Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
kamiloss 
Wys³any: 2008-12-21, 12:25   Progi Toyota Celica
0
UP DOWN

Posty: 3
Sk±d: Dar³owo
Wita. Jestem tu pierwszy raz wiêc na pocz±tku siê przywitam :) Witam ju¿ troszkê czyta³em to forum i mam kilka pytan a mianowicie jak w temacie moje progi ju¿ troszkê przesz³y i zapozna³y sie z rdz± i z t±d moje pytanie. Chce je zrobiæ teoretycznie wiem ¿e musze zedrzec rdze zaszpachlowaæ wyszlifowac itd. powiedzcie mi jakiej szpachli u¿ywac czy kla¶c na to jaki¶ podk³ad progi chcê koñczyæ barankiem powiedzcie jakiej firmy baranek k³a¶æ i czy moze lepeij z barankiem dac sobie spokój i zrobiæ co¶ innego Ja z lakierowaniem nigdy nie mai³em nic wspólnego i zamierzam siê uczyc jako¶ zacz±æ trzeba a moje do¶wiadczenie z lakierowaniem równa siê zeru jaz w ¿yciu malowa³em spreyem firmy Motip bêbny i zaciski wysz³o nawet nawet jak robi³ bym to drugi raz to by³o by znacznei lepiej. Moje drugie pytanie dotyczy te¿ lakierowania z tym ¿e troszkê innych czê¶ci a mianowicie felg postanowi³em odnowiæ swoje alu przód felgi polerujê na po³ysk a srodek ( ca³e wnêtrze szykujê pod malowanie ) powiedzcie jak zrobiæ dobr± polerkê aluminium i jak j± zabezpieczyc bo s³ysza³em ¿e s± jakie¶ chemie do tego np jakas kostka czy co¶ i jak malowac jak± farb±, jaki podk³ad wiem ¿e podk³ad siê matuje i k³adzie lakier a jak przygotowac powieszchnie lakierowan± do bez barwnego te¿ jaki¶ mat czy grunt bo jako¶ musi siê trzymac oczywiscie spreyem nie mam zamiaru tego robic. Dobrzê to chyba na tyle Proszê was o pomoc i wyrozumia³o¶c jak napisa³em jakies g³upoty Pozdrawiam wszystkich lakieruj±cych :)
  
 
 

gola 
Wys³any: 2008-12-21, 12:51   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 855
Na poczatku,witaj na forum
Progi musisz oczyscic z rdzy dokladnie (zakladajac ze nie ma dziur).Na tak wyczyszczone elementy najlepszym rozwiazaniem byloby nalozyc podklad wytrawiajacy skoro jest rdza. (washprimer)
Po zaaplikowaniu podkladu wytrawiajacego i wyschnieciu go szlifujesz delikatnie papierem sciernym ten podklad celem zmatowienia,nastepnie aplikujesz podklad epoxydowy (cienka warstwe) i czekasz az wyschnie.
podklad epoxydowy jest po to aby odizolowac szpachle polyestrowa od podkladu wytrawiajacego. (nakladanie szpachli na kwasne podklady jest niewskazane)
Po wyschnieciu epoxydowego,przecierasz delikatnie badz papierem sciernym celem zeszlifowania powierzchni pod szpachlowanie uwazajac przy tym aby nie przetrzec sie do golej blachy.
Nastepnie szpachlujesz miejsca gdzie uznasz za stosowne ze potrzeba,po wyschnieciu szpachli szlifujesz ja papierem sciernym p120,180,240 na klocku.
jezeli powierzchnia po szlifowaniu jest prosta i gladka,aplikujesz podklad wypelniajacy,zostawiasz do wyschniecia,szlifujesz go,oklejasz i malujesz tzw barankiem,ktory po lekkim przeschnieciu przykrywasz warstwa wlasciwa lakieru na twoj samochod (kolor twojego samochodu).
Na warstwe bitumiczna (baranek) nie nakladaj od razu koloru wlasciwego gdyz zamkniesz odparowywanie baranka,ktore spowoduje dlugotrwale jego schniecie.
 

Dawid1989 
Wys³any: 2008-12-21, 13:10   
0
UP DOWN

Pomóg³: 8 razy
Posty: 324
Sk±d: okolice Mielca
To tak.Nie mam w tym 20letnigo do¶wiadczenia,ale napisze Ci jak ja bym to zrobi³. W miejscach skorodowanych wstawiæ mow± blachê ,spaw wyrównaæ,nastêpnie spaw wyczy¶ciæ szczotk± na szlifierce .Odt³u¶ci,szpachla z w³óknem nastêpnie uni.Na koñcu podk³ad(nie jestem pewien czy jest to potrzebne) i baranek.Polecam Ci taki w 2l puszkach z gwintem na pistolet.A progi od wewn±trz zalej elaksonem
Alusy to tak...je¿eli ¶rodek jest w dobrym stanie to tylko zmatowiæ i mat.a je¶li s± odpryski to szpachla i podk³ad a na to dopiero mat.
Ran najlepiej polerowaæ specjaln± past±(taka niebieska w twardej sztabce) i filcem na wiertarkê.Wychodzi lustro :cool: Jest jeszcze specjalny lakier na polerowane elementy.On zabezpieczy przed p³owieniem.To tyle z mojej strony.Czekaj na odpowiedzi bardziej do¶wiadczonych :tak:
 

mebArth 
Wys³any: 2008-12-21, 13:22   
0
UP DOWN

Pomóg³: 42 razy
Posty: 1797
Sk±d: Kraków
Jaki filc? Z filcu to mam klocki na muldy.
Jaka pasta niebieska?
I jaki kuwra specjalny lakier na polerowany eliment?
P³owenie?

Stary ale ja Ciebie nie rozumiem. (chyba inni te¿)
_________________
Bart
 
 

Dawid1989 
Wys³any: 2008-12-21, 13:54   
0
UP DOWN

Pomóg³: 8 razy
Posty: 324
Sk±d: okolice Mielca
A no taki specjalny filc do polerowania ró¿nych metali.W lakiernictwie nie ma takich past ale ...w przemy¶le i obróbce metali s±.Jak siê spoleruje alu to przez jaki¶ czas ma ¶wietny po³ysk ale po pewnym czasie go traci.

[ Dodano: 2008-12-21, 14:01 ]
Filc np.http://allegro.pl/item510461413_filc_polerski_na_trzpieniu_walcowy_40x20_6.html
Pasta np ttp://allegro.pl/item507135058_pasta_polerska_pp30_1_kg_fv_nierdzewka_aluminium.html
Pisa³em ze nie mam w tym do¶wiadczenia ale parê razy polerowa³em rózne elementy i mo¿na by³o sie do nich goliæ
 

mebArth 
Wys³any: 2008-12-21, 14:10   
0
UP DOWN

Pomóg³: 42 razy
Posty: 1797
Sk±d: Kraków
No ale... To nie s³uzy do przygotówki przed podk³adem czy szpachl±. Zeby zedrzec rudego to najlepsza jest tarcza nylonowa i nieodzwony bosch z papierowa tarcz±. Zreszta jak sa dziury to kowala potrzeba a nie tarcze do czyszczenia. A czy s± dizury to wystarczy srubokrêta wbic w w¿era i sie zoabczy.
_________________
Bart
 
 

Dawid1989 
Wys³any: 2008-12-21, 14:21   
0
UP DOWN

Pomóg³: 8 razy
Posty: 324
Sk±d: okolice Mielca
Masz racje.Kolega pyta³ sie jak zrobiæ dobra polerkê alu(rantu) to napisa³em.
 

jacklack 
Wys³any: 2008-12-21, 14:23   Re: Progi Toyota Celica
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 352
[quote="kamiloss"


Mo¿na te¿ zrobiæ to tak: wyczy¶ciæ dok³adnie próg z rdzy..po czym na³o¿yæ podk³ad epoxydowy(jako zabezp.antykorozyjne)..po jego wyschniêciu na³o¿yæ szp.poliestrow± i wyszlifowac j±..po jej wyszlifowaniu na³o¿yæ jeszcze raz podk³ad epoxydowy na szpachlê i przetarcia wokó³ niej..po wyschniêciu nak³adamy podk³ad akrylowy (jako wype³niacz)..po jego wyschniêciu szlifujemy P320 na sucho i nak³adamy baranka który to powinien podeschn±æ ok. 20-30min.i wtedy ju¿ lakier wierzchni

A co do Alu..czystego Alu i to jeszcze polerowanego nie lakieruje siê ..je¶li chcesz polakierowac od zewn±trz to podstawa jest podk³ad epoxydowy..po szpachluj co trzeba szpachl± i na to podk³ad akrylowy :)
 
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group