Szukaj FAQ Album

Autor Wiadomość
maciek-m
Wysłany: 2017-08-14, 10:54   Problem z fakturą / zapotrzebowanie na powietrze / LVLP
0
UP DOWN

Szanowni! Marzyło mi się rozpoczęcie przygody z lakierowaniem już od dłuższego czasu. Głównie zależy mi na umiejętności lakierowania małych elementów metalowych. Nabyłem więc niedrogi zestaw do takich zabaw:

1) Niedrogi kompresor z allegro 50l "KRAFTDELE TA301B". Niby 3,8 KM i wydajność 206 l/min, w praktyce pewnie trochę mniej

2) Pistolet Star EVO-T Mini z dyszą 1.2 + reduktor

Uczę się na lakierze akrylowym Haya czarnym + utwardzacz Haya do lakierów akrylowych + rozcieńczalnik akrylowy Troton. Lakier rozrobiony zgodnie z kartą 2:1 + 10% rozcieńczalnika (próbowałem też nieco więcej) Powierzchnia spryskana podkładem w sprayu Troton master 1K- daje bardzo głądką powierzchnie i jest prosty w użyciu, o dziwo bardzo fajny produkt na takie małe elementy.

No i zaczęły się problemy, bo pomimo różnych ustawień ciągle pistolet troszkę pluje kaszką. Czyściłem go nitro wyjmując nawet iglicę i bez zmian, pistolet jest nowy. Kształt plamy jest ok, natomiast sposób rozpylania lakieru już nie, bez względu na odległość czy szybkość prowadzenia. Powietrze nie ucieka nigdzie bokiem, w kubku lakier się nie "gotuje" podczas lakierowania. Pistolet zostawia mnóstwo kropek zamiast mgiełki, przez co otrzymujemy wyczuwalną pod palcem skórkę i powierzchnia w ogóle nie ma połysku... :( Kompresor nabijam i lakieruję na wyłączonym dopóki ciśnienie nie spadnie poniżej 4 barów.

W związku z tym mam kilka pytań do fachowców :)

1) Ciśnienie na reduktorze spada przy użyciu pistoletu. Rozumiem, że odpowiednie ciśnienie to jest to w chwili wciskania "spustu"? :)

2) Pistolet jest niskociśnieniowy typu LVLP i ma nieduży apetyt na powietrze ale może winowajcą jest zbyt cienki przewód pneumatyczny? Mam taki najprostszy spiralny z zestawu "5 w 1" ;) Wydawało mi się, że dla pistoletu, który zużywa wg. danych 85-125 l/min wystarczy.

3) Lakierowanie odbywa się w pomieszczeniu- czy warto kupić dodatkowy filtr?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc!

sawmaster 
Wysłany: 2017-08-14, 11:19   
0
UP DOWN

masz reduktor na pistolecie?, kup porządny przewód minimum 10mm wew śr.

maciek-m
Wysłany: 2017-08-14, 12:53   
0
UP DOWN

No właśnie jest tam reduktor, zupełnie niepotrzebny, odkręcam go na tyle, żeby nic nie redukował, a dodatkowy reduktor mam umieszczony przy samym pistolecie.

Dzięki za odpowiedź. W takim razie rozejrzę się za jakimś konkretnym przewodem.

Znalazłem średnica wewnętrzna 13, zewn. 23. Chyba powinien być ok.

KK 
Wysłany: 2017-08-14, 19:10   
0
UP DOWN

Starczy fi 10 w środku, kup sobie przewód gumowy, dobrze się układa(lakierniczy). Zmień te reduktory, ten od kompresora możesz pominąć, a zamontować bezpośrednio przewód do butli, a pod pistolet kup minimum StarDeluxe za 80zł. Powinno być ok.

maciek-m
Wysłany: 2017-08-24, 22:36   
0
UP DOWN

Dzięki Panowie za pomoc. Zakupiłem reduktor star delux i wąż 10 mm- komfort pracy jest dużo lepszy. Po wielu próbach zorientowałem się, że daję za mało lakieru i ciągle była morka.

Zacząłem dolewać więcej lakieru i moim oczom ukazywał się efekt bliski temu, który chciałbym osiągnąć. Ciągle jednak coś nie gra. :D Jest taka dziwna struktura i pod mocnym światłem są widoczne jakby takie minimalne kropki. Z daleka wygląda ok. Daję pierwszą warstwę kontaktową i drugą konkretną. Nałożenie trzeciej warstwy właściwie nic nie zmienia. Oto efekt i o co mi chodzi:

W powiększeniu:

Czy może teraz za dużo nalewam? Na to będzie szedł jeszcze klar z dodatkiem matującym żeby uzyskać efekt pół matu (troton diabolic matt). Będę wdzięczny za jakąś podpowiedź. :)

kalbi 
Wysłany: 2017-08-25, 08:18   
0
UP DOWN

Troton diabolic matt jest lakierem matowym, a nie pół matowym. Ciężko coś doradzić ale wg twojego opisu brakuje Ci powietrza, zmień pistolet lub kompresor

maciek-m
Wysłany: 2017-08-25, 11:50   
0
UP DOWN

Pistolet niby bierze tylko 1.3 bar i tak mam ustawiony reduktor. Kompresor dobijam do 6 bar, wyłączam i sobie maluję. Może powinienem zostawiać włączony? Choć bardziej niż w sprzęcie powodu tego stanu rzeczy upatrywałbym w swoich umiejętnościach i technice, a właściwie ich braku. :/

Diabolic Matt można wg. karty stosować osobno jako matowy klar albo zmieszać z błyszczącym klarem uzyskując efekt półmatowy lub skorupki jajka. Teoretycznie trzeba go mieszać z diabolic glossy ale nie było takiego, więc kupiłem zwykły novol też akrylowy i zobaczymy jak to wyjdzie.

Przemek 
Wysłany: 2017-08-25, 14:47   
0
UP DOWN
Przemek

Albo za mało dajesz rozpuchu.

LAKIEROWANKO Strona Główna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu