Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
gola 
Wys³any: 2009-05-24, 10:21   

Posty: 855
@PROJEKTER,nie latwiej bylo by ci wkleic TO?,nie musialbys sie tyle opisac ;)
  
 

przemo1972 
Wys³any: 2009-05-24, 10:27   


Posty: 551
Sk±d: SC
Witam
Czasami trzeba zrobic cos pod samochodem.Np.wstawienie cwiary ;) Jest troche spawania z kanalu.Ja bym pozostal przy ramie na kolkach i zwyklym kanale.Kanal zawsze sie przyda do drobnych napraw,w razie czego mozna najechac rama na kanal, a gdy nie jest potrzebna wyjechac na zewnatrz.Druga sprawa-samochod na ramie mozna sobie przestawiac gdzie sie chce jesli akurat nic nie robimy(np.brak czesci ;) ).Nie zajmuje wtedy niepotrzebnie miejsca.
 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-05-24, 10:34   


Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
pewnie ³atwiej ale ... to firma mojej EX ¯ony ! ( moja to PROJEKTER GROUP technologia, architektura, budownictwo, organizacja i ... niestety sprzedane w listopadzie 2008 ... Auto Centrum !

dane na tej stronie z 1999 roku ( kurde z ubieg³ego wieku ! ).... strasznie siê zestarza³y, a¿ wstyd siê przyznaæ ... pracujemy nad now± ... ale ci±gle dochodz± nowe zagadnienia i rozwalaj± mi koncepcjê ! ... Ale dziêki za podpowied¼ jest tam faktycznie trochê fajnych informacji np. o systemach organizacyjnych ! I jest jaki¶ projekt ... ale to chyba gigant ? No ale jak kto¶ jest zainteresowany to bardzo proszê korzystaæ !
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

gola 
Wys³any: 2009-05-24, 10:40   

Posty: 855
a czy pana Grzywaczewskiego,to znamy? ;)
 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-05-24, 10:44   


Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
przemo 1972 ! Jest to jaki¶ pomys³ ! ka¿dy ustawia te rozwi±zania pod w³asne potrzeby ... ale Rama ma podno¶nik no¿ycowy który wychodzi na ok 80 cm ... i obok jest drugi ! Kana³ rewizyjny to cenzura rzecz ... trzeba do¶wietliæ, zwentylowaæ, a jak siê na nim pracuje to na kolanach ... mo¿na go zrobiæ jak kto¶ ma tak± potrzebê. Obawiam siê tylko ¿e t± halê co opisa³em trzeba by rozszerzyæ do 20 metrów tak ¿eby ci±g komunikacyjny mia³ 6 a nie 4 metry. inaczej samochód mo¿e wpa¶æ do kana³u na samym jego pocz±tku. Ta rama na ko³ach ... to jest kolejny temat rzeka ! bo albo na podno¶niku albo na ko³ach ... nie da siê jedno i drugie ! a monta¿ samochodu na ramê z podno¶nikiem to rewelacja... pewnie sam wiesz ? No i to przestawianie ... jak jest gdzie odstawiæ tak± ramê to mo¿na to rozwa¿yæ ... Ja ( jako by³y kierownik dwóch stacji serwisowych ) nie wstawi³bym pojazdu na ramê jak bym nie mia³ podstawowych czê¶ci do takiej naprawy tzn. do tego ¿eby samochód po zdjêciu z ramy by³ znowu mobilny !
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-05-24, 10:54   


Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
GOLA ! jak bym mia³ powody ¿eby siê wstydziæ za swoje dzia³ania... albo moi klienci mnie ganiali ... to na forum zalogowa³bym siê jako ... BUC24.... albo JE£OP2000... ALE NIE MAM ! wiêc od pocz±tku jest PROJEKTER !

Tym bardziej mi³o mi siê wszystkim przedstawiæ .... ROBERT GRZYWACZEWSKI PROJEKTER GROUP ... tak to JA !

przepraszam ale my¶la³em ¿e tak bezczelna reklama jest raczej nie grzeczna na forum ? ale jak ju¿ mnie wywo³a³e¶ do tablicy ... to co tam....
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

gola 
Wys³any: 2009-05-24, 11:05   

Posty: 855
Ja temat sledzilem od poczatku i od poczatku wiedzialem kto sie kryje za twoim nick-iem,ale nic sie nie odzywalem ;)
 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-05-24, 11:12   


Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
cwaniak z ciebie ! Ale chyba nie zrobi³em ci w ¿yciu jakiego¶ afrontu ?
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

gola 
Wys³any: 2009-05-24, 11:17   

Posty: 855
PROJEKTER napisa³/a:
cwaniak z ciebie ! Ale chyba nie zrobi³em ci w ¿yciu jakiego¶ afrontu ?

mysle ze nie ;) Tylko,jak chodzilo ci o sama reklame,to trzeba bylo od razu do dzialu z firmami zapukac,ewentualnie poprosic o sponsoring konkusu i mial bys gratis.Bez niepotrzebnych litanii,wyliczen i pieczolowitego namawiania kolegow do inwestycji. ;)
I nie nazywaj mnie cwaniakiem,bo narazie ten przydomek mozemy tobie przyszyc ;P
 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-05-24, 11:43   


Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Wiesz ! jak do was zajrza³em w nocy kilka dni temu na forum i poczyta³em .... to po prostu odruch z³o¶ci z tym zalogowaniem siê i wtr±ceniem w dyskusje ! Jak s³ucham jak ludzie wygaduj± niekompetentne stwierdzenia to mnie trzêsie ! Ja by³em kiedy¶ tam gdzie wy a teraz jestem tu gdzie jestem mam przewagê ... bo nikt jeszcze tu nie dotar³... ale po tych kilku dniach rzeczywi¶ci widzê ¿e niektórzy tkwi± we w³asnym ¶wiecie nastawienia na NIE ! I nic siê nie da zmieniæ. GOLA jaka reklama ? tu jak siê mówi o faktach i przepisach to siê mo¿na tylko wrogów dorobiæ ! Ja ju¿ prawie nie dzia³am w samochodowce ( chyba ¿e ciê¿arówki ), ale wiesz ile mam cennych materia³ów i do¶wiadczenia z lat 1998 - 2002 ? Wszystko na tym forum posz³o za free ... i bez ¿adnych podtekstów reklamowych. I najfajniejsze jest to ¿e za kilka dni ... ju¿ nie bêdê mia³ czasu klikaæ ... bo wracam do pracy ... synek wyzdrowia³ i nie muszê siedzieæ przy nim po nocach !
Kto skorzysta³ z rad to skorzysta³ a reszta .... niech buduje kabiny z pustaków i sprê¿arki z bojlera. Ja pracujê z producentami urz±dzeñ i materia³ów muszê wiedzieæ co bêdzie siê dzia³o w bran¿ za dwa trzy lata ... a nie tylko jak jest ?
Ale przyznam z gorycz± ... ¿e to przykre... jak ludzie s± zamkniêci na uwagi gdy ... chowaj± siê za nic-kiem i bezczelni ! ... no takie czasy !
Wy¶lê wam jeszcze jeden fragment z ostatniej publikacji w LAKIERNIKu i ... PA !

ps. nie gniewaj siê za tego CWANIAKA bo to akurat w dzisiejszych czasach zaczyna byæ pozytywna przywara ... no a w biznesie to ju¿ ZALETA !
Zawsze wola³em pracowaæ z cwanym inwestorem ni¿ z g³upim lub zarozumia³ym.

pozdrawiam Gola !
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

gola 
Wys³any: 2009-05-24, 11:58   

Posty: 855
PROJEKTER napisa³/a:
...Jak s³ucham jak ludzie wygaduj± niekompetentne stwierdzenia to mnie trzêsie !...

Nic nie poradzisz,ale nie dziw sie.To nie jest forum potentatow lakiernictwa,gdzie kazdy obraca kwotami rzedu 20 mln rocznie ;) ,ewentualnie pracownicy tych potentatow moga sie tutaj pozalic na swoich pracodawcow ;)
PROJEKTER napisa³/a:
...niech buduje kabiny z pustaków i sprê¿arki z bojlera.

Dziwisz sie?.Wyzej pisalem dlaczego?
PROJEKTER napisa³/a:
...Ale przyznam z gorycz± ... ¿e to przykre... jak ludzie s± zamkniêci na uwagi gdy ... chowaj± siê za nic-kiem i bezczelni ! ... no takie czasy !

nie takie czasy,tylko "a to Polska wlasnie" ;) .Zamknieci na uwagi bo to sa astronomiczne sumy,o ktorych nie jeden z nas nawet nie snil a juz nie wspomne o ich posiadaniu ;)
PROJEKTER napisa³/a:
...Wy¶lê wam jeszcze jeden fragment z ostatniej publikacji w LAKIERNIKu i ... PA !

Czytalem chyba wszystkie...Interesowalo mnie to kiedys,ale w dobie ciaglej,beznadziejnej sytuacji naszego kraju odpuscilem sobie.
 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-05-24, 12:15   


Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Tak ! po tych kilku dniach na tym formu ... NO z wielkim bólem muszê ci przyznaæ racjê .... nie mogê tylko zrozumieæ .... JAK MO¯NA SIÊ TAK ZAMYKAÆ .... nie dosta³em tu postu w stylu .... Te projekter a napisz ja tak± kasê zabraæ na warsztat za 3 melony ?, albo .... Napisz do kogo siê zwróciæ o pomoc finansow± chcia³em budowaæ z pustaków, ale masz racjê kupiê u¿ywan± .... przychodz± tylko posty .... Ty we¼ siê cz³owieku spadaj ! .... Gola ! Uwierz na s³owo CA£KOWICIE WIEM O CZYM PISZÊ I JAK TO SIÊ ZA£ATWIA ! ... nikt nie pyta o projekt obiektu realizowanego etapami przez np 5 -10 lat... od 100 000 do 5 milionów ! Nikt nie pyta jak podzieliæ inwestycjê zaczynaj±c od tego co ma ? a najgorsze I TERAZ NIE BÊDÊ JU¯ PRZEPRASZA£ ! to jak jaki¶ ba³wan zak³ada, ¿e jest m±drzejszy od sztabu in¿ynierów w europie od 20 lat robi±cych kabiny lakiernicze i on im teraz poka¿e swój geniusz konstrukcyjny i zrobi kabinê ze sznurka ta¶my klej±cej i wiatraczka na rower ... MacGyver ! Sorry ale to ¿enada ! i puszcza takie rady komu¶ kto nie ma o tym pojêcia bo zaczyna i prosi³ o pomoc !!!
Ale jak kto¶ siê chowa za JE£OP2000 to co mu tam ... przecie¿ to nie jego warsztat !
Kurde no .... Gola ! szkoda ¿e masz racjê, naprawdê szkoda !
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

gola 
Wys³any: 2009-05-24, 12:32   

Posty: 855
ok,a wiec ja moze zaczne.
powiedzmy,ze teoretycznie na dzien dzisiejszy jestem w stanie wylozyc 200 000 zl na rozruch.Ineresuje mnie niewielki warsztat blacharsko-lakierniczy,mala mechanika.Grunt nie wchodzi do obliczen.Slucham twoich propozycji,co z tym mozna dzisiaj zrobic?
 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-05-24, 13:07   


Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Gola ! tak za 250 000 - 270 000 to mam dla ciebie gotowca ! Mo¿e byæ taniej ale musia³by¶ zaoszczêdziæ na jako¶ci wyposa¿ania. 250m/ kw powierzchni budowa w technologi stalowa konstrukcja i p³yta ob³o¿eniaowa, Ogrzewanie nadmuchem ciep³ego powietrza. posadzka kompozyt betonowy. Kabina + stanowisko + rama + podno¶nik. 1 naprawa co dwa dni. Jedna brama 3,5 x 3,0 m. zatrudnienie 4 ludzi. A ta ma³a mechanika mo¿e byæ do³±czona z boku hali wtedy bêdzie mia³a tak 5 x 9 m d³ugo¶ci niezale¿ny wjazd ... ale podno¶nik to ju¿ ty wybierasz czy pod busa i geometriê ( drogo ) czy tylko do 3,5 t bez geometrii ! Chcia³em do³±czyæ projekt, ale jest za ciê¿ki i nie wchodzi jako za³±cznik !
Mo¿na te¿ przyj±æ taki wariant ¿e zaczniesz od mechaniki i budynku zaplecza ( to inna wersja ) ale w bogatszym wyposa¿eniu i dobudujesz lakierniê z blacharni± za 2 -3 -4 lata. Wtedy budynek zarz±du centralnie i warsztat mechaniczny z lewej a blacharsko lakierniczy z prawej ( lub odwrotnie by³ nie piêtrowo bo to podra¿a budowê ), i mo¿na to wykonaæ z technologii murowanej np ytong i styropian. Jak obiekt by by³ na terenie wiejskim i mo¿na by pod niego pod³±czyæ kogo¶ kto jest rolnikiem to szybka i pewna dotacja z ARiMR do 60 % kosztów kwalifikowanych... tak z 25 - 30 % kosztów inwestycji ! Poza tym jak masz teren i w³o¿ysz w inwestycje 200 000 z³ to bez problemów i zabezpieczeñ dostaniesz kredyt hipoteczny na 10 - 15 lat wiêc rata nie dobija i wszystko mo¿na od razu ! Jak mechanika to i olej wiêc masz umowê z firm± olejowa na np 3000 l na 5 lat co daje ci np podno¶nik bez kasy. kapita³ startowy 100 000 - 200 000 ty¶ to czasami punkt wyj¶cia do inwestycji wartej 1 000 000 z³ to wymagane 20 % tej kwoty ... i tu ciê zaskoczê ! jeszcze kilka lat temu to ilo¶ciowo by³a najwiêksza grupa inwestorów w nowe fajne warsztaty mieli w³asn± dzia³kê, 200 - 300 ty¶ ... do¶wiadczenie w bran¿y czêsto wynajêty warsztat i budowali naprawdê ³adne obiekty. Dzi¶ koñcz± sp³acanie kredytów. Od 1998 roku do 2002 mia³em tylko trzech klientów na prawie 30 ! ... którzy siê wy³o¿yli na kredytach i leasingach.. ale pokaza³by Ci obiekt w Pruszczu Gdañskim gdzie niebywale sprawny cz³owiek ( cwaniak ! ) sp³aci³ kredyty w 3 lata zamiast 7 i jeszcze siê procesowa³ z leasingiem o mo¿liwo¶æ szybszej sp³aty i wykup ! ( proces oczywi¶cie o odsetki z których leasing nie chcia³ zrezygnowaæ ) Jak widzisz mo¿na du¿o naprawdê du¿o i ... wszystko co mówiê mo¿esz us³yszeæ z ust ludzi którzy to zrobili !
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-05-24, 13:15   


Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
i od razu zaznaczam ¿e standard wyposa¿enie jest niski jak obiekt jest ma³y i ro¶nie jak obiekt siê powiêksza .... wiêc kabina za 140 000 z³ TAK ... ale jak sama lakiernia ma 500 m/ kw piêæ stanowisk, myjniê i wykonuje trzy - cztery naprawy na zmianie.
Jak jest jedna naprawa co dwa dni to kabina za max 30 - 40 ty¶. ( chiny, lub u¿ywka )
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

domagalka 
Wys³any: 2009-05-24, 14:07   

Posty: 223
Sk±d: Beszowa
PROJEKTER napisa³/a:
Taki rozs±dny to ok. 200 m/ kw powierzchni u¿ytkowej. do tego jeszcze z 50 - 70 m/kw zaplecza. np 18 metrów x 9 metrów. W po³owie tych 18 brama wjazdowa. po jednej stronie lakiernia po drugiej blacharnia. Na lakierni kabina ( mo¿e byæ u¿ywana to bez znaczenia bo i tak po pierwszym malowaniu ka¿da jest u¿ywana ) i obok stanowisko lakiernicze przygotowawcze z kanalizacj± ¿eby¶ móg³ myæ samochody i polerowaæ. Na przeciwko blacharnia. Idealnie jak rama chowana jest w posadzkê wtedy masz p³askie stanowisko jak jej nie potrzebujesz. Obok ramy stanowisko monta¿ demonta¿ z podno¶nikiem najlepiej no¿ycowym to wtedy kolumny nie przeszkadzaj± w monta¿u progu drzwi ... mo¿e byæ pod posadzkowy taki co siê chowaj± s³upy ale ten to kosztuje z 30 000 to ju¿ lepiej no¿ycowy !

18 metrów szer. Zobacz jak odejmiesz 7 na kabinê i stanowisko a z drugiej strony 7 na blacharniê to po ¶rodku zostaje ci 4 na szeroki wjazd i wyjazd z kabiny i na ramê. Otwarta przestrzeñ i wszystko wygl±da profesjonalnie jak obok frontu kabiny powiesisz kotarê to ca³a jedna strona hali wygl±da .... piêknie !

Ma³e, a wewn±trz standard ASO !

Pewnie chcesz spytaæ ile ? pomijaj±c to co dotyczy dzia³ki to sama hala powinna siê zmie¶ciæ w 100 000 z osprzêtem tj kanalizacja fundamenty ogrzewanie - jakie¶ proste oczywi¶cie. Wyposa¿enie to oczywi¶cie otwarty temat ale rozs±dnie to ok 150 000.

To jest ma³y warsztat za który w³a¶ciciel nie musi siê wstydziæ ! i mo¿e jeszcze ... szacunkowa zdolno¶c przerobowa to 0,5 cyklu dziennie, czyli jeden samochód co dwa dni przy czteroosobowej za³odze. Blacharz + lakiernik + 2 pomocnicy.
cykl to samochód z lekkim uszkodzeniem ok. 5 elementów do lakierowania tak próba standaryzacji do obliczeñ !

Mam kilka koncepcji ale ... no wstyd nie wiem jak tu wkleiæ zdjêcie. Jak mi pomo¿esz to zobaczysz rysunek o o czym piszê !


No taki pomys³ to mi sie bardziej zaczyna podobaæ bo nie jakie¶ milionowe sprawy i ogólnie rozmieszczenie te¿ mi siê podoba.
 

przemo1972 
Wys³any: 2009-05-24, 16:59   


Posty: 551
Sk±d: SC
Projekter, mozesz blizej opisac ten projekt?
 

ZIEMBA
Wys³any: 2009-05-24, 17:14   

Posty: 380
Aaaa, to teraz juz wiem dlaczego piszesz o tych milionowych projektach Projekter. Mam kolege który ma firme budowlan± i ma takie same podej¶cie jak Ty. On nie stawia domów bo siê nie op³aca, za ma³a inwestycja, tak jak Tobie nie op³aca siê projektowac warsztatów tañszych ni¿ 1mln. Terz wszystko jasne.
 

gola 
Wys³any: 2009-05-24, 23:02   

Posty: 855
PROJEKTER napisa³/a:
...tak za 250 000 - 270 000 to mam dla ciebie gotowca !...!

ja o 200 tys a ty mnie naciagasz od razu na 250-270 tys.Mysle ze to nie mala roznica,bo za te pieniadze albo kabina jest albo znakomita sprezarka srubowa ;)
 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-05-29, 09:28   


Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
DOBRA DOBRA ! Sorry ! .... to bêdzie kosztowa³o 180 ty¶ !!!

( i tak zap³acisz 300 ty¶ ale to dopiero siê o tym dowiesz jak podliczysz wszystkie FV VAT i paragony HI HI HI ! )

tak powa¿niej w sprawie kalkulacji:

Kiedy¶ po skoñczeniu inwestycji w salonie i serwisie SKODY powiedzia³em .... Panie prezesie ta ca³a inwestycja to musia³a kosztowaæ XX z³ ... a on Panie jak ja bym mia³ takie pieni±dze to bym by³ teraz na hawajach i le¿a³ na piasku HA HA HA .... Pani Basiu ile nas to kosztowa³o ? ( Basia to ksiêgowa ) .....dok³adnie to XX Panie prezesie bez odsetek od kredytów leasingu i pieniêdzy od Castrolla !!!

i pan PREZES zacz±³ nerwowo dodawaæ s³upki w wykazie powtarzaj±c o Kur...a o Kur...a !

Kalkulacja inwestycji zawsze jest b³êdna i niestety nigdy ta pomy³ka nie jest w dó³ tylko zawsze w górê ! Ale Ale .... Sami poczytajcie moje stanowisko w tych sprawach i zestawcie z w³asnym, a bêdziecie wiedzieæ sk±d te .... o Kur..a o Kur...a ! na koñcu wydatków !

...a wy nie negocjujecie z klientem nowej ceny naprawy jak ju¿ rozbierzecie samochód i wychodz± niespodziewanki ! I nie s³yszycie PANIE CO¦ PAN TEN SAMOCHÓD NIE JEST TYLE WART ILE PAN CHCESZ ZA NAPRAWÊ !

Ja w warsztacie to mia³em taki napis w biurze :
SPRAWD¬ WARTO¦Æ SAMOCHODU PRZED ROZPOCZÊCIEM NAPRAWY SILNIKA !
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-05-29, 09:40   


Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Z przykro¶ci± muszê przyznaæ racjê ZIEMBA ! ale nie dziw siê ? Moi pracownicy i wspó³pracownicy te¿ maj± swoje potrzeby i w³asne rodziny na utrzymaniu i chc± je¼dziæ lepszym samochodem do swoich klientów !

Dlatego jak projekt jest z³o¿ony i wymaga udzia³u wielu specjalistów z ró¿nych dziedzin i ka¿dy chce tylko 1000 z³ albo dwa ! to to razy 10 specjalistów .... i inwestor ma stan przed zawa³owy ....

Chcia³by¶ ZIEMBA uczyæ siê 12 lat w szko³ach i na studiach zdawaæ egzaminy dostaæ uprawnienia projektowe p³aciæ podatki i utrzymywaæ pracowników na koniec zarabiaj±c 2000 z³ miesiêcznie ? No to ONI te¿ chc± ¿yæ normalnie ... ! A JA muszê dodawaæ te ich chêci i dodawaæ i DODAWAÆ i spotkaæ siê z Panem ZIEMBA i wyt³umaczyæ bardzo fachowo i grzecznie i bez ¿artów i z³o¶liwo¶ci ¿e 25 KW na zasilanie warsztatu to troszeczkê za ma³o Panie Dyrektorze ( w³asnej firmy ) i ¿e trzeba to i to i to + to + tamto ,a pó¼niej jeszcze to + to, co razem daje .... Zator têtniczy miê¶nia sercowego po³±czony z niewydolno¶ci± ! a o ostatnie s³owa umieraj±cego brzmi± ... O KUR...A !
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-05-29, 09:42   


Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
JAK WIDZISZ JA ROZUMIEM O CO CHODZI ....... A TY ?
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » POZOSTA£E » Og³oszenia

Ten temat jest zablokowany bez mo¿liwo¶ci zmiany postów lub pisania odpowiedzi  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Nie mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czników na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group