Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
Drakiva
Wys³any: 2010-09-04, 21:21   Kropelki wody na klarze
0
UP DOWN

Posty: 23
Witam, sprawa wygl±da nastêpuj±co. Maluje ju¿ ponad 4 lata. Pistolety jakich u¿ywam to Ivata Air Gunsa, podróba SATA i fobo. Wszytko by³o wrêcz idealnie, do dzi¶, gdy wsta³em rano i zacz±³em szlifowaæ plastiki id motocykla. Zmatowa³em podk³ad, starannie odt³u¶ci³em, i zacz±³em malowaæ. Po³o¿y³em pierwsz± warstwê bazy ( maluje wodnymi farbami) pó¼niej drug± i po zmatowieniu siê baz k³ad³em clar czyli lakier bezbarwny. I tu zacz±³ siê problem wydaje mi siê ze z kompresora leci mi woda. Jak pomalowa³em ten plastik to zrobi³o sie full takich kropek, w¿erów???? Dodam ze nigdy nie mia³em z tym problemów, teraz zakupi³em nowy odstojnik na wodê z reduktorem i nadal kicha. Jak mam pomalowane bezbarwnym i dmucham pistoletem (powietrzem) to robi sie ich coraz wiêcej. czy jest kto¶ w stanie mi co¶ doradziæ?????????
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2010-09-04, 22:14   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
Odstojnik (odwadniacz) jaki masz i gdzie jest zainstalowany? Pozdrawiam! :spoko:
Je¶li malujesz wodnymi bazami to na nich te¿ masz problemy czy tylko ten bezbarwny? Je¶li pistolet pluje wod± to masz "podmywan±" baze ,a je¶li normalnie k³adziesz j± bez "problemów" to przyczyny szukaj w bezbarwnym :tak: Ostatnio kupi³em rozcieñczalnik (rozlewany z 5 lit. bañki podobno Spektral Novola) do podk³adu i mia³em to samo tylko na podk³adzie (pe³no oczek) :tak: po zmianie rozcieñczalnika "k³opoty" zniknê³y a ten rozlany" poszed³ do mycia pistoletów ;) Tak¿e sam ca³y czas to wszystkim powtarzam - tylko w orginalnych pud³ach materia³y ,i zero zakupów z "rozlewki" poniewa¿ nigdy nie wiadomo co tam jest nalane przez sprzedaj±cego. ;) Pozdrawiam! :spoko:
  
 

Drakiva
Wys³any: 2010-09-04, 22:24   
0
UP DOWN

Posty: 23
Odstojnik ostatnio kupi³em na allegro taki wiêkszy, nie ¿aden firmowy, pojedyñczy, nie tak jak nie które maja dwie butelki to ja mam tylko jedn±. Zamontowane mam tak ze od kompresora idzie 2m wê¿a, dochodzi do odstojnika od którego dalej mam 5m weza pod pistolet. Kupi³em tez taki ma³y odwadniacz pod pistolet ale to nic nie da³o.
 

Drakiva
Wys³any: 2010-09-04, 22:36   
0
UP DOWN

Posty: 23
Tzn jak wiesz jak maluje siê woda to pistolet myjesz pod kranem, i jak k³adê baze wodn± to takie kropki niczemu nie robi±. bo woda odparowuje Ale jak k³adê podk³ad to tez jest dupa, A sprawdza³em nawet bez rozcieñczalnika klar i tez kropki wychodz±, zreszt± na podk³adzie te¿. Wszytko mam orginalne nie rozlewane.
 

PROJEKTER
Wys³any: 2010-09-05, 13:28   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Ustal czy to woda z kompresora czy ... z innego ¼ród³a ... no i czy to na pewno woda ?

Je¿eli z kompresora to do szybkoz³±czki w³ó¿ pistolet do podmuchiwania, lub króciec z pod pistoletu, przy³ó¿ blisko suchego czystego elementu, lub kartonu przyklejonego do ¶ciany i zobacz czy leci z tego kondensat. Jak to faktycznie z wê¿a to musisz wykonaæ obej¶cie na instalacji przed odstojnikiem. Sprawd¼ i napisz co ustali³e¶ ... odpiszê ci jak zrobiæ obej¶cie.
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

Drakiva
Wys³any: 2010-09-05, 14:01   
0
UP DOWN

Posty: 23
Woda jak dla mnie to jest na 100%. W wê¿u nawet jak patrzy³em do ¶rodka s± kropelki wody. Jak pryskam na sucha kartkê to widaæ wodê. Jeste¶ w stanie mi pomóc, co¶ doradziæ??? Albo jaki¶ niedrogi odstojnik poleciæ z allegro.
 

PROJEKTER
Wys³any: 2010-09-05, 19:20   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Odstojnik i proste filtry dzia³aj± w ten sposób, ¿e gromadz± w zbiorniku kondensat. Gdy spada ci¶nienie w instalacji to wtedy na dole sprê¿ynka otwiera zawór i kondensat siê wylewa ( skapuje ) Zasadniczo jedyny skuteczny filtr to filtr z prasowanego br±zu bo ten jest jednokierunkowy ... ale i tu mo¿na wnêtrze wype³niæ kondensatem i woda bêdzie w instalacji.

Najtañszy i najprostszy sposób to tzw. "£abêdzia szyjka" i "¶lepa nitka".

Po pierwsze - zak³adam ¿e magistrala idzie na wysoko¶ci ok 180 cm - trzeba przy ujêciu do filtra skierowaæ ujêcie do góry, a potem z powrotem w dó³ i tu zainstalowaæ filtry oraz przewód do pistoletu. Na górze magistrala musi i¶æ dalej kawa³ek prosto a potem pod katem 90 st w dó³. Na dole na koñcu - zawór spustowy. W tym uk³adzie kondensat bêdzie pchany prosto. a¿ do ¶lepej nitki, a powietrze podbierane z góry tym ujêciem pozbawione zostanie 80 % wody. Resztê przy krótkiej pracy przej±æ powinien zbiornik filtra. Jak nie to zmieñ na wiêkszy. Zawór na ¶lepej nitce nale¿y otworzyæ na koniec pracy tak z raz dziennie

To te tanie rozwi±zania bo dro¿sze to system uzdatniania powietrza z osuszaczem i sch³adzaczem powietrza. Taki uk³ad gwarantuje 99,99 % skuteczno¶ci.

G³ównym winowajc± powstawania wody i zbierania siê kondensatu jest wilgoæ z powietrza i d³ugo¶æ instalacji. Na ka¿dych 10 metrach standardowej instalacji potrafi siê wytr±ci kondensat. Jak pada deszcz lub jest rosa to sam rozumiesz co siê dzieje gdy pracuje sprê¿arka z dostêpem do mas powietrza z zewn±trz np. przy otwartych drzwiach czy wrotach gara¿owych.

Obejrzyj miejsce gdzie stoi sprê¿arka i ustaw j± bli¿ej grzejnika, lub dalej od drzwi, czy zewnêtrznego nawiewu ... czasami pomaga te¿ prosty samochody filtr powietrza przed wlotem zasysu ... ale tu ostro¿nie ¿eby¶ go za bardzo nie st³umi³... i oczywi¶cie co jaki¶ czas trzeba spu¶ciæ nagromadzony w zbiorniku kondensat.

To oczywi¶cie takie proste amatorskie rozwi±zania ... ale rozumiem, ¿e o takie w³a¶nie pyta³e¶ ... proste i tanie :spoko: ... najwa¿niejsze jest obej¶cie ujêcia "³abêdzi± szyjk±"
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

Drakiva
Wys³any: 2010-09-05, 19:41   
0
UP DOWN

Posty: 23
Wielkie dziêki. Na pewno co¶ pokombinuje. A mam jeszcze takie pytanko. Jaka¶ firma dobrych odstojników, bo ja mam tylko taki pojedynczy z tego co rozumiem odwadniacz a to drugie to odolejacz, czy warto zainwestowaæ w odolejacz??? Jaki¶ np z allegro jeste¶ w stanie wskazaæ co bêdzie dobry, bo nie maluje w komorze tylko gara¿owo :P
 

PROJEKTER
Wys³any: 2010-09-06, 19:55   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Najpierw zrób obej¶cie w instalacji. Potem zobaczysz jaki jest nadal "du¿y" ten problem z wod± ... od tego zale¿y jaki filtr bêdzie najskuteczniejszy. ¯aden z nich nie wyeliminuje kondensatu z powietrza ... mo¿e go tylko chwilowo powstrzymaæ. Jak kondensatu jest du¿o to najpierw trzeba siê go pozbyæ ... potem dopiero dobiera siê filtr. :spoko:
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

Drakiva
Wys³any: 2010-09-06, 22:13   
0
UP DOWN

Posty: 23
Wiec zrobi³em tak jak kaza³e¶, dodatkowo oczy¶ci³em kompresor rozkrêci³em zaworek spuszczaj±cy, spu¶ci³em wodê i pozostawi³em na pewien czas do odparowania resztek. I tak mi woda pryska, fakt ¿e mniej ale jednak robi± siê te w¿ery a sami wiecie ze 1 czy 2 mo¿na spolerowaæ (ale i tak tragedia ¿eby nie przeszlifowaæ do bazy) ale nie 20 czy 30, to jest ju¿ chore. Zaobserwowa³em ze w odwadniaczu podczas gdy nacisnê w pistolecie spust by dmuchaæ powietrzem robi siê taka jakby mgie³ka, najprawdopodobniej z wody, ale nic siê tam w odwadniaczu nie osadza, dlaczego?????? Od czasu do czasu tylko jaka¶ ma³a kropelka. S³aby odstojnik?? B³agam dorad¼cie co¶, mam motocykl do skoñczenia.
 

PROJEKTER
Wys³any: 2010-09-07, 12:14   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
A masz foto tego obej¶cia ujêcia ?
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

obcy_69
Wys³any: 2010-09-07, 20:19   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
PROJEKTER...najlepiej jakbys wrzucil jakis szkic pogladowy.
 

lakierok 
Wys³any: 2010-09-07, 21:22   
0
UP DOWN

Pomóg³: 9 razy
Posty: 423
Sk±d: Okolice
Ja te¿ bym by³ za tym aby Projekter wstawi³ jaki¶ zdjêcie jak to ma wygl±daæ
pozd.
 

PROJEKTER
Wys³any: 2010-09-07, 21:23   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Wys³a³em @Drakiva link do miejsca którego nazwy nie wolno wymawiaæ ... bo nie wiem jak przenie¶æ ten schemat ^^
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

PROJEKTER
Wys³any: 2010-09-07, 21:34   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
to mo¿e z tego bêdzie widaæ o co chodzi ....

INSTALACJA.tif
Pobierz Plik ¶ci±gniêto 1056 raz(y) 918.56 KB

_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

Drakiva
Wys³any: 2010-09-08, 23:54   
0
UP DOWN

Posty: 23
Ok wielkie dziêki bardzo mi pomog³e¶, jestem Twoim d³u¿nikiem THX
 

lakierok 
Wys³any: 2010-09-09, 22:39   
0
UP DOWN

Pomóg³: 9 razy
Posty: 423
Sk±d: Okolice
Ja z tego rysunku za du¿o nie kojarzê?

mo¿e jaki¶ lepszy rysunek PROJEKTER wstawisz do gazety ?
 

maciek 
Wys³any: 2010-09-10, 01:46   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 21
"Ja z tego rysunku za du¿o nie kojarzê? "

To mo¿e z tego schematu za³apiesz, mniej wiêcej tak powinna byæ zrobiona instalacja, od biedy mo¿na zainstalowaæ rurki pó³ cala.

Instalacja pow.'.JPG
Plik ¶ci±gniêto 1649 raz(y) 62.32 KB

 
 

lakierok 
Wys³any: 2010-09-11, 22:01   
0
UP DOWN

Pomóg³: 9 razy
Posty: 423
Sk±d: Okolice
dziêki :spoko:
 

maciek 
Wys³any: 2010-09-12, 02:56   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 21
Fajnie ¿e kolega zrozumia³ o co chodzi, ale to jest najprostsza instalacja, tak jak wcze¶niej napisa³ PROJEKTER ¿eby ca³kowicie wyeliminowaæ wodê trzeba zastosowaæ osuszacz. Osuszacz ziêbniczy jest bardzo dobry ale niestety sporo kosztuje, zamiast takiego osuszacza mo¿na zainstalowaæ prosty osuszacz z wk³adem poch³aniaj±cym wilgoæ (np. devilbiss).

Instalacja pow.''''.JPG
U mnie jest taka instalacja, do reduktora mam podpiête 10m wê¿a o ¶rednicy 13mm i na koñcu pistolet, ¿adnych odwadniaczy pod pistoletem.
Plik ¶ci±gniêto 671 raz(y) 65.22 KB

DEV130500.jpg
Plik ¶ci±gniêto 557 raz(y) 48.46 KB

DEV130500[02].jpg
Plik ¶ci±gniêto 313 raz(y) 51.34 KB

DEV130500[03].jpg
Plik ¶ci±gniêto 617 raz(y) 101.58 KB

 
 

lakierok 
Wys³any: 2010-09-12, 11:56   
0
UP DOWN

Pomóg³: 9 razy
Posty: 423
Sk±d: Okolice
a jaka jest orientacyjna cena ?
 

maciek 
Wys³any: 2010-09-12, 12:31   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 21
http://shop.ebay.com/i.ht...6.c0.m270.l1313

http://shop.ebay.com/i.ht...6.c0.m270.l1313

To s± adresy stron z ró¿nymi filtrami, najprostszy jest ten ¿ó³ty przewód osuszaj±cy który wpina siê w instalacjê, a koszt osuszacza z wymiennym wk³adem to jest ok. 1000 z³ (razem z wysy³k±), mo¿e nie jest ca³kiem tani ale w porównaniu do osuszacza ziêbniczego to i tak ze trzy razy taniej, chyba ¿e w³asnorêcznie taki osuszacz zrobisz to wtedy wychodzi w takiej cenie jak filtry na allegro.
 
 

crystal
Wys³any: 2010-09-12, 12:49   
0
UP DOWN


Pomóg³: 9 razy
Posty: 611
maciek, Czy osuszacz nie powinien byæ za filtrami?
 

maciek 
Wys³any: 2010-09-12, 13:18   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 21
Mo¿e masz racjê ¿e powinien byæ za filtrami, tyle ¿e to s± fabryczne osuszacze i tam jest chyba inna konstrukcja, ja da³em taki schemat bo osuszacz robi³em w³asnorêcznie, poni¿ej dajê rysunek jak mo¿na go zrobiæ wykorzystuj±c elementy np. instalacji wodnej. Jako absorbent wykorzysta³em ¿el krzemionkowy który mo¿na kupiæ dos³ownie wszêdzie (allegro, sklepy zoologiczne gdzie jest sprzedawany jako "¿wirek silikonowy" dla kota), ale nie nale¿y siê sugerowaæ nazw± "silikonowy" bo to nie jest ¿aden silikon tylko zwyk³y ¿el krzemionkowy. Zreszt± proponujê na próbê wsypaæ tego ¿elu krzemionkowego do kawa³ka grubej rury albo wê¿a, w³o¿yæ z obu stron g±bkê (¿eby siê nie wysypywa³) i wpi±æ w instalacjê. Mamy w prosty sposób zrobiony przewód osuszaj±cy, do niego podpinamy filtry, wstêpny np. 32 mikrony, nastêpny 10 lub 5 mikronów (mo¿na jeszcze podpi±æ filtr 0,01 mikrona), reduktor, w±¿ i pistolet. Umnie taka instalacja dzia³a ju¿ ³adnych kilka lat i zapomnia³em o problemach np. z niedoschniêtym podk³adem.

filtr.JPG
Plik ¶ci±gniêto 1161 raz(y) 62.09 KB

 
 

crystal
Wys³any: 2010-09-12, 22:00   
0
UP DOWN


Pomóg³: 9 razy
Posty: 611
W zasadzie silikon = krzemionka dlatego jak sam zauwa¿y³e¶ ¿wirek silikonowy te¿ jest ok.
 

lukas
Wys³any: 2010-09-12, 23:48   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 339
Je¿eli tak jest jak pisze maciek to fajny patent z tym ¿wirkiem "silikonowym" :spoko:

na allegro dobra cena to ok 3 z³ za litr (w 35 litrowym opakowaniu), najtaniej wychodz± ¿wirki marki "Benek" i "Delfinek". Ten pierwszy mam dobrze sprawdzony bo mam kota ;) Trzeba chyba tylko go trochê przesiaæ bo jest tam sporo drobnej frakcji która ogranicza³aby przep³yw. Jako obudowê do takiego filtra mo¿na wykorzystaæ plastikowy filtr do wody (sam± obudowê) koszt ok 45 z³ a najtañszy wk³ad przerobiæ na taki "¿wirkowy"
 

lakierok 
Wys³any: 2010-09-13, 09:36   
0
UP DOWN

Pomóg³: 9 razy
Posty: 423
Sk±d: Okolice
maciek napisa³/a:
Mo¿e masz racjê ¿e powinien byæ za filtrami, tyle ¿e to s± fabryczne osuszacze i tam jest chyba inna konstrukcja, ja da³em taki schemat bo osuszacz robi³em w³asnorêcznie, poni¿ej dajê rysunek jak mo¿na go zrobiæ wykorzystuj±c elementy np. instalacji wodnej. Jako absorbent wykorzysta³em ¿el krzemionkowy który mo¿na kupiæ dos³ownie wszêdzie (allegro, sklepy zoologiczne gdzie jest sprzedawany jako "¿wirek silikonowy" dla kota), ale nie nale¿y siê sugerowaæ nazw± "silikonowy" bo to nie jest ¿aden silikon tylko zwyk³y ¿el krzemionkowy. Zreszt± proponujê na próbê wsypaæ tego ¿elu krzemionkowego do kawa³ka grubej rury albo wê¿a, w³o¿yæ z obu stron g±bkê (¿eby siê nie wysypywa³) i wpi±æ w instalacjê. Mamy w prosty sposób zrobiony przewód osuszaj±cy, do niego podpinamy filtry, wstêpny np. 32 mikrony, nastêpny 10 lub 5 mikronów (mo¿na jeszcze podpi±æ filtr 0,01 mikrona), reduktor, w±¿ i pistolet. Umnie taka instalacja dzia³a ju¿ ³adnych kilka lat i zapomnia³em o problemach np. z niedoschniêtym podk³adem.



a jak± g±bkê zastosowa³e¶ przy sitku ?
 

maciek 
Wys³any: 2010-09-13, 09:58   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 21
Zwyk³± g±bkê da³em (ok. 2 cm grubo¶ci, chyba to by³a tapicerska), obojêtnie jak± g±bkê dasz, ¿eby tylko dobrze przepuszcza³a powietrze, chodzi o to ¿eby drobinki tego absorbentu nie lecia³y w instalacjê. I koniecznie zainstaluj przynajmniej dwa filtry na wyj¶ciu z osuszacza, tak jak na schemacie (32 mikrony i drugi 10 lub 5 mikronów).
 
 

lakierok 
Wys³any: 2010-09-13, 20:28   
0
UP DOWN

Pomóg³: 9 razy
Posty: 423
Sk±d: Okolice
dziêki Maciek teraz muszê poszukaæ w czym to zrobiæ poszukam w sklepach hydraulicznych i castoramie mo¿e co¶ znajdê , a Ty w czym to zrobi³e¶ ?
 

maciek 
Wys³any: 2010-09-13, 21:28   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 21
Ja to zrobi³em z nierdzewki, kupi³em rurê o ¶rednicy 10 cm, kawa³ek grubego p³askownika (na pokrywê) i pospawa³em, zrobi³em dok³adnie taki jak osuszacz "devilbiss". Ta obudowa filtra wcale nie musi byæ okr±g³a, kiedy¶ ogl±da³em przekrój takiego du¿ego filtra przemys³owego i mia³ kszta³t du¿ego pud³a. Tutaj wa¿na jest zasada ¿eby powietrze skierowaæ do pustej przestrzeni na dole filtra (tu bêdzie zbieraæ siê woda któr± spuszczasz zaworem od spodu), a absorbent w górnej czê¶ci filtra powinien poch³on±æ pozosta³± wilgoæ ze sprê¿onego powietrza. Jak bêdziesz kupowa³ taki ¿wirek, to bierz ten bia³y i ¿eby by³ jak najgrubszy bo wtedy jest ma³y opór przep³ywu.
 
 

crystal
Wys³any: 2010-09-13, 21:49   
0
UP DOWN


Pomóg³: 9 razy
Posty: 611
maciek napisa³/a:
najgrubszy bo wtedy jest ma³y opór przep³ywu

I ma³a powierzchnia czynna.
 

maciek 
Wys³any: 2010-09-13, 21:57   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 21
crystal, masz racjê, przyznam ¿e nie robi³em prób który ¿wirek bêdzie lepszy, drobniejszy czy grubszy. U¿y³em grubego bo ba³em siê ¿e na drobnym bêdzie za du¿y opór i filtr nie bêdzie wyrabia³.
 
 

lakierok 
Wys³any: 2010-09-13, 22:27   
0
UP DOWN

Pomóg³: 9 razy
Posty: 423
Sk±d: Okolice
czyli u góry filtra pospawa³e¶ i a na dole skrêci³e¶ trójnika a sitka z czego zrobi³e¶
 

maciek 
Wys³any: 2010-09-14, 00:41   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 21
Siatkê zak³ada³em z chromoniklu, ale to by³o w filtrze który po raz pierwszy zrobi³em, dok³adnie taki jak na schemacie. W³a¶nie do jego budowy wykorzysta³em elementy instalacji wodnej, zrobi³em go na próbê a ¿e siê sprawdzi³ to zrobi³em nastêpny (trochê wiêkszy) i ten s³u¿y mi do tej pory, poni¿ej masz zdjêcie.

F1.JPG
Plik ¶ci±gniêto 1732 raz(y) 122.1 KB

 
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group