Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
GMC
Wys³any: 2009-11-06, 15:36   Elektryczne ogrzewanie warsztatu
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 384
Witam.
Od jakiego¶ czasu zastanawiam siê nad wyborem sposobu ogrzewania warsztatu i wbrew obiegowym opiniom wychodzi mi ¿e ogrzewanie elektryczne nie jest pozbawione sensu. Ja ju¿ to sobie ustali³em ¿e piece na paliwa sta³e odpadaj±, gazowe te¿ i teraz ca³a sprawa sprowadza siê do tego ¿eby wybraæ elektryczny system pod k±tem komfortu i bezpieczeñstwa u¿ytkowania. S± bowiem ró¿ne grzejniki elektryczne, piece grzej±ce wodê, piece grzej±ce olej, du¿e nagrzewnice z wentylatorami itp. Mo¿e macie jakie¶ do¶wiadczenia z tym zwi±zane bo chcia³bym wybraæ mo¿liwie komfortowy i ekonomiczny system. Gara¿ mam ok. 50 m2, wolnostoj±cy, murowany, docieplony styropianem 7cm, w suficie podwieszanym 10 cm we³ny. Nie pracujê w nim zarobkowo ale w³a¶nie w zimie mam najwiêcej czasu i chcê to wykorzystaæ. Kto pomo¿e?
 

lukas
Wys³any: 2009-11-07, 09:45   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 339
Najwiêksz± sprawno¶æ maj± grzejniki (nagrzewnice) nie wykorzystuj±ce czynnika po¶rednicz±cego czyli ró¿nego rodzaju cieczy. Zamiana energii el. na ciepln± odbywa siê tam bezpo¶rednio w urz±dzeniu przy wykorzystaniu elementów oporowych. I tutaj musisz zwróciæ uwagê aby nie by³y to elementy otwarte tzn go³e druty (blaszki) oporowe bo one nagrzewaj± siê do czerwono¶ci i w warsztacie mo¿e doj¶æ do BUM! Musisz szukaæ takich, które grza³ki maj± zamieszczone w radiatorach stalowych lub aluminiowych. S± one oczywi¶cie dro¿sze ale bezpieczne. Urz±dzenia posiadaj±ce wentylatory (nagrzewnice) bêd± szybciej ci robi³y ciepe³ko w gara¿u ale te¿ s± dro¿sze. Z wentylatorem mo¿esz samodzielnie pokombinowaæ.

Ja na twoim miejscu zainteresowa³bym siê u¿ywanymi du¿ymi jednostkami klimatyzacyjnymi w wykonaniu kana³owym. Maj± one najczê¶ciej opcjê grzania która jest realizowana poprzez pompê ciep³a powietrze-powietrze. Na starcie masz 300% bardziej oszczêdny system grzewczy w porównaniu do zwyk³ych grzejników i nagrzewnic. Takie cudeñka mo¿na upolowaæ na allegro za dobr± kasê 1000-2000 z³ i w tym masz ju¿ najczê¶ciej wentylatory + jednostka zewnêtrzna.
Przy takiej pompie ciep³a koszty energii elektrycznej spadaj± poni¿ej ceny gazu i s± niewiele wy¿sze ni¿ wêgla a komfort jest bezcenny.
Gdyby¶ mia³ dodatkowo zainstalowan± w domu II taryfê to grzejesz za grosze :D

edit
Tu znalaz³em podobne urz±dzenie ale nic nie napisali czy ma tez funkcjê grzania. Trzeba by podpytaæ, gdyby tak to cena 1500 z³ jest ok.

http://www.allegro.pl/ite...imatyzacja.html

klimatyzator806109636_1.jpg
Plik ¶ci±gniêto 75 raz(y) 22.85 KB

klimatyzator806109636.jpg
Plik ¶ci±gniêto 87 raz(y) 23.31 KB

 

GMC
Wys³any: 2009-11-07, 16:43   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 384
Ooo, kto¶ w temacie ;)
Zainteresowa³e¶ mnie tymi klimatyzatorami tyle ze to tak trochê nierealnie wygl±da. Dla mnie to klima ch³odzi ale jak tak piszesz to trzeba obadaæ temat.
Teraz i tak chyba muszê co¶ na szybko zainstalowaæ bo to perpetum mobile mo¿e mi sprawiæ k³opot. Mo¿e na przysz³y rok pomy¶lê o tym a teraz dorad¼ co¶ co mo¿na szybko i tanio. Mo¿e jakie¶ konkretne rozwi±zania.
 

kamilbusko
Wys³any: 2009-11-07, 16:52   
0
UP DOWN

Posty: 349
jak chcesz szybko i tanio to wstaw se " kozê"
 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-11-08, 10:46   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Tani paten z jednego z warsztatów ! Bojler do podgrzewania wody nape³niony glikolem
+ pompa wody + nagrzewnica z wentylatorem i dwa grzejniki purmo. Ca³o¶æ w obiegu zamkniêtym. Czynnik rozgrzany do 60 st. C. ogrzewa ma³y warsztat. Najwiêcej pr±du idzie na pocz±tku do ogrzania tych 100 l p³ynu ( zasobnik ma 60 l reszta w instalacji )

O dziwo dzia³a :shock: ... ale profesjonalne to to nie jest :nie:

...i czego to ludzie nie wymy¶l± ^^
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

lukas
Wys³any: 2009-11-08, 18:43   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 339
Bêdzie dzia³a³o, tylko ¿e bez II taryfy, nie jest to taniej ni¿ zwyk³ymi grzejnikami konwektorowymi a bardziej skomplikowany uk³ad. Gdyby by³a II taryfa to siê zgodzê ale wtedy lepiej by³oby daæ du¿y baniak na p³yn, taki bufor który mo¿na ³adowaæ w nocy a w dzieñ czerpaæ z niego ciepe³ko ;)
 

GMC
Wys³any: 2009-11-09, 08:55   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 384
Ja nie mam II taryfy i nie wiem czy op³aci sie zak³adaæ bo to chyba wtedy I jest dro¿sza?

@lukas, a w¶ród jakich firm szukaæ takiego konwektorka, bo chyba siê teraz na nie zdecydujê a pó¼niej mo¿e pomy¶lê o tej u¿ywanej pompie ciep³a.

A i jeszcze, jak± moc grzejników potrzebowa³bym (na 50m2) ¿eby dawa³o przynajmniej 18-19 stC ?
 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-11-11, 20:03   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
No tak tylko ¿e elektryczne grzejniki z regu³y s± wy³±czane na noc, a jak jest w warsztacie jest instalacja wody ( np WC ) to ¿arty z ciep³em siê koñcz±.
Ja generalnie i z zasady nie popieram takich "patentów" i nie analizujê ich op³acalno¶ci ... zdziwi³o mnie tylko ¿e taki prosty system DZIA£A. Gdybym mia³ siê w to wg³êbiæ to uwa¿am ¿e ilo¶æ ciep³a jak± oddawa³ by taki p³yn grzenikom mog³aby byæ w zimie wiêksza ni¿ ilo¶æ ciep³a podawana przez grza³kê boilera ! i wtedy pr±d ci±gnie a ciep³a nie ma :D
Nie zastanawia³em siê niestety nad t± instalacj±. Jest w Siedlcach - podobno dzia³ i u¿ytkownik mówi ¿e tanio !

Ja bym nie kombinowa³ i kupi³ zwyk³y piec nadmuchowy na olej opa³owy !
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

lukas
Wys³any: 2009-11-25, 17:13   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 339
GMC napisa³/a:
@lukas, a w¶ród jakich firm szukaæ takiego konwektorka, bo chyba siê teraz na nie zdecydujê


Atlantic, Noirot, Dimplex, AEG i ka¿dy inny który bêdzie mia³ grza³kê z radiatorem. Najtañsze z tego zestawu to Atlantic. Najlepiej poszukaj na allegro u¿ywane, one raczej nie psuj± siê, maj± nawet gwarancjê na 5 lat.

Co do mocy to szukaj najmocniejszych np. 1,5 - 2kW i nie bój siê mocy bo one maja precyzyjne termostaty i pracuj± tylko wtedy kiedy trzeba. Jak masz zimno w gara¿u to wiadomo, ¿e bêd± chodzi³y ca³y czas a¿ osi±gn± temp. ustawion± na termostacie a pó¼niej bêd± tylko utrzymywa³y temp. Z w³asnego do¶wiadczenia wiem ¿e pracuj± wtedy tak ok 10-15 sekund w ci±gu minuty.
Bêdziesz potrzebowa³ 2 x 2kW lub 3 x 1,5kW

PROJEKTER napisa³/a:
No tak tylko ¿e elektryczne grzejniki z regu³y s± wy³±czane na noc, a jak jest w warsztacie jest instalacja wody ( np WC ) to ¿arty z ciep³em siê koñcz±.


Konwektorów nie ma potrzeby wy³±czania. Na termostatach maj± mo¿liwo¶æ ustawienia temperatury "przeciwzamro¿eniowej" ok. 8 stC. Mo¿na je tez pod³±czyæ pod zegar steruj±cy i wtedy automatycznie przechodz± w taki stan lub stan temp. nocnej czyli ok. 4 stC mniej ni¿ ustawiona dzienna. Tylko ¿e takie mo¿liwo¶ci maj± tylko niektóre modele np. Atlantic F117
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Warsztat

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group