Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
cameeel
Wys³any: 2017-01-10, 20:38   Problem z lakierowaniem elementów na stojaku w pionie.
0
UP DOWN

Posty: 8
Witajcie ;] Szukam porad i podpowiedzi bo nie mogê znale¼æ konkretnej recepty na mój problem. Mianowicie lakierujê lakierem nawierzchniowym Hymax C060 HS z szybkim utwardzaczem, mocno rozcieñczony 15-20%. W Mojej dziupli mam temperaturê 25-29 stopni. Pistolet Sata dysza 1.4, 3.0 Bar rozkrêcony na 1,5 - 2 obrotów materia³. Przekraczam ¶wiadomie zalecenia producenta lakieru ( zaleca rozcieñczenie 5-10% ci¶nienie od 2-2,5 Bar) zale¿y mi na maksymalnym rozlaniu i zrobieniu "lustra". Zdjêcia pomalowanego elementu w za³±czniku. Na elemencie widoczna struktura/mora - powiedzcie mi jak tego unikn±æ, co zmieniæ, jak sobie poradziæ. Dla porównania dodajê fotki pomalowanego kasku przy tych samych ustawieniach i lakierze. Kask na stojaku i wylane na nim piêkne lustro. Jak uzyskaæ ten sam efekt na niebieskim elemencie wisz±cym w pionie?

15942453_1219683184746471_856251159_n.jpg
lustro na kasku
Plik ¶ci±gniêto 113 raz(y) 51.01 KB

15942041_1219683181413138_397002966_n.jpg
lustro na kasku2
Plik ¶ci±gniêto 144 raz(y) 46.1 KB

15978242_1219683191413137_461467356_n.jpg
element ze struktur± mork±
Plik ¶ci±gniêto 451 raz(y) 33.51 KB

15942318_1219683174746472_2099791802_n.jpg
element w ca³o¶ci zawieszony w pionie
Plik ¶ci±gniêto 152 raz(y) 49.35 KB

 

kalbi 
Wys³any: 2017-01-10, 22:03   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
utwardzacz normalny, baza musi byæ g³adka, daj pierwsza cienka zamknieta warstwê bezbarwnego, a druga normalna ale tez nie za grubo, co to za Sata, ze 3 bar. Sata miêdzy 2, a 2,5 w zale¿no¶ci od modelu, dodatkowo dysza trochê spora, dawka materia³u powinna byæ full, lub minimalnie skrêciæ ale nie 1,5 obrotu
_________________

 
 

cameeel
Wys³any: 2017-01-11, 09:23   
0
UP DOWN

Posty: 8
Baza musi byæ g³adka - co mogê wiêcej zrobiæ niz przetercie antystatykiem przed po³o¿eniem bezbarwnego? Przedstawiciel producenta hymaxa poleci³ mi szybki utwardzacz do pionowych powierzchni. Czy szbki stosuje siê przy ni¿szych temperaturach, u mnie za ciep³o na szybki? Stosujê wy¿sze Ci¶nienie bo chcia³em poprawiæ atomizacjê ale z tego mówisz to b³±d? Mam drugi piatolet airgunsa z dysz± 1.0 do mniejszych elementów tutaj malowa³em nim baza. Czy mogê bazê nak³adaæ wiêksz± dysz± a bezbarwny mniejsz±? Czy zaopatrzyæ siê w dwa piatolety o mniejszych dyszach do takich elementów?
 

kalbi 
Wys³any: 2017-01-11, 19:15   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
podgrzej dodatkowo lakier, bêdzie siê lepiej rozlewa³. Ci¶nienie ma byæ takie jak nakazuje producent pistoletu, odleg³o¶æ taka jak± nakazuje producent. Musisz potestowaæ ale najpierw trzymaj siê podstaw.
_________________

 
 

cameeel
Wys³any: 2017-01-11, 21:20   
0
UP DOWN

Posty: 8
Dowiedzia³em siê dzisiaj, ¿e wina przede wszystkim le¿y w tym ¿e u¿y³em fast utwardzacza zamiast normalnego. Poza tym mam zmieniæ dyszê na 1.3. Potestujemy zobaczymy...
 

cameeel
Wys³any: 2017-01-12, 23:59   
-1
UP DOWN

Posty: 8
No to teraz dopiero mam zagwozdkê... zmieni³em pistolet na 1.3 iwata w400 bellaria, utwardzacz na normal z rozcieñczalnikiem, temperatura 20 stopni i ... to samo dok³adnie... na jednej grupie na fejsie zobaczy³em dok³adnie ten sam efekt u go¶cia na malowaniu i powiedzia³ ¿e tak ma byæ... sam ju¿ nie wiem... wola³bym lustro a tu tak wygl±da jakbym na tych elementach nie mia³ szans wylaæ lustra, powierzchnia jest idealnie g³adka a lakier nie uk³ada siê w lustro tylko w lekkie pofalowanie. Biorê jaki kolwiek inny element z innego motocykla, albo kas i mam lustro te same ustawienia, te same parametry. Ró¿nica jest tylko taka ¿e tutaj malujê na metalica bazê a tam na stary lakier. Czy baza mo¿e byæ winna tego rozmycia?
 

KK 
Wys³any: 2017-01-14, 00:25   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Bazy tanie nie s± idealnie g³adkie. Np Dynowskie, szczególnie bia³y solid.
Takie bazy te¿ wci±gaj± lakier, ¿e po czasie pojawia siê minimalna struktura.
Najpewniej syfiast± bazê to po³o¿yæ w dwóch warstwach i jeszcze zsieciowaæ utwardzaczem.

Lakier, ¿eby wylaæ na lustro i ¿eby nie pomarszczy³o to raz, ¿e pewnie musia³by byæ specjalny lakier do takich celów z polepszon± rozlewno¶ci±. Dwa, ¿e by³by drogi. Trzy, ¿e najlepiej by³oby po³o¿yæ bazê, klar, klar zmatowaæ papierem po wyschniêciu na g³adko i na to ostatnie z dwie warstwy klaru o polepszonej rozlewno¶ci. Wtedy powinno byæ g³adko.

Choæ mi motocykl to kojarzy siê tylko z polerk±, ka¿dy chce mieæ na jajo wypolerowane.

Moim zdaniem takie struktury jak prezentowa³e¶ s± akceptowalne, chocia¿ ostatnio mia³em lakier z Autocoloru i rozlewa³ siê na g³adko np na masce, ale na pionowych p³aszczyznach nie sprawdza³em.
_________________

 
 

cameeel
Wys³any: 2017-01-14, 08:26   
0
UP DOWN

Posty: 8
Dok³adnie, po przeanalizowaniu, przetestowaniu wszystkiego co tylko mi do g³owy przysz³o dochodzê do wniosku ¿e to wina bazy. Baza z mobihella. Jeszcze tylko jednej rzeczy nie sprawdzilem czy baza w takiej stosunkowo wysokiej temp 25-29 stopni nie odsycha za szybko bo moze dlatego sie tak ulozyla. A jezeli to nie kwestia temperatury to po protu kwestia bazy i koniec. Znajomy doswiadczony duzo bardziej ode mnie lakiernik jak przyjechal i zobaczyl te elementy to sie za glowe zlapal ze ja sie czepiam. Powiedzial ze to jest zajebiscie zrobione i nie ma sie do czego przyczepic no i zbaranialem. Wiem ¿e np na nowych beemkach w fabrycznym lakierze jest podobna steuktura i koniec bo ma byæ i to kwestia zwi±zana z odpowiedni± ochron± któr± lakier ma dawaæ. A powiem Ci na koniec ¿e wczoraj na jednym elemencie tak zrobilem zmatowilem lakier bezbarwny i wylalem jeszcze raz i dokladnie ten sam efekt rozmycia jest i koniec. W tej ji kompletnie nie chodzilo o ulozenie pion poziom bo to tez przetestowalem ten sam element wzialem w poziomie i w pionie i efekt ten sam dokladnie. Po prostu jak malowalem kask to na nim jest zupelnie inna baza i farby z aerografu ale widocznie ulozyly sie tak ze dalo sie na nich idealnie rozlac. A no i widzisz jak teraz to pisze to uswoadpomilem sobie ze to nie kwestia temp przy ktprej maluje baza bo te baze na kasku kladlem w identycznej temp. Po prostu kwestia nieg³adkiej bazy z mobihella nic innego mi do g³owy nie przychodzi.
 

kalbi 
Wys³any: 2017-01-14, 13:18   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
cameeel napisa³/a:
A jezeli to nie kwestia temperatury to po protu kwestia bazy i koniec.
kurde to zmieñ rozcieñczalnik do bazy bo mo¿liwe, ¿e masz szybki. We¿ normalny lub nawet wolny i zobaczysz kolosaln± ró¿nicê w g³adko¶ci (oczywi¶cie d³u¿ej bêdzie sch³a)
_________________

 
 

KK 
Wys³any: 2017-01-14, 21:12   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
W Dynie i na bia³ym kolorze to mo¿esz braæ najwolniejszy z wolnych i po drugiej warstwie bazy to baran wychodzi taki... a laæ bazê mo¿esz jak lakier i nie rozleje siê.

A metalliki znowu ³adnie siê rozk³adaj± praktycznie na g³adziutko... tylko, ¿e lubi± lakier wci±gaæ.
Jakby na³o¿y³ tej bazy max 18 um tak jak w karcie technicznej to mo¿e by³oby dobrze, ale jak nie kryje i trzeba daæ 3-5 to jest ju¿ tragedia z lakierem.

Natomiast kiedy¶ tam u¿ywa³em dro¿szych baz Standoxa...jaki¶ bordo kolor i 5 warstw bazy po³o¿one z utwardzaczem, na to lakier Genera³ 6000 i nic nie siad³o.

I tu jest ciekawa sprawa, poniewa¿ na forum wiele osób pisa³o, ¿e np stosuj± epoxyd 360, na to akryl 330, pó¼niej bazê np Dyna i jaki¶ dowolny lakier... i zachwycaj± siê, ¿e jest idealnie. Chyba do bramy.
Na takich kompilacjach to takie cyrki siê dziej±, ¿e siadanie trwa od pierwszego dnia lakierowania do kilku lat. Po 6 miesi±cach to jest ju¿ kompletna tragedia.
Najpierw jest pierwsza niespodzianka: wow, ale ³adnie wysz³o, wyla³em lakier idealnie, ma³o syfków itd. Druga niespodzianka jest za 2-3 dni jak podeschnie i baza wci±gnie lakier, ju¿ jest lekko brzydko, ale zno¶nie. Trzecia niespodzianka jest po 2-3 miesi±cach jak posiada i cz³owiek wmawia sobie, ¿e to przez wilgoæ, przez za nisk± temperaturê, lub brak umiejêtno¶ci.
Przy tanich bazach to im wiêcej bazy tym bêdzie gorszy efekt pracy/siadania. Utwardzenie bazy trochê pomaga i ja utwardzam od pewnego czasu.
_________________

 
 

Giezet 
Wys³any: 2017-01-15, 22:46   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 123
Sk±d: Krosno
Kolego @cameeel a w jakim systemie ta Sata RP, czy HVLP?
Tak,jak @Kalbi pisa³ trzymaj siê ustawieñ fabrycznych, przynajmniej ci¶nienia, bo to jest punkt wyj¶ciowy.
Z taka dysza jak piszesz to jest AK-47 na busy, albo ca³o¶ciowki, a nie sprzêt do lakierowania tak ma³ych elementów.

1.2 RP to maksimum.
U¿ywasz ori rozpucha do bazy Mobihel?
Wiele razy k³adlem bazê Mobihel, i zawsze la³em orygina³ rozpuch, i nie mia³em problemów, ¿e szorstka czy co¶ podobnego.
Takie du¿e ci¶nienie w parze z du¿± ilo¶ci± lakieru bezbarwnego powoduje w³a¶nie tak± strukturê.
Spróbuj mniejsze ci¶nienie, mniej materia³u, pierwsza warstwa cienka wylana,drug± odczekaj nieco dluzeji ³adnie dolej.,
 

cameeel
Wys³any: 2017-01-15, 23:21   
0
UP DOWN

Posty: 8
Zmieni³em sate na iwate w400 1.3 trzyma³em siê ci¶nienia zalecanego i temperatury. Dodam wiêcej pomalowa³em now± baz± z debera 1:1 efekt dok³adnie ten sam. Znajomy lakiernik zobaczy³ te elementy i mówi ¿e to jest "zajebiscie" zrobione i ¿e tak ma byæ. No i g³upi jestem bo my¶la³em ¿e na wszystkim mogê wylaæ lustro i nie bêdzie tego rozmazania, rozproszenia swiatla w tle a na tych elementach nie potrafie tego efektu uzyskac. Lakier dolany i rozlany maksymalnie. Morka jak na nowym samochodzie heh a ja chcia³bym lusteo i co tu poczac? Spolerowanie tez nic nie zmienia bo to jest tak by taka by³a struktura materialu i koniec. Ale malujê i plastiki i bak metalowy z tego moto i efekt wszedzie ten sam...
 

cameeel
Wys³any: 2017-01-15, 23:22   
0
UP DOWN

Posty: 8
Zmieni³em sate na iwate w400 1.3 trzyma³em siê ci¶nienia zalecanego i temperatury. Dodam wiêcej pomalowa³em now± baz± z debera 1:1 efekt dok³adnie ten sam. Znajomy lakiernik zobaczy³ te elementy i mówi ¿e to jest "zajebiscie" zrobione i ¿e tak ma byæ. No i g³upi jestem bo my¶la³em ¿e na wszystkim mogê wylaæ lustro i nie bêdzie tego rozmazania, rozproszenia swiatla w tle a na tych elementach nie potrafie tego efektu uzyskac. Lakier dolany i rozlany maksymalnie. Morka jak na nowym samochodzie heh a ja chcia³bym lusteo i co tu poczac? Spolerowanie tez nic nie zmienia bo to jest tak by taka by³a struktura materialu i koniec. Ale malujê i plastiki i bak metalowy z tego moto i efekt wszedzie ten sam...
 

KK 
Wys³any: 2017-01-15, 23:34   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Po zmatowaniu papierem na g³adko i polerce masz strukturê? Co¶ chyba odjaniepawlasz.
_________________

 
 

cameeel
Wys³any: 2017-01-16, 00:19   
0
UP DOWN

Posty: 8
Moze cos nazywam nie tak... W dotyku idealnie g³adka powierzchnia ale rozmycie swiatla jak na fotkach.
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime