DOWN

Posty: 16
Mo¿na kupiæ gotowe szparunki, ale nie wygl±daj± najlepiej :/ Mam tak zrobione w Triumphie S350 z 1937. I tutaj nie by³o mowy o spapraniu malowania, wiêc malowa³ to profesjonalista. Ale wiadomo, ¿e im wiêcej zrobi siê samemu, tym wiêksza rado¶æ z wyremontowanego motocykla. Dlatego próbujê swoich si³ w malowaniu przy wfm. Ale niektórzy chyba tego nie czuj±, robi± masówkê i ju¿. Dlatego za rady "oddaj do lakiernika", "poczytaj forum" to ja Wam panowie dziêkujê. Forum chyba po to jest, ¿eby pytaæ. Sam czynnie uczestniczê na jednym forum dot. motocykli suzuki sv, a ¿e w sprawach technicznych "trochê" siê orientujê, to pomagam mniej do¶wiadczonym w miarê mo¿liwo¶ci i nigdy nie napisa³em: oddaj do mechanika. Wydawa³o mi siê, ¿e tak jest te¿ na innych forach. A jeszcze jedno do kolegi crystal: szczeka pies, nie cz³owiek. Nie wiem, je¶li kto¶ nie chce podzieliæ siê wiedz± to co robi na forum? Kompleksy? Pozdrawiam wszystkich.
 

obcy_69
Wys³any: 2010-09-25, 19:28   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
@Dono...ja wiem , ze wlozyles juz w to troche pracy jak i pieniazkow..
Wez jednak pod uwage..ten podklad AKRYLOWY - mialbym obawy co do niego..
Napewno chcesz by Twoj trud nie poszedl na marne po niedlugim czasie, a ten podklad nie gwarantuje dobrego zabezpieczenia antykorozyjnego...
Nie chcialbym Ci niczego narzucac..ale zastanow sie, czy nie wrocic do punktu wyjscia i zaczac od porzadnego EPOKSYDU.. :)
 

Dono
Wys³any: 2010-09-25, 20:31   
0
UP DOWN

Posty: 16
Kurde teraz robiæ wszystko od nowa trochê mi siê nie widzi, po prostu dokoñczê to co ju¿ zacz±³em, a na przysz³o¶æ bêdê mia³ nauczkê. Mo¿e ostatecznie nie wyjdzie tak ¼le.
 

Bodzio 
Wys³any: 2010-10-07, 21:36   
0
UP DOWN
--B_C_G--


Pomóg³: 9 razy
Posty: 405
Sk±d: lubuskie
Dono, pisz tutaj albo w podobnym temacie

http://www.wujkafrankamot...php?t=6&start=0
_________________
http://img714.imageshack....p?id=aa001z.jpg
 
 

Dono
Wys³any: 2010-10-08, 23:03   
0
UP DOWN

Posty: 16
Dziêki, na forum zajrzê. Jako¶ ju¿ sobie w miarê poradzi³em, okaza³o siê, ¿e lakier o którym pisa³em to akryl nie baza. Parê elementów mam ju¿ gotowych i nie wychodzi to najgorzej. Dziêkujê koledze obcy_69 za cenne rady, przy kolejnych motocyklach na pewno siê przydadz±. Dziêkujê znaffcom Homerowi S. i crystalowi za niepotrzebne szczekanie i brak jakiejkolwiek pomocy z ich strony (zak³adam, ¿e wynika to z ich niewiedzy).
 

maciejowski
Wys³any: 2010-10-09, 02:24   
0
UP DOWN

Pomóg³: 2 razy
Posty: 68
Dono napisa³/a:
Dziêkujê znaffcom Homerowi S. i crystalowi za niepotrzebne szczekanie i brak jakiejkolwiek pomocy z ich strony (zak³adam, ¿e wynika to z ich niewiedzy)
dojeb@³e¶ jak dzik w sosnê, albo i lepiej. :rotfl:
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group