Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
Cubson94
Wys³any: 2014-01-04, 16:50   Legalny warsztat lakierniczy
0
UP DOWN

Posty: 15
Witam, w tym roku chcê legalnie zarejestrowaæ swój warsztat. Nie mam komory po prostu nowo postawiony gara¿ z wyci±gami ogrzewaniem itd. Jak takie miejsce pracy ma siê do legalizacji warsztatu ? Wiem ¿e mo¿e byæ z tym jaki¶ problem ale przecie¿ wiêkszo¶æ ludzi pracuje legalnie w takich pomieszczeniach. Bardzo proszê o wyt³umaczenie mi ewentualnie pod jak± przykrywk± robicie. Szczerzê mówi±c pod³ama³em siê trochê dowiaduj±c siê ¿e trzeba uzyskaæ pozwolenie na lakierniê a wiadomo ¿e warsztat bez profi kabiny nie ma raczej zbytnio szans przez emisjê lakierów itd.
 

hubson85 
Wys³any: 2014-01-04, 22:20   
0
UP DOWN
malarz artysta

Posty: 76
Sk±d: wzy
zg³o¶ pod has³em "kosmetyka samochodowa", "us³ugi blacharskie","przygotowanie aut do sprzeda¿y" albo co¶ w tym stylu, grunt aby nie by³o w okre¶leniu dzia³alno¶ci s³owa LAKIEROWANIE. to taniej i ³atwiej dostaniesz pozwolenie na co¶ takiego. A lakierowanie to jakby nie by³o kosmetyka ;P Poza tym w ¶wietle polskiego prawa do momentu podk³adu dzia³asz legalnie, przepisy mówi± wyra¼nie o pozwoleniu na lakierowanie, a zabiegi poprzedzaj±ce nie s± objête jakim¶ rygorem. Oczywi¶cie zarzuæ dobre filtry, bo jak bêdziesz robi³ chmurê na zewn±trz ¶mierdz±c± na kilometr i kto¶ Ciê pod....oli to po zabawie. W takich przypadkach 99% ryzyka to ludzka "¿yczliwo¶æ".
_________________
spawanie gumowymi elektrodami plastikowego amelinium w os³onie podtlenku lpg
 

Cubson94
Wys³any: 2014-01-04, 23:44   
0
UP DOWN

Posty: 15
Dziêki bardzo w takim razie zg³oszê pod nazw± Naprawa aut powypadkowych. Je¶li kto¶ bêdzie wnika³ to powiem ¿e montuje nowe zderzaki maski drzwi itd lub wymieniam.
 

MAX MAYER 
Wys³any: 2014-01-05, 09:47   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 63
Sk±d: Lubelskie
Cubson nie s³uchaj g³upich rad tylko we¿ kredyt i zadzwoñ do Projektera zrobisz to raz a dobrze :!:
 

Cubson94
Wys³any: 2014-01-05, 12:58   
0
UP DOWN

Posty: 15
Nie chcê bawiæ siê w ¿adne kredyty mam 19 lat nawet gdybym chcia³ to i tak bym go nie dosta³.
 

KK 
Wys³any: 2014-01-05, 13:47   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
No na 1mln z³ i bêdziesz sp³aca³ ca³e ¿ycie. Najlepiej pod hipotekê swojego domu i rodziców.
:fiu:
 
 

Lackdoctor 
Wys³any: 2014-01-05, 13:51   
0
UP DOWN

Pomóg³: 40 razy
Posty: 3753
Pytanko...
Który z nas ma w pe³ni legalny warsztat lakierniczy ?
Bo znam kilku co ma dzia³alno¶æ ale to ma³y % userów obu for.
Jeszcze mniej jest userów co maj± legalne lakiernie z formalno¶ciami itd.

A ile jest osób co mówi± o profi i legalno¶ci a szarpi± szar± strefê jak Reksio boczek... ale to tam, na drugie forum wpadnij a podpowiedz± jak to robiæ :fiu: :fiu: legalnie.
_________________
Strona mojego znajomego w Belgii... mówi po naszemu. Bardzo fajne furki, bardzo ró¿ne ceny, nowe okazje praktycznie codziennie.
http://home.mobile.de/AUTOS-PAGNAER#ses
 

hamir 
Wys³any: 2014-01-05, 14:02   
0
UP DOWN

Pomóg³: 4 razy
Posty: 754
Sk±d: Astana
KK napisa³/a:
na 1mln z³ i bêdziesz sp³aca³ ca³e ¿ycie.
ale za to dzieci juz beda na gotowym ^^ :spoko:
 

hubson85 
Wys³any: 2014-01-05, 14:07   
0
UP DOWN
malarz artysta

Posty: 76
Sk±d: wzy
MAX MAYER napisa³/a:
Cubson nie s³uchaj g³upich rad tylko we¿ kredyt

i to jest ta z tych m±drych rad ^^
na rozruch jak znalaz³ :spoko:
_________________
spawanie gumowymi elektrodami plastikowego amelinium w os³onie podtlenku lpg
 

hamir 
Wys³any: 2014-01-05, 14:11   
0
UP DOWN

Pomóg³: 4 razy
Posty: 754
Sk±d: Astana
Jak to PROJEKTER poczyta :x: to nam :rozga: ^^
 

hubson85 
Wys³any: 2014-01-05, 14:22   
0
UP DOWN
malarz artysta

Posty: 76
Sk±d: wzy
no co, przecie¿ nie by³o pytania jak otworzyæ legaln± lakiernie tylko jak sobie upro¶ciæ "procedurê legalizacji" :D ¿e troszkê "boczkiem" nie znaczy ¿e musi tam mieæ jak±¶ bardachê. a poza tym ¿eby wszyscy siê tak uczciwie przepisów trzymali... ¿e nie wspomnê o podatkach ;P
_________________
spawanie gumowymi elektrodami plastikowego amelinium w os³onie podtlenku lpg
 

KK 
Wys³any: 2014-01-05, 14:24   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Jutro jadê do prowidentu. 1mln z³ i 40% odesetk.... cholera, braknie gospodarki.
 
 

hubson85 
Wys³any: 2014-01-05, 14:43   
0
UP DOWN
malarz artysta

Posty: 76
Sk±d: wzy
KK napisa³/a:
Jutro jadê do prowidentu. 1mln z³ i 40% odesetk.... cholera, braknie gospodarki.


ale legalnie bedzie :cool:
we¼ od razu bañkê wiêcej na nowe technologie, bo zanim to sp³acisz to bêd± Ciê wspominaæ jak teraz tych co mini± malowali ^^
_________________
spawanie gumowymi elektrodami plastikowego amelinium w os³onie podtlenku lpg
 

³ysy73 
Wys³any: 2014-01-05, 15:38   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 978
hamir napisa³/a:
KK napisa³/a:
na 1mln z³ i bêdziesz sp³aca³ ca³e ¿ycie.
ale za to dzieci juz beda na gotowym ^^ :spoko:


Tak.
Odziedzicz± kredyt w spadku.
B±d¼ ju¿ jego windykacjê.
 

³ysy73 
Wys³any: 2014-01-05, 15:46   Re: Legalny warsztat lakierniczy
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 978
Cubson94 napisa³/a:
Witam, w tym roku chcê legalnie zarejestrowaæ swój warsztat. Nie mam komory po prostu nowo postawiony gara¿ z wyci±gami ogrzewaniem itd. Jak takie miejsce pracy ma siê do legalizacji warsztatu ? Wiem ¿e mo¿e byæ z tym jaki¶ problem ale przecie¿ wiêkszo¶æ ludzi pracuje legalnie w takich pomieszczeniach. Bardzo proszê o wyt³umaczenie mi ewentualnie pod jak± przykrywk± robicie. Szczerzê mówi±c pod³ama³em siê trochê dowiaduj±c siê ¿e trzeba uzyskaæ pozwolenie na lakierniê a wiadomo ¿e warsztat bez profi kabiny nie ma raczej zbytnio szans przez emisjê lakierów itd.


Lakiernia to nie tylko kabina.
Nie wiem czy przypadkiem owa kabina nie jest aby naj³atwiejsz± "przeszkod±" do przebrniêcia.
Je¶li nie jeste¶ pewien to ju¿ legal lakiernia odpada bo odpada ona nawet u wiêkszo¶ci tych co s± jej legalno¶ci pewni.
Na te tematy najwiêcej wie Robert ale musisz poszukaæ w tematach bo nawet pobie¿nie i w wielkich skrótach s± tych tematów tomy a nikt nie bêdzie tego pisa³ po raz kolejny.
Samo czytanie zajmie Ci ³adnych kilka dni a trzeba pamiêtaæ ¿e ¿yjemy w debilnych czasach i w jeszcze durniejszym kraju i to co zosta³o napisane pó³ roku temu mo¿e ju¿ byæ tylko czê¶ci± nowych wydumek.

Szczerze to odpu¶æ wpis z lakierni± i wpisz co¶ z napraw± aut czy kosmetyk± - nie wiem jakie teraz s± wpisy PKD a sprawdzaæ mi siê nie chce.

Najlepiej popro¶ o podpowiedzi na PW a nie w otwartym po¶cie. Ale tak czy siak je sprawd¼.
 

jackcl55 
Wys³any: 2014-01-08, 04:11   
0
UP DOWN

Posty: 21
: witam ja jestem w trakcie przbudowy budynku gospodarczego na profesionalna lakiernie mam dobrego architekta co wszystko mi zalatwia :spoko: pozdrowka
 

jackcl55 
Wys³any: 2014-01-08, 06:36   
0
UP DOWN

Posty: 21
stanowisko do polerki juz prawie gotowe

20140104_145040.jpg
Plik ¶ci±gniêto 2017 raz(y) 1.37 MB

 

jackcl55 
Wys³any: 2014-01-08, 06:43   
0
UP DOWN

Posty: 21
start przebudowy

20131118_154655.jpg
Plik ¶ci±gniêto 386 raz(y) 1.38 MB

 

hubson85 
Wys³any: 2014-01-08, 09:48   
0
UP DOWN
malarz artysta

Posty: 76
Sk±d: wzy
uda³o Ci siê uzyskaæ pozwolenie bez kabiny/komory? Czy troche na "skróty"?
_________________
spawanie gumowymi elektrodami plastikowego amelinium w os³onie podtlenku lpg
 

jackcl55 
Wys³any: 2014-01-08, 16:35   
0
UP DOWN

Posty: 21
kabina i wodne lakiery ^^
 

Cubson94
Wys³any: 2014-01-14, 13:46   
0
UP DOWN

Posty: 15
i pod jakim has³em zg³aszasz dzia³alno¶æ ? My¶lê ¿e jak zg³oszê Naprawa Aut Powypadkowych to nie bêdzie jakiego¶ problemu bo przecie¿ nie ma tu nic o lakierowaniu
 

jackcl55 
Wys³any: 2014-01-15, 03:49   
0
UP DOWN

Posty: 21
robie zmiane budunku gospodarczego typowo pod lakiernie musi byc jedno stanowisko do przygotowki z wentylacja kabina z papierkami CE w socialnym kibelek i prysznic i nie obchodzi ich ze sam niby bedziesz robil :spoko:
 

noxes
Wys³any: 2014-02-13, 19:22   
0
UP DOWN

Pomóg³: 2 razy
Posty: 289
Zg³o¶ jako mechanika/ naprawa samochodów uszkodzonych i git.
Co by dalej byæ krytym mo¿esz lakierowaæ lakierami przemys³owymi to jest to samo co do samochodów tylko pod inn± nazw±.
Wiele osób tak ma i je¶li masz ok s±siadów to nikt Ci nic nie zrobi.
 

PROJEKTER
Wys³any: 2014-02-18, 12:42   
+2
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Przeczyta³em .... i pozostaje tylko zawyæ nad wasz± g³upot±, mo¿e nie wszystkich z uczestników tej dyskusji ale z pewno¶ci± co niektórych i zamieszczonych tu wypowiedzi

Chcia³bym np. zobaczyæ te przepisy na które siê powo³a³a kolega :

hubson85 napisa³/a:
zg³o¶ pod has³em "kosmetyka samochodowa", "us³ugi blacharskie","przygotowanie aut do sprzeda¿y" albo co¶ w tym stylu, grunt aby nie by³o w okre¶leniu dzia³alno¶ci s³owa LAKIEROWANIE. to taniej i ³atwiej dostaniesz pozwolenie na co¶ takiego. A lakierowanie to jakby nie by³o kosmetyka ;P Poza tym w ¶wietle polskiego prawa do momentu podk³adu dzia³asz legalnie, przepisy mówi± wyra¼nie o pozwoleniu na lakierowanie, a zabiegi poprzedzaj±ce nie s± objête jakim¶ rygorem. Oczywi¶cie zarzuæ dobre filtry, bo jak bêdziesz robi³ chmurê na zewn±trz ¶mierdz±c± na kilometr i kto¶ Ciê pod....oli to po zabawie. W takich przypadkach 99% ryzyka to ludzka "¿yczliwo¶æ".


Bardzo was proszê ... uwa¿ajcie co piszecie ... bo ja mam alergiê na durnotê zawodow± i k³amstwa wypisywane w postach na zawodowych portalach nawet jak s± dla amatorów lakierowania. Szczególnie wkurza mnie szastanie sformu³owaniem "TAKIE SA PRZEPISY" :tak: .... wypada³oby ciê teraz poprosiæ o te "wyra¼nie mówi±ce przepisy" Dz.U Nr .... z dnia .... ? Na przysz³o¶æ .... ostro¿nie w wypisywaniem g³upot. Lepiej zapytaæ.

jackcl55 napisa³/a:
robie zmiane budunku gospodarczego typowo pod lakiernie musi byc jedno stanowisko do przygotowki z wentylacja kabina z papierkami CE w socialnym kibelek i prysznic i nie obchodzi ich ze sam niby bedziesz robil :spoko:


To akurat nie s± konieczne elementy dla legalnej lakierni .... D.O.U.¦ to jest sprawa niezbêdna, Ocena Zagro¿enia Wybuchem ... to kolejna, tak jak ... Pozwolenie na wprowadzanie gazów i py³ów, Pozwolenie na odpady ..... bo Deklaracja WE do znaku CE dla komory lakierniczej to raczej ma³o przydatny papier przy legalizacji lakierni, ale wa¿niejsze w tym temacie jest to ....

Raz na zawsze zapamiêtajcie sobie dwie sprawy :

Temat 1. Zg³oszenie dzia³alno¶ci gospodarczej nie ma nic, a nic wspólnego z legaln± lub nie legaln± lakierni±. Us³ugi lakiernicze pod wzglêdem PKD i Skarbowym prowadziæ mo¿na na 10 piêtrze bloku w ¶rodku miast- legalnie. W gara¿u to nielegalne.
Przestañcie kombinowaæ z tymi zapisami o "nie lakierowani" bo to akurat jest bez ¿adnego znaczenia. Zapis w Zg³oszeniu Dzia³alno¶ci to sprawa dla Urzêdu Statystycznego i mo¿e trochê skarbowego to tylko deklaracja która nie poci±ga za sob± ¿adnych konsekwencji w zakresie miejsca wykonywania dzia³alno¶ci. Nie widzê problemu z wystawieniem FV VAT na lakierowanie samochodu gdy we wpisie mia³bym np remonty budynków, albo produkcja mebli, czy nawet skrajnie krawiectwo. Podatki zap³acone, FV zaksiêgowana ... co najwy¿ej U. Statystyczny siê wkurzy. To zupe³nie nie ta bajka o "legalnej lakierni".

Dlatego jak kto¶ kombinuje z wpisem do ewidencji ¿eby unikn±æ kosztów legalizacji warsztatu .... to jest zwyczajnym g³upolem i do tego leniwym skoro nie chce mu siê pogrzebaæ w internecie i skapowaæ ¿e "legalnie" to jest wtedy gdy siê spe³nia 100 % wymogów okre¶lonych dla danej dzia³alno¶ci w odrêbnych od siebie aktach prawnych ( ustawach i rozporz±dzeniach, a nawet uchwa³ach ) 90 % zgodno¶ci z przepisami to nadal w 10 % obiekt, lub dzia³ania niezgodne z przepisami. W jednych przypadkach koñczy siê ostrze¿eniem w innych mandatem, a w jeszcze innych kar± administracyjn± zamkniêciem "niby lakierni" .... kar±, która w przypadku powa¿nej przebudowy gara¿u lub bud. gospodarczego siêgaæ mo¿e 50 000 z³ pomimo konieczno¶ci przywrócenia stanu poprzedniego. W takich przypadkach gdy wyk³ada siê kasê na zakup sprzêtu i remont wnêtrz znacznie lepiej jest wzi±æ kredyt. "Legalna lakiernia" to pojêcie które w wiêkszo¶ci dotyczy obiektu jego wyposa¿enia i terenu lokalizacji, a nie Wpisu do Ewidencji D.G

Czy legalizowaæ lakiernie ? .... Z mojego punktu widzenia to kompletnie mi to wisi, kto co zrobi. Durnych ryzykantów jest na ¶wiecie pe³no. Jedni je¿d¿± 200 km/ h po mie¶cie inni my¶l± ¿e s± nie¶miertelnymi wybrañcami losu. G³upota p³ynie czêsto z mózgu k±sanego przez biedê, a z biedy nie ma sukcesów zawodowych. Nikt z was niczego nie osi±gnie gdy bêdzie dzia³a³ w sprzeczno¶ci i wbrew obowi±zuj±cym przepisom niezale¿nie od tego jak bêd± one durne, nie¿yciowe, kosztowne i utrudniaj±ce wam ¿ycie. Nie ma innej drogi jak to ma byæ warsztat i firma, a nie szczurza nora i lewe interesiki za stówkê.

Nie moja wina, ¿e ¿yjemy w ¶rodku zjednoczonej Europy w której ¶winie musz± mieæ zabawki w chlewie, a ludzie czekaj± na wizytê u lekarza dwa lata i umieraj± w poczekalniach. Nie moja wina, ¿e obowi±zuj±ce w kraju nad Wis³± przepisy s± g³upie nie ¿yciowe, wzajemnie siê wykluczaj±ce i wymierzone przeciwko w³asnym obywatelom. Wy lakierujecie samochody, Ja za³atwiam legalizacje lakierni. Taki zawód. Przyjmuje do wiadomo¶ci zmianê kolejnych przepisów i dzia³am zgodnie z nimi na korzy¶æ ka¿dego, kto organizuje legalny obiekt.

G³upcem jest ka¿dy z was kto wyk³ada kasê na inwestycjê, a jedna decyzja urzêdowa zakoñczy jego dzia³alno¶æ, marzenia i plany .... nie wspominaj±c o kosztach i karach których zap³ata jest nieunikniona. To nie bank z którym mo¿na negocjowaæ. To bezduszna machina urzêdnicza i przepisy które zniszczy³y ¿ycie nie jednego Obywatela. Nikt nie bêdzie siê nad wami litowa³. Jeden raz - niezadowolony klient .... jeden niezadowolony s±siad i koniec marzeñ. Czêsto po kilku latach prowadzenia dzikiej dzia³alno¶ci i tysi±cach wydanych na sprzêt i modernizacje pomieszczenia. Niestety ale koszty legalizacji obiektu które zaczynaj± siê od ok. 20 ty¶ z³otych trzeba przyj±æ na klatê jak op³atê urzêdow± lub haracz dla mafii pañstwowej za to ¿e prowadzi siê w tym kraju dzia³alno¶æ gospodarcz±. Tu dodam ... w ka¿dej bran¿y. 80 % wymogów i kosztów, które dotycz± lakierni, dotyka te¿ innych rodzajów dzia³alno¶ci bo wiele wymogów wynika z tych samych przepisów. Mechanika samochodowa, stolarnia czy jaka¶ produkcja ... to takie same "schody" jak lakiernia. Przed wami ostanie 5 lat dotacji unijnych. Potem koniec. Kto nie skorzysta mo¿e sobie tylko potem pogadaæ jak ci co nie wziêli wielkich kredytów za Gierka przed mega inflacj±. ^^

Temat 2. Zanim zaczniecie wymy¶laæ durne teorie i historyjki dla urzêdników to "we¼ta siê zastanówta " nad tym czy urzêdnik prowadz±cy kontrolê to jest debil g³upszy od was, czy cwaniak który takich kontroli wykona³ setki, przepisy ma w jednym paluchu, a debilnych historyjek s³ysza³ w ¿yciu ju¿ tysi±ce ?. W trakcie kontroli przeciwko wam i waszym nielegalnym lakierni± stanie ca³y aparat kontrolny i sztab szkolonych specjalistów od tego jak was skopaæ do krwi. ... od razu napiszê ¿e ten sztab ma w odbycie to ilu ludzi zostanie bez pracy i ile dzieci umrze z g³odu na skutek ich arbitralnych decyzji. Ma to w odbycie i zawsze mia³ - taki to "dziki kraj" cytuj±c Ministra Sportu. Urzêdnicy s± od egzekwowania przepisów prawa ... to w³adza wykonawcza. Wydaje siê wam ¿e kto¶ siê zlituje, albo bêdzie analizowa³ indywidualnie wasz przypadek ?

Ci z was którzy my¶l± ¿e s± nietykalni, abo niewidzialni to zwyczajni ¶lepcy i samobójcy. Tik, tak .... tik, tak :tak:

Takie s± zasady ¿ycia w spo³eczno¶ci UE. Takie jak widzicie w ko³o. Komu siê nie podoba mo¿e lakierowaæ samochody w Afryce, albo w Azji. Nie macie wp³ywu na zaostrzane w Brukseli i Warszawie przepisy, a nwet cieniutki wp³yw na te uchwa³y które wydaje prezydent czy wójt lub rada miasta / gminy. Mo¿ecie siê dostosowaæ ... cierpieæ, ¿yæ i inwestowaæ spokojnie, albo jak z³odziej siedzieæ cicho w norze licz±c dni w których "psy goñcze" was jeszcze nie dopad³y. Wy nie znacie statystyki. Wydaje siê wam ¿e jak dwa, czy piêæ lat malujecie pok±tnie i siê uda³o to jest to ju¿ stan sta³y. Taki na zawsze. Który z was zdaje sobie sprawê z tego ¿e zniszczyæ was mo¿e nawet .... Urz±d Celny ... w zakresie akcyzy na olej opa³owy. :tak:

Zapytajcie kolesia który wsiada rano do samochodu i jedzie do pracy czy wie ¿e dzi¶ zginie w wypadku ? :shock: Niemo¿liwe !!! .... a jednak codziennie "kto¶" w tej drodze do pracy ... ginie, a czasami w samej pracy.

Pusty ³eb + brak wyobra¼ni + bieda + arogancja ....to mieszanina, która zawsze prowadzi do tego samego celu. To tylko kwestia czasu. Ka¿dy z was ma mózg ... jedni u¿ywaj± go do my¶lenia i analizowania .... inni tylko do kontrolowania odruchów fizjologicznych. Nie moj± spraw± jest marszczyæ wam korê w czaszce. Odk±d pamiêtam zawsze na forach internetowych by³o pe³no durnych samobójców i garstka tych zdrowo my¶l±cych. Czas jednak p³ynie i pokazuje ¿e ci co tak siê wypinali publicznie na formalno¶ci na zasady technologiczne na markowe narzêdzia albo m±drzeli, albo koñczyli jako gównozjady. Ka¿dy z nas jest "kowalem w³asnego losu". To decyzje jakie w ¿yciu podejmujemy prowadz± nas finalnie do miejsca gdzie dochodzimy pod koniec w³asnego ¿ycia. Owszem jest czas na b³êdy .... zdarza siê czasami podj±æ g³upi±,a nawet durn± decyzjê pod wp³ywem g³upich, czy durnych porad.
Jednak takie decyzje prowadz± na skraj urwiska, a nie do krainy szczê¶liwo¶ci.
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Firma

Ten temat jest zablokowany bez mo¿liwo¶ci zmiany postów lub pisania odpowiedzi  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group