Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
mcd 
Wys³any: 2009-05-12, 17:21   Malowanie drewna lakierem samochodowym
0
UP DOWN

Posty: 20
Zapewne mój temat jest na z³ym forum, ale mo¿e kto¶ mnie naprowadzi.

Otó¿ planujê pomalowaæ swoj± gitarê. Kiedy¶ ju¿ to robi³em, ale za pomoc± farb w sprayu. efekt by³ bardzo dobry. Wysoki po³ysk. Ale kosztowa³o to kilka 2 miesi±ce pracy, poniewa¿ kolejne warstwy, a takich nak³ada siê po kilka musia³y d³ugo schn±æ. Równie¿ lakier bezbarwny, zanim mo¿na go by³o szlifowaæ na mokro musia³ swoje odle¿eæ (1 miesi±c).

Pomy¶la³em wiêc o pistolecie i lakierach chemoutwardzalnych (je¶li dobrze mówiê). Domy¶lam siê, ¿e takie lakiery schn± szybciej. Tylko, ¿e tego akurat nie robi³em nigdy.

Teraz tak. w czym problem. nie wiem czego bêdê potrzebowa³.

1. jaki¶ podk³ad (normalnie bejca, która pokryje fakturê drewna) - po angielsku to bêdzie "sand sealer" - co¶ co da siê wyszlifowaæ.

2. jaki¶ podk³ad (primmer)
3. jaki¶ kolor podstawowy (i drugi ewentualnie)
4. lakier bezbarwny

Czy mo¿ecie mi doradziæ, jakich rodzajów lakierów u¿ywaæ?
 

LoboLoco 
Wys³any: 2009-05-13, 10:16   
0
UP DOWN



Pomóg³: 13 razy
Posty: 660
Sk±d: Silesia
No-Limit napisa³ :

"Na gitarach jest co najmniej 5 warstw lakieru bezb. lub solid.Na ile siê orientujê s± to lakiery na bazie ¿ywic poliestrowych i epoxydowych fabrycznie utwardzane promieniami UV.

Ja przygotowujê lakiery bazowe lub solid/kolor/+klar barwiony/efekt "candy"/,a Jego broszka po³o¿enie 2-3 warstw bezb. poliesrtowego lub bezb.epoxydowego"

My¶lê ¿e no-limit bêdzie mia³ najdok³±dniejsze info w tym temacie...
 

mcd 
Wys³any: 2009-05-13, 22:53   
0
UP DOWN

Posty: 20
dziêki za podpowied¼.
Co prawda, trochê mnie to przera¿a - na¶wietlanie UV......

Chyba jednak bêdzie mo¿na jakimi¶ zwyk³ymi farbami pomalowaæ, które stosujecie do samochodów... Bo skoro sprayem siê uda³o? Chodzi o odpowiedni podk³ad i czas schniêcia.

Nie mniej dziêki. Bêdê szuka³ dalej
 

LoboLoco 
Wys³any: 2009-05-14, 14:11   
0
UP DOWN



Pomóg³: 13 razy
Posty: 660
Sk±d: Silesia
My¶lê, ¿e podej¶cie do drewna jak do tworzywa nie by³oby b³êdem... poszukaj na forum podpowiedzi w tematyce malowania zderzaków, to mo¿e byæ dobry trop ...
_________________
>>> Airbrush'Lab <<<
 

przemo1972 
Wys³any: 2009-05-14, 18:44   
0
UP DOWN


Pomóg³: 11 razy
Posty: 551
Sk±d: SC
Spokojnie mozesz uzyc wyrobow dedykowanych dla lakiernictwa samochodowego.Drewno/sklejke przykrywasz 2 x podklad akrylowy.Obrobka oczywiscie na sucho.Jesli Chcesz zachowac naturalny wyglad drewna, nalezy poprostu przykryc go bezbarwnym.(1 warstwa) Na drugi dzien matujesz i przykrywasz 2 x bezbarwnym.Drewno "pije"bezbarwny, a wiec trzeba go "zaimpregnowac"ta pierwsza warstwa.
 

mcd 
Wys³any: 2009-05-14, 21:39   
0
UP DOWN

Posty: 20
przemo1972 napisa³/a:
Drewno/sklejke przykrywasz 2 x podklad akrylowy.Drewno "pije"bezbarwny, a wiec trzeba go "zaimpregnowac"ta pierwsza warstwa.



Czy taki podk³ad wype³ni równie¿ fakturê drewna? - chodzi mi o g³adk± powierzchniê (oczywi¶cie jasne jest, ¿e najpierw drewno bêdzie dok³adnie wyszlifowane). Czy nie potrzeba jeszcze jakiej¶ warstwy bejcy przed podk³adem akrylowym? Wydaje mi siê, ¿e nie bo podk³ad mo¿e siê nie trzymaæ, ale wolê siê spytaæ.
 

siwy_1981 
Wys³any: 2009-05-14, 22:04   
0
UP DOWN
siwy1981

Pomóg³: 7 razy
Posty: 63
Je¿eli chcesz po³o¿yæ lakier samochodowy na go³e drewno, to musisz zapodk³adowaæ je podk³adem akrylowym. Pierwsz± warstwê radzi³bym lekko popruszyæ gêstym podk³adem z ma³± ilo¶ci± rozpuszczalnika, poniewa¿ drewno bardzo pije podk³ad. Gdy pierwsza warstwa podeschnie t.j. po oko³o 15min, mo¿esz k³a¶æ pe³ne warstwy podk³adu ju¿ bardziej rozcieñczone. Podk³ad oczywi¶cie bêdzie siê trzyma³ surowego drewna i to bardzo dobrze. Nie raz tak lakierowa³em p³yty meblowe surowe (nieoklejane) i nie by³o problemów. Je¿eli sam podk³ad nie wype³ni ci nierówno¶ci itd. mo¿esz zawsze na zapodk³adowane drewno na³o¿yæ szpachlê natryskow±.
 

mcd 
Wys³any: 2009-05-14, 22:26   
0
UP DOWN

Posty: 20
czy podk³ad nale¿y zmatowiæ przed malowaniem bazowym kolorem?
W ogóle to planujê dwukolorowe malowanie (jedna warstwa na drug± z maskowaniem). Czy przed na³o¿eniem kolejnego koloru mam matowaæ?

Wyedytowane: W³a¶ciwie to, na to bêdê ju¿ szuka³ odpowiedzi sam. Bo z tego co rozumiem, dalej maluje siê ju¿ normalnie, jak np. zderzaki.
 

siwy_1981 
Wys³any: 2009-05-15, 08:41   
0
UP DOWN
siwy1981

Pomóg³: 7 razy
Posty: 63
Podk³ad po wyschniêciu musisz przeszlifowaæ. Robi±c dwa kolory mala jedn± baz±. Czekasz a¿ baza podeschnie, tak aby da³o siê j± zamaskowaæ. Maskujesz - na odciêcia najlepiej u¿yæ specjalnej ta¶my np. 3M Fineline czy jako¶ tak (pod zwyk³± baza mo¿e podp³yn±æ).Dajesz drugi kolor. Musisz uwa¿aæ aby w pobli¿u ta¶my nie nawaliæ za grubo bazy, bo zrobi siê du¿y próg. Odklejasz maskowanie i dajesz bezbarwny. !!!Bazy nie traktujesz papierem!!!
 

przemo1972 
Wys³any: 2009-05-15, 13:16   
0
UP DOWN


Pomóg³: 11 razy
Posty: 551
Sk±d: SC
mcd napisa³/a:
Czy taki podk³ad wype³ni równie¿ fakturê drewna?

Mozesz pociagnac cienko jakas szpachla wykanczajaca, osobiscie polecilbym Ci delfina z U-Pol-a.
_________________
Wyrywanie chwastow
 

mcd 
Wys³any: 2009-05-15, 16:30   
0
UP DOWN

Posty: 20
Dziêki wszystkim za odpowiedzi. Mi³o, ¿e nie by³o "linczu" na pocz±tkuj±cym :-) Póki co nie mam wiêcej pytañ. Mo¿e poza jednym dotycz±cym wyboru jakiego¶ amatorskiego pistoletu. ale o tym poszukam ju¿ sobie.


Gdyby kto¶ mia³ jakie¶ uwagi jeszcze, to oczywi¶cie nie pogardzê.
 

No-limit
Wys³any: 2009-05-16, 14:56   
0
UP DOWN


Pomóg³: 34 razy
Posty: 1179
PO pierwsze,czy ma byæ zachowany rysunek drewna/faktura/ i kolor?Je¶li nie k³adziesz podk³ad wyp. 2 warstwy.szlifujesz,nastepnie podk³.wyp. iszlifujesz.Pó¿niej lakier w bazie konwencjonalnej 2X.i na to lakier bezb. poliestrowy 2 lub 3 warstwy.
 

mcd 
Wys³any: 2009-05-17, 00:10   
0
UP DOWN

Posty: 20
Faktury drewna ani koloru nie chcia³bym ogl±daæ. My¶lê o jakim¶ np. zielonym per³owym (metalic?)kolorze, a grafika ozdobna czarna lub z³ota.
Czyli teoretycznie malowa³bym tak:
1. podk³ad
2. czarny (z³oty)
3. maskowanie
4. zielony
5. bezbarwny.

niespecjalnie rozumiem skrót: "wyp." :-)
 

No-limit
Wys³any: 2009-05-18, 15:32   
0
UP DOWN


Pomóg³: 34 razy
Posty: 1179
mcd napisa³/a:
Faktury drewna ani koloru nie chcia³bym ogl±daæ. My¶lê o jakim¶ np. zielonym per³owym (metalic?)kolorze, a grafika ozdobna czarna lub z³ota.
Czyli teoretycznie malowa³bym tak:
1. podk³ad
2. czarny (z³oty)
3. maskowanie
4. zielony
5. bezbarwny.

niespecjalnie rozumiem skrót: "wyp." :-)

Podk³ad akrylowy wype³niaj±cy.3-cia warstwa podk³adu ze wzglêdu na puchniêcie drewna.Je¶li chcesz mocne,"oczojebne" odbicie to pirwsze 2 warstwy czarnej bazy i na to z³ota lub zielona per³a w klarze 2x i 1 pe³na warstwa klaru.
 

mcd 
Wys³any: 2009-05-19, 23:34   
0
UP DOWN

Posty: 20
per³a w klarze... czyli do bezbarwnego domieszaæ per³owego koloru? Dobrze rozumiem?
 

No-limit
Wys³any: 2009-05-20, 11:40   
0
UP DOWN


Pomóg³: 34 razy
Posty: 1179
mcd napisa³/a:
per³a w klarze... czyli do bezbarwnego domieszaæ per³owego koloru? Dobrze rozumiem?

tak :spoko:
 

LoboLoco 
Wys³any: 2009-05-20, 11:53   
0
UP DOWN



Pomóg³: 13 razy
Posty: 660
Sk±d: Silesia
No-limit, znasz mo¿e jak±¶ sprawdzon± alternatywê do lakierów poliestrowych do zastosownia na drewno bez konieczno¶ci utwardzania UV ?
_________________
>>> Airbrush'Lab <<<
 

No-limit
Wys³any: 2009-06-06, 10:07   
0
UP DOWN


Pomóg³: 34 razy
Posty: 1179
LoboLoco napisa³/a:
No-limit, znasz mo¿e jak±¶ sprawdzon± alternatywê do lakierów poliestrowych do zastosownia na drewno bez konieczno¶ci utwardzania UV ?

lakier poliuretanowy 2k.
 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-06-06, 10:32   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
[quote="siwy_1981"]Je¿eli chcesz po³o¿yæ lakier samochodowy na go³e drewno, to musisz zapodk³adowaæ je podk³adem akrylowym. Pierwsz± warstwê radzi³bym lekko popruszyæ gêstym podk³adem z ma³± ilo¶ci± rozpuszczalnika, poniewa¿ drewno bardzo pije podk³ad.

@NoLimit i @siwy_1981 ? Ta pierwsza warstwa podk³adu to nie powinna w³asnie byæ rzadsza ??? ... a jak drewno wstanie ( bo to drewno, a nie jaka¶ p³yta ? ) tj. podnios± siê wi±zania to lekki szlif i dopiero podk³ad o normalnej konsystencji ? Wtedy penetracja by³aby g³êbsza ( WOW ! ale zabrzmia³o UFF ! ) .... i nie grozi³oby to tym, ¿e ta ca³a pow³oka siê cofnie za kilka dni czy tygodni ? Pomiêdzy gêstym podk³adem i drewnem mo¿e przecie¿ byæ powietrze w mikroporach struktury tego materia³u ?

I taka generalna uwaga ! Materia³ lakierniczy ( ka¿dy z wyj±tkiem tych które schn± przez przy³±czanie tlenu np, farb olejnych ) jak odparuj± z niego czê¶ci lotnie co w zale¿no¶ci od temperatury trwa od 3 do 30 dni....staje siê POLITUR¡ - i w takim wypadku mo¿na na niego k³a¶æ ka¿dy inny materia³ lakierniczy ( reakcja chemiczna zachodzi wy³±cznie pomiêdzy aktywnymi sk³adnikami, a skoro ju¿ odparowa³y ... ) Czyli jak drewno p³yta MDF plastik, a nawet szk³o... by³o kiedy¶ pomalowane ( czymkolwiek z wyj±tkiem farby olejnej ) to teraz mo¿na je pomalowaæ np lakierem w systemie wodnym CROMAX lub nitroceluloz± z puszeczki z marketu za 5 z³ !

Ale to taka uwaga bo czasami s± pytania czym co malowaæ ? ... a nie wszyscy informuj± czy to go³e pod³o¿e czy ju¿ co¶ na nim jest i dopiero to wychodzi przy 10 -tym pytaniu !!!
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

siwy_1981 
Wys³any: 2009-06-06, 23:32   
0
UP DOWN
siwy1981

Pomóg³: 7 razy
Posty: 63
PROJEKTER napisa³/a:

@NoLimit i @siwy_1981 ? Ta pierwsza warstwa podk³adu to nie powinna w³asnie byæ rzadsza ??? ... a jak drewno wstanie ( bo to drewno, a nie jaka¶ p³yta ? ) tj. podnios± siê wi±zania to lekki szlif i dopiero podk³ad o normalnej konsystencji ? Wtedy penetracja by³aby g³êbsza ( WOW ! ale zabrzmia³o UFF ! ) .... i nie grozi³oby to tym, ¿e ta ca³a pow³oka siê cofnie za kilka dni czy tygodni ? Pomiêdzy gêstym podk³adem i drewnem mo¿e przecie¿ byæ powietrze w mikroporach struktury tego materia³u ?
!!!


Mówimy o drewnie przeszlifowanym papierem o gradacji powy¿ej 240. Taka gradacja jak± wykonuje siê ostateczny szlif szpachli samochodowej. Mikropory drewna w tej sytuacji zbli¿one do mikroporów szpachli. Z podk³adem bywa tak ¿e jak na³o¿ysz zbyt mocno rozcieñczonego na miejsce szpachlowane na pierwsz± warstwê to czêsto wychodz± "³atki". Z drewnem bêdzie podobnie. Podk³ad oczywi¶cie musi pó¼niej zdrowo doschn±æ aby nic pó¼niej nie posiada³o. A je¿eli chodzi o p³yty meblowe itd. to wiêksza ilo¶æ rozcieñczalnika w podk³adzie niszczy klej p³yty i tym samym p³ytê. A drewno w najgorszym przypadku mo¿e popêkaæ.
 

darecki_W 
Wys³any: 2009-06-08, 14:49   
0
UP DOWN


Posty: 21
w przypadku drewna lub p³yt drewnopodobnych (np. MDF) najpierw stosujemy izolat a nastêpnie podk³ad i farba wykoñczeniowa
i s± to produkty dedykowane na drewno lub p³yty , tzn. na drewno inne a na MDF inne :spoko:
_________________
stolarz uczy siê ca³e ¿ycie
 

LoboLoco 
Wys³any: 2009-06-08, 15:03   
0
UP DOWN



Pomóg³: 13 razy
Posty: 660
Sk±d: Silesia
darecki_W, mo¿esz podaæ przyk³adowy produkt "z nazwy" stosowany jako izolat w przypadku pod³o¿a drewnianego?
_________________
>>> Airbrush'Lab <<<
 

darecki_W 
Wys³any: 2009-06-08, 20:48   
0
UP DOWN


Posty: 21
proszê bardzo :)
ICA
izolant = IS 207
podk³ad = FP 272
_________________
stolarz uczy siê ca³e ¿ycie
 

LoboLoco 
Wys³any: 2009-06-09, 07:54   
0
UP DOWN



Pomóg³: 13 razy
Posty: 660
Sk±d: Silesia
Dziêki :spoko: na tej stronce s± te¿ ¶wietne efekty specjalne...
_________________
>>> Airbrush'Lab <<<
 

LoboLoco 
Wys³any: 2009-06-17, 08:06   
0
UP DOWN



Pomóg³: 13 razy
Posty: 660
Sk±d: Silesia
Czy kto¶ z was ma pojêcie co zrobiæ w wgnieceniami na drewnie pomalowanym lakierem (nie wiem jakim, raczej jednosk³adnikowy niewodny ) wype³niaæ je szpachl± do drewna? czy mo¿e szpachl± samochodow± bêdzie lepiej (jak±? finisz czy mo¿e z w³óknem i wyprowadziæ w podk³±dzie) ? Czy przed szpachlowaniem nale¿y na stary lakier rzuciæ jaki¶ podk³ad (PZP) ?
_________________
>>> Airbrush'Lab <<<
 

darecki_W 
Wys³any: 2009-06-17, 17:38   
0
UP DOWN


Posty: 21
jak jest powierzchnia wykoñczona :?:
- bejca + lakier bezbarwny ( widaæ s³oje ) drewno czy fornir
- kolor jest po³o¿ony ( nie widaæ s³oi )
_________________
stolarz uczy siê ca³e ¿ycie
 

LoboLoco 
Wys³any: 2009-06-18, 08:28   
0
UP DOWN



Pomóg³: 13 razy
Posty: 660
Sk±d: Silesia
Jest to gitara, ¿eby by³a jasno¶æ :) solid-body czyli deska, bez koloru pokryta bezbarwnym lakierem. Przy matowaniu na mokro py³ jest koloru jasno¿ó³tego. mam nadziejê zaszpachlowaæ te kilka ubytków bez konieczno¶ci darcia ca³o¶ci do ¿ywego drewna. Pozatym zmieniam po³o¿enie kluczy, wiêc bêdê musia³ wstawiæ kilka ko³ków w ich miejsce i tu pytanie do pana dareckiego, po wklejeniu ich na wikol czym najlepiej zaszpachlowaæ miejsca gdzie dziury nie da³o siê uzupe³niæ drewnem? dziêki za info...
 

No-limit
Wys³any: 2009-06-20, 11:51   
0
UP DOWN


Pomóg³: 34 razy
Posty: 1179
LoboLoco napisa³/a:
Jest to gitara, ¿eby by³a jasno¶æ :) solid-body czyli deska, bez koloru pokryta bezbarwnym lakierem. Przy matowaniu na mokro py³ jest koloru jasno¿ó³tego. mam nadziejê zaszpachlowaæ te kilka ubytków bez konieczno¶ci darcia ca³o¶ci do ¿ywego drewna. Pozatym zmieniam po³o¿enie kluczy, wiêc bêdê musia³ wstawiæ kilka ko³ków w ich miejsce i tu pytanie do pana dareckiego, po wklejeniu ich na wikol czym najlepiej zaszpachlowaæ miejsca gdzie dziury nie da³o siê uzupe³niæ drewnem? dziêki za info...


Szpachla do drewna z m±czk± drzewn±.Wystêpuje w wielu odcieniach.Je¶li masz dostêp do stoarza mo¿esz tak± m±czke po dobraniu odpowiednigo odcienia rorobiæ/utrzeæ z lakierem i masz gotow± szpachlówkê
 

darecki_W 
Wys³any: 2009-06-20, 12:55   
0
UP DOWN


Posty: 21
wyj¶cie jest jedno szlif do surowego drewna nastêpnie py³ ze szlifowania drewna zmieszaæ z
Fugenkitem i zaszpachlowaæ ubytki nastêpnie lakier

ze szpachlowaniem na powierzchni polakierowanej jest tak ¿e co by¶ nie robi³ to "to" wylezie po jakim¶ czasie :!:
nie u¿ywaj ¿adnych gotowych szpachlówek do drewna , drewno z biegiem czasu zmienia kolor a te szpachlówki nie
i pó¼niej mamy ³adne ³aty :sciana:
_________________
stolarz uczy siê ca³e ¿ycie
 

No-limit
Wys³any: 2009-06-20, 19:13   
0
UP DOWN


Pomóg³: 34 razy
Posty: 1179
darecki_W napisa³/a:
wyj¶cie jest jedno szlif do surowego drewna nastêpnie py³ ze szlifowania drewna zmieszaæ z
Fugenkitem i zaszpachlowaæ ubytki nastêpnie lakier

ze szpachlowaniem na powierzchni polakierowanej jest tak ¿e co by¶ nie robi³ to "to" wylezie po jakim¶ czasie :!:
nie u¿ywaj ¿adnych gotowych szpachlówek do drewna , drewno z biegiem czasu zmienia kolor a te szpachlówki nie
i pó¼niej mamy ³adne ³aty :sciana:


Dobra rada :) ,/tylko czy wystarcz tego materia³u po szlifie?/
 

darecki_W 
Wys³any: 2009-06-20, 19:23   
0
UP DOWN


Posty: 21
jak by co to mo¿na dodaæ drobnego py³u z takiego samego drewna ( im drobniejszy tym lepiej)

pewnie to jaka¶ sklejka na tej gitarze , sosnowa :?:
_________________
stolarz uczy siê ca³e ¿ycie
 

LoboLoco 
Wys³any: 2009-06-22, 08:16   
0
UP DOWN



Pomóg³: 13 razy
Posty: 660
Sk±d: Silesia
To jest lite drewno, niestety nie wiem jakie (nie znam siê) napewno nie sosna. Ogólnie z kolorem szpachli to nie ma problemu poniewa¿ gitara bêdzie pomalowana technik± airbrush, drewna nie bêdzie widaæ (jedynie podstrunica zostanie pokryta bejc± i lakierem bezb.) , tak wiêc gotowa szpachla powinna byæ ok. Kit zrobiony z py³u drzewnego i lakieru ju¿ przerabia³em i nie by³em zadowolony z efektów. Dziêki za podpowiedzi.
_________________
>>> Airbrush'Lab <<<
 

darecki_W 
Wys³any: 2009-06-22, 16:23   
0
UP DOWN


Posty: 21
no to te czê¶ci które bêd± przykryte kolorem to szpachluj samochodow± 2sk³adnikow± szpachl± , sam takiej u¿ywam do MDF-u :spoko:
_________________
stolarz uczy siê ca³e ¿ycie
 

LoboLoco 
Wys³any: 2009-06-23, 08:16   
0
UP DOWN



Pomóg³: 13 razy
Posty: 660
Sk±d: Silesia
Dziêki wielkie... jak skoñczê to zapraszam do galerii w dziale airbrush ;)
_________________
>>> Airbrush'Lab <<<
 

mcd 
Wys³any: 2009-07-18, 17:13   
0
UP DOWN

Posty: 20
Witam. jako, ¿e za³o¿y³em ten temat to tutaj ju¿ bêdê kontynuowa³.
Jestem ju¿ przy koñcu malowania mojej gitarki. Mam ju¿ bazowe kolory, maskowanie zdjête. Zosta³ mi do po³o¿enia bezbarwny. Jak na pierwszy raz malowania pistoletem - jestem zadowolony (wkrótce poka¿ê zdjêcia).

Jest jednak pytanko. Na g³ówce gryfu chcê umie¶ciæ drobny napis. Nie uda³o mi siê tego zrobiæ przez maskowanie - zbyt drobne elementy, rêka nie chcia³a wspó³pracowaæ.
Mam dwa pomys³y:
1. Nakleiæ kalkomaniê. Tylko, czy zrobiæ to na bazie, a potem na³o¿yæ bezbarwny. Czy nie bêdzie siê lakier ³uszczy³?
2. Napisaæ jakim¶ mazakiem i pokryæ bezbarwnym. Tylko znowu: czy klar bêdzie siê tego trzyma³. A poza tym jaki mazak?

A mo¿e macie inne pomys³y?
 

artbike 
Wys³any: 2009-07-18, 19:52   
0
UP DOWN

Posty: 8
Wytnij ploterem napis na folii samoprzylepnej. Idz do agencji reklamowej gdzie Ci to wytn±. Potem naklejasz na element i uzywasz jako szablon. Malujesz baza, nie za grubo, odczekac chwile i odkleic.
 

mcd 
Wys³any: 2009-07-18, 21:06   
0
UP DOWN

Posty: 20
Pomys³ niefajny :-) Znaczy dobry, ale tak:
Wykoñczy³em ca³y lakier bazowy (obydwa kolory po 100 ml ka¿dy) - wiêc musia³bym znowu kupowaæ. Po drugie, niebawem muszê oddaæ kompresor, a jeszcze klar zosta³ do po³o¿enia. Ale zastanowiê siê jeszcze. Póki co, zobaczcie co mi wysz³o:


Pierwsze dwa zacieki jakie siê pojawi³y to dopiero na kolorze zielonym (!) wcze¶niej mi siê uda³o bez nich obyæ :-) . Na szczê¶cie zacieki pojawi³y siê w okolicach ta¶m maskuj±cych tylko przy pierwszej warstwie. Pistolet mi jako¶ mocno plun±³, ale ¿e sam nie umiem siê tym pos³ugiwaæ to mu wybaczy³em ;-) Poza tym zacieki by³y w miejscach, które i tak bêd± przys³oniête p³ytk± maskuj±c±. Przeszlifowa³em je i po³o¿y³em kolejn± warstwê. Prawie nie widaæ.



Wzór na gryfie niestety nieprzemy¶lany - chodzi o miejsce na napis - po prostu spinkoli³em. Ale ogólnie jestem zadowolony ;-)
 

No-limit
Wys³any: 2009-07-18, 21:52   
0
UP DOWN


Pomóg³: 34 razy
Posty: 1179
LoboLoco napisa³/a:
Dziêki wielkie... jak skoñczê to zapraszam do galerii w dziale airbrush ;)

W³a¶nie!Choba Lobo siê zgodzi,ze najlepszy bêdzie pêdzel zaprawkowy z sier¶ci wiewiórki i pewna kobieca rêka/Do gitary? :D /.Ostatnio robi³em do Gibson-a/Wanilia,jak kto woli ko¶æ s³oniowa w akrylu i wyszed³ super.oczywi¶cie na to bezb. poliestr./.
 

mcd 
Wys³any: 2009-07-18, 23:09   
0
UP DOWN

Posty: 20
No-limit, mo¿na jakim¶ mazakiem (markerem) pod bezbarwnym mazn±æ?
 

No-limit
Wys³any: 2009-07-18, 23:29   
0
UP DOWN


Pomóg³: 34 razy
Posty: 1179
mcd napisa³/a:
No-limit, mo¿na jakim¶ mazakiem (markerem) pod bezbarwnym mazn±æ?

Mo¿na."Waterproof"/np,do opisywania dysków/,Po wyschniêciu ok 5min.,przetrzeæ nitro.Efekt wyblak³y i ryzyko rozmazania tuszu.Ale mo¿e siê udaæ jak umiejêtnie nie rozma¿esz tuszu,tylko wytrzesz nadmiar :D .
 

mcd 
Wys³any: 2009-07-18, 23:51   
0
UP DOWN

Posty: 20
Uda³o ci siê mnie zniechêciæ ;-)
My¶lê wiêc nad kalkomani± jak±¶.

Opcja pierwsza:
Wydrukowaæ sobie logo na papierze do kalkomanii lub kupiæ gotowe np:
http://allegro.pl/item681...son_ibanez.html
czyli gotowe logo. NIESTETY: jest tam zaznaczone: 6. Nie stosowaæ na logo lakierów agresywnych typ samochodowy na bazie nitro, benzyn itp.
Opcja druga:
Kupiæ w sklepie modelarskim jakie¶ litery z kalkomanii....
 

No-limit
Wys³any: 2009-07-19, 00:06   
0
UP DOWN


Pomóg³: 34 razy
Posty: 1179
mcd napisa³/a:
Uda³o ci siê mnie zniechêciæ ;-)
My¶lê wiêc nad kalkomani± jak±¶.

Opcja pierwsza:
Wydrukowaæ sobie logo na papierze do kalkomanii lub kupiæ gotowe np:
http://allegro.pl/item681...son_ibanez.html
czyli gotowe logo. NIESTETY: jest tam zaznaczone: 6. Nie stosowaæ na logo lakierów agresywnych typ samochodowy na bazie nitro, benzyn itp.
Opcja druga:
Kupiæ w sklepie modelarskim jakie¶ litery z kalkomanii....


Jak masz dostêp do plotera wytnij nawet na papierze samoprzylepnym/negatyw/ byle nie w folii PVC i na mokro odklej.Oczywi¶cie miejsce -napis musisz polakierowaæ/najlepiej baz±/.
 

mcd 
Wys³any: 2009-07-19, 00:11   
0
UP DOWN

Posty: 20
Dostêpu do plotera nie mam... Có¿ bêdê kombinowa³. Dziêki.
 

No-limit
Wys³any: 2009-07-19, 00:19   
0
UP DOWN


Pomóg³: 34 razy
Posty: 1179
mcd napisa³/a:
Dostêpu do plotera nie mam... Có¿ bêdê kombinowa³. Dziêki.


I tak trzymaj!
 

mcd 
Wys³any: 2009-07-19, 08:30   
0
UP DOWN

Posty: 20
Czy przed klarem przeszlifowaæ jeszcze bazê na mokro? Po zdjêciu maskowania powierzchnia jest rzecz jasna nierówna, ale bojê siê ¿eby nie zetrzeæ bazy (bo mam do tego talent :-) ) Kiedy¶ maluj±c sprayami nie szlifowa³em i klar ³adnie pokry³, a potem polerowa³em.
 

LoboLoco 
Wys³any: 2009-07-20, 08:15   
0
UP DOWN



Pomóg³: 13 razy
Posty: 660
Sk±d: Silesia
Bazy siê nie szlifuje, tylko przeciera ¶ciereczk± antystatyczn±, a nierówno¶ci pokryje bezbarwny, oczywi¶cie w odpowiedniej ilo¶ci warstw. A co do tego napisu to najlepiej szablon i psikn±æ to baz± lub pêdzelek... jaka¶ zerówka i powiniene¶ daæ radê, tylko nie z w³osia syntetycznego, najlepiej wiewiórka lub kuna...
_________________
>>> Airbrush'Lab <<<
 

mcd 
Wys³any: 2009-07-20, 20:46   
0
UP DOWN

Posty: 20
No to zrobi³em. Efekt nie jest powalaj±cy, ale jest ;-) Nawali³em duuuu¿o klaru, i wyrówna³o mi ró¿nice miêdzy warstwami. Niestety jest pomarañcza, ale ¿e warstw jest du¿o, to powinienem poradziæ sobie ze szlifem i polerk±. Profesjonali¶ci bêd± siê ¶miaæ, ale jak na pierwsz± zabawê z pistoletem to i tak cieszê siê, ¿e nie ma zacieków :-) Malowa³em na dworze, wiêc nie uda³o mi siê unikn±æ kilku przyklejonych paproszków :-(



 

er-ha
Wys³any: 2009-07-20, 21:51   
0
UP DOWN

Posty: 21
No-limit napisa³/a:
mcd napisa³/a:
Uda³o ci siê mnie zniechêciæ ;-)
My¶lê wiêc nad kalkomani± jak±¶.

Opcja pierwsza:
Wydrukowaæ sobie logo na papierze do kalkomanii lub kupiæ gotowe np:
http://allegro.pl/item681...son_ibanez.html
czyli gotowe logo. NIESTETY: jest tam zaznaczone: 6. Nie stosowaæ na logo lakierów agresywnych typ samochodowy na bazie nitro, benzyn itp.
Opcja druga:
Kupiæ w sklepie modelarskim jakie¶ litery z kalkomanii....


Jak masz dostêp do plotera wytnij nawet na papierze samoprzylepnym/negatyw/ byle nie w folii PVC i na mokro odklej.Oczywi¶cie miejsce -napis musisz polakierowaæ/najlepiej baz±/.


a moze wyjdzie taki myk ze : na t± nalepke wodn± dac lakier bezbarwny wodny który ponoc nie zawiera rozpuszczalników , ewentualnie tak jak jest w opisie :
5. Po wyschniêciu ca³o¶ci g³ówki mo¿emy zalakierowaæ nak³adaj±c kilkakrotnie cieniutkie
warstwy lakieru polecam akrylowo–poliuretanowego np. LUXMAL HYDROPARKIET .
tylko czy na ten lakier mozna juz dac lakier bezbarwny na bazie rozpuszczalników :roll:
 

mcd 
Wys³any: 2009-07-20, 22:50   
0
UP DOWN

Posty: 20
Er-ha ju¿ sobie poradzi³em. Ale twój post u¶wiadomi³ mi jedno... ¯e nie umiem czytaæ postów.

No-limit napisa³/a:

Jak masz dostêp do plotera wytnij nawet na papierze samoprzylepnym/negatyw/ byle nie w folii PVC i na mokro odklej.Oczywi¶cie miejsce -napis musisz polakierowaæ/najlepiej baz±/.



Wyra¼nie napisano: Byle NIE na folii PCV. Czytaj±c pomin±³em owo: BYLE NIE! i naklei³em maskowanie z takiej tapety czy czego¶ (folia samoprzylepna) - bo ³atwo siê wycina³o. NIestety w przypadku plastikowej os³onki (tej czarnej ze zdjêcia), gdy oderwa³em maskowanie - moim oczom ukaza³ siê masakryczny widok! Ca³y klej z folii zosta³ na plastiku! Próbowa³em siê tego pozbyæ rozpuszczalnikiem... Kolejny g³upi pomys³ - rozmaza³em "szopa" :-) Efekt? Musia³em zmyæ wszystko i zacz±æ od zera. Narysowa³em na zwyk³ej ta¶mie malarskiej i tym razem posz³o ju¿ bez problemów.

Nie mniej, w±tek z kalkomani± warto by rozwin±æ, bo du¿o atrakcyjniejsze efekty mo¿naby uzyskaæ.


BTW. Jak widzicie na zdjêciach, mam niez³± pomarañczkê... Proszê was, je¶li my¶licie, ¿e polerka tego nie usunie.... nie mówcie mi o tym, bo siê za³amiê :-)
 

No-limit
Wys³any: 2009-07-21, 21:50   
0
UP DOWN


Pomóg³: 34 razy
Posty: 1179
mcd, Mam pro¶bê.Nie poruszaj tych samych w±tków na forum i PW.Nie panikuj.
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime