Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
michalk66
Wys³any: 2009-07-14, 22:46   kolejno¶æ i zasada nak³adania kolejnych warstw
+1
UP DOWN

Posty: 7
witam,

od godziny przegl±dam forum i ju¿ mam mêtlik w g³owie. Pozwólcie ¿e zadam nastêpuj±ce pytania:

1. czy bezpo¶rednio na wyczyszczon± z rdzy blachê (do bia³ego) mo¿na nak³adaæ tylko podk³ad akrylowy wype³niaj±cy (bez reakcyjnego czy te¿ epoksydowego).?

2. po wyschniêciu podk³adu, a przed k³adzeniem bazy podk³ad nale¿y oszlifowaæ (zmatowiæ) na mokro papierem ok.800-1000?

3. czy mo¿na k³a¶æ podk³ad bezpo¶rednio na star± bazê (oczywi¶cie wcze¶niej zmatowion±), czy nale¿y star± bazê zedrzeæ a¿ do podk³adu przed k³adzeniem nowego gruntu?

4. czy na bazê mo¿na k³a¶æ bezpo¶rednio klar, czy nale¿y j± wcze¶niej zmatowiæ?

z góry dziêki za pomoæ, bo ju¿ mam mêtlik w g³owie i nic nie wiem :(
 

baqo 
Wys³any: 2009-07-14, 23:10   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
michalk66 napisa³/a:
1. czy bezpo¶rednio na wyczyszczon± z rdzy blachê (do bia³ego) mo¿na nak³adaæ tylko podk³ad akrylowy wype³niaj±cy
mo¿na ,ale zmniejsza siê zabezpieczenie antykorozyjne
michalk66 napisa³/a:
2. po wyschniêciu podk³adu, a przed k³adzeniem bazy podk³ad nale¿y oszlifowaæ (zmatowiæ) na mokro papierem ok.800-1000?
mo¿esz zacz±æ i 400-600 ,ale koñcowa gradacja to P 1000
michalk66 napisa³/a:
czy mo¿na k³a¶æ podk³ad bezpo¶rednio na star± bazê
chodzi ci o przeszlify czy o powierzchniê w bazie?
michalk66 napisa³/a:
4. czy na bazê mo¿na k³a¶æ bezpo¶rednio klar, czy nale¿y j± wcze¶niej zmatowiæ?
nie mo¿na tylko trzeba. ¿adnych matowañ baz!!! mo¿na zmatowaæ,ale dane miejsce trzeba pokryæ na nowo baz± i wtedy lakier . bez matowania. baza ma tylko byæ sucha.
michalk66 napisa³/a:
z góry dziêki za pomoæ,
nie ma za co . pestka :D
 
 

kalbi 
Wys³any: 2009-07-14, 23:15   Re: kolejno¶æ i zasada nak³adania kolejnych warstw
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
michalk66 napisa³/a:
witam,

od godziny przegl±dam forum i ju¿ mam mêtlik w g³owie. Pozwólcie ¿e zadam nastêpuj±ce pytania:

1. czy bezpo¶rednio na wyczyszczon± z rdzy blachê (do bia³ego) mo¿na nak³adaæ tylko podk³ad akrylowy wype³niaj±cy (bez reakcyjnego czy te¿ epoksydowego).?

2. po wyschniêciu podk³adu, a przed k³adzeniem bazy podk³ad nale¿y oszlifowaæ (zmatowiæ) na mokro papierem ok.800-1000?

3. czy mo¿na k³a¶æ podk³ad bezpo¶rednio na star± bazê (oczywi¶cie wcze¶niej zmatowion±), czy nale¿y star± bazê zedrzeæ a¿ do podk³adu przed k³adzeniem nowego gruntu?

4. czy na bazê mo¿na k³a¶æ bezpo¶rednio klar, czy nale¿y j± wcze¶niej zmatowiæ?

z góry dziêki za pomoæ, bo ju¿ mam mêtlik w g³owie i nic nie wiem :(


ad1. nie!!! najpierw podk³ad reaktywny, po wyschniêciu szlif w³óknin± czerwon± i na to podk³ad akrylowy
ad2. tak, podk³ad nale¿y wyszlifowaæ 800, a potem koñcz±c na 1000-1200
ad3. mo¿na k³a¶æ podk³ad na uprzednio zmatowion± bazê (ma to na celu odizolowanie starej bazy od nowej i unikniêciu powstawania "obwódek"
ad4. oczywi¶cie, ¿e tak!bazy nigdy siê nie matuje przed uprzednim po³o¿eniu lakieru bezbarwnego, nale¿y jedynie przetrzeæ j± ¶cierczk± antystatyczn±
_________________

 
 

michalk66
Wys³any: 2009-07-14, 23:15   
0
UP DOWN

Posty: 7
Cytat:
michalk66 napisa³/a:
czy mo¿na k³a¶æ podk³ad bezpo¶rednio na star± bazê
chodzi ci o przeszlify czy o powierzchniê w bazie?


chodzi mi o to, czy mo¿na k³a¶æ grunt na stary lakier (oczywi¶cie zmatowiony) bez zdzierania go do podk³adu
 

michalk66
Wys³any: 2009-07-14, 23:17   
0
UP DOWN

Posty: 7
oki, dziêki za info
 

kalbi 
Wys³any: 2009-07-14, 23:17   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
Cytat:
michalk66 napisa³/a:
1. czy bezpo¶rednio na wyczyszczon± z rdzy blachê (do bia³ego) mo¿na nak³adaæ tylko podk³ad akrylowy wype³niaj±cy
mo¿na ,ale zmniejsza siê zabezpieczenie antykorozyjne
michalk66 napisa³/a:
2. po wyschniêciu podk³adu, a przed k³adzeniem bazy podk³ad nale¿y oszlifowaæ (zmatowiæ) na mokro papierem ok.800-1000?
mo¿esz zacz±æ i 400-600 ,ale koñcowa gradacja to P 1000
michalk66 napisa³/a:
czy mo¿na k³a¶æ podk³ad bezpo¶rednio na star± bazê
chodzi ci o przeszlify czy o powierzchniê w bazie?
michalk66 napisa³/a:
4. czy na bazê mo¿na k³a¶æ bezpo¶rednio klar, czy nale¿y j± wcze¶niej zmatowiæ?
nie mo¿na tylko trzeba. ¿adnych matowañ baz!!! mo¿na zmatowaæ,ale dane miejsce trzeba pokryæ na nowo baz± i wtedy lakier . bez matowania. baza ma tylko byæ sucha.
michalk66 napisa³/a:
z góry dziêki za pomoæ,
nie ma za co . pestka :D


o kurde ale wolno pisze he he, ubieg³e¶ mnie ostro :P patrzy³em na posta i jak odpisywa³em to nie by³o odpowiedzi :)
_________________

 
 

baqo 
Wys³any: 2009-07-14, 23:28   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
kalbi napisa³/a:
ubieg³e¶ mnie ostro :P patrzy³em na posta i jak odpisywa³em to nie by³o odpowiedzi :)
z dwóch postów wiêcej wyci±gnie :)
michalk66 napisa³/a:
czy mo¿na k³a¶æ grunt na stary lakie
mo¿na ,ale jak usuniesz do blachy i po³o¿ysz wszystkie podk³ady na nowo,wtedy pewno¶æ ¿e ci nie wyjd± mapki :idea: :idea: :idea:
 
 

Ryba 
Wys³any: 2009-07-14, 23:54   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 430
Sk±d: Radomsko
Reaktywnego np. z Novola nie szlifujesz przed nak³adaniem akrylowego. Sprawd¼ w karcie technicznej swojego podk³adu bo widzê, ¿e w zale¿no¶ci od producenta jest inna technika.
 
 

michalk66
Wys³any: 2009-07-15, 10:04   
0
UP DOWN

Posty: 7
odno¶nie punktu 3: widzê z odpowiedzi, ¿e co szko³a to inna technika :)
 

bogdanxx
Wys³any: 2009-07-15, 12:05   
0
UP DOWN

Posty: 19
to i ja sie jeszcze przy³±cze skoro jest "przekrój warstw"


go³a blacha > podk³ad reaktywny > szpachla ?? > podk³ad akrylowy > szpachla ? > podk³ad akrylowy > baza > bezbarwny


w którym miejscu siê najlepiej wbiæ ze szpachl± ???? bezpo¶rednio na reaktywny czy lepiej pomiêdzy dwoma warstwami podk³adu akrylowego?
 

Ryba 
Wys³any: 2009-07-15, 12:16   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 430
Sk±d: Radomsko
nie mozna k³a¶æ kitu na reaktywny :tak:
 
 

baqo 
Wys³any: 2009-07-15, 12:47   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
bogdanxx napisa³/a:
go³a blacha > podk³ad reaktywny > podk³ad akrylowy > szpachla ? > reaktywny na przetarcia do blachy>podk³ad akrylowy > baza > bezbarwny
 
 

No-limit
Wys³any: 2009-07-15, 15:38   
0
UP DOWN


Pomóg³: 34 razy
Posty: 1179
michalk66 napisa³/a:
czy mo¿na k³a¶æ podk³ad bezpo¶rednio na star± bazê


Nie tylko mo¿na.Na przeszlifach jest to konieczni¶æ.
 

tytoos
Wys³any: 2013-02-25, 13:00   
0
UP DOWN

Posty: 2
Podepnê siê pod temat, bo akurat siê zbli¿a moment, ze bêdê potrzebowa³ takiej wiedzy ;)

Remont syrenki - w plachach zdarcie starego lakieru do go³ej blachy. ogólnie mechanicznie beê ¶ci±g³a³ szlifierk±, a w miejscach tródniejszych chce wypiaskowaæ we w³asnym zakresie.

Jaki mam problem - g³ownie czas, tzn. zak³adam prace z doskoku, moze uda sie codziennie wygospodarowac ze 2 godz, a moze nie codziennei, zatem chcê to robiæ w ten sposób, ¿e ¼dzieram ile dam radê czasowo w dany dzieñ, a na koniec przeczy¶ciæ, odt³u¶ciæ i pokryæ podk³adem fragment zrobiony.
Przy kolejnym podej¶ciu wiadomo, ¿e bêdê musia³ brzeg raz jeszcze zedrzeæ do blachy, ¿eby mieæ 100% pewno¶ci, ¿e ca³o¶æ bêdzie oczyszczona ;)

Ten pierwszy podk³ad zak³adam, zê bêdzie to reakktywny ale k³adziony albo pedzlem, albo je¿eli s± dostêpne, to jaki¶ spray - jaki wybraæ, ¿eby by³o OK??

Po oczyszczeniu i pokryciu ca³ego autka podk³adem reaktywnym, zajmê siê blachark±. Oczywi¶cie nowe elementy i spawy bêd± przeczyszczone i równie¿ pokryte takim podk³adem reaktywnym.
jak ju¿ wy¿ej wyczyta³em ;) kolejny etap to podk³ad akrylowy (lub epoksydowy) i na niego dopiero szpachla.

Po szpachli na przetarcia reaktywny, akrylowy, baza i klar.

Czy widzicie jakie¶ b³êdy w moim podej¶ciu?

Wiem, ¿e czy podk³ad akrylowy czy epoksydowy zale¿y od tego jaki lakier na koniec bêdzie, alt o tym jeszce muszê doczytaæ. Zak³adam, ze pierwsze prace czyli szlifowanie, i blacharka zajmie mi tyle czasu, ze spokojnie bêdê juz móg³ podj±æ decyzjê odno¶nie rodzaju lakieru i podk³adu ;)
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2013-02-25, 17:25   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
Je¶li bêdziesz tak¿e piaskowa³ elementy to proponuje zamiast tego podk³adu reaktywnego i akrylowego zastosowaæ podk³ad epoksydowy :tak: do zabezpieczenia oczyszczonej blachy oraz jako pod³o¿e do szpachlówki :tak: A ,i nie zrywaj ca³kowicie pokrycia lakieru na tym aucie :nie:
 

tytoos
Wys³any: 2013-02-25, 20:08   
0
UP DOWN

Posty: 2
Faktycznie zastanawia³em siê nad epoksydowym i po dalszej lekturze ró¿nych forum, zacz±³em siê przekonywaæ do w³a¶nie tego rozwi±zania.
Autko jest z pocz±tku lat 80-si±tych, od d³u¿szego czasu stoi pod chmurk±, wiêc wolê ca³o¶æ do go³ej blachy zrobiæ, ni¿ za pó³ roku tego ¿a³owaæ...
 

okoñ
Wys³any: 2013-02-25, 21:03   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 293
Pêdzlem zrobisz tylko gorzej ni¿ jest ale to tylko moje zdanie... Te¿ bym nie zrywa³ tylko bym zmatowa³ a do blachy tam gdzie rdza np piaskark± tylko uwa¿aj ¿eby ci siê brzuchy od piasku nie porobi³y :tak: ;)
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group