Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
pro
Wys³any: 2015-10-15, 18:53   lakier oczkuje - diagnoza: sylikony na hali, co robiæ?
0
UP DOWN

Posty: 26
Pytanie za 100 punktów, w jaki sposob pozbyæ siê sylikonów, t³uszczy czy innego g***a które siedzi mi na hali gdzie lakieruje. Budynek jest konstrukcji drewnianej, ocieplony we³n± w srodku p³yt OSB (jest to nowe pomieszczenie, zosta³y polakierowane w nim 2 elementy na kazdym oczka). Sciany i sufit od srodka zosta³y pomalowane zywic± epoksydow±, na pod³odze p³ytki. Na hali gdzie lakieruje stoi tylko karcher, i scianka lakiernicza ( no i lampy na suficie oraz na scianie). Drugie pomieszczenie oddzielone jest p³acht± specjaln±, tam mam magazynek, zadnych podejrzanych substancji juz tam nie ma.
U¿ywam past 3m pe³ny system jesli chodzi o polerke a to chyba sie nie gryzie z lakierem. Po testach wychodzi ze skupisko tych sylikonów siedzi w magazynku ale cholerstwo siedzi tez mocno na hali. Wykry³em ze mialem w szafce 2 badziewne jakies woski/politury niewiem sk±d ale ostro oczkowa³y gdy podszed³em z nimi do lakieru ( to juz wywalone). Dzisiaj wietrzenie hali przez 3 godziny, test natrysku wyszed³ masakrycznie, oczka jeszcze wiêksze niz by³y kilka dni temu.
Dodam tylko ze przerobilem juz temat instalacji pneumatycznej i to nie jest wina tego. Zamontowa³em zestaw filtrów i osuszacz. Jak robie testy na dworzu jest ok.

Ze sposobów na pozbycie sie sylikonów znam 3 - wietrzenie, psikanie octem scian? :) , antysylikon do lakieru. Chce siê pozbyc tego szybko raz na zawsze ale jak to zrobiæ?!
 

pro
Wys³any: 2015-10-15, 20:26   
0
UP DOWN

Posty: 26
Przysz³o mi do g³owy jeszcze jedna wazna sprawa. Tak jak pisalem jest to nowo wybudowany budynek. £±czenia na p³ytach osb (na scianach i sufity) by³y wype³niane akrylem, w niektórych miejschach na p³ytkach pod³ogowych by³ zastosowany sylikon no i na sylikon przyklejalismy listwy takie przypod³ogowe. Ale to wszystko by³o ok miesi±c temu, czy mozliwe ze ten sylikon bedzie siê uwalnia³ przez ca³y czas teraz z tych miejsc sylikonowanych?
 

KK 
Wys³any: 2015-10-15, 22:17   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Co¶ mi siê zdaje, ¿e 3m gryzie siê z lakierami. Podobno menzerna jest bez silikonu, ale nie dam sobie rêki ci±æ.
Sam polerowa³em u siebie i lakieruje te¿ tam i powiem, ¿e nic nie wychodzi... a dziwne...
Teraz ju¿ unikam jakichkolwiek polerowañ jak ognia.
W pastach oprócz wosków, sylikonów jest te¿ pochodna ropy naftowej.

Po polerowaniu zostaje py³, ten py³ pewnie ci±gnie do ¶cianki lakierniczej i oczka, ewentualnie zanieczyszczone powietrze z dworu.

Pistolety jak bêdziesz mia³ te¿ zanieczyszczone po awarii instalacji to gwarantuje Ci, ¿e przelanie zmywaczem nie pomo¿e. U siebie musia³em rozebraæ pistolet w mak, i wszystko my³em. Wtedy dopiero pomog³o.

We¼ jeszcze polakieruj co¶ na dworze i zobaczysz czy bêdzie dobrze.
_________________

 
 

pro
Wys³any: 2015-10-16, 09:47   
0
UP DOWN

Posty: 26
Zielony korek 3m napewno nie gryzie siê z lakierami bo to juz sprawdza³em, niewiem jak zó³ty i niebieski korek...

Czym proponujesz wymyæ pistolety?

Na dworzu juz robi³em próbê i jest ok, cos poprostu wisi w powietrzy na hali :/ dzisiaj bêdzie wietrzenie i ocet :) zobaczymy
 

pro
Wys³any: 2015-10-16, 17:07   
0
UP DOWN

Posty: 26
Dzisiaj z rana wynieslismy wszystko z warsztatu, cala hala spsikana octem. Kisi³o siê to ze 3 godziny nastêpnie 3 godziny wietrzenia. Przed wniesieniem wszystkich rzeczy zrobi³em dwie próby na test karcie tym samym pistoletem tym samym lakierem, na dworzu i na hali. Karta na dworzu ok a na hali dalej oczka.
Pozostaje mi juz tylko wietrzyæ, wszystkie potencjalne rzeczy które mog³y zaszkodziæ zosta³y wyniesione. Moze ktos doradzi jak siê tego pozbyæ nie wierze ze nikt siê z tym nie spotkal nigdy.

Obstawiam ze to wina sylikonów które by³y robione przy k³adzeniu p³ytek albo przyklejaniu listew ale to by³o ze 3 tygodnie temu. W weekend codzienne wietrzenie a w poniedzia³ek gdy dalej bedzie kicha jade po antysylikon ale wola³bym tego nie u¿ywaæ

Dodam jeszcze ze te cholerstwo wychodzi tak jakby gdy grzeje promiennikiem ale wczesniej troche tez oczek wychodzi.
 

Dementor
Wys³any: 2015-10-16, 19:55   
0
UP DOWN


Posty: 364
Czym grzejesz na hali? Ja tam nie wierzê ¿e to od silikonów do fugowania.
 

KK 
Wys³any: 2015-10-16, 22:01   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Silikon siê utwardzi³ nie mo¿e raczej nic powodowaæ. Jeszcze rzeczywi¶cie co¶ co mo¿e byæ spalane w piecu.
_________________

 
 

grzechoo2008 
Wys³any: 2015-10-17, 07:34   
0
UP DOWN

Pomóg³: 4 razy
Posty: 377
Sk±d: kuj-pom
Kolego pro, a ja proponujê Ci aby¶:
- zwiêkszy³ trochê ci¶nienie natrysku,
- zmniejszy³ ilo¶æ materia³u na pistolecie,
- robi³ d³u¿sze przerwy miêdzy warstwami lakieru,
- nie wygrzewaj za szybko elementu lakierowanego promiennikiem, w karcie tech. lakierów jest napisane zazwyczaj, ¿e nie prêdzej ni¿ 10 min od aplikacji .
Tak na szybko to tyle.
Sprawd¼ najpierw t± metodê zanim zaczniesz zrywaæ p³yty ze ¶cian ;)
Pozdro!
 
 

pro
Wys³any: 2015-10-17, 09:33   
0
UP DOWN

Posty: 26
Grzeje piecem nadmuchowym typu koza. Piec stoi w lazience i spiro rur± jest nadmuchiwane ciep³e powietrze na hale gdzie lakieruje. A pale jak narazie tylko drewnem. Robilem próbê na test kartach i przy³o¿y³em j± do samej rury gdzie nadmuchuje powietrze, drug± kartê da³em do ³azienki (czyli tam gdzie jest piec). Na zadnej z nich nie zaobserwowa³em nadzwyczajnego oczkowania nawet minilanie mniej ni¿ na hali g³ównej to wygl±da³o moim zdaniem.

grzechoo2008 nie jestem laikiem w dziedzinie lakiernictwa wiêc takie podstawy by³y sprawdzane na samym pocz±tku testów.

Tak jak pisa³em ¶ciany i sufit sa pomalowane farb± (zywica epoksydowa) stosuja j± na myjniach halach warsztatach parkingach ale moze z lakierem siê gryzie??)
 

barteek933
Wys³any: 2015-10-17, 18:54   
0
UP DOWN

Pomóg³: 14 razy
Posty: 826
jak dla mnie to problem z instalacj±, cudów nie ma. wymyj wê¿e porz±dnie. pistolety.

Tylko mysie pistoletu to nie tylko kubek ale tak¿e kana³y powietrzne. Przelej pistolet porz±dnie.

Ja najpierw my³em swój wod± gor±c± z p³ynem do naczyñ, suszy³em i zmywacz ¿eby siê pozbyæ resztek wody.

U mnie stoi milion baniek po oleju, czasami otwarte, lakierowa³em w gara¿u gdzie dzieñ w dzieñ u¿ywane jest wd40, wystarczy³o kilka godz przed malowaniem nie psikaæ niczym i oczek nie by³o, napewno nigdy nie mia³em z sylikonu czy oleju.
 

kzychu
Wys³any: 2015-10-17, 20:11   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 346
Test na dworze wyszed³ ok - mo¿e na zbyt ma³ej karcie zrobiony ?
A nie wpu¶ci³e¶ kogo¶ do gara¿u na " tuning przed sprzeda¿±" z plakiem?
 

ursus1992
Wys³any: 2015-10-17, 20:55   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 228
kolego wrzuc foto tej hali
 

pro
Wys³any: 2015-10-18, 11:53   
0
UP DOWN

Posty: 26
Pytanie z innej beczki: Jesli mam duz± wilgotno¶c powietrza, technologicznie najlepiej bêdzie uzyc jakiego utwardzacza i jakiego rozcienczalnika?
Aktualnie uzywam szybkiego utwardzacza a rozcienczalnik mam normalny.
 

pro
Wys³any: 2015-10-18, 16:49   
0
UP DOWN

Posty: 26
Moja wilgotno¶c powietrza przy nagrzaniu hali do 20 C wynosi 70% w taka pogode jak dzis (pada deszcz, na dworzu wilgotnosc 90 %), nie mam wentylacji (jedynie okienko), z tego wynika ze muszê zrobic dobr± wentylacje pomieszczenia zeby wilgotnosc by³a na poziomie 50-60 %
 

lukas
Wys³any: 2015-10-18, 18:08   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 339
Nie ma znaczenia czy dasz utwardzacz szybki czy standardowy (tak samo rozcieñczalnik) bo i tak proporcja pomiêdzy grupami aktywnymi utwardzacza i spoiwa jest zachowana. Przy wiêkszej wilgotno¶ci mo¿na dodaæ 5-10% wiêcej utwardzacza ni¿ podaje producent celem uzupe³nienia w mieszaninie grup NCO które mog³y zareagowaæ z wilgoci±.
 

pro
Wys³any: 2015-10-18, 19:41   
0
UP DOWN

Posty: 26
lukas czy to jest jakas sprawdzona i potwierdzona metoda ? czy wieksza ilosc utwardzacza nie wp³ynie na jako¶æ pow³ok, typu po³ysk itp?
 

meylo
Wys³any: 2015-10-18, 20:03   
0
UP DOWN

Posty: 1
Cze¶æ. Znudzi³y mnie dociekania sk±d siê bior± oczka. Od kilku lat kupujê antysylikon z Max Mayera. Mo¿e nie jest tani, ok. 60 z³otych za 0,5l ale dzia³a. Nie wybieram kiedy go dodaæ, nie zastanawiam siê który klient plakuje auto. Zawsze do klaru 2-4 procent i jest OK. Powodzenia :)
 

hematol 
Wys³any: 2015-10-18, 22:15   
0
UP DOWN


Pomóg³: 11 razy
Posty: 1007
Sk±d: ¦l±sk
meylo napisa³/a:
Od kilku lat kupujê antysylikon

Koledze pro, chodzi o znalezienie przyczyny a nie likwidacja skutku :)
 

Dementor
Wys³any: 2015-10-18, 23:59   
0
UP DOWN


Posty: 364
O tym dodatkowym utwardzaczu jak jest du¿a wilgotno¶æ to by³o ju¿ kiedy¶ na forum. Technicy na szkoleniach te¿ tak zalecaj± bo utwardzacz ³atwiej wi±¿e siê z wilgoci± ni¿ z ¿ywic±.
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Warsztat

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group