Lakiernictwo samochodowe dla profesjonalistów i amatorów

Szukaj FAQ Album

Przesunięty przez: Tech 2009-04-25, 16:41
Autor Wiadomość
gcienki
Wysłany: 2007-01-21, 21:13   Zderzak - jak pomalować POMOCY!!!!!!!!!!!
0
UP DOWN

Mam zderzak w kolorze nadwozi. nieztety zderzak został zdewastowany posiada on głębokie rysy jak i odpryski po kamieniach. jeli ktoś by byl miły i powiedział jak ma to naprawić był bym wdzięczny. W szczegulności chodzi mi jakiej szpachli użyc i jakiego podkładu oraz jak przygotować całość do lakierowania. Dzięki i pozdrawiam

[ Dodano: 2007-01-21, 21:15 ]
Wogo;e jak ktoś był by tak miły i napisał mi jak mam to zrobić był bym już całkowicie zadowolony

kkazik40
Wysłany: 2007-01-23, 23:00   
0
UP DOWN

Witam
1. Proponuje zacząć od dokładnego umycia ciepłą wodą z dodatkiem jakiegoś detergentu , oczywiście z obu stron.
2.Następnie dokładnie umyć środkiem do usuwania silikonu cały element w celu pozbycia się smoły itp.zanieczyszczeń.
3. Jeżeli żderzak jest cały do malowania, to proponuję uszkodzoną warstwę zeszlifować maszynowo papierem P320,poprawić ręcznie na mokro P800>P1200.Wszystkie rysy i odpryski, które nie dały się usunąc podczas tej operacji, należy dokładnie ręcznie domatować(ma to wpływ na ostateczny wygląd).Jeżeli pozostały jakieś fragmęty starej powłoki lakieru, to należy robić szerokie przejścia ( lakier-tworzywo).
4. Następnie znowu dokładne mycie i po wysuszeniu dokładnie należy odtłuścić całą powierzchnię (najlepiej jak już szmatka nie barwi się podczas odtłuszczania)
5. Poczekać aż dokładnie odparuje ,zależy to od warunków i od srodka jaki użyty został do odtłuszczenia(dobry efekt daje rozcienczalnik antystatyczny, polecany do tworzyw) komora min.15minut, garaż napewno dużo dłużej.
6. Natrysk warstwy gruntującej na miejsca zeszliwowane do tworzywa.(np. środek zwiększający przyczepność NOVOL) to też musi dokładnie odparować.
7. Natrysk warstwy podkładu np. 2K z dodatkiem uelastyczniacza ( niezbyt grubo).
8. Szpachlowanie rys i odprysków ( można użyć szpachlówki wykańczającej , na drobne rysy i odpryski, lub ogólno dostępnych szpachlówek do tworzyw).
9. Szpachlowane miejsca pokryć np.2K z dodatkiem uelastyczniacza ,( jeżeli przeszlifowane są miejsca do tworzywa to powtórzyć punkt 6.)
10.Lakier nawierzchniowy także z dodatkiem uelastyczniacza.

Wiem że są to operacje czasochłonne , ale według mnie jest to minimum dobrze wykonanej pracy.
Oczywiście można i też tak: zaraz po punkcie 5. szpachlować, następnie podkład nawet bez uelastyczniacza.
Miłej pracy
Pozdrawiam

gcienki
Wysłany: 2007-01-29, 10:41   
0
UP DOWN

Czyli ma miejsca zadrapane seszlifować następnie oczywiście odtłuszczenie szpachla, szlifowanie spzachli. Następnienie na miejsce szpachlowane warstewka pdkładu nuelastyczniaczem. Po tym wszystkim zmatowienie całego zderzaka odtłuszczenie i lakier również z domieszką uelastyczniacza.
A jeżeli nie mam pistolety moge nakładać lakierem w sprayu mieszalnie lakierów nabijają lakier d puszki. Jaki będzie efekt tego bo jeżeli mizerny to zakupie pistolet lakierniczy ale będzie trzba poniesc dodatkowe koszty

kkazik40
Wysłany: 2007-01-29, 20:19   
0
UP DOWN

Witam
Widzę że pierwszy raz będziesz coś takiego robił.
To co napisałem w odpowiedzi na twoje zapytanie jest absolutnym minimum. Wszelakie inne formy napraw tworzyw sztucznych, które odbiegają od procedur, np. jakie zaleca producent samochodu, są tylko środkiem zaradczym , który nie daje nam gwarancji.
Zapomniałem dodać, że dobrze jest sprawdzić na wstępie naprawy z jakim tworzywem mamy do czynienia.
Bowiem niektóre tworzywa naprawdę nastręczają sporo kłopotu, przy naprawie.
Tak więc proponuję abyś spróbował to zrobić, jak tylko najlepiej będziesz potrafił.

gcienki
Wysłany: 2007-01-29, 20:36   
0
UP DOWN

Pierwszy pierwszy. Ale dzięki postaram sie jak najlepiej to zrobić

mateusz999 
Wysłany: 2007-04-08, 22:08   
0
UP DOWN

witam mam podobny problem i jak zrobi się cieplej to zabieram się za zderzak i tu moje pytanie. jak pujde do sklepu to wiem ze środek zwiekszający przyczepność kupie od razu choćby zwykły motip ale co do podkładu 2k + uelastyczniacz to już nie mam pojęcia gdzie to dostać może mi ktoś pomóc?

[ Dodano: 2007-04-14, 12:07 ]
czy ktoś z łaski swej mi odpisze?

kkazik40
Wysłany: 2007-04-16, 18:35   
0
UP DOWN

Witaj
Podkład 2k, to jest po prostu dwuskładnikowy podkład, np. NOVOL 5+1, 3+1 itd.
Uelastyczniacz (np. NOVOLa)to jest coś co zapobiega pękaniu lakieru na powierzchniach elastycznych, dodaje się go do lakieru , jak i również do podkładu w ilości 10 do 30 procent, gotowej mieszanki. Są i inne uelastyczniacze, które mogą różnić się proporcją mieszania.

LAKIEROWANKO Strona Główna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materiały

Odpowiedz do tematu