Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomość
hematol 
Wysłany: 2011-06-12, 11:08   Jaki jest bezapelacyjnie najlepszy podkÂład reaktywny?
0
UP DOWN


Pomógł: 11 razy
Posty: 1007
Skąd: ÂŚlÂąsk
tak jak w temacie,chodzi mi o to jaki podklad reaktywny spelnia oczekiwania,tzn zapewnia najlepszÂą ochronĂŞ antykorozyjna,ktĂłrego raczej unikaĂŚ?
 

SaWi
Wysłany: 2011-06-12, 21:25   
0
UP DOWN

Posty: 5
Witam, Ja uÂżywam MANOR WASH PRIMER i jak dla mnie bomba
 

hematol 
Wysłany: 2011-06-12, 23:33   
0
UP DOWN


Pomógł: 11 razy
Posty: 1007
Skąd: ÂŚlÂąsk
ok,a moÂżesz uzasadniĂŚ dlaczego ?Jakies porĂłwnania?
 

chudson
Wysłany: 2011-06-22, 18:55   
0
UP DOWN

Pomógł: 4 razy
Posty: 213
Trudno oceniÌ jaki reaktywny lepszy bo ich zadaniem jest chroniÌ przed korozj¹ , a efekty mo¿na oceniaÌ dopiero po d³u¿szym czasie od po³o¿enia czy faktycznie zapobieg³ rdzy. OceniaÌ mo¿na jedynie ³atwoœÌ aplikacji , przyczepnoœÌ i ewentualne problemy.

Ja u¿ywam novola , jest bardzo rzadki wiêc wchodzi w szczeliny takie jak spawy , tworzy baaardzo cieniutk¹ warstwê ( nie jestem pewien czy to dobrze czy Ÿle ) trzeba go oddzielaÌ od szpachli podk³adem akrylowym ( jak wiêkszoœÌ zreszt¹ - nie znam takiego ,którego nie trzeba ) i ma dziwny zapach , zawsze jak nim malujê i ktoœ przyjdzie to mówi ,¿e œmierdzi u mnie jakby kot siê zesra³. A wybra³em go bo naj³atwiej dostêpny jest w mojej okolicy.

Czy sÂą lepsze nie wiem bo nie prĂłbowaÂłem, ale przemawia do mnie reaktywny Trotona bo pisze w nim aby odczekaĂŚ 15minut po zmieszaniu z utwardzaczem w celu "uaktywnienia" jego dziaÂłania ;)
 

mÂłody19
Wysłany: 2011-06-22, 22:00   
0
UP DOWN
Æwicz æwicz æwicz :D


Posty: 135
Ja robie wash primerem z duxona i jest ok
 

hematol 
Wysłany: 2011-06-22, 22:42   
0
UP DOWN


Pomógł: 11 razy
Posty: 1007
Skąd: ÂŚlÂąsk
ok,dziĂŞki za odpowiedzi,panowie,a mozecie powiedzieĂŚ (wiem Âże bĂŞdzie ciĂŞÂżko) ile lat wytrzyma parwidÂłowo naprawiana blacha,tzn wÂłaÂśnie b.dobrym reaktywnym,akrylem itd na wyczyszczonÂą ze rdzy blachĂŞ,ktĂłra miaÂła wÂżery?
Czy ktoÂś sprawdziÂł to na "wÂłasnej skĂłrze?" :)
 

Robertlodz09 
Wysłany: 2011-06-23, 08:37   
0
UP DOWN


Pomógł: 61 razy
Posty: 3387
Skąd: ÂŁĂłdÂż
Wszystko kolego zaleÂży od ciebie samego :tak: Jak "przygotujesz" lakierowanÂą powierzchnie tak "bedziesz miaÂł". Ja Mercedesa W108 ponad 12 lat temu "zrobiÂłem" caÂłego
na materiaÂłach Standoxa i jak do dzisiaj wszystko siĂŞ trzyma :tak: Nie widaĂŚ aby "coÂś wyÂłaziÂło" ;) Pozdrawiam! :spoko:
ps. Jak chcesz "porównaÌ" podk³ady reaktywne to proponuje "przestudiowaÌ" ich Karty Charakterystyki Substancji Niebezpiecznych. Masz w nich podany równie¿ procentowy sk³ad chemiczny :tak: DoœÌ interesuj¹ca "lektura" dla zainteresowanych :tak:
 

chudson
Wysłany: 2011-06-23, 14:19   
0
UP DOWN

Pomógł: 4 razy
Posty: 213
JeÂśli dobrze oczyÂścisz blache ( nie szczotkÂą powierzchownie ale porzÂądnie tarcza na kÂątĂłwce lub papierem Âściernym - najlepie jteÂż na tarczy ) i po tym zabiegu nie bĂŞdzie cienka jak papier..... a nastĂŞpnie zrobisz to porzÂądnie na firmowych materiaÂłach to powinno wytrzymaĂŚ wiele lat. WaÂżne jest rĂłwnieÂż zabezpieczenie blach z drugiej strony Âżeby od Âśrodka rdza tego nie zjadÂła..... I przy czyszczeniu jak najmniej przegrzaĂŚ blachĂŞ !!!!!
 

obcy_69
Wysłany: 2011-06-23, 17:07   
0
UP DOWN

Pomógł: 24 razy
Posty: 704
chudson napisał/a:
Ja u¿ywam novola , jest bardzo rzadki wiêc wchodzi w szczeliny takie jak spawy , tworzy baaardzo cieniutk¹ warstwê ( nie jestem pewien czy to dobrze czy Ÿle ) trzeba go oddzielaÌ od szpachli podk³adem akrylowym ( jak wiêkszoœÌ zreszt¹ - nie znam takiego ,którego nie trzeba )

Moze troszke odbiegne od tematu , ale uwazam , ze jest to wazna dla wszystkich informacja.
Panowie...poniewaz zdaje sobie sprawe , ze nie kazdy sledzi forum na biezaco. Pragne przypomniec , ze temat byl juz poruszany i w ktorym to doszlismy do consensusu.
Mianowicie - na elementy, ktore beda szpachlowane w pozniejszych operacjach, nie nakladamy podkladu reaktywnego. Nawet gdy ow reaktywny bedzie przykryty akrylowym. Taka kombinacje mozna zastosowac jedynie w przypadku elementow nieszpachlowanych ..na ktore beda nakladane jedynie warstwy wierzchnie, np.(baza+klar)..
W przypadku gdy wymagane bedzie szpachlowanie , lepszym rozwiazaniem jest podklad epoksydowy. Podklad ten, przez dlugi czas jest aktywny chemicznie , dzieki czemu mozna na niego nakladac (w tym przypadku szpachlowki) bez matowania..a co za tym idzie zniwelowac do zera ryzyko odsloniecia golej blachy.

Nastepnie - Guru tego, jak i rowniez innych forow o tematyce lakiernictwa, sygnowany nickiem PROJEKTER :spoko: ..poruszyl temat nakladania szpachlowek na podklady akrylowe..a dokladnie , ze jest to praktyka niewskazana. Otoz dlatego, ze wypelniaczy twardych nie nakladamy na wypelnicze miekkie w warstwie.
:)
 

hematol 
Wysłany: 2011-06-23, 19:25   
0
UP DOWN


Pomógł: 11 razy
Posty: 1007
Skąd: ÂŚlÂąsk
dziĂŞkuje za odpowiedzi,oczywiÂście Âże blacha bĂŞdzie najlepiej wyczyszczona jak to moÂżliwe wtedy dopiero bĂŞdĂŞ malowaÂł reaktywnym.Co do szpachlowania na akrylowy to dlaczego nie?Producenci tacy jak np. Novol zaleca wrĂŞcz jako "najlepsza ochrona" daĂŚ reaktywny,dowolny akryl,dowolna szpachlĂłwka,szpachlĂłwka "finish",znowu akryl,baza,lakier.
Nawet Novol ju¿ ma taki reaktywny na który mo¿na k³aœÌ ekoksydowy,podaj¿e w³aœnie PROJEKTER pisa³ o tym.Informacje zaczerpniête zosta³y z AKADEMIA NOVOL.

bez tytu³u.JPG
Plik ściągnięto 7283 raz(y) 172.03 KB

 

hematol 
Wysłany: 2011-06-23, 19:45   
0
UP DOWN


Pomógł: 11 razy
Posty: 1007
Skąd: ÂŚlÂąsk
tak mi przyszÂło do gÂłowy,gdyby na reaktywny daĂŚ akrylowy,nastĂŞpnie na to epoksydowy i dalej normalnie szpachla itd?co myÂślicie panowie o takiej kombinacji? :roll:
 

klimeq 
Wysłany: 2011-06-23, 23:49   
0
UP DOWN

Posty: 98
Skąd: StrykĂłw
a po co epoksyd na akryl ?
 
 

PROJEKTER
Wysłany: 2011-06-24, 07:35   
0
UP DOWN


Pomógł: 15 razy
Posty: 1837
Skąd: MODULAR - equipment
No to namieszaliÂście ile wlezie. ^^ Po pierwsze kolega @obcy69 ma absolutnÂą racjĂŞ w tym co opisaÂł i w zasadzie powinniÂśmy zakoĂączyĂŚ na jego wypowiedzi. :spoko:

Co do przytoczonej karty technicznej Novol to z caÂłym szacunkiem dla tej firmy ale wielokrotnie juÂż w opisach technologicznych demonstrowaÂła ona absolutny brak KONSEKWENCJI. TakÂże PANOWIE TECHNICY Z NOVOL uporzÂądkujcie sobie informacje technologiczne o swoich produktach i zwracajcie bacznÂą uwagĂŞ na uÂżywane sformuÂłowania :tak: bo JA mam wiele uwag :tak:

Co do poliestru na podkÂład akrylowy ... to nie robi siĂŞ takiego przekÂładaĂąca bo w wiĂŞkszoÂści przypadkĂłw wypeÂłniacze akrylowe to produkty delikatne i podatne na szlifowanie. To koĂącowa miĂŞkka warstwa ostateczna. JeÂżeli oczekujecie zasady to jest ona taka :

NIE K£ADZIE SIÊ POLIESTRU NA WYPE£NIACZ AKRYLOWY
... i tu poproœcie kolegê @baqo o wyjaœnienia bo nieprawdopodobnie wnikliwie rozpozna³ ten problem w³¹cznie z analiza po³¹czeù atomowych. Wyjaœni wam co siê dzieje z akrylem pod poliestrem, a czego nie widaÌ go³ym okiem :tak:

Jak to jednak z zasadami bywa sÂą i wyjÂątki. To specjalne kity szpachlowe wykoĂączeniowe ktĂłre sypiÂą siĂŞ juÂż przy szlifowaniu papierem 600 ( 320 ) Ich docelowym przeznaczeniem jest ratowanie tego co siĂŞ przegapiÂło w trakcie przygotowania do lakierowania. Oznacza to Âże w wyjÂątkowych sytuacjach, poliester na wypeÂłniacz akrylowy ...i to tylko specjalny kit poliestrowy, w cienkiej warstwie i na maÂłej powierzchni.

REAKTYWNY + EPOKSYDOWY to odwieczny problem k³aœÌ jeden na drugi, czy nie k³aœÌ ? Jak spojrzymy na sprawê pod k¹tem przyczepnoœci to generalnie nie ma przeciwwskazaù ... choÌ s¹ tu opisane przypadki, ¿e zareagowa³y one miêdzy sob¹ niekorzystnie. Z punktu widzenia sk³adu chemicznego raczej nie powinno siê nic dziaÌ.
Je¿eli chodzi o jednak o celowoœÌ takich dzia³aù no to tu nie ma to ¿adnego sensu.

Ochrona antykorozyjna stali przed korozj¹ polega na zamkniêciu dostêpu wilgoci i powietrza do powierzchni metalu. Ka¿dy produkt który tworzy gêst¹ sieÌ wi¹zaù chemicznych i nie ma higroskopijnego wype³niacza mineralnego nadaje siê do tego celu. Nie ma ¿adnych materia³ów chemicznych powstrzymuj¹cych korozjê !!! Tu chodzi jedynie o to ¿eby pomiêdzy pow³ok¹ chemiczn¹ a powierzchni¹ stali nie formowa³y siê ¿adne nawet mikroskopijne miejsca w których pojawiÌ siê mog¹ atomy tlenu, czy mgie³ka s³onej wody ( np deszczówki ). Produkty poliwinylowe ( reaktywny ) i epoksydowe spe³niaj¹ te wymogi ale na podk³ad reaktywny w którym zastosowano kwas trawi¹cy nie mo¿na nak³adaÌ kitów poliestrów. Tu podk³ad epoksydowy ma przewagê. Jest antykorozyjny i jednoczeœnie mo¿na na niego nak³adaÌ poliester, a nawet bezpoœrednio bazê, czy lakier. Najproœciej by³oby stwierdziÌ --- Albo jedno Albo drugie ( reaktywny albo epoksydowy ) Jednak zadania w lakierniach s¹ ró¿ne. Budowa pow³oki ochrono dekoracyjnej to z³o¿ona sprawa, ale zawsze trzyma siê zasady: grunt + wype³niacz + lakier. S¹ produkty ³¹cz¹ce w sobie dwie zalety gruto-emalie, czyli lakiery na go³a stal i grunto wype³niacze ... jak np. podk³ad epoksydowy czy specjalne rodzaje kitów poliestrowych ( bez wype³niacza mineralnego )

Czasami przy naprawie lepiej i ³atwiej jest zastosowaÌ podk³ad reaktywny i pokryÌ go wype³niaczem akrylowym co po zmatowaniu daje wystarczaj¹c¹ odpornoœÌ antykorozyjna pow³oki i wymagan¹ jakoœÌ wykoùczenia. S¹ jednak przypadki gdy na grunt musimy po³o¿yÌ silny wype³niacz poliestrowy i wtedy zamiast reaktywnego stosujemy grunt epoksydowy. Zamiast a nie jeden na drugi !!!

Tu jeszcze wyjaœniê, ¿e nie s³ysza³em ¿eby jakiœ grunt reaktywny z kwasem by³ specjalnie dostosowany do pokrywania go epoksydem. Takie "dostosowanie" jest bezsensu i niczemu nie s³u¿y. Natomiast s¹ ju¿ grunty reaktywne na które mo¿na k³aœÌ poliester. Tyle tylko ¿e to po prostu grunt poliwinylowy i okreœlanie go mianem reaktywny czy kwasowy to ju¿ nadu¿ycie. Bardziej s¹ to produkty zastêpuj¹ce te reaktywne i dlatego potocznie mówi siê ( i pisze w kartach technicznych ) ¿e to nowe grunty reaktywne.
_________________
Chcesz wiedzieĂŚ wiĂŞcej ? ... projekter@projekter.pl
 

elvis
Wysłany: 2011-06-25, 00:15   
0
UP DOWN
snayper

Posty: 4
PROJEKTER napisał/a:
Czasami przy naprawie lepiej i Âłatwiej jest zastosowaĂŚ podkÂład reaktywny i pokryĂŚ go wypeÂłniaczem akrylowym


A czy mĂłgÂłbyÂś to wyjaÂśnic i dac jakiÂś przykÂład kiedy ?
 

obcy_69
Wysłany: 2011-06-25, 07:58   
0
UP DOWN

Pomógł: 24 razy
Posty: 704
Od siebie dodam, ze dwukrotnie probowalem kombinacji reaktywny+akrylowy+szpachlowka i obie proby odniosly skutek negatywny. Podczas obrabiania szpachlowki, akrylowy odchodzil od reaktywnego. Mozliwym jest , ze byl to skutek zastosowania prodoktow dwoch roznych marek (przed takimi rozwiazaniami tez przestrzegam..przynajmniej w miejscach, gdzie ma nastapic polaczenie chemiczne)..
 

PROJEKTER
Wysłany: 2011-06-25, 12:45   
0
UP DOWN


Pomógł: 15 razy
Posty: 1837
Skąd: MODULAR - equipment
elvis napisał/a:
PROJEKTER napisał/a:
Czasami przy naprawie lepiej i Âłatwiej jest zastosowaĂŚ podkÂład reaktywny i pokryĂŚ go wypeÂłniaczem akrylowym


A czy mĂłgÂłbyÂś to wyjaÂśnic i dac jakiÂś przykÂład kiedy ?


Zawsze wtedy gdy lakierowana jest go³a stal, lub np. aluminium. Wtedy konieczny jest grunt i wskazany na niego podk³ad akrylowy z wype³niaczem. Je¿eli jest jakiœ nalot korozyjny to oczywiœcie trzeba go usun¹Ì potem aplikacja i wtedy w³aœnie zastosowanie reaktywnego jest najbardziej wskazane ze wzglêdu na du¿e zdolnoœci penetracyjne rzadkiego materia³u reaktywnego. Je¿eli jednak to czysta go³a stal to i tak reaktywny jest dobrym rozwi¹zaniem bo mo¿na na niego aplikowaÌ bezpoœrednio lakier akrylowy poliuretanowy, lub epoksydowy w uk³adzie m/m ... a po zastosowaniu wczeœniej podk³adu akrylowego te¿ m/m z wype³niaczem tak¿e bazy konwencjonalnej i wodnej.

Grunt reaktywny to nie jest odrdzewiacz ktĂłry stosuje siĂŞ punktowo jako poczÂątkowÂą warstwĂŞ zatrzymujÂącÂą korozjĂŞ, a potem dalej to juÂż wszytko jedno co idzie. Reaktywny z utwardzaczem kwasowym zasadniczo pokrywany jest przy naprawach samochodĂłw tylko wypeÂłniaczem akrylowym. W tej konstrukcji powÂłoki oczywiÂście nie ma mowy o poliestrze w jakiejkolwiek formie ( kit szpachlowy, szpachlĂłwka natryskowa, lub lakier bezbarwny poliestrowy )

W zastosowaniach pó³przemys³owych reaktywny czasami pokrywany jest wype³niaczem poliuretanowym. To jednak rzadkoœÌ bo przemys³ u¿ywa jako zabezpieczenia antykorozyjnego przede wszystkim grunto wype³niaczy epoksydowych zarówno w wersji z miêdzy szlifem jak i m/m.
_________________
Chcesz wiedzieĂŚ wiĂŞcej ? ... projekter@projekter.pl
 

bruczyk
Wysłany: 2011-07-14, 19:09   
0
UP DOWN

Posty: 4
Panowie a ja mam takie pytanko mam w pracy jakiÂś grunt jedenoskÂładnikowy kolor ciemno szary. Na opisie stanowiska pisze Âże to wash primer na opakowaniu frodo x a stary lakiernik mĂłwi Âże to chromianka. Stosuje sie to na przetarcia katoforezy pod podkÂład. KtoÂś wie moÂże co to jest. Dodam Âże po naÂłoÂżeniu warstwa schnie 5 minut i jest to konsystencji mleka
 

LAKIEROWANKO Strona Główna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materiaÂły

Odpowiedz do tematu  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group