Szukaj FAQ Album

Autor Wiadomość
a3i
Wysłany: 2009-05-13, 10:14   Retarder GLICERYNA do akryli wodnych
0
UP DOWN

Witam wszystkich to mój pierwszy post.
Jak w temacie czy już ktoś testował?
Próbowałem z farbą dekoral akryl czarny i śnieżnobiały + woda demineralizowana i gliceryna.
Efekt taki że przy dyszy 0.2 nie robił się tak szybko glut. A o glicerynie wyczytałem gdzieś w goglach.

LoboLoco 
Wysłany: 2009-05-13, 11:03   
0
UP DOWN

Gliceryna jest rozpuszczalnikiem (stosowanym m.in. w produkcji gwaszów i akwareli)

A to cytat z innego ciekawego forum (kartonwork.pl):
"Gliceryna powstrzymuje parowanie wody ... " ,
" ... surowiec ten przyciągając wilgoć z powietrza , nawilża ... " ,
" ... gliceryna znajduje zastosowanie jako czynnik przeciwdziałający wysychaniu preparatów ".
" Zapobiega ona także krystalizacji składników ... "

Proporcje dla retardera to 5:1 (woda:gliceryna) nie jestem pewien tych proporcji ponieważ sam ich nie sprawdzałem... (źródłem jest internet) taki wywar rależy dodawać do farby, lecz z umiarem, ponieważ może on utrudnić wysychanie farby na tyle, że straci ona swoje właściwości (może stracić przyczepność do podłoża, lub nie trzymać kolejnych warstw farby...)

Myślę , że gliceryna jest dobrą alternatywą dla retarderów (trudno) dostępnych w sklepach dla plastyków...

a3i
Wysłany: 2009-05-13, 11:25   
0
UP DOWN

Tak też myślę.
Rozcieńczanie Dekorala Akryl z samą wodą pozwalało na przepuszczenie przez dysze 0.2 mm, lecz w efekcie nie wystarczające krycie i zasychanie na igle w dość szybkim czasie było bardzo wkurzające.

Doczytałem też że niewielka ilość spirytusu dodana do akrylu ma podobne działanie.
Próbowałem spirytus kamforowy + gliceryna + woda. Efekt zadowalający, brak zasychania natychmiastowego, łatwiejsze czyszczenie dyszy, delikatny efekt rozlewania farby na materiale.
Czyli odpowiednie dobranie składników pozwala na uzyskanie średnio kryjącej farby z zachowaniem dobrego komfortu pracy.

Z tego co wiem to zbyt duża ilość spirytusu może rozwarstwić farbę, ale przy niewielkiej ilość jaką dodałem nie zauważyłem tego efektu.

LoboLoco 
Wysłany: 2009-05-13, 11:39   
0
UP DOWN

Spirytus można rozrobić do 40% , żeby nie ścinał farby...

Pomimo zastosowania akryli z powodzeniem do malowania aerografem, polecam jednak farby dedykowane pracy aerografem, zwłaszcza przy użytkowaniu dyszy 0,2 czyli wg. moich domysłów pracy z detalem...

a3i
Wysłany: 2009-05-13, 12:19   
0
UP DOWN

Dokładnie.
Jednak dla wszystkich początkujących i zaczynających zabawę z aerografem może się takowa mikstura okazać tanią alternatywą. Przede wszystkim łatwo dostępną co pozwala na poszerzenie grona miłośników tej techniki. Polecam popróbować z proporcjami, do detali wystarczająca.

acidhouse
Wysłany: 2009-05-13, 21:02   
0
UP DOWN
Kustom Kulture

ciekawy temat - no wszystko co organiczne powinno sie rozpuscic w obu alkoholah, nie zapominając i reasumując myśl że wszystkie polipeptydy ulegną denaturacji i zgrudowaniu przy zbyt duzej dawce - oraz czas parowania może okazać sie zbyt dugi - wszystko z wyczuciem po kropelce i bedzie gites - sam normanie spróbuję z ciekawości WIELKI + dla autora myśli

alarec
Wysłany: 2009-05-30, 02:22   
0
UP DOWN

Witam
ja się podłącze do tego tematu, maluje farbami akrylowymi, na razie starczają mi te małe pojemniczki modelarskie (10 i 15mililitrów), ale chciałbym zakupić coś większego, gdzie mam szukać i czego mam szukać? (spokojnie z 0.5l mi starczy).
Jeszcze jedno pytanko jaki z takich większych rozcieńczalników do farb akrylowych polecacie?

Asellus5
Wysłany: 2009-05-30, 21:34   
0
UP DOWN

Reduktor domowej roboty to bardzo interesujacy temat! Kiedys znalazlem i stosowalem przepis na samorobke do AA! oto on! porownajcie sobie koledzy i napiszcie o efektach
-1 kieliszek alkocholu do przemywania ran (ponad 65% alk )
- 4 kieliszki wody
- 1 kieliszek plynu do czyszczenia okien
- 5 kropli gliceryny

mozecie experymentowac z iloscia gliceryny bo przepis nie okreslal wielkosci kieliszkow!

alarec
Wysłany: 2009-06-01, 00:57   
0
UP DOWN

a gdzie mogę dostać gliceryne? a aptece?

przemo1972 
Wysłany: 2009-06-01, 01:18   
0
UP DOWN

Gliceryne kupisz w aptece, a probowales z glikolem?

a3i
Wysłany: 2009-06-01, 09:09   
0
UP DOWN

alarec ja maluje emalią akrylową do drewna i metalu firma na literkę D
Dostępną w marketach budowlanych puszka farby 0,5L około 20 zł
Z forum dowiesz się ze 'woda destylowana' do wodorozcieńczalnych akryli spełnia najlepiej swoje zadanie
Rozcieńczam według przepisu
100ml farby 10-20 ml wody destylowanej 5ml gliceryny.
Dobre krycie i minimalny efekt zasychania farby na igle.
Farbę tą malowałem antenę sat, kilkanaście bloków papieru. Kilka koszulek i ścianę.
Najbardziej mi w akrylach pasuje że zaraz po malowaniu łatwo umyć areo bez rozkręcania, a zmiana koloru też zajmuje minute.

Na koszulkach się trzyma, jednak lepsze by były farby akrylowe Textile z aledrogo.

LAKIEROWANKO Strona Główna » AIRBRUSH » Forum Airbrush

Odpowiedz do tematu