Szukaj FAQ AlbumAutor Wiadomość
acidhouse
Wysłany: 2008-07-27, 20:16   Historia aerografu część I - dziewiętnasty wiek
0
UP DOWN
Kustom Kulture


Pomógł: 10 razy
Posty: 267


Rok 1879
W roku 1897 pewien ekscentryczny jubiler złożył w jednym urządzeniu następujące elementy :
- łyżeczkę,
- igłę od maszyny do szycia,
- zagięty śrubokręt,
- starą rurkę lutowniczą,
- zagięty metal,
- oraz kawałek drena.
Razem z ręcznie pompowanym kopmresorem nazwał urządzenie "rozpylaczem" (z ang. "Paint ditributor" - rozdzielacz farby)Jak to działało ??
Ręcznie pompowane powietrze zbierane było w zbiorniku wyrównawczym, skąd wędrowało do końcówki rurki lutowniczej.
Po nacisnięciu uchwytu wędrowało do dalszej części "rozpylacza". Spężone powietrze wylatywało dolną rurką i uruchamiało śmigiełko zamocowane do zagiętego śrubokręta.

Do śmigiełka zamontowana była igłą od maszyny do szycia. Gdy śmigiełko się poruszło igła przeskakiwała ruchem zwrotnym wzdłóż łyżeczki, na której umieszczona była farba.
Igła z osadem z farby poruszała się w kierunku drugiej rurki ze sprężonym powietrzem, które zdmuchująć zawartoś farby osadzonej na igle, rozpylało farbę.Abner Peeler bo tak nazywał się wynalazca "rozpylacza" pochodził z wielopokoleniowej rodziny jubilerów. Jednak okazał się być genialnym wynalazcą nie tylko "rozpylacza" ale również na długo przed opatentowaniem urządzeń takich jak maszyna do szycia, czy maszyna do pisania. Mimo wielkiego geniuszu został zwolniony z pracy i okradziony z pomysłu stworzenia pistoletu do malowania pod ciśnieniem. Swój pierwszy model "rozpylacza" już wtedy nazwanego "powietrznym pędzlem" (z ang. air brush), Peeler sprzedał za 10 $, zaś sam patent na wytwarzanie "rozpylacza" sprzedał w 1882 roku braciom Walkup za sumę 700 $, co było przyzwoitą sumką jak na owe czasy.
Peeler nie potrafił wykorzystywać do wzbogacenia się własnych wynalazków, czego nie brakowało jednak braciom Walkup, którzy zbudowali firmę na pomysłach Peelera.

Rok 1882.
W roku 1882 zbudowano nowy model ulepszając poprzednika i zmieniając w nim trzy rzeczy :

A - najważniejsze - dodano dźwigienkę "walking arm" (z ang. chodzące ramię), dającą możliwość kontroli odległości wychylenia igły w kierunku wypustu sprężonego powietrza,B - drugie ramię, odpowiadało za wypust spręzonego powietrza na wiatraczek, czyli powodowało kontrolę szybkości ruchów igły,C - strumień powietrza już nie wydmuchiwał farby ponad igłę jak w poprzedniku, tylko kierował strumień farby na dół wprost na malowany obiekt.Niewątpliwie Peeler sprawił, że bracia Walkup uczynili aerograf nie tylko urządzeniem do malowania, ale również źródłem swojego biznesu. Szczególnie do rozwoju aerografu przyczyniła się małżonka jednego z braci Walkup - Phoebe, która malowała akwerelami. Nowy aerograf reklamowano jako ulepszony, szczególnie przydatny i szybki w malowaniu obrazów.
W ciągu dwóch dni bracia Walkup zarobili zawrotną sumę 50 tyś. $. Z takim kapitałem firma Walkup Brathers mogła rozpocząć kampanię popularyzowania aerografu. O godzinie 7 rano 6 pażdziernika 1883 roku firma braci Walkup zmieniła nazwę na "Airbrush Manufacturing Company", a nazwa "Airbrush" narodziła się dla świata.
W 1884 Phoebe Walkup odniosła wielki sukces ukazując wernisaż portretów malowanych aerografem na światowej wystawie w Nowym Orleanie, było to kamieniem milowym dla narodzin aerografu. Utworzono pierwszą w świecie szkołę, uczącą technik posługiwania się aerografem, szkołą zyskała słąwę w przeciągu trzech lat, jako "Illinois Art School".
W 1885 opatentowano nowy model pakowany w futerał wyściełany atłasem, zawierający zapasową igłę, podajnik farby, oraz mechaniczne części zapasowe. Zaczęto też nadawać numery seryjne dla każdego sprzedanego modelu, miało to pomóc w identyfikacji. Kompletny zestaw zawierający aerograf w pudełku, pompkę oraz zbiornik wyrównawczy sprzedawano początkowo za sumę 40 $.
Pośrednicy zaczęli szybko podchwytywać sprzedaż i rozprowadzali aerograf w Chicago, Nowym Jorku i Filadelfii, za cenę bagatela 50 $.
W 1885 roku ukazał się również podręcznik, zawierający mnóstwo rycin jak poprawnie i skutecznie kożystać z aerografu.Do roku 1888 aerograf został rozpowszechniony w Stanach Zjednoczonych i powoli zaczoł wkraczać na rynek europejski, ulepszono także jego konstrukcję poprzez wzmocnienie wiatraczka.

Rok 1893
Wszystkie dane historyczne zawarte w książkach o airbrush'u wskazują rok 1893 jako rok zaistnienia. Tak naprawdę w owym czasie aerograf był reprezentowany jako narzędzie malarskie nie tylko przez braci Walkup ale także prze Thayer'a i Chandler'a z Chicago firmę tradycyjnie związaną z zdobieniem ceramiki i drzeworytów.
Thayer i Chandler zwyczajowo "ukradli" stoisko handlowe braciom Walkup i użyli nazwy "Airbrush" dla swojego produktu.
Ich model był znacząco rózny od aerografu Walkupów - ich aerograf bardziej przypominał pióro do pisania, był poręczniejszy, dokładniejszy, profesjonalny. Zrobił ogromne wrażenie na publiczności wystawy.Charls Burdick zaprojektował i skonstruował także w tym roku bardzo podobny aerograf na bazie projektu braci Walkup jednak jego projek upadł a on sam wyjechał do Anglii._________________
Training all life
 
 

LAKIEROWANKO Strona Główna » AIRBRUSH » Artykuły

Odpowiedz do tematu  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje mang