Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
GrzegorzS
Wys³any: 2011-01-06, 15:03   Klar po wypolerowaniu aluminium
0
UP DOWN

Posty: 4
Witam wszystkich nie jestem nawet amatorem lakierowania.
Posiadam motocykl, a w motocyklu czê¶ci alu takie jak manetki zbiorniczki itp. nie s± to du¿e powierzchnie.
Polerowanie idzie mi ju¿ ca³kiem dobrze jestem zadowolony z efektów.
Nie chcia³ bym jednak utraciæ tego efektu przez utlenianie siê alu.
Wiem ¿e warto w tym przypadku na³o¿yæ klar.
Teraz pytania:
Czy potrzebuje specjalistycznego sprzêtu?
Czy klar zmatowi mi wypolerowane powierzchnie?
Czy tzw lakiery bezbarwne w sprayu s± co¶ warte?
Wszystkie pomys³y i sugestie mile widziane, nie znam sie na temacie wiêc proszê o w miarê prosty jêzyk wypowiedzi
 

kropen16 
Wys³any: 2011-01-06, 15:55   
0
UP DOWN
Przemo

Pomóg³: 11 razy
Posty: 324
Sk±d: MKW
Jesli juz chcesz lakierowac alu to tylko i wyloncznie klarem z mieszalni < w spreju sie nie nadaje>. potrzebujesz sprezarke i pistolet. Wypolerowane alu tez ladnie wyglada i raz na jakis czas przepolerujesz i bedzie ok.
 
 

GrzegorzS
Wys³any: 2011-01-06, 19:02   
0
UP DOWN

Posty: 4
Wiem ze wygl±da ³adnie ale za du¿o tam zakamarków ¿eby siê z tym bawiæ co jaki¶ czas
Mo¿e z wypolerowanymi czê¶ciami udaæ siê do lakierni?
 

kropen16 
Wys³any: 2011-01-06, 19:19   
0
UP DOWN
Przemo

Pomóg³: 11 razy
Posty: 324
Sk±d: MKW
mozesz isc do lakierni ale zaplacisz tyle co za sprzet. a jesli msz sprzet mozesz zawsze cos komus malnac ;)
 
 

Arbuzz
Wys³any: 2011-01-06, 19:43   
0
UP DOWN

Posty: 15
Ztego co kiedy¶ przerabia³em i czyta³em na dobrze wypolerowane alu raczej ¿aden klar sie nie z³apie.
I po niewielkim czasie bêdzie odchodzi³.
Ka¿dy kto ma b³ysk na alu dba i poleruje co jaki¶ czas.
 

GrzegorzS
Wys³any: 2011-01-06, 21:21   
0
UP DOWN

Posty: 4
Jedn± manetkê robi³em ok 5h (papiery wodne, polerowanie past±)
Je¶li mia³bym to robiæ raz w mcu lub co dwa mce ze wszystkimi czê¶ciami, to stwierdzenie Syzyfowa praca nie jest nawet w po³owie adekwatne...
Je¶li nie ma jakiego¶ "superpreparatu" to jestem zawiedziony.
 

Arbuzz
Wys³any: 2011-01-06, 21:30   
0
UP DOWN

Posty: 15
Nikt nie ka¿e ci polerowaæ od pocz±tku zazwyczaj starcza dobra pasta i filc albo szmatka.
Kiedy¶ kto¶ mi pisa³ o klarze piecowo k³odzionym ale on zmniejsza po³ysk o jakie¶ 40%
 

slawciu 
Wys³any: 2011-01-06, 23:14   
0
UP DOWN

Pomóg³: 2 razy
Posty: 259
Sk±d: Kielce
troton ma klar 2k
 

³ysy73 
Wys³any: 2011-01-06, 23:31   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 978
slawciu napisa³/a:
troton ma klar 2k
{Hmmm... My¶lê, ¿e nie tylko Troton ;) }
 

³ysy73 
Wys³any: 2011-01-06, 23:40   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 978
Odno¶nie malowania tego alu to aby klar siê trzyma³ to czym¶ wypada³oby nadaæ t± przyczepno¶æ.
I nadanie przyczepno¶ci to raz, a dwa to tak malowaæ aby jakby to powiedzieæ nie by³o rantów -brzegów- klaru, aby nie mia³ sk±d zacz±æ siê ³uszczyæ. Czyli np. w przypadku ramy nie tylko od strony zewnêtrznej -widocznej- a ca³± dooko³a, tak aby by³a oblana wszêdzie.
Ja malowa³em ju¿ felgi po chromie i o dziwo klar jeszcze siê trzyma. Ale tam jako¶ delikatnie mog³em ten chrom polizaæ w³óknin± a jak bêdzie to wygl±da³o na polerowanym alu nie wiem, ale mo¿e nie a¿ tak ¼le.
Próbuj najpierw na jakiej¶ manetce i sam siê przekonasz.
Pozdro
 

GrzegorzS
Wys³any: 2011-01-07, 13:51   
0
UP DOWN

Posty: 4
Chyba jednak daruje sobie ten klar.
Kupowanie sprzêtu siê nie op³aca, Nadanie tematu lakierni tym bardziej, efekt w obu przypadkach i tak bêdzie mizerny...
Bêdê odwiedza³ ten temat co jaki¶ czas w nadziei ¿e kto¶ o¶wieci mnie jak±¶ super technologi± dostêpn± dla amatorów.

Dziêkuje wszystkim za pomoc!!!
 

kropen16 
Wys³any: 2011-01-07, 14:44   
0
UP DOWN
Przemo

Pomóg³: 11 razy
Posty: 324
Sk±d: MKW
Nie ma chyba zadnej innej techniki niz polerka. Ale moze jest cos o czym nie wiem ;)
 
 

slawciu 
Wys³any: 2011-01-07, 15:07   
0
UP DOWN

Pomóg³: 2 razy
Posty: 259
Sk±d: Kielce
http://tkkj.net/
tu masz forum motocyklowe i oni ci to wszystko powiedz±,
Z tego co siê orientuje to je¶li chcesz mieæ polerke alu to sie tego klarem nie pryska

³ysy73 napisa³/a:
slawciu napisa³/a:
troton ma klar 2k
{Hmmm... My¶lê, ¿e nie tylko Troton ;) }


ale w sprayu tylko tego na pulkach widuje
 

Mattie 
Wys³any: 2011-01-07, 17:57   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 26
Ja równie¿ od d³u¿szego czasu interesuje siê t± spraw± (aluminiowe elementy w rowerze) i znalaz³em w sieci taki tutorial odno¶nie "polerowanie aluminium" i w tym "artykule" autor w ostatnim akapicie napisa³ ¿e kiedy¶ prysn±³ aluminium clear'em i trzyma mu 2 lata.
Jednak¿e ja sk³onny by³bym wcze¶niej spróbowaæ lekko potraktowaæ elementy w³óknin±, dlatego zwracam siê do bardziej do¶wiadczonych jak± granulacj± mo¿na by³oby potraktowaæ alu aby zapewniæ jako tak± przyczepno¶æ a za bardzo nie porysowaæ elementu?
 

obcy_69
Wys³any: 2011-01-07, 18:35   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
Jedna z drobniejszych jest 3M - kolor bursztynowy..mniej-wiecej odpowiada gradacji papieru 1200..
 

³ysy73 
Wys³any: 2011-01-07, 22:21   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 978
slawciu napisa³/a:

³ysy73 napisa³/a:
slawciu napisa³/a:
troton ma klar 2k
{Hmmm... My¶lê, ¿e nie tylko Troton }

ale w sprayu tylko tego na pulkach widuje
Lakier bezbarwny zmieszany z utwardzaczem nabity w spray???
Ojjjj... Co¶ s³abo moja wyobra¼nia chyba dzia³a, bo jako¶ wydaje mi siê to do¶æ ma³o prawdopodobne...
 

Mattie 
Wys³any: 2011-01-08, 09:37   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 26
³ysy73 ja widzia³em taki wynalazek MOTIP'a jednak¿e nigdy tego nie stosowa³em, oto dowód Spray 2K
Przekrêca siê zawleczkê na dnie puszki co powoduje przedostanie siê utwardzacza do lakieru i ot ca³a technologia. Ponoæ mo¿na go u¿yæ do 24h choæ nie wiem czy to trochê nie za d³ugo.

obcy_69 dziêki za odp :) jak siê tylko ociepli spróbuje pomalowaæ elementy clear'em i wstawie fotki jak mi to wysz³o. Ewentualnie skomentuje czy po jakim¶ czasie mi nie odpada.
 

³ysy73 
Wys³any: 2011-01-08, 15:18   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 978
A takie co¶ to ju¿ rozumiem.
Ze sprayami nie mam prawie w ogóle do czynienia wiêc o takim czym¶ nie mia³em pojêcia. Takie co¶ mo¿e jako¶ tam "zdaæ egzamin".
Ja pomy¶la³em o klarze ju¿ wymieszanym z utwardzaczem i zamkniêtym w puszcze i to mi ni groma nie le¿a³o ;)
Pozdro
 

obcy_69
Wys³any: 2011-01-08, 17:38   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
@Mattie...jako dodatek zwiekszajacy efektywnosc szlifu taka wloknina, mozna uzyc dedykowna paste matujaca - http://www.klakiernik.pl/...ct&prod_id=282.
Niestety nie mam wiedzy na temat jak zachowa sie czyste aluminium traktowane taka pasta..
 

kamil__b 
Wys³any: 2011-01-15, 22:59   
0
UP DOWN

Posty: 22
Sk±d: Bia³ystok
z tego co wiem ch³opaki w CSV co rozprowadzaja lakieru RM, oraz przemys³owa URKI i inne materialy lakiernicze posiadaj± w sprzeda¿y specjalistyczne lakiery na polerowane metale które maj± baaardzo mocna przyczepno¶æ, sam o to ich pyta³em, i wiem ze maj± z firmy BERNARDO ECENARRO , ale jeszcze nie stosowa³em, pzdr
 

ARTUR CSV
Wys³any: 2013-06-21, 12:51   
0
UP DOWN

Posty: 1
kamil__b napisa³/a:
z tego co wiem ch³opaki w CSV co rozprowadzaja lakieru RM, oraz przemys³owa URKI i inne materialy lakiernicze posiadaj± w sprzeda¿y specjalistyczne lakiery na polerowane metale które maj± baaardzo mocna przyczepno¶æ, sam o to ich pyta³em, i wiem ze maj± z firmy BERNARDO ECENARRO , ale jeszcze nie stosowa³em, pzdr


Tak jak piszesz jest w sprzeda¿y lakier bezbarwny w wysokim po³ysku o bezpo¶redniej przyczepno¶ci do metali kolorowych w ofercie Farb Przemys³owych Grupy CSV . Produkt nazywa siê BESA - NATO w wysokim po³ysku oraz w satynie BESA - NATO / SAT . Dodatkowo lakier ten mo¿na koloryzowaæ pigmentami tuszowymi Carizzma i w dowolnym kolorze . Na polerowanym aluminium wygl±da to rewelacyjnie , poniewa¿ polerowane aluminium jest t³em a lakier bezbarwny jest transparentny po dodaniu tuszu tylko ma lekkie zabarwienie np. . w kolorze czerwonym lub niebieskim . Produkt ten te¿ mo¿na nak³adaæ bezpo¶rednio na szk³o . Ma bardzo dobr± adhezjê do pod³o¿a bez matowania . Polecam . Sprawdza siê fajnie na felgach samochodowych .
 

PROJEKTER
Wys³any: 2013-06-21, 19:23   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Dodam tylko taki komentarz dla tych co siêgn± po tego typu produkty ( bo inne firmy te¿ maj± takie lakiery ) .... warstwa docelowa max 10 um. Bardzo bardzo cienka. Niestety pomimo informacji jakie s± umieszczane kartach technicznych nie nale¿y nak³adaæ normalnej warstwy aplikacyjnej tj 30 - 60 um. Musi byæ jedna cienka lub dwie mega mega cieniutkie z pistoletu z ma³± dysza materia³ow±. Na mokro max 20 um.

Drugi problem to suszenie . Te produkty musz± ... bezwzglêdnie musza byæ wygrzane i to najlepiej w 120 - 150 st C przez 10 - 15 minut ... albo w komorach lakierniczych na full 70 - 80 st. C do 40 minut do godziny, a potem powoli ostygn±æ.

Jak pow³oka jest za gruba, albo nie wygrzana to w warunkach zewnêtrznych lub du¿ej wilgotno¶ci w pomieszczeniu ( basen, kuchnia gastronomiczna, ³azienki ) nie wytrzymuje nawet roku.

Produkty tego typu maja tendencje do mlecznienia i odpadania ³uskami.... i dotyczy to kilku lakierów ró¿nych firm. Gdy jednak rygor technologicznych co do cienkiej warstwy i grzania jest zachowany nie ma z tymi lakierami problemu ( tzn z tym kilkoma markowymi które testowa³em z jednym z producentów sprzêtu AGD ze stali nierdzewnej )

Tak¿e produkt OK, ale nie do gara¿u ! :nie:
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

unek83
[Usuniêty]
Wys³any: 2013-06-21, 20:36   

PROJEKTER napisa³/a:
Tak¿e produkt OK, ale nie do gara¿u !

A promiennik nie pomo¿e???
 

unek83
[Usuniêty]
Wys³any: 2013-06-22, 00:12   

PROJEKTER napisa³/a:
tzn z tym kilkoma markowymi które testowa³em

Czyli jakie s± dobre ??? mo¿esz podaæ ???
Czy to tajemnica :D
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group