Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
okkalin 
Wys³any: 2010-04-22, 19:42   SPEKTROMETR co sadzicie, opinie - doswiadczenia?
0
UP DOWN
kolorysta

Posty: 4
Sk±d: Stary Gród
Witam je¿eli mia³ kto¶ stycznosæ z doborem koloru przy pomocy spektrometru proszê o podzielenie sie uwagami, sprawdza sie czy raczej gad¿et.
Dla niezorientowanych jakie to urzadzenie http://www.sikkenscr.pl/s...utomatchic.aspx
 

sopranobig 
Wys³any: 2010-04-23, 09:42   
0
UP DOWN

Posty: 1
Mia³em okazje.Spektrometr dzia³a prawie jak aparat fotograficzny.Robi odbitke,skanuje to do kompa i znajduje Ci najbli¿szy kolor z calego katalogu.Pó¼niej zostaje Ci tylko dokolorowaæ "na oko".
 

PROJEKTER
Wys³any: 2010-04-23, 13:14   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
No có¿ ... to niew±tpliwie przysz³o¶æ ... lub w³a¶nie nie ! Problem polega na tym ¿e 100 % zgodno¶ci pomiaru i formowanej receptury uzyskuje siê tylko dla solidu. Przy metalicach i per³ach ju¿ tylko 60 % skuteczno¶ci. U¿ywanie urz±dzenia w cenie 7000 - 15 000 z³ tylko do identyfikacji kodu i przypisania receptury to raczej ... przesada.

No i kolejny problem. Ka¿de urz±dzenie tego typu ma dwa newralgiczne elementy. CZUJNIK OPTYCZNY - który mo¿e byæ ¶wietnie skonstruowany, lub byæ badziewiem, oraz oprogramowanie dopasowane do komponentów danej firmy które te¿ mo¿e p³ataæ figle. Do tego pomiar wymaga odpowiednich warunków bo ka¿dy element ma wp³yw na wynik pomiaru.

Jak widzisz opinia jest z³o¿ona bo dobre urz±dzenie z kiepskim oprogramowaniem dzia³a kiepsko. Takie ¶wietne ze ¶wietnym oprogramowaniem dzia³a doskonale, ale tylko dla solidów, a to statystycznie 20% pokryæ lakierniczych w motoryzacji.
.... i trend jest taki ¿e solidu powoli s± wypierane przez pow³oki zmiennooptyczne ... Czy to zatem przysz³o¶æ ? ... mo¿liwe je¿eli ta technologia lekko wyprzedzi technologiê efektów kolorystycznych i barw. Na razie jest kilka kroków do ty³u.

... i tak na marginesie akurat link, ktory zamie¶ci³e¶ jest do najbardziej wadliwego i niepowtarzalnego pomiarowo systemu na rynku ;) ... ale trzeba przyznaæ ¿e Sikkens ( AKZO - NOBEL ) jest najwiêkszym i znanym prekursorem tego systemu
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

okkalin 
Wys³any: 2010-04-23, 18:28   
0
UP DOWN
kolorysta

Posty: 4
Sk±d: Stary Gród
Wiêc kontynuuj±c mam mo¿liwo¶æ popracowaæ na urz±dzeniu Sikkens (tym z linku), sprawdzê co to potrafi w praktyce, je¿eli mogê komu¶ co¶ sprawdziæ testuj±c spektrometr to proszê pisaæ (oczywi¶cie oprócz koloru na odleg³o¶æ)
 

baqo 
Wys³any: 2010-04-24, 00:20   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
PROJEKTER napisa³/a:
a to statystycznie 20% pokryæ lakierniczych
gdyby spektrofotometr mia³ tylko w dwudziestu % dzia³ac to nikt by nie my¶la³ nad wprowadzeniem tego urz±dzenia. sam osobi¶cie widzia³em jak w ofercie kolorystycznej DuPonta skanuj±c wszystkie receptury dobra³ najlepsz± spo¶ród dobieranego srebrnego koloru. wszyscy co siê zetknêli z tym cackiem nic z³ego na jego temat nie mówili . ¿e cena jest jaka jest pozostajê przy oku.
 
 

PROJEKTER
Wys³any: 2010-04-24, 11:33   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
baqo napisa³/a:
PROJEKTER napisa³/a:
a to statystycznie 20% pokryæ lakierniczych
gdyby spektrofotometr mia³ tylko w dwudziestu % dzia³ac to nikt by nie my¶la³ nad wprowadzeniem tego urz±dzenia. sam osobi¶cie widzia³em jak w ofercie kolorystycznej DuPonta skanuj±c wszystkie receptury dobra³ najlepsz± spo¶ród dobieranego srebrnego koloru. wszyscy co siê zetknêli z tym cackiem nic z³ego na jego temat nie mówili . ¿e cena jest jaka jest pozostajê przy oku.



a widzisz .... bo jest zasadnicza ró¿nica w budowie tego urz±dzenia w wersji jak± ma Dupont i jak± ma Sikkens ... ale to i tak nie zmienia faktu, ¿e pomiary lakierów zmiennooptycznych s± czêsto b³êdne w ka¿dym z nich ... tylko solidy ( czyli 20 % ) s± bezb³êdne ... praktycznie w ka¿dym z tego typu urz±dzeñ ... Dlatego @baqo, jak kto¶ to dostaje do testów ( nawet w lepszej wersji ) to jednak odpuszcza ... bo zestawienie cena / skuteczno¶æ wypada na razie ..... nieop³acalnie. Ale mo¿e za kilka lat ? ... Nie zapominaj tak¿e ¿e foto-spektrometr zosta³ opracowany do tego ¿eby przez pomiar widma wskaza³ proporcje wagowe komponentów dla konkretnego koloru ( i to robi na razie cienko ) ... a nie do tego do czego jest czê¶ciej wykorzystywany ... czyli do identyfikacji istniej±cej ju¿ receptury z dostêpnego banku danych ... To jest w³a¶nie wada oprogramowania o której wspomnia³em powy¿ej ... Brak korekty barwy ... pod konkretny przypadek.

To tak ogólnie bo wszystko siê zmienia b³yskawicznie, a moja wiedza opiera siê o urz±dzenia czterech firm ... ale z przed dwóch lat ... ( oczywi¶cie ani Sikkenns, ani Dupont, ani Herbert's, ani BASF tego nie produkuj± ... tylko oprogramowanie jest dla nich )
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

aero
Wys³any: 2010-04-24, 20:14   
0
UP DOWN

Posty: 2
Witam,
u¿ywam spektrofotometru ¶rednio 20 razy dziennie i ju¿ nie wyobra¿am sobie pracy bez tego urz±dzenia. Pracujê na systemie mieszalniczym Dupont. Maszyna przy¶piesza moj± pracê niesamowicie. Stosujê oba systemy: rozcieñczalnikowy Centari 6000 oraz wodororozcieñczalny Cromax. Na Centari kolory g³adkie praktycznie w 100% wychodz± "na ostro", je¿eli chodzi o bazy metaliczne to najczê¶ciej wybiera t± sam± alternatywê co ja. Jest nieocenion± pomoc± szczegónie w czasie np. z³ej pogody, s³abego o¶wietlenia. Je¿eli wykonany pomiar ma du¿e odchylenie od najlepszego mo¿liwego wyboru z bazy danych to maszynka sama koryguje recepturê, ale z tym to ju¿ trzeba ostro¿nie. Czêsto myli siê je¿eli chodzi o rozmiar ziarna. Nie obejdzie siê bez natrysku próbnego.
Je¿eli chodzi o Cromaxa to ju¿ niestety ¶rednio na je¿a ;) ale ¼le te¿ nie jest. Rzek³bym nawet ¿e co raz co¶ tam poprawiaj±.
Jest to idealne urz±dzenie je¿eli mamy do zrobienia kolor na auto na którym nie ma kodu koloru, np. je¿eli jest to jaki¶ stary gruchot i nie mamy fiszek, auto pomalowane zlewkami ;P , kolor jest zakodowany (np.Ford), np. motory, skutery, jaka¶ flota itd....
Reasumuj±c uwa¿am, ¿e jest to genialny wynalazek :spoko:
Pozdrawiam
 

ixell
Wys³any: 2010-06-26, 00:14   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 283
Sk±d: Kalisz
A ja u¿ywam tego badziewia od prawie 2 lat i jako¶ mnie nie podnieca. DuPont wprowadzi³ spektrofotometr BYK, niestety w przestarza³ej technologii. Mierzy kolory tylko w trzech p³aszczyznach. Lipa robi siê z tzw flopem. Dobry spektro mierzy w piêciu p³aszczyznach. I tylko taki jest OK. Co za sens robiæ kolor ze spektrofotometru i do tego lakierowaæ próbkê? Debilizm... Lepiej dobraæ kolor z fiszki i zrobiæ próbê, je¿eli siê nie ufa wzornikowi. A podstawa to oryginalne pasty i ¿ywice. I ¿aden spektro w DuPontcie przynajmniej nie jest potrzebny.......
Szkodza wydawaæ 10000 z³ na badziewie.
_________________
ZOBACZ
http://www.allegro.pl/my_page.php?uid=7388319
http://www.allegro.pl/my_page.php?uid=3442968
www.autolakier.pl
 

Sticker
Wys³any: 2010-06-28, 22:03   
0
UP DOWN

Posty: 12
Cytat:
Debilizm... Lepiej dobraæ kolor z fiszki i zrobiæ próbê, je¿eli siê nie ufa wzornikowi. A podstawa to oryginalne pasty i ¿ywice. I ¿aden spektro w DuPontcie przynajmniej nie jest potrzebny.......
Szkodza wydawaæ 10000 z³ na badziewie.


Jak siê maj± do tego s³owa z Pañskich aukcji i strony internetowej :

"Przy doborze lakierów samochodowych firmy DUPONT, jako nieliczni,
korzystamy ze SPEKTOFOTOMETRU,
elektronicznego miernika kolorów pozwalaj±cego uzyskaæ idealny, niemal¿e 100% odcieñ dorabianego lakieru."
 

ixell
Wys³any: 2010-06-28, 22:52   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 283
Sk±d: Kalisz
Kolego, maszyna nie zrobi za Ciebie pracy. Najwy¿ej pomo¿e i na tym koniec. Je¿eli zrobisz natysk i porównasz go spektrofotometrem z otrzymanym wzorem i uzyskasz pozytywny wynik pomiaru to mo¿esz mówiæ o 100% trafialno¶ci. Maszyna nie zast±pi cz³owieka we wszystkim. Poza tym sk±d wierz jak± ja mam maszynkê i jakie wzorniki? Dobry spektro kosztuje i to ostro...
_________________
ZOBACZ
http://www.allegro.pl/my_page.php?uid=7388319
http://www.allegro.pl/my_page.php?uid=3442968
www.autolakier.pl
 

zbyszek64wr
Wys³any: 2011-05-12, 18:09   Re: SPEKTROMETR co sadzicie, opinie - doswiadczenia?
0
UP DOWN

Posty: 2
okkalin napisa³/a:
Witam je¿eli mia³ kto¶ stycznosæ z doborem koloru przy pomocy spektrometru proszê o podzielenie sie uwagami, sprawdza sie czy raczej gad¿et.
Dla niezorientowanych jakie to urzadzenie http://www.sikkenscr.pl/s...utomatchic.aspx


[ Dodano: 2011-05-12, 18:10 ]
zale¿y jaki spektofotometr, tzn pod iloma k±tami czyta , ja mam w swojej ofercie dla warsztatów lakierniczych spektofotometr który czyta pod piêcioma k±tami i bardzo dobrze dobiera, do tego specjalne oprogramowanie aktualizowane co miesi±c

[ Dodano: 2011-05-12, 18:12 ]
ixell napisa³/a:
A ja u¿ywam tego badziewia od prawie 2 lat i jako¶ mnie nie podnieca. DuPont wprowadzi³ spektrofotometr BYK, niestety w przestarza³ej technologii. Mierzy kolory tylko w trzech p³aszczyznach. Lipa robi siê z tzw flopem. Dobry spektro mierzy w piêciu p³aszczyznach. I tylko taki jest OK. Co za sens robiæ kolor ze spektrofotometru i do tego lakierowaæ próbkê? Debilizm... Lepiej dobraæ kolor z fiszki i zrobiæ próbê, je¿eli siê nie ufa wzornikowi. A podstawa to oryginalne pasty i ¿ywice. I ¿aden spektro w DuPontcie przynajmniej nie jest potrzebny.......
Szkodza wydawaæ 10000 z³ na badziewie.


[ Dodano: 2011-05-12, 18:14 ]
witam wszystkich zainteresowanych najnowsza technologia baz wodnych nie wymagaj±cych mieszania , do tego spektofotometr czytaj±cy nie wtrzech ALE W PIÊCIU p³aszczyznach i nie trzeba z aniego p³aciæ, zainteresowanych proszê o kontakt to nie kosztuje. Zbyszek
 

trze¼wy inaczej
Wys³any: 2014-02-01, 21:10   
0
UP DOWN


Pomóg³: 10 razy
Posty: 950
Mija 2,5 roku a ja odgrzewam kotleta. Co¶ siê poprawi³o w technologii. Kto¶ zna urz±dzenie XRITE typ MA60B?
_________________
¯ycie jest zbyt krótkie ¿eby je¼dziæ Dieslem...
 

barkley3434
Wys³any: 2014-02-03, 22:27   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 136
Ja posiadam Automatchic 3 który ¶miga z dyna i Lesonalem. Powiem tak , nie wyobra¿am sobie teraz bez niego pracy. Przez pierwszy rok (celowo) pracowa³em tylko na samych fiszkach by sie nauczyæ mieszalnika i dobarwiania i potem zakupi³em spektro. U³atwia i przyspiesza pracê. Na dzieñ dzisiejszy po samej recepturze jestem wstanie powiedzieæ czy bêdzie co¶ z tego czy lepiej sobie darowaæ. Mogê powiedzieæ z rêk± na sercu ze srebra robi na krechê ale do czarnych czy niebieskich typu lb5n to nawet nie podchodzê. U mojego kolegi jest odwrotnie czarne robi piêknie a srebra czy zielone lepiej nie mówiæ i tak sie zastanawiam od czego to uzale¿nione jest. Od pewnego czasu wykry³em wielk± wadê ów urz±dzenia . Otó¿ jest wielki problem z bazami wodnymi , nie potrafi ich poprawnie odczytaæ i wychodz± jaja. Zazwyczaj od razu sobie daruje i korygujê z fiszek wówczas . Muszê na ten temat porozmawiaæ z technikiem moze on co¶ a to poradzi.Parê dni temu by³ u mnie technik z R-M i pokazywa³ mi ich nowy spektro wielok±tny , powiem szczerze by³em pod du¿ym wra¿eniem tylko nie wiem jak spisuje siê on z bazami wodnymi.
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Systemy mieszalnikowe

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group