Szukaj FAQ Album



Przesuniêty przez: DrCruel 2009-04-15, 17:18
Autor Wiadomo¶æ
DrCruel
Wys³any: 2006-02-05, 21:27   Amatorskie kabiny lakiernicze
0
UP DOWN


Posty: 418
Jarek
Do³±czy³: 16 Lip 2005
Posty: 13
Wys³any: Sob Lip 16, 2005 4:41 pm Temat postu: amatorskie kabiny lakiernicze
--------------------------------------------------------------------------------
ma kto¶ zwas kabine zrobion± przez siebie ja mam ale chcia³ bym j± uleprzyc ale ju¿ niemam pomus³u


adams
Do³±czy³: 15 Lip 2005
Posty: 3
Wys³any: Pon Lip 18, 2005 7:08 am Temat postu:
--------------------------------------------------------------------------------
Cze¶c Jarek
Napisz wiêcej o swojej kabince.


Jarek
Do³±czy³: 16 Lip 2005
Posty: 13
Wys³any: Sob Lip 23, 2005 12:09 pm Temat postu: anatorski kabiny lakiernicze
--------------------------------------------------------------------------------
moja kabina jest równoczesnie pomieszczeniem do przygotowania a³ta pod lakier wiec jest to najzwyklejszy blaszany gara¿ tylko ze posze¿ony ma 4 m szeroko¶ci i 6,5 d³ugo¶ci tylko ze jest niski to straszna wada ale có¿ jak to w gara¿u bywa jest kana³ ktury mi s³u¿y do wyci±gana py³u i dodalkowo mam pod sófitem dwie rury o ¶rednicy 10cm wszystko jest pod³±czone do wyci±gu kupionego na z³omie nastêpnie o¶wietlenie 8lamp ja¿eniowych ka¿da po 40w 3 na suficie podwie z boków i jedna z przodu jeszcze mam zamiar powiesic na drzwiach to tak wyg³±da moja lakiernia wybaczcie za b³êdy ortograficzne i wogule a jeszcze mam pod³oge z kostki brukowej ale zadodre to niejest i gara¿ jest ocieplony styropianem


looqasch
Do³±czy³: 15 Lip 2005
Posty: 58
Sk±d: Stary Zamo¶æ
Wys³any: Nie Lip 24, 2005 12:52 am Temat postu:
--------------------------------------------------------------------------------
Ja na razie jestem w fazie marzeñ ale w nie d³ugim czasie bêdê stara³ siê te¿ rozpocz±æ budowê kabiny
Moj± kabinkê planujê zrobiæ tak pó³profesjonalnie. Wymiary 4m x 7m x 2,8m, konstrukcja drewniana (najtañsza dla mnie) ocieplona styropianem, wewn±trz wy³o¿ona p³ytami G-K, o¶wietlenie: kilka lamp "dwururowych" (nawet ju¿ zakupi³em u¿ywane taniooo 40 z³ - 10 lamp )wentylacja na dwóch wentylatorach, nawiew przez ca³± powierzchniê sufitu, wyci±g przez kana³ (no i tu jeszcze siê nie zdecydowa³em jakiego typu), ogrzewanie gazowe: mam ju¿ odpowiedni piecyk pozosta³y po rozbudowie ogrzewania w domu (ma nawet sterowanie elektroniczne), bêdzie to mini centralne ogrzewanie wodne, jako grzejniki zastosujê chyba kilka ch³odnic od jakiego¶ du¿ego samochodu i umieszczê je w kanale nawiewowym, nie przewidujê suszenia w tej "kabince", wystarczy mi temp 20 stC (max 25). Nie wiem tylko jak zrobiæ filtry. Mo¿e kto¶ wie gdzie mo¿na kupiæ filtry sufitowe albo jakie kolwiek o wiêkszej powierzchni.( jakiê strony na necie ???)
Co z tego wyjdzie to czas poka¿e.


lukas
Do³±czy³: 13 Lip 2005
Posty: 28
Wys³any: Nie Lip 24, 2005 10:40 pm Temat postu:
--------------------------------------------------------------------------------
Kiedy¶ zajmowa³em siê trochê wykorzystaniem energii s³onecznej, a nawet pisa³em na ten temat pracê magistersk± i mam takiego pomys³a aby w celu obni¿enia kosztów ogrzewania zastosowaæ s³oneczny kolektor powietrzny. W czasie pracy komora zu¿ywa du¿e ilo¶ci powietrza, które pobierane jest z zewn±trz gdzie temp w zimie jest bardzo niska a gdyby to powietrze przepu¶ciæ przez taki kolektor to mo¿na podnie¶æ jego temp. o kilka a nawet kilkana¶cie stopni a to jest bardzo du¿o.
Budowa takiego kolektorka jest bardzo prosta i niezbyt kosztowna i moim zdaniem powinna siê op³aciæ.
Je¿eli uznacie ¿e warto to przemy¶leæ to chêtnie napiszê jak to zrobiæ


looqasch
Do³±czy³: 15 Lip 2005
Posty: 58
Sk±d: Stary Zamo¶æ
Wys³any: Pon Lip 25, 2005 9:20 am Temat postu:
--------------------------------------------------------------------------------
Je¶li mo¿na to zrobiæ samemu to czemu nie napisz napisz ...


Jarek
Do³±czy³: 16 Lip 2005
Posty: 13
Wys³any: Pon Lip 25, 2005 8:35 pm Temat postu: amatorskie kabiny lakiernicze
-------------------------------------------------------------------------------
nie z³y patent tylko co jak niema s³oñca a to dosyc czeêsto sie zda¿a albo pada deszcz i ch³odzi to urz±dzenie


lukas
Do³±czy³: 13 Lip 2005
Posty: 28
Wys³any: Wto Lip 26, 2005 1:57 am Temat postu:
--------------------------------------------------------------------------------
Hej.
Jarek nie obawiaj siê, ¿e jak nie ma s³oñca to kolektorek bêdzie ch³odzi³, bo nawet jak jest pochmurno to czê¶æ promieniowania s³onecznego dociera do ziemi i najwy¿ej nie bêdzie grza³ jedynie w nocy mo¿e dzia³aæ jak ch³odniczka ale w nocy to siê ¶pi

Taki metalowy gara¿ jak Twój, w dodatku docieplony, super siê nadaje do naszego pomys³a. Teraz wystarczy³oby pomalowaæ dach lub ¶cianê gara¿u skierowan± na po³udnie, czarn± farb± matow± i ju¿ mamy tzw absorber, który bêdzie poch³ania³ promieniowanie s³oneczne. W naszym przypadku wystarczy zwyk³a farba matowa bo jest tania (np. Lowicyn) a w profesjonalnych kolektorkach stosuje siê wymy¶lne pow³oki selektywne, które wy³apuj± okre¶lone d³ugo¶ci fal, aby zwiêkszyæ efektywno¶æ takiego absorbera dlatego kolektory s± takie drogie.

U Jarka w gara¿u izolacja ju¿ jest pod powierzchni± blachy, wiêc jeden wa¿ny element kolektora ma z g³owy, ale je¿eli kto¶ ma ¶cianê murowan± to musia³by taki absorber zbudowaæ. Czyli warstwa styropianu plus blacha stalowa.

Wszyscy wiedz±, ¿e taka czarna blacha bêdzie siê nie¼le nagrzewa³a i teraz wystarczy to ciep³o jej odebraæ. Musimy wiêc przykryæ blachê szk³em, pleks± lub poliwêglanem. Wyboru nale¿y dokonaæ samodzielnie bo ka¿dy z tych materia³ów ma wady i zalety. Szk³o w najwiêkszym stopniu przepuszcza promieniowanie s³oneczne (to zaleta), jest tanie ale nietrwa³e, pleksa i poliwêglan w mniejszym stopniu przepuszczaj± promienie ale s± wytrzyma³e i niestety dro¿sze. W profesjonanych kolektorach u¿ywa siê szk³a hartowanego z naniesinymi od wewn±trz warstwami zapobiegaj±cymi wydostawanie siê resztek promieniowania odbitego od blachy na zewn±trz ale dla nas to nieosi±galne

Ta przegroda "szklana" powinna byæ oddalona od powierzchni blachy o ok. 10 cm. Mo¿emy do tego celu u¿yæ profili aluminiowych u¿ywanych w kasetonach reklamowych lub najpro¶ciej... zrobiæ te dystanse z drewna. Jednym s³owem, musimy zrobiæ co¶ w rodzaju szczelnej skrzyki os³aniaj±cej ca³± powierzchniê naszego absorbera. Jakich materia³ów u¿yjemy to kwestia indywidualna. W tym momencie nasz kolektorek zaczyna ¿yæ i grzaæ

Teraz musimy mu to ciep³o odebraæ. Wiêc trzeba wcze¶niej zaplanowaæ sobie dwa otrwory w naszej skrzynce. Jednym powietrze bêdzie wlatywa³o do kolektorka a drugim je pobierzemy. Powinny one byæ oddalone od siebie jak najdalej, najlepiej po przek±tnej. Musimy te¿ spowodowaæ aby powietrze, które wejdzie do kolektora by³o tam jak najd³u¿ej, zanim go opu¶ci. Musimy zatem zrobiæ co¶ w rodzaju korytarza-labiryntu tak aby powietrze mia³o jak najd³u¿sz± drogê.
Wa¿ne jest aby odpowiednio obliczyæ pole przekroju wlotu powietrza, korytarza i wylotu, tak aby wentylator dosta³ odpowiedni± ilo¶æ powietrza. Nale¿y te¿ uwzglêdniæ opór jaki spowoduje ten labirynt i byæ mo¿e zajdzie potrzeba zastosowania mocniejszego wentylatora lub mo¿e nawet wiêkszj powierzchni kolektora aby zapewniæ odpowiedni przep³yw ale to ju¿ ka¿dy sam musi oceniæ.
Trzeba te¿ przewidzieæ mo¿liwo¶æ od³±czania kolektora w lecie bo inaczej mamy saunê a nie komorê
Je¿eli co¶ jest niejasne to smia³o... pytajcie.

Wiem, ¿e niektórym wyda siê to zbyt kosztowne i pracoch³onne ale pomy¶lcie ile to jest darmowej energii... przyk³ad... choæby tunele foliowe.

Pozdrawiam.


looqasch
Do³±czy³: 15 Lip 2005
Posty: 58
Sk±d: Stary Zamo¶æ
Wys³any: Wto Lip 26, 2005 5:52 pm Temat postu:
--------------------------------------------------------------------------------
Pomys³ mnie siê podoba !!!
Koszty pewne s± ale znowu nie takie wysokie jak kto¶ umie trochê pokombinowaæ a po pewnym czasie inwestycja ta powinna siê zwróciæ (nie tylko gdy malujemy w zimie bo w sumie to wiêkszo¶æ roku jest ch³odna).
A teraz co¶ co mo¿e innych zachêciæ:
Mam ma³y gara¿ okryty foli±. W zimie, w dzieñ temperatura w ¶rodku jest zazwyczaj dodatnia, wystarczy tylko ¿e pojawi siê s³oñce i ju¿ jest odczuwalna zmiana.
Lukas jak powinny byæ rozmieszczone te otwory? Moim zdaniem otwór wlotowy powinien byæ na dole a wylotowy na górze ze wzglêdu na to, ¿e temp powietrza na dole jest ch³odniejsza ni¿ na górze. A w dodatku bardziej bêdzie pasowa³o do kabiny bo nawiew ma byæ na górze.


lukas
Do³±czy³: 13 Lip 2005
Posty: 28
Wys³any: Wto Lip 26, 2005 9:52 pm Temat postu:
--------------------------------------------------------------------------------
Fajnie ¿e moje nocne pisanie komu¶ siê mo¿e przydaæ

Co do otworów to masz looqasch racjê, wlotowy na dole a wylotowy na górze. Wa¿ne te¿ aby korytarz zrobiæ "poziomo" a nie pionowo aby coraz cieplejsze powietrze unosi³o siê naturalnie do góry.


Jarek
Do³±czy³: 16 Lip 2005
Posty: 13
Wys³any: Wto Lip 26, 2005 11:33 pm Temat postu: amatorskie kabiny lakiernicze
-------------------------------------------------------------------------------
tylko ze ja mam ma³y problem bo muj gara¿ jest od strony pu³nocnej a od a od zachodniej mam drzewa i umnie s³onca to prawie nie ma ale pomys³ naprawde godny uwagi jak bym mug³ przeprowadzic ciep³o z kolektora jakies 5 metrów jakims praewodem ocieplonym to by wypali³io i umnie


looqasch
Do³±czy³: 15 Lip 2005
Posty: 58
Sk±d: Stary Zamo¶æ
Wys³any: Sro Lip 27, 2005 9:29 am Temat postu:
--------------------------------------------------------------------------------
Mo¿na by pomy¶leæ nad zastosowaniem tego na dachu. Koszt chyba bêdzie podobny tylko z wykonaniem trudniej.


Mobin
Go¶æ
Wys³any: Sro Lip 27, 2005 10:10 pm Temat postu:
--------------------------------------------------------------------------------
Moja kabina ma 5m/6m/4m, 11wyci±gów w pod³odze po³±czonych do wentylatora wyci±gowego rurkami ¶rednicy 10cm, dodatkowo pod te same turki jest pod³±czony odp³yw wody, "czasami tam przygotowywuje auto" o¶wietlenie : 12 lamp ja¿eniówek: na bocznuch stonach po 4 ,i z ptrrzogu i z ty³ó po 2, pod sufitem za³o¿ona jest folia malarska " rozci±gnieta 30 cm pod sufitem , -- sama sie elektryzuje i wy³apuje py³ki w komorze dobry patent co ka¿de malowanie trzeba j± niestety zmieniac, przed malowaniem polewamy pod³oge lakierni wod± delikatnie , i sie nie pyli jak chodze , powietrze do komory dostarczaj± 2 filtry powierzchni 0,4 metra kwadratowego ka¿dy, niestety jeszcze do nich nie podpio³em wentylatora wt³aczaj±cego powietrze do kabiny, mam nadzieje ze komus sie to info przyda


K. Binek
Go¶æ
Wys³any: Sro Sie 31, 2005 12:38 pm Temat postu:
--------------------------------------------------------------------------------
Witam
Moja kompra jest zbudowana w garza¿u 20 X 8 X 4 kabina jest 5X2,5X4 W kabinie po pod³odze cel± ruct 20 cm z naciêtymi kratkami i to rur± 50cm na strych bara¿u Pare lamp do dobrej widoczno¶ci i przed ka¿dym malowaniem polawam wode foli±.
Mam tylko problem z filtrem na suficie nie wiem jaki materia³ na ten filtr zastosowaæ.
Mo¿e kto¶ wie i pomo¿e.
POZDRAWIAM


Go¶æ
Wys³any: Pon Lis 14, 2005 6:31 pm Temat postu:
--------------------------------------------------------------------------------
Co tyczy siê filtrów kabinowych zajrzyj na strone www.wibalak.pl
pozdrawiam Trebor.


Go¶æ
Wys³any: Sro Lis 23, 2005 4:28 pm Temat postu:
--------------------------------------------------------------------------------
tak jak pisze mobin - wyciagi powinny byc przy podlodze...
aby wyciagaly zimniejsze powietrze i zgodnie z grawitacja wspomagaly skutecznie odfiltrowac pyly.


roberto2000
Go¶æ
Wys³any: Sob Sty 14, 2006 6:20 pm Temat postu:
--------------------------------------------------------------------------------
nie wiem czy sie ze mna zgodzicie ale doœc dobrym ogrzewaniem do w³asnych lakierni(samorubek)poleca³bym "dewasto" ze starych aytobusów.mam taki zamontowany i poprostu cudo,wiadome filtry w takim systemie ogrzewania ju¿ musza byæ bo to nadmuch.do dewasta za³ozy³em pulpit sterowania,3 pozycje pracy.dewasto jest na rope (jest taka mo¿liwosc ze i spala bardzo tanie paliwa ciek³e) spala mi na 1 biegu 0,7 l na godz.,na 2 stopniu 1 l,a na 3 biegu 1,5l.zregu³y 3 biegu uzywam do rozrychu a tak to na 1 ca³y czas idzie i przy temp powietrza na zewnatrz pomieszczenia jest -10 to w pomieszczeniu jest ok +30,na kolejnych biegach jeszcze nie prubowa³em testowac ale z obliczeñ wychodzi ¿e do 40/50 st.by dosz³o.idealny sposób na dobre suszenie a zw³aszcza w zimie.wiadome koszta sa ale i efekt jest


looqasch
Do³±czy³: 15 Lip 2005
Posty: 58
Sk±d: Stary Zamo¶æ
Wys³any: Sob Sty 14, 2006 10:07 pm Temat postu:
--------------------------------------------------------------------------------
dewasto czy webasto ???

I sk±d to co¶ wzi±æ, jak to wygl±da ( jakie¶ fotki), ile kosztuje, ka¿dy autobus to ma?, jakie s± potrzebne przeróbki, jaki dodatkowy osprzêt ......??


roberto2000
Go¶æ
Wys³any: Nie Sty 15, 2006 10:52 am Temat postu:
--------------------------------------------------------------------------------
http://moto.allegro.pl/show_item.php?item=80409677
tu Ci przesy³am link jak to wygl¹da.ja mam podobne tylko zbiornik mam na dole no i inny pulpit i ma 17 kW .co do przerubki to tylko musisz zrobiæ podstawe na której to bedzie sta³o,oraz zasilanie z transformatora ,moze byæ bespieczeñstwa 24V.kupiæ cos takiego mozesz na alegro albo poszukac na ayto z³omach.w tej drugiej opcji kupisz najtaniej bo juz od 30-"
 

Oskari
Wys³any: 2012-10-30, 12:18   
0
UP DOWN

Posty: 1
kawal dobrej roboty ¿e¶cie tu odwalili:)
pytanie (odno¶nie filtrów) jak wypadaj± filtry od nich: http://tech-textil.eu/category/filtracja ? tzn: info zbieram nie na potrzeby jakiej¶ swojej cenzura³ki - stary sie rozgl±da za jakim¶ konkretem...
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Warsztat

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group