Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
Siekiera
Wys³any: 2009-08-19, 16:09   Kontrole w mieszalniach i lakierniach
0
UP DOWN


Pomóg³: 10 razy
Posty: 988
Jak macie jakie¶ konkretne przyk³ady do czego siê przyczepiaj± te ró¿ne pijawki z sanepidu, PIH-u, PIP-u i innych organizacji "po¿ytku publicznego" :> to opisujecie je tutaj bo nad±¿yæ za tymi wszystkimi chorymi przepisami to sztuka a oni tylko sêpi± jak tu cz³owieka udupiæ.

U mnie nikogo dawno nie by³o ale po mie¶cie kr±¿± informacje ¿e mocno PIH nagina po sklepach wiêc wolê popytaæ na co zwróciæ uwagê.
 

lukas
Wys³any: 2009-08-19, 23:26   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 339
Je¿eli chodzi o sklepy to kilka rzeczy o których rozmawia³em ostatnio:

1. Ometkowany ka¿dy produkt (cena)
2. Cena na pó³ce na której jest te¿ przeliczenie na kg lub litr
3. Etykiety naklejane na puszki z lakierem powinny zawieraæ wszystkie ostrze¿enia tak jak pó³produkty
4. Opisy markerem s± niedopuszczalne
5. Je¿eli opakowanie jest plastikowe to trzeba mieæ atest od producenta dopuszczaj±cy do pakowania w nie produktów niebezpiecznych
6. To jest mocno kontrowersyjne ale PIH za¿±da³ legalizacji wagi do mieszania lakierów. Podobno tego siê nie robi bo to jest waga technologiczna a nie do sprzeda¿y miêsa ale jak siê upr±... mo¿na próbowaæ t³umaczyæ ¿e lakier sprzedaje siê na litry.

Jak sobie co¶ jeszcze przypomnê to napiszê.
 

Siekiera
Wys³any: 2009-08-24, 11:30   
0
UP DOWN


Pomóg³: 10 razy
Posty: 988
Dziêki za te informacje a mo¿e wiesz co¶ o samym lokalu w którym jest mieszalnia. Chodzi mi o wentylacje, instalacje elektryczna, min wielko¶æ powierzchni, wysoko¶ci pomieszczeñ itp. bo s³ysza³em ze s± jakie¶ przepisy odno¶nie takich rzeczy.
 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-08-24, 22:29   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
No s± ! PRAWO BUDOWLANE, PRAWO OCHRONY ¦RODOWISKA, WARUNKI TECHNICZNE JAKIM ODPOWIADAÆ POWINNY BUDYNKI I ICH USYTUOWANIE, ROZPORZADZENIE O OCHRONIE PRZECIWPO¯AROWEJ OBIEKTÓW BUDOWLANYCH I POMIESZCZEÑ PRACY, USTAWA O DZIA£ALNO¦CI I ZAKRESIE KONTROLNYM SANEPID i ROZPORZ¡DZENIE OKRE¦LAJ¡CE POZIOM NAJWY¯SZYCH DOPUSZCZALNYCH STʯEÑ SUBSTANCJI CHEMICZNYCH NA STANOWISKU PRACY ( to dotyczy w³a¶nie wentylacji !!! ) , USTAWA O DZIA£ALNO¦CI PAÑSTWOWEGO INSPEKTORA PRACY ... no i ze 100 norm i kilka dyrektyw np DYREKTYWA MASZYNOWA UE albo DYREKTYWA ATEX ( to min. o instalacji elektrycznej i urz±dzeniach na mieszalni ) ... czy wa³kowana tu przed wakacjami USTAWA O DOPUSZCZALNYCH POZIOMACH EMISJI LOTNYCH ZWI¡ZKÓW ORGANICZNYCH I OZNAKOWANIU PRODUKTÓW CHEMICZNYCH ... choæ w tym przypadku to lepiej siêgn±æ po ROZPORZ¡DZENIE O LZO ...
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

Siekiera
Wys³any: 2009-08-26, 08:09   
0
UP DOWN


Pomóg³: 10 razy
Posty: 988
No ja wiem ze tych przepisów jest w Q..we ale mi chodzi o takie "¿elazne" punkty do których siê przyczepiaj± podczas wizyty i jak sobie z nimi radziæ, jak siê próbowaæ wyt³umaczyæ bo wiadomo ¿e idealnie wszystkiego nie uda siê dopi±æ ale zawsze dobrze mieæ przygotowan± obronê :cool: Tak jak dzielimy sie na forum patentami pomocnymi przy lakierowaniu to mo¿na wymieniæ uwagi o sêpach czychaj±cych na nasz± kasê i jak j± im wyrwaæ z pyska :D
 

lukas
Wys³any: 2009-09-15, 06:52   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 339
W³a¶nie wczoraj rozmawia³em z lakiernikiem u którego by³a Ochrona ¦rodowiska i zapytali dlaczego obok mieszalnika wodnego stoi rozpuszczalnikowy skoro obowi±zuje dyrektywa LZO? T³umaczy³ siê ze ten mieszalnik jest przemys³owy (IVAT) i ¿e dostawca poinformowa³ ¿e mo¿na go u¿ywaæ. Pani stwierdzi³a ¿e jak tak (pewnie te¿ nie by³a pewna czy mo¿na) to zaleci³a zrobienie dodatkowych pomiarów emisji. Koszt ok. 2500 z³. :/
 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-09-21, 17:38   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
2500 z³ to koszt pomiaru z jednego emitera ! Od 1 stycznia 2009 do pomiarów kontrolnych uprawnione s± firmy posiadaj±ce akredytacjê ministerialn±. ( Taki drobiazg jak koncesja na sprzeda¿ alkoholu ). Koncesja kosztuje bardzo drogo, mo¿na j± uzyskaæ po certyfikacji trwaj±cej ok 3 mc, wiêc firmy które maj± ( a to 5 % tych co na rynku ) lekko podnios³y ceny 5 x !!!. Kabina ma dwa emitery ( komin i wyrzutnia ) czyli 5000 co roku !

Dobra wiadomo¶æ jest taka ¿e 17 sierpnia 2009 wygas³o rozporz±dzenie z dopuszczalnymi poziomami emisji LZO. Polska mia³a dwa lata okresu przej¶ciowego ale ... chyba by³y wa¿niejsze sprawy bo dzi¶ nie ma rozporz±dzenia, a nawet jego projektu.... stare nie obowi±zuje wiêc WIO¦ nie wydaje ¿adnych pozwoleñ bo nie ma podstawy prawnej .... MADE IN POLAND ! a ¿e to samo rozporz±dzenie s³u¿y³o do przygotowania raportu o oddzia³ywaniu obiektu na ¶rodowisko stanowi±c integraln± czê¶æ pozwolenia na budowê .... to kto planowa³ budowê, lub rozbudowê sory ! Musi sobie przez bli¿ej nie okre¶lony czas porobiæ co¶ innego !
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

Dementor
Wys³any: 2009-10-01, 06:41   
0
UP DOWN


Posty: 364
PROJEKTER, a wiesz co¶ na temat przechowywania puszek po lakierach np. w sklepie i zgodnego z prawem ich utylizowania np. z³om :cool:
 

dymi
Wys³any: 2013-03-11, 23:25   
0
UP DOWN

Posty: 3
Trochê odgrzebiê... ale jestem w temacie "na gor±co" - ¶rednio siê z tego ¶mieje heh

Dementor napisa³/a:
a wiesz co¶ na temat przechowywania puszek po lakierach np. w sklepie i zgodnego z prawem ich utylizowania

Co do tego to dopowiem tyle, ¿e jest konieczno¶æ zawarcia umowy z firm±, która zajmujê siê utylizacj± odpadów chemicznych - chodzi o te pozosta³o¶ci, które na dnie siê zbieraj±. Oczywi¶cie sposoby aby to legalnie omin±æ s±: udowodniæ, ¿e oczyszcza siê je do zera b±d¼ s±dzê, ¿e mo¿na te¿ wykorzystaæ nalewaj±c mixy z mieszalnika i wykorzystywaæ je jako opakowania, które id± do klienta (wyzbycie siê problemu)

Mnie natomiast dopad³a i mêczy sprawa NDS i w tym temacie chcia³em siê poradziæ. Prowadzê sklep + mieszalnik lakierów (jedno stanowisko). Jestem po kontroli PIP. W protokole mam wykazane aby uaktualniæ zagro¿enia i szkodliwo¶ci wystêpuj±ce w miejscu pracy jak równie¿ pada zdanie o pomiarach (NDS) jak i ew. atmosfera wybuchowa. Z rozmowy z inspektorem wynika, ¿e niby mogê sam we w³asnym zakresie zrobiæ rozpoznanie i ocenê d±¿±c± oczywi¶cie do tego, ¿e produkty i ich opary nie stanowi± zagro¿enia (choæ na papierze zawar³ zdanie pomiar i to mnie trochê nurtuje) - tylko nie wiadomo w jaki sposób i na jakiej podstawie i w tym temacie zwracam siê tutaj.
W kartach charakterystyki wszystko jest ogólnikowo opisane (mo¿e/nie musi) i ciê¿ko co¶ na tej podstawie siê odwo³aæ. Mo¿e kto¶ dysponuje wiedz± i odpowiednimi materia³ami. Czy jest jaka¶ szansa by obroniæ siê od pomiarów? Poniewa¿ raz rozpoczête daj± pole do dalszej kontynuacji w przysz³o¶ci... a poza tym wiadomo, ¿e na chwilê obecn± takie pomiary to du¿e koszta, a przy mojej skromnej dzia³alno¶ci stanowi to du¿y cios.
Na chwilê obecn± w pomieszczeniu jest wyci±g grawitacyjny. Dodatkowo zamontujê wyci±g miejscowy nad wag± z wentylacj± mechaniczn±.
 

PROJEKTER
Wys³any: 2013-03-12, 00:17   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Nie ma mo¿liwo¶ci pozbycia siê obowi±zku pomiarów NDSsch gdy jeste¶ pracodawc±. & dni po zatrudnieniu pierwszego pracownika sta³e¶ siê "pracodawc±" i spad³ na Ciebie obowi±zek obowi±zek zg³oszenia firmy do PIP i SANEPID, a w przypadku zatrudnienia pracownika, który ma kontakt z substancjami chemicznymi, wykonania pomiarów i klasyfikacji wszystkich czynników mutagennych. W tym przypadku to przede wszystkim pomiar ha³asu i w³a¶nie Najwy¿szych Dopuszczalnych Stê¿eñ substancji chemicznych na stanowiskach pracy ( ni miejscach tylko tytu³ach pracowniczych). Innych czynników race nie masz chyba ¿e o czym¶ nie wiem i jest np radioaktywno¶æ promieniowanie elektromagnetyczne wibracje itp. W efekcie pomiarów ... tworzysz co¶ co nazywa siê Rejestrem NDS i ha³asu. Te pomiary nie maja nic wspólnego z ekologia i oddzia³ywaniem twojej firmy na ¶rodowisko. Wykonuje siê to co dwa lata i jak jest OK ( bark przekroczeñ ) to na kolejne dwa jeste¶ zwolniony ... tzn jako¶ tak ale co¶ tam siê zmieni³o w sprawie terminów wiêc mo¿e i w sprawie zwolnieñ ... musisz sprawdziæ w rozporz±dzeniu Min. Pracy o pomiarach NDS ;) . Pomiary wykonuje wybrana przez Ciebie firma oznaczaj±c ka¿d± substancjê chemiczn± jak o okre¶lisz przekazuj±c karty ... tak¿e nie rozpêdzaj siê za bardzo z rozcieñczalnikami utwardzaczem i klarem bo jak zap³acisz po 50 - 100 z³ za ka¿dy zwi±zek chemiczny to wyjdzie ci tego ze 30 x 50 / 100 z³ i siê lekko zirytujesz ... wystarczy sama baza najlepiej wodorozcieñczalna ^^

Teraz OCENA ZAGRO¯ENIA WYBUCHEM. To obowi±zek ka¿dego u¿ytkownika instalacji lub pomieszczenia w której wystêpuje atmosfera wybuchowa. Gdy s± opary trzeba je zakwalifikowaæ do danej grupy zagro¿enia Strefa 0, 1, lub 2 albo nie strefa tylko cale pomieszczenie. W zale¿no¶ci od tego co wyka¿e ocena wprowadza siê lub nie wprowadza odpowiednie zmiany i zabezpieczenia ppo¿. Nie ma ocen zagro¿enia wybuchem to wtedy zgodnie z przepisami przyjmuje siê ¿e skoro niema dowodu ze jest bezpiecznie a wystêpuje zagro¿enie to pomieszczenie wymaga najbardziej rygorystycznych wymogów jak dla strefy 0 lub pomieszczenia zagro¿onego wybuchem. Jest dowód merytoryczny ( opis) i obliczeniowy to stanowi on podstawê do oceny o¶wietlenia wentylacji szaf mieszalników wagi komputerów itp.

Teraz te odpady i puszki .... Zgodnie z przepisami musisz mieæ dla mieszalni zg³oszenie, lub pozwolenie na wytwarzanie odpadów w tym odpadów niebezpiecznych. Za ich wytwarzanie wnosisz op³aty teraz ju¿ raz w roku. Do jakiej¶ kwoty chyba 200 z³ :x: jeste¶ zwolniony z op³at. Warto¶æ nalicza siê wed³ug kodu klasyfikacji odpadu i jego wagi / ilo¶ci.

Co z tym zrobisz to ju¿ wtórna sprawa. Mo¿esz nie wykazywaæ tych opakowañ jako odpad, mo¿esz je utylizowaæ przez jak±¶ firmê mo¿esz te¿ je gromadziæ w bezpiecznym miejscu bp gromadzenie odpadów to te¿ forma gospodarowania nimi. Uwa¿aj jednak z tym wykorzystaniem puszek bo formalnie rzecz ujmuj±c do odzyskiwania i przetwarzania odpadów potrzebne jest odrêbne pozwolenie. a wykorzystanie opakowania ponownie to ju¿ przetworzenie odpadu w opakowanie ... No takie to durne przepisy ;)

Co jeszcze ? .... aaa koszty !

- pomiary NDSsch i halasu w malej lakierni to ¶rednio 3 do 5 ty¶ z³otych. ile w sklepie z mieszalni± to ju¿ nie mam bladego pojêcia.

- Ocena Zagro¿enia wybuchem dla lakierni z kabin± stanowiskiem i mieszalni± to 3 000 z³ + vat. Jak idzie jako czê¶æ projektu i jest mi potrzebne ju¿ na etapie opinii ppo¿ to klient dop³aca tylko 1500 z³ za te egzemplarze które sobie zachowuje w archiwum do kontroli nie zale¿nie od projektu i pozwolenia na budowê czy zmianê sposobu u¿ytkowania.

Ile dla mieszalni ? ... Có¿ ! Nie mam pojêcia ... ale to nie jest skomplikowane, tak¿e max 1000 z³ mo¿e nawet mniej. Musisz sobie najlepiej kogo¶ znale¼æ tam u siebie. ;) Mo¿e nie trzeba bêdzie opiniowaæ u stra¿aka tego dokumentu i wystarczy samo opracowanie. Wtedy odejdzie z 5 stów za opiniê do OCENY. ;)

... i jeszcze pozwolenie na odpady i emisjê. Pozwolenie ( powy¿ej 1 tony rocznie ) to dla ma³ej lakierni , czy stolarni z lakierni± jakie¶ 3- 4 ty¶ ( raz na 10 lat ) zg³oszenie ( do jednej tony rocznie ) to jakie¶ 1500 max 2000 ty¶ ( raz ). Pewnie dla mieszalni bêdzie taniej bo emisja ¶ladowa , odpady te¿ jednego rodzaju no i na pewno bêdzie Zg³oszenie.

Ja tego nie wykonujê bo to zadanie spec. ds ochrony ¶rodowiska wiêc niezrêcznie jest mi zabieraæ tu g³os ale s³u¿ê kontaktem do niedrogiego wykonawcy takich dokumentów ¶rodowiskowych ;)

No .... i to by by³o na tyle :spoko:
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

dymi
Wys³any: 2013-03-12, 12:05   
0
UP DOWN

Posty: 3
Ceny za sk³adniki, które poda³e¶ nie s± przynajmniej a¿ tak odstraszaj±ce jak BHPowiec mi to przekaza³ - za sam pomiar (z jego "kontaktami") zasugerowa³ mi kwotê od 4tys do 6tys, tak¿e widzê, ¿e muszê zrobiæ powa¿ne rozeznanie choæ za wiele miejsc ¿eby siê zg³osiæ raczej nie mam.
Druga sprawa jeszcze taka czy je¶li przejdê ju¿ pomiary na stanowisku i wyjdzie NDS ponie¿ej 0,1 - czyli bez jakichkolwiek zagro¿eñ to automatycznie wi±¿e siê to z brakiem atmosfery wybuchowej i nie muszê bardzo ju¿ w tym temacie dr±¿yæ?
A tak w ogóle to czy kto¶ mia³ takie pomiary na konwencji i przy jakim¶ dodatkowym wyci±gu stanowiskowym jest szansa uzyskaæ NDS ponie¿ej 0,1?
 

PROJEKTER
Wys³any: 2013-03-12, 17:44   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
dymi napisa³/a:
Druga sprawa jeszcze taka czy je¶li przejdê ju¿ pomiary na stanowisku i wyjdzie NDS ponie¿ej 0,1 - czyli bez jakichkolwiek zagro¿eñ to automatycznie wi±¿e siê to z brakiem atmosfery


Ciekawe spostrze¿enie :spoko: Bravo !

W praktyce to jest tak. Poziom NDS ka¿dej substancji chemicznej jest zawsze ni¿szy ni¿ poziom LeL ( dolana granica wybuchowo¶ci ) tej substancji. Formuj±c Ocenê Zagro¿enie ... nie przekraczanie poziomów NDS w pomieszczeniu jest jednym z dowodów na to ¿e pomieszczenie w normalnym cyklu pracy jest pomieszczeniem nie zagro¿onym wybuchem a nawet na to, ¿e nie wystêpuje tu rozleg³a strefa zagro¿enie wybuchem. ( mam nadziejê ¿e nad±¿asz ? bo strefy i pomieszczenie zagro¿one wybuchem to dwie ró¿ne sprawy ;) ) ... Niestety NDS i zagro¿enia ppo¿ to te¿ dwa odrêbne postêpowania. Odrêbne akty prawne i odrêbne procedury oceny. Dlatego wniosek s³uszny w sprawie NDS ... a Ocenê Zagro¿enia Wybuchem i tak musisz zrobiæ. ;) .... i na koniec dla rzetelno¶ci :

Strefa zagro¿enia wybuchem mo¿e wystêpowaæ w pomieszczeniu i mieæ np 0,5 x 05 m co wcale nie powoduje przekroczenia NDS w pomieszczeniu o powierzchni np 20 czy 120 m/kw.

Strefy zagro¿enie wybuchem to klasyfikacje 0, 1 ,2. Warunkowe wystêpowanie i ... ró¿na ich wielko¶æ, oraz czêstotliwo¶æ, a ustalony poziom NDS to sta³a granica warunków pracy w pomieszczeniu.

Nie ma lekko ... pracujesz z substancjami chemicznymi które formuj± pary musisz mieæ wentylacjê i pomiary NDS ... gdy te pary tworz± z powietrzem paln± mieszaninê ... musisz mieæ Ocenê na ile gro¼ne s± te substancje w ob³oku gazowym. ? Kiedy wystêpuj± w jakich warunkach, jak d³ugo siê utrzymuj± co je wywo³uje i wreszcie co zrobi³e¶ tzn jakie dzia³ania organizacyjne i techniczne podj±³e¶ ¿eby nie dosz³o do ich zapalenia, a nawet ich swobodnego rozprzestrzeniania ? Wszytko trzeba opisaæ merytorycznie przedstawiæ dowody obliczeniowe ¿e jest OK ... narysowaæ :tak: zaopiniowaæ i masz Ocenê Zagro¿enia Wybuchem.
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Firma

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime